ديدن نسخه کامل : تقویت موتور با استفاده از نیتروس

screak
11-18-2007, 07:17 PM
Nitrous
در زبان فارسی به معنی شوره دار یا دارای نیترو*ن به مقدار پایین می باشد .
[Only registered and activated users can see links]
این سیستم در حال حاضر درایران گمنام است و کمتر در تیونینگ ایران دیده می شود . چرا ..........
به خاطر اینکه کسانی که در ایران در زمینه تیونینگ خیلی خودشان را دست بالا می گیرند فقط از تیونینگ یاد گرفتن یک رینگ و لاستیک زیر ماشین بزارن کمی هم فلاپ به مقدار لازم به اون اضافه کنند تا بتوانند خودرو خود را به نمایش بگذارند . چندی پیش وقتی داشتم از یک غرفه در نمایشگاه دیدن می کردم . با یکی از این آقایون وارد برخورد کردم . ماشینی که در این غرفه بود از نظر بدنه فلاپ و رینگ ولاستیک و سیستم حرفی برای نقد نداشت . وقتی کمی با مسئولین این غرفه صحبت کردم متوجه شدم که این آقایون با خرج کردن پول فراوان و یدک کشیدن ماشین از این فروشگاه به اون فروشگاه ماشین رو جمع کرده بودن و کمترین تجربه فنی راجب خودرو نداشتن و نمی توانستند راجب نحوه اجرا کارشون توضیح بدهند . خلاصه بگم مثل اینکه شما یک ماشین رو از کمپانی بخری و بیاری نمایشگاه بگی خودم ساختم و وقتی از شما چند تا سوال تخصصی کنند جوابی برای گفتن نداشته باشید .

یکی دیگر از این آقایون داشت برای چند نفر که تا حالا رنگ روغن موتور را ندیده بودند راجب سیستمهای نصب شده روی خودرو خودش خالی می بست همین طور که در شلوقی دنبال یک کار تمیز فنی می گشتم شنیدم که می گفت این ماشین مجهز به کیت توربو شار*ر هست و موتور هم تقویت شده . من خیلی خوشحال شدم و از این آقا خواستم که بگذارد من موتور را ببینم وقتی موتور را دیدم خبری از کیت توربو شار*ر نبود و جالب اینکه این آقا فرق بین توربو شار*ر وسوپر شارر را هم نمی دانست . تنها تغییری که در موتور می توانستید ملاحظه کنید تعویض شمع موتور و وایرها و نصب فیلتر مخروطی از نوع متفرقه بود که این اقا فکر می کرد این فیلتر همان سیستم cold air box است که خبری از این سیستم نبود . خلاصه مطلب اگر شما هم پول اضافه داشته باشید که یک غرفه تهیه کنید می توانید با یک ماتیز حرفی برای گفتن داشته باشید . نا گفته نماند که کسانی هم در این نمایشگاه بودند که کارشون حرف نداشت . شرکت دادن افراد کم تجربه ارزش این نمایشگاه را کم می کند .
Nitrous مدارهای مختلفی داره من برای شروع یک مدار ساده Nitrous را براتون کشیدم

ولی لازم است قبل از معرفی قطعات راجب نایتروس اکساید بیشتر بدانیم.
نایتروس اکساید یک نوع افزودنی سوخت است که از دو اتم نیترون و یک اتم اکسی ن تشکیل شده . و در زمان حرکت موتور و حرارت برای تجزیه این ترکیب به اندازه کافی وجود دارد حرارت به وجود آمده بر اثر احتراق داخل سیلندراکسی* ن این ترکیب را آزاد کرده وآن را با مخلوط سوخت و هوا مخلوط می کند .
در اثر این عمل مقداری اکسی* ن به خوراک موتر اضافه می شود درصد حجمی اکسی* ن در نایتروس اکساید بیشتر از حجم آن درهوای جو زمین است . زمانی که سوخت نیترو را در کپسول پر می کنیم به شکل مایع است . با تزریق آن به سرعت از حالت مایع به گاز تبدیل می گردد . این تغییر شکل دمای آن را به طور قابل ملاحظه ای پایین می آورد . وکاهش دما باعث چارج ورودی متراکم تر و خنک تر به موتور می گردد .
بنابراین بگو جون همون چیزی که می خواستم موتور خنک چارج ورودی متراکم تر حجیمتر و اکسی*ن بیشتر تر تر تر .
ولی از این ترتر ها مسئله مهم رعایت نسبت سوخت به هوا است .موتورهای مجهز به نیترو باید سوخت غنی مصرف کنند این امر سیلندرها را خنک تر نموده و احتمال پدیده احتراق مخرب و یا خودسوزی را کاهش دهد کمبود بنزین در این موتورها آنها را با مشکلاتی مواجه می کند .
دقت داشته باشید در زمان مصرف جرقه شمعها باید ریتارد باشد یا دیرتر زده شود این ریتارد به دلیل گسترش سریع شعله احتراق در سوخت نیترو است که نیاز به زمان جرقه را کاهش می دهد
کیتهای تزریق نیترو بسیاری وجود دارند بیشتر آنها یک میگسر مانند خودرو هتی گاز سوز دارند که بین دریچه و منیفلود قرار می گیرد ولی نوع دیگر آن که بهتر است
از طریق لوله های جداگانه نیترو را به داخل منیفلود وروددی می پاشد دراین مدل از سولنودهای برقی جریان سوخت و نیترو را کنترل میکنند.
در نایتروس اکساید گسترش شعله احتراق سریعتر از بنزین خالی انجام می گیرد پس نیازی به آوانس جرقه یا زودتر زدن جرقه نیست.
پس از مخلوط شدن نایتروس اکساید با مخلوط سوخت و هوا جرقه باید ریتارد شود .
کنترل مدول جرقه زنی مخصوصی وجود دارد که با روشن شدن مدار زمان جرقه را ریتارد می کند و در دونوع برای دلکو و نوعی دیگر برای ecu طراحی می شوند .
با افزایش میزان ورود نایتروس اکساید میزان ورودی بنزین باید افزایش یابد برای افزایش باید پمپ قویتر و شلنگهای ضخیمتری استفاده کر همچنین در دورهای پایین موتور سوپاپ ورودی بیشتر باز می ماند و در دورهای پاین میزان ورود نایتروس اکساید به درون موتور بیشتر از دورهای بالا است
استفاده از نیترو در دور پایین باعث احتراق مخرب می شود.بنابرین این سیستم فقط در دور بالا و متوسط باید استفاده شود .

سیستم نیتروس به سه دسته تقسیم می شوند
1-سیستم نیتروس خشک dry
2-سیستم نیتروس تر wet
3- سیستم نیتروس مستقیم direct port
سیستم خشک dry
در این سیستم همان گونه که در تصویر زیر ملاحظه می کنید از یک نازل پاشش نیتروس قبل از منیفولد ورودی استفاده می شود.
در این سیستم مداراتی که به سیستم الکترونیک کنترل یونیت یا ecu موتور وصل می گردند در زمان استارت کردن نیتروس با بدنه کردن بیشتر پایه منفی سوکت ان*کتور سوخت بیشتری به موتور تزریق می کند.
در تصویر زیر عدد(1)نازل پاشش اکسید نیتروس به داخل ورودی موتور است.
عدد (2) نشانگر ریل سوخت و تزریق بیشتر سوخت توسط ecu موتور است که کمبود بنزین را نسبت به اکسید نیتروس جبران می کند.

و عدد (3) تصویر نازل پاشش نیتروس که در بالا با عدد (1) نشان داده شده می باشد.
سیستم تر wet
در این سیستم از یک نازل برای پاشش اکسید نیتروس و بنزین استفاده می شود .
این نوع نازلها دو ورودی دارند . ورودی بنزین و ورودی نیتروس.
همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید عدد (1) نشانگر نازل با دو ورودی بنزین و نیتروس است که در حال پاشش می باشد.
عدد (2)نشانگر پاشش سوخت طبیعی و نرمال موتور توسط نازلهای خود موتور می باشد.
این سیستم انتخاب درستی برای موتورهای می باشد که دارای سوپر و توربو می باشند .

سیستم مستقیم direct port
این سیستم شباهت زیادی با سیستم تر wet دارد ولی به جای استفاده از یک نازل به تعداد سیلندرها و پشت سوپاپ ورودی نسب می شوند و قدرت بیشتری را فراهم می کنند.
در سیستم های خشک dry و تر wet به تمامی سیلندر ها نیتروس به مقدار لازم نمی رسد مانند شکل زیر.
ولی در این سیستم این مشکل به وجود نمی آید

شما می توانید ادامه مطالب را در وبلاگ من دنبال کنید ولی مطالب به زودی به اینجا منتقل می شود

z_qz54
11-18-2007, 08:44 PM
تشکر می کنم از شما دوست عزیز بابت تهیه این مقالات پربار
جایی برای بحث نگذاشتید.تکمیل بود
ولی در ایران همانطور که فرمودید تیونینگ علمی وجود نداره و اگر موتوری به صورت علمی تقویت شده باشه به احتمال زیاد از کیت های پک شده وارداتی استفاده شده
ولی مسئله ای که در این مقاله به عنوان افزودنی اشاره کردید کاربرد برای خودرو های تیونینگ شهری نداره عملا"
البته توی ایران اینطوره چون مسلما" تامین قطعات و علم کافی وجود نداره
یک نکته اشاره کنم از اون تر و تر هایی که فرمودید.
کاهش دمای سوخت در حال تراکم باعث کاهش چشمگیر حجم ان شده.
همانطور که میدانید موتور در هر کمپرس دارای یک دینامیک استاپ است که ناشی از به حداکثر رسیدن تراکم گاز ها در نزدیکی نقطه مرگ بالا است
ولی با کاهش دما و کاهش چشمگیر حجم گاز،این استاپ به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکنه که توی راندمان و خروجی مفید تاثیر مثبت فراوانی داره.
اما نکته دیگر که حتما" به ان اشاره خواهید کرد،تعمیرات پس از استفاده از نیتروژن است
افزایش تنش و ضربات به کل سیستم موتور(استریک)،تغییرات شدید دمای به دلیل اصطکاک شدید و افزایش چشمگیر اصطکاک قطعات در واحد زمانی کوتاه و.....
مواردی هستند که الزاما" موجب تعمیرات و تعویض بعضی از قطعات پس از استفاده میشوند
مانند رینگ ها،واشر سر سیلندر و حتی گاهی قطعات غیر معمول!
البته موتوری که در اصطلاح لیاقت این افزودنی را داشته باشه بهتر است که قطعات ان به روش های مناسب فلزکاری شده باشند از جمله فرجینگ.

sijal
11-20-2007, 10:55 AM
نه اقا ميشه تو ايرانم ميشه از اين كارا ميكنن
خيلي ها هستن علمشو دارن مثل همين علي اقا كه استاد همس
منتها اخه مثلن نيتروس ببندي كجا استفاده كني؟
همون خارجي ها كه از كيت ها استفاده ميكنن كه ساخت كشور خودشونه.اونا رو كه خودشون طراحي نميكنن يه كار خونه اي چيزي هست حالا تو ايران نيست بايد وارد بشه
ولي اخه با اين وضع بنزين و اينا حالا بيايم اين همه خرج يه ماشين بكنيم كه چي؟كجا ببريمش؟به جاي اون پول كه بخواي بدي ماشن تيوننيگ كني يه مدل بالا ترشو ميخري

z_qz54
11-20-2007, 07:46 PM
درسته سیاوش جان ولی اینطور هم نیست که هیچ گروه ایرانی رو همچین پروژه ای کار نکرده باشه
طی همکاری که با گروه ایرانروور داشتم پروژه تقویت نیسان ماکزیمایی رو با همکاری استاد فرامرز کشاورز و دوست خوبم اقای محمدرضا میرزاده شروع کرده بودیم که یکی از مراحل نصب کپسول اکسیژن مایع همراه با ورودی مجزا برای هر سیلندر بود که متاسفانه به دلیل واکنش شدید انفجاری اکسیژنی که هنوز به گاز به صورت کامل تبدیل نشده بود با روغن باعث ترکیدگی سیلندر و تاخیر توی پروژه و بعد هم ...... باطل شد!
با علم اینکه میدانستیم احتمال پیش امدین چنین مشکلی بود باز هم نترسیدیم و لوله برگشت روغن و سوئیچ بوش سر لوله را از مدار خارج کردیم ولی نشد دیگه
به هر حال اگر وقت و علم کافی را داشته باشید میتوانید با نواوری ها خودتون موتور هایی نجومی هم متولد کنید!!

screak
11-22-2007, 03:20 PM
سلام دوستان گرامی از اینکه وقت خود را برای مطالعه این مطالب صرف کردید ممنونم .
هدف از انتشار این مطالب تبادل تجربیات و اطلاعات بین شما هموطنان گرامی می باشد.
به نظر من همیشه کسانی وجود دارند که در مورد موضوعی بیشتر از من بدانند . هدف از این نگارشها به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد مطلب ارسالی است .
در ایران تا صحبت تقویت موتور می شود همه اول به فکر موتور خود هستند تا هیچ صدمه ای به آن وارد نشود.
ولی تا به حال به این نکته فکر کرده اید که هدف ما از تقویت موتور چیست .
آیا می خواهید موتور پراید خود را برای استفاده در شهر و روشن خاموش شدن پی در پی و حرکت در ترافیک تهران و مسافت های کوتاه با هزینه کم تقویت کنید و با شهرام در اتوبان با بهرام کورس بگزارید. و موتور شما هم هیچ مشکلی نداشته باشد و مانند موتور فابریک در تمامی شرایط جواب گوی شما باشد در ترافیک در شهر و خارج شهر در جاده با پیچ تند در تاکسی سرویس خرید خونه و....
شاید هم بخواهید به صورت حرفهای شرکت کنید اگر می خواهید در مسابقات استقامت شرکت کنید وسواس شما در نگهداری موتور جایز است ولی اگر بخواهید در مسابقات درگ شرکت کنید باز هم وسواس جایز است .آیا تا به حال به جوایزی که به برندگان می دهند فکر کرده اید . بیشتر هزینه های این گونه مسابقات را شرکت های تولید مشروبات الکلی و سیگار و یا خودروسازان تهیه می کنند .
به برندگان این گونه مسابقات جوایزی ارزشمند می دهند که چندین برابر خودروی که در مسابقه شرکت می کنند ارزش دارد .
پس در اینجا نگهداری از موتور و صدمه نزدن به آن جایز نیست . در این گونه مسابقات شاید نتوان از خودرو کلاس بالا تر با کابری بهتر استفاده کرد .
البته برای کم کردن این صدمات به غیر فورجینگ راههای دیگر وجود دارد ولی من نمی توانم تمامی این روشها را در اینجا بنویسم اینطور باید 400 صفحه مطلب با عکس آماده کنم تا شما به این نتیجه برسید که می توان از نیتروس با صدمات کم هم استفاده کرد.
روشهای مانند
- آزمایش سونیک بلوکه سیلندر
1- یکسر تراشی جایگاه های یاطاقانها آماده سازی سطح بلوکه سیلندر
2-پر کردن داخل بلوکه سیلندر
3-تراشکاری سیلندر ها
4- صیقل کاری سیلندر ها
5- نصب اورینگ بر روی سطح بلوک
6-استفاده از کپه چهار پیچ
7- رنگ کردن داخل بلوک
8- انتخاب میل لنگ و براده زدایی
9- فلز پاشی میلنگ سوراخکاری ضربدری میلنگ
10- لبه برداری سوراخهای روغن
11- آبکرم کاری میلنگ صیقل کاری میلنگ
12-صیقل کاری وفلز کاری روی شاتونها
13-تغییر پیچ شاتون
14-سبک نمودن پیستون
15-دگر گونی در گذرهای درون سر سیلندر
16 بالانس کردن موتور
17-وزن ارابه سوپاپ
18-روغن کاری ارابه سوپاپ
19-دگر گونی در بلوکه سیلندر
29-خنک کننده روغن
و................................................
در کل برای تقویت موتور راهای زیادی وجود دارد که تمامی آنها باعث کم شدن عمر موتور می شود .
این امکان وجود ندارد که به موتور شما صدمه وارد نگردد.اگر این طور بود خود خودرو سازان موتور را ویرایش می کردند .
ولی لازم به ذکر است که تمامی روش های تقویت موتور نیاز به تراشکاری فوق دقیق دارد .
البته من فکر می کنم اگر کسی مقداری هزینه و وقت صرف کند می تواند خودش این سیستم ها را بسازد من خودم اقدام به ساخت سیستم روغن کاری خشک کردم و جواب داد شما می توانید به مطلبی که در مورد آن نوشتم مراجعه کنید تا ببینید که ما ایرانیان می توانیم اینگونه پک ها ی گرانقیمت را خودمان بسازیم.هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید دوستان من.
با تشکر از لطف شما.

Sinad2
03-22-2009, 12:28 PM
carx1 :
نویسنده : علیرضا رمضانی - cariran.ir

بارها پیش امده که اطرافیان این سوال را از من پرسیده اند که واقعآ اکسید نیتروژن چگونه کار می کند؟ البته این سیستم به ندرت در ایران مشاهده شده و اکثر افرادی که در این مورد سوال پرسیده اند این سیستم را در فیلم ها و بازی های کامپیوتری مشاهده کرده اند و نام های مختلفی بر روی این سیستم نهاده اند.(قدرت ، نیترو ، توربو و ...)
در این مقاله سعی کرده ام که توضیح کوتاه و تاحد امکان ساده ای را به علاقه مندان ارائه دهم.قبلآ از شما به دلیل ساده و مبتدیانه بودن انیمیشن ها عذر خواهی می نمایم به هر حال تا جایی که در توان داشتم برای قابل فهم کردن موضوع حتی برای افرادی که اطلاعات فنی کمی دارند تلاش نموده ام.
در موتور احتراقی مخلوطی از سوخت و هوا با نسبتی مشخص معمولآ 1:12 به داخل سیلندر و پیستونی کشیده می شود و بعد از متراکم شدن با جرقه ای توسط شمع محترق شده و تولید انرژی حرارتی بالایی می کند.این سیستم را می توانید در انیمیشن ذیل مشاهده نمایید.
برای نمایش انیمیشن باید نرم افزار flash player بر روی رایانه شما نصب باشد.
حالا اگر ما بتوانیم با ترفندی اکسیژن بیشتری به داخل سیلندر ارسال کنیم و به همراه ان سوخت بیشتر، واضح است که قدرت بیشتری تولید خواهد شد.
اکسید نیتروژن دو خاصیت مهم دارد که به وسیله این خاصیت ها می توانیم به هدفمان برسیم.زمانی که اکسید نیتروژن در دمای 570 درجه فارنهایت یا 300 درجه سانتی گراد قرار می گیرد به دو گاز اکسیژن و نیتروژن تجزیه می شود و مقدار زیادی اکسیژن در اختیار ما قرار می دهد در این زمان مقدار سوخت ارسالی را نیز افزایش می دهیم و مجموعه این عوامل مساوی است با قدرت یا همان اسب بخار بیشتر و در نهایت بدست امدن شتاب بالا برای خودرو.
دومین خاصیت: زمانی که اکسید نیتروژن تبخیر می شود باعث خنک شدن هوای ورودی به سیلندر می شود با خنک شدن هوا چگالی ان کم می شود کم شدن چگالی یعنی کم شدن حجم هوا و این عمل باعث می شود هوای بیشتری به داخل سیلندر وارد شود و ما دوباره می توانیم مقدار سوخت را افزایش دهیم و قدرت بیشتری از کار موتور حاصل می شود.برای درک بهتر به انیمیشن ذیل توجه نمایید.
به حتم این سوال برای شما پیش امده که چرا برای همه خودروها و در تمام مواقع از این سیستم استفاده نمی شود؟
یک موتور 5 لیتری که در دور 4000 دور بر دقیقه کار می کند در هر دقیقه 10000 لیتر هوا مصرف می کند(در مقایسه با مصرف 0.2 لیتر بنزین)این حجم خیلی بالایی می باشد و در مقابل مخزن های ما محدودیت هایی دارند و نمی توانیم مقدار زیادی از اکسید نیتروژن را در این مخزن ها ذخیره کنیم البته نا گفته نماند که اکسید نیتروژن نیز همانند بقیه گاز ها حتی زمانی که به صورت مایع متراکم باشد فضای زیادی را اشغال می کند. به همین دلیل این گاز را به صورت مایع در داخل مخازنی نگه داری می کنند که مقدار کمی می باشد و فقط می توانید چند دقیقه از ان بهره ببرید.این مقدار اندک را توسط کلیدی که معمولآ روی فرمان قرار میدهند کنترل می کنند و در مواقع لزوم برای بدست اوردن شتاب بالا از ان استفاده می کنند.

ALEN.DELON
05-31-2009, 04:00 AM
عالی بید ممنونیم.