ديدن نسخه کامل : "ويكي پديا" ‪ Wikipedia


hamvatann
07-16-2007, 04:06 AM
سايت " ويكي‌پديا " ( ‪ ( Wikipedia ([Only registered and activated users can see links])‬به‌عنوان يك دايره‌المعارف زنده شناخته شده است وهركاربراينترنت مي‌تواند به عنوان يك " محتوا ساز " آخرين اطلاعات خود را درباره هر موضوعي در اين سايت وارد كند.


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

" ويكي پديا"، دانش‌نامه آزادي است كه همگان مي‌توانند به نوشتن و ويرايش نوشتارها در آن بپردازند.

درواقع‌اين دايره‌المعارف،جولانگاهي‌ براي محتواسازان در شبكه جهاني اينترنت است.

هركسي مي‌تواند صفحات ويكي‌پديا را ويرايش كند، حتي شما ! كافي است پيوند ويرايش (‪ ( Edit‬را در بالا يا پايين صفحه‌اي كه فكر مي‌كنيد لازم است بهتر و اصلاح شود، انتخاب كنيد.

براي ويرايش اين دايره‌المعارف عظيم، صلاحيت خاصي لازم نيست فقط كافي است كه با عضويت در اين سايت يك شناسه كاربري و رمز عبور داشته باشيد.

شمامي‌توانيد به راحتي به " ويكي‌پديا " بپيونديد و به‌ايجاد محتواي فارسي و مفيد در بزرگترين دانش‌نامه زنده و الكترونيكي جهان بپردازيد.

اين نوشتارها و ويرايش‌ها بايد بر پايه آئين‌نامه ويكي‌پديا باشد به طوريكه مطالب بي‌طرفانه و بدون پايمال كردن حق نشر ديگران نوشته شود.

مديريت و بررسي مطالب ارسالي شما، توسط گروهي از گردانندگان سايت صورت مي‌گيرد كه به هم زبانان خود كمك مي‌كنند تا در امر گردآوري دايره‌المعارف جهاني سهمي داشته باشند.

ويكي پديا، ايجاد محتوا و ويرايش آنها در اين‌سايت را به ماسه‌بازي تشبيه كرده و مي‌گويد: " شما هم سري به گودال ماسه‌بازي بزنيد. جايي كه مي‌توانيد هرچقدر دلتان مي‌خواهد تمرين ويرايش كنيد".

ويكي پديا از كاربران مي‌خواهد در ويرايش صفحه‌ها جسور باشند و سياست‌هاي اين سايت‌مانند رعايت استانداردهاي يك‌مقاله، ديدگاه بي‌طرفانه، اثبات‌پذيري مطالب و رعايت حق تكثير را در نظر بگيرند.

در حاليكه سايت ويكي پديا ‪ ۲۳۰‬زبان دنيا را پشتيباني مي‌كند ، بيشترين مقاله‌هاي اين سايت به زبان انگليسي با تعداد يك ميليون و ‪ ۴۲۷‬هزار مي‌باشد و پس از آن زبان‌هاي آلماني، فرانسوي، لهستاني و ژاپني قرار دارد.

مقاله‌هاي فارسي زبان نيز با تعداد حدود ‪ ۱۵‬هزار در رتبه سي و هفتم قرار دارد در حاليكه مقاله‌هاي عربي با تعداد حدود ‪ ۱۸‬هزار در رتبه سي و پنجم و تركي در رتبه بيست و ششم قرار دارد.

بسياري از كارشناسان بر اين عقيده‌اند كه كار باويكي‌پديا به‌ترويج و توسعه زبان فارسي و فرهنگ ايراني كمك مي‌كند.

به گفته اين كارشناسان و صاحبنظران، بهتر است كاربران ايراني‌با استفاده از چنين ابزار آماده‌اي در شبكه‌اينترنت به‌جاي اينكه فقط نقش استفاده‌كننده را بازي كنند، توليدكننده محتوا نيز باشند.

دايره المعارف زنده " ويكي پديا" از طرف بنياد غيرانتفاعي " ويكي مديا" پشتيباني مي‌شود ويكي از ‪ ۲۰‬وب گاه برتر جهان از لحاظ تعداد بازديدكنندگان به شمار مي‌آيد.

در زمان حاضر بيش از چهار ميليون مقاله در اين سايت وجود دارد و بيش از سه ميليون كاربر در روز به آن مراجعه مي‌كنند.

يكي از 10 وب‌سايت برتر دنيا از جهت تعداد بازديدكننده كه به طور متوسط در روز بيش از 60 ميليون كليك روي لينكهاي آن انجام مي‌شود.

هموطن سلام- سيد ايمان ضيابري- شايد به جرات بتوان ادعا كرد استارت آشنايي ايرانيها با ويكي‌پديا، دانشنامه‌ي آزاد و معروف را تقريباً دو سال پيش ضميمه‌ي كامپيوتري يكي از نشريات فعال و پرتيراژ روزانه زد. يكي از 10 وب‌سايت برتر دنيا از جهت تعداد بازديدكننده كه به طور متوسط در روز بيش از 60 ميليون كليك روي لينكهاي آن انجام مي‌شود.


به گزارش WikiMedia، تا اواسط سال 2006 ميلادي بيش از 4 ميليون و 600 هزار مقاله در آن ثبت و نوشته شده است.

وضعيت ويكي پديا به اذعان مديران بلندپايه‌ي آن، به عنوان يك مرجع هميشه مورد اختلاف بوده است. گاه آن را به خاطر توزيع رايگان، خاصيت قابل ويرايش بودن و گستردگي عناوين ستوده‌اند و گاه آن را هنگام مقايسه با دانشنامه‌هاي سنتي به خاطر عدم اطمينان و اعتبار، جانبداريهاي يك‌سويه و نقص بعضي از عناوين مورد انتقاد قرار داده‌اند.

اسناد و مدارك آن در رسانه‌هاي جمعي و مراكز علمي مورد نقل قرار گرفته اند و مقاله‌هاي آن نيز تحت مجوز حق تاليف آزاد گنو قابل دسترسي هستند، همينطور مطالب و نوشته‌هاي ويكي‌پديا تا به امروز مرجع بسياري از مطالب نشرياتي همانند Time، The Economist، USA Today و BBC News بوده‌اند هرچند كه Open Source بودن اين دانشنامه، در بسياري از موارد نيز اعتبار آن را زير سوال برده است.

يكي از مشكلات اصلي ويكي پديا، تبديل شدن آن به محلي براي تبليغ شخصي افراد، گروهها، سازمانها و وب‌سايتهاي گمنام و ناآشنا به دليل بالا بودن ميزان بازديدكننده و محبوبيت رسمي اين سايت مرجع بزرگ محسوب مي‌شود كه تقريباً در همه‌ي زبانهاي ويكي‌پديا نيز چنين مشكلي وجود دارد.

با تمام تفاسيري كه از ويكي‌پديا رفت، شايد كساني كه كمتر به صورت دقيق و از نزديك با اين دانشنامه آشنا باشند، تصور مي‌كنند بخش فارسي ويكي نيز مانند زبانهاي ديگر آن فعال و پركار است، در حالي كه يك مقايسه‌ي ساده بين آمار مقاله‌هاي نوشته‌شده در زبانهاي مختلف پروژه‌ي ويكي، نشان مي‌دهد ويكي‌پدياي فارسي كجاي كار است...

بالغ بر يك ميليون و سيصد هزار مقاله‌ي ويكي‌پديا، به زبان انگليسي نوشته شده‌اند يعني تقريباً سي و پنج درصد مطالب دانشنامه، همينطور 430 هزار مقاله به زبان آلماني، 320 هزار مقاله به زبان فرانسوي و 250 هزار مقاله به لهستاني نوشته‌ و منتشر شده‌اند. اين در حالي است كه آخرين آمارها، به وجود تنها 15 هزار مقاله‌ي فارسي در ويكي‌پديا اشاره دارد و اين يعني تقريبا 375/0 درصد از كل مقالات اين دايره‌المعارف.

Wikipedia 229 ويرايش زباني دارد كه در بسياري از آنها كمتر از 10 مقاله قرار دارند و اين ارقام نشاندهنده‌ي نوپا بودن بسياري از گروههاي زباني است كه اخيراً به مجموعه‌ي ويكي اضافه شده‌اند و در حال گسترشند براي مثال جمعي از زبان‌شناسان گيلاني اخيراً بخش گيلكي را نيز به ويكي‌پديا اضافه كرده‌اند كه در اين بخش تا امروز 3 مقاله قرار داده شده است و دشواري آوانگاري زبان گيلكي به عنوان يكي از كهن‌ترين زبانهاي داراي ريشه‌ي هند و اروپايي، عاملي بر كند بودن روند اضافه شدن مقالات به آن محسوب مي‌شود كه حتي دست بومي‌هاي منطقه براي نوشتن رسمي با رسم‌الخط استاد بخش‌زاد محمودي (رسم الخط استاندارد گيلكي) دقيقاً باز نيست.

از 229 ويرايش زباني، 150 مورد گروه فعال در ويكي‌پديا فعاليت مي‌كنند و انگليسي، آلماني، فرانسوي، لهستاني، ژاپني، هلندي، ايتاليايي، سوئدي، پرتغالي و اسپانيايي 10 زباني هستند كه در آنها بيش از 100 هزار مقاله قرار داده شده است، همينطور جالب است بدانيم زبانهاي خانواده‌ي ژرمن در ويكي‌پديا همانند زبان فنلاندي، نروژي بوكمال يا اتريشي مجاري به تنهايي بيش از 2 ميليون مقاله‌ي ويكي را دربرمي‌گيرند.

اگر از تاريخچه‌ي ويكي‌پديا خواسته باشيم، خوب است بدانيم كه بنياد غيرانتفاعي ويكي‌مديا بر اساس مدخل سالنامه‌ها، فرهنگهاي جغرافيايي و رخدادهاي روز به پشتيباني علمي و اعتباري ويكي‌پديا و پروژه‌هاي خواهرخوانده‌ي آن مانند WikiWord، WikiQoute و MetaWiki مي‌پردازد.
همينطور ريشه‌ي واژه‌ي ويكي به يك اصطلاح محلي سواحل هاوايي به معناي "تند و تيز" برمي‌گردد.

در ابتداي سال 2005 ميلادي، آمارهاي ويكي‌مديا نشان داده كه به طور تقريبي، حدود 13 هزار ويرايشگر در ويكي‌پديا فعال هستند كه به طور متوسط در روز حدود 5 ويرايش روي مقالات مختلف اين دانشنامه انجام مي‌دهند، همينطور بخش عمده‌ي مراجعات به ويكي‌پديا از سوي كاربراني صورت مي‌گيرد كه داراي Account نيستند و كمتر دست به ويرايش مي‌زنند.

ويكي‌پديا با وجود مخالفان شديد و بسيار زيادي كه دارد، اما در بسياري موارد نيز به شكلي قوي به عنوان يك مرجع مورد اعتماد، استفاده و رجوع شده است. مجله‌ي كامپيوتري آلماني C,t در اكتبر 2004 همزمان با مهرماه 83، مقايسه‌يي بين دايره‌المعارف BrackHouse Premium، Microsoft Encarta و Wikipedia انجام داد و بعد از مقايسه‌ي مقالات متعدد توسط كارشناساني كه 66 نقد و بررسي از منابع گوناگون را مطالعه كرده بودند، به هر يك از دانشنامه‌ها نمره‌يي از سقف 5 اختصاص داد كه سهم ويكي‌پديا از اين ميان، 6/3 نمره، براكهاوس 3/3 و اينكارتا 1/3 نمره بوده است.

ميگ و هرينگ هم كه دو نفر از استادان دانشگاه اينديانا پليس آمريكا هستند، در تحليلي راجع به دانشنامه‌هاي مهم جهان، ويكي پديا را اينطور تحليل مي‌كنند: "ويكي‌پديا در قلمروهايي كه توانايي بيشتري دارد، همچون فناوري و وقايع جاري، منابع اطلاعاتي سنتي را بهبود مي‌بخشد"
اين دايره‌المعارف عظيم اينترنتي كه توسط جيمي ولز و لري سانگر بنا نهاده شد، دو متخصص فناوري اطلاعات كه قبلاً تحت نظر شركت پورتال وب بوميس تا سال 2000 ميلادي دايره‌المعارف آزاد نوپديا مشابه ويكي را مديريت مي‌كردند، جايزه‌ي Golden Nica For Digital Communities را كه توسط Pix Ars Electronica هرساله اعطا مي‌شود دريافت كرد.

همينطور بنياد ويكي موفق به كسب جايزه‌ي Judges Webby و بعدها جايزه‌ي معتبر Web Creation از سوي انجمن تبليغ‌كنندگان ژاپن شد. اين جايزه همواره به افراد يا گروههايي اعطا مي‌شود كه در پيشبرد اهداف و گسترش محتواي ژاپني روي وب، نقش به سزايي بازي مي‌كنند.
در حال حاضر بيش از 230 هزار مقاله به زبان ژاپني در ويكي‌پديا درج شده است كه يك رقم باورنكردني به شمار مي‌رود!

دايره‌المعارف زنده واينترنتي " ويكي پديا " ( ‪،( Wikipedia‬پر بيننده‌ترين صفحات خود را معرفي كرد.
" ويكي پديا"، دانش‌نامه آزادي است كه همگان مي‌توانند به نوشتن و ويرايش نوشتارها در آن بپردازند.

بر اين اساس، پر بيننده‌ترين صفحات ويكي‌پديا به ترتيب صفحه اصلي سايت (‪ ، ( Main page‬صفحه معرفي ويكي پديا و صفحه معرفي ايالات متحده مي‌باشد.

صفحات مربوط به ليست بهترين مدلها، " جان‌بنت رامسي "(‪( JonBenet Ramsey‬ ( دختر ‪ ۶‬ساله آمريكايي كه در سال ‪ ۱۹۹۶‬ربوده و سپس كشته شد ) ، " ويكي " (‪ ، ( Wiki‬طوفان كاترينا و سياره " پلاتو " (‪ (Pluto‬نيز به ترتيب از پر بيننده‌ترين صفحات اين سايت است.

از نكات قابل توجه درليست ‪ ۱۰۰‬صفحه پر بيننده سايت ويكي‌پديا، نام كشور ايران به عنوان دومين كشور در اين ليست مي‌باشد و بعد از ايران نيز كشور آلمان در رتبه سوم كشورها در اين ليست قرار دارد.

بيشترين صفحات پر بيننده در ويكي‌پديا مربوط به شخصيت‌ها و كاراكترهاي فيلم‌هاي سينمايي، كارتوني، بازي‌هاي رايانه‌اي، مدلها،معرفي سياره‌ها، وقايع مهم جهان و شهرهاست.

پر بيننده‌ترين صفحات سايت ويكي‌پديا به زبان انگليسي است چراكه بيشترين مقاله‌هاي موجود دراين دايره المعارف ( بيش از يك ميليون ) به‌زبان انگليسي است.

دايره المعارف زنده " ويكي پديا" از طرف بنياد غيرانتفاعي " ويكي مديا" پشتيباني مي‌شود ويكي از ‪ ۲۰‬وب گاه برتر جهان از لحاظ تعداد بازديدكنندگان به شمار مي‌آيد.

در زمان حاضر بيش از چهار ميليون مقاله در اين سايت وجود دارد و بيش از سه ميليون كاربر در روز به آن مراجعه مي‌كنند.

جيمي ويلز" موسس بزرگترين سايت دايره‌المعارف اينترنتي به نام "ويكيپديا" به زودي با همكاري غول اينترنتي "آمازون" و با هدف رقابت با موتور جستجوي " گوگل"، يك موتور جستجوي اينترنتي جديد راه‌اندازي مي‌كند.

به گزارش سايت اينترنتي "تايمز آن‌لاين"، موتور جستجوي جديد با نام "ويكي‌ آساري"(‪ (Wikiasari‬از همان فناوري براي جمع‌آوري اطلاعات استفاده مي‌كند كه سبب موفقيت چشمگير دايره‌المعارف "ويكيپديا" شده‌است.

وب سايت دايره‌المعارف "ويكيپديا"(‪ ([Only registered and activated users can see links]‬با ([Only registered and activated users can see links]‬با/) بيش از ‪۱۰۰‬ ميليون بازديدكننده در هر ماه يكي از پركاربرترين وب سايتهاي اينترنت محسوب مي‌شود. اين وب سايت مجموعه‌اي بسيار گسترده از اطلاعات و مقالات را در ‪ ۲۳۰‬زبان مختلف و با استفاده از اطلاعات اهدا شده توسط خود كاربران، جمع‌آوري كرده‌است كه كاربران مي‌توانند مقالات ارائه شده در آن را ويرايش كنند.

نام موتور جستجوي جديد از تركيب دو لغت "ويكي" به معناي "سريع" در زبان ساكنان هاوايي، و "آساري" به معناي "جستجو" در زبان ژاپني برگرفته شده‌است.

به گفته "ويلز"، موتور جستجوي "گوگل" در بسياري موارد كاملا موفق بوده‌است اما حقيقت اين است كه شهرت آن باعث پوشيده ماندن برخي ضعفهاي آن نيز شده‌ است.

وي افزود "گوگل" در بسياري موارد هنگام جستجوي يك كليد واژه قادر به ارائه هيچ اطلاعات مفيدي به كاربران نيست و بسياري لينكهاي استخراج شده توسط "گوگل" كاربران را به سوي وب سايتهاي بي‌فايده و گاه حتي خطرناك هدايت مي‌كنند.

هم‌اكنون موتور جستجوي "گوگل" در چيدن و رتبه‌بندي وب سايتهاي يافته شده در هر جستجوي كاربران، از الگوريتمي استفاده مي‌كند كه طبق آن، سايتهايي كه بيشترين لينكها از سايتهاي ديگر بدانها نشانه رفته، مهمتر از بقيه فرض شده و در رتبه‌هاي بالاتر نتايج جستجو قرار مي‌گيرند اما "ويلز" اين الگوريتم را براي استخراج اطلاعات مفيد از اينترنت مناسب نمي‌داند.

به گفته "ويلز"، در موتور جستجوي "ويكي‌آساري" مشابه آنچه در "ويكيپديا" رخ مي‌دهد، خود كاربران ميزان كارامدي اطلاعات را تعيين مي‌كنند و طبقه‌بندي نتايج جستجو هر كليد واژه با كمك خود كاربران صورت خواهد گرفت.

موتور جستجوي "ويكي‌آساري" در سال ‪ ۲۰۰۷‬راه‌اندازي خواهد شد و در آن زمان رقابت با موتورهاي جستجوي مطرح نظير "گوگل"، "ياهو"، "لايو" (مايكروسافت) و "اسك" را آغاز خواهد كرد.


مقدمه. سیستم های مدیریت محتوای ویکی (Wiki) به دسته ای از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) گفته می شود که در آن ها همه ی کاربران، بدون نیاز به عضویت در سایت و یا بدون نیاز به تایید مدیر سایت، می توانند به راحتی مقالات سایت را ویرایش و صفحاتی را به آن بیفزایند. نخستین سیستم ویکی جهان در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. در سال ۲۰۰۱ میلادی و با راه اندازی سایت ویکی پدیا توسط بنیاد ویکی مدیا، سیستم های ویکی شکل دیگری به خود گرفته و روز به روز در جهان گسترش یافتند.
در ادامه لینک هایی در مورد ویکی و ویکی پدیا گرد آورده ام. امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.

۱ ویکی پدیا
ویکی پدیا جزو نخستین ویکی های ساخته شده در جهان بوده و در حال حاضر به عنوان بزرگترین سیستم ویکی جهان با بیش از ۶ میلیون مقاله در بیش از ۵۰ زبان مختلف دنیا از جمله فارسی مشغول فعالیت است. ویکی پدیا با شعار «دانشنامه ی آزاد که همگان می توانند آن را ویرایش کنند.» توسط بنیاد ویکی مدیا در سال ۲۰۰۱ میلادی بنیان گذاری شده است.
لینک های مرتبط . صفحه ی اصلی ویکی پدیا ([Only registered and activated users can see links])
ویکی پدیای انگلیسی ([Only registered and activated users can see links])
ویکی پدیای فارسی ([Only registered and activated users can see links])

۲ پروژه های خواهر ویکی پدیا
بنیاد ویکی مدیا، علاوه بر سایت ویکی پدیا، پروژه های مشابه دیگری را نیز راه اندازی نموده است که همگی به صورت آزاد بر روی وب قرار گرفته اند. این پروژه ها به شرح زیر می باشند.
پروژه های فارسی: ویکی واژه یا ویکشنری (فارسی ([Only registered and activated users can see links]صفحه‌ی_اصلی) - انگلیسی ([Only registered and activated users can see links])) - ویکی نسک یا ویکی بوک(فارسی ([Only registered and activated users can see links]صفحه‌ی_اصلی) - انگلیسی ([Only registered and activated users can see links])) - ویکی گفتاورد (فارسی ([Only registered and activated users can see links]صفحه_اصلی) - انگلیسی ([Only registered and activated users can see links])) - ویکی نبشته (فارسی ([Only registered and activated users can see links]صفحه_اصلی) - انگلیسی ([Only registered and activated users can see links]))
پروژه های انگلیسی: ویکی گونه راهنمای گونه های زیستی ([Only registered and activated users can see links]) - ویکی گزارش مرجع خبری با محتوای آزاد ([Only registered and activated users can see links]) - ویکیورسیتی ([Only registered and activated users can see links]) - فراویکی ([Only registered and activated users can see links]) - ویکی انبار ([Only registered and activated users can see links])

۳ ویکی ماتریکس
برای ساخت یک سیستم ویکی به نرم افزارهای ویکی نیاز دارید. لیستی از این نرم افزارها، به همراه شرح امکانات آنها را می توانید در سایت ویکی ماتریکس مشاهده کنید. از مهم ترین امکان ویکی ماتریکس امکان مقایسه ی چند ویکی مختلف با هم است. کافی است در صفحه ی اصلی سایت، پس از تیک زدن ویکی های مورد نظر خود بر روی دکمه ی Compare (مقایسه) کلیک کنید.
لینک های مرتبط . ویکی ماتریکس ([Only registered and activated users can see links])

۴ ویکی اسپیس
اگر توانایی نصب یک ویکی را ندارید و یا نمی توانید هزینه های خرید یک سایت شخصی را پرداخت کنید می توانید از ویکی اسپیس بهره ببرید. ویکی اسپیس یک ویکی از پیش نصب شده به همراه فضای رایگان و یک ساب دومین ([Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])) به شما ارائه می دهد. این سایت امکان تغییر قالب، مشخصات و مجوز سایت را به شما می دهد و مهم تر از آن دارای تبلیغ نمی باشد.
لینک های مرتبط . ویکی اسپیس ([Only registered and activated users can see links])

۵ ویکی چگونه
ویکی چگونه (WikiHow) یا ویکی هاو یک ویکی تازه تاسیس بسیار جالب است که تا به این لحظه دارای ۱۶۰۰۰ مقاله به زبان انگلیسی می باشد. ویکی چگونه شیوه ی انجام کارهای مختلف را آموزش می دهد! به عنوان مثال: چگونه یک رز را کاشته و آن را برویانیم!؟ ([Only registered and activated users can see links]) - چگونه از خرچنگی که پاهای عقبی آن ناقص است مراقبت کنیم!؟ ([Only registered and activated users can see links]) - چگونه باید یک نفر را ببوسیم!؟ ([Only registered and activated users can see links]) - چگونه باید برای کودکان داستان بنویسیم!؟ ([Only registered and activated users can see links]'s-Story) و...
لینک های مرتبط . ویکی چگونه ([Only registered and activated users can see links])

۶ ویکی حافظه
[Only registered and activated users can see links]
Memorizable نام سایتی است که به شعار «فلش کارت ویکی که همگان می توانند آن را ویرایش کنند!» در سال ۲۰۰۷ میلادی راه اندازی شده است. از این کارت ها برای تقویت حافظه و یادگیری استفاده می شود! این ایده را که پیش از این در قالب کارت های G5 در ایران دیده بودیم به راحتی و به رایگان در این سایت قابل استفاده می باشند و تاثیرگذاری آن نیز به سبب طراحی دیجیتالی و هوشمند آن بسیار بیشتر و ساده تر خواهد بود.
لینک های مرتبط . ویکی حافظه ([Only registered and activated users can see links])
نمونه ای از یک کارت فلش برای یادگیری نام پایتخت کشورها ([Only registered and activated users can see links])
آموزش تصویری استفاده از ویکی حافظه ([Only registered and activated users can see links]) (از سوسک وب نشین)

۷ ویکی سفر
ویکی سفر (WikiTravel) یا ویکی تراول نام یک ویکی انگلیسی زبان است که در حال حاضر دارای ۱۴۰۰۰ مقاله است. مدیران ویکی سفر در معرفی آن نوشته اند: «ویکی سفر پروژه ای است برای ایجاد یک راهنمای رایگان، کامل، به روز و معتبر برای سفر در سراسر جهان... .»
لینک های مرتبط . ویکی سفر ([Only registered and activated users can see links])

۸ ویکی نقشه
ویکی نقشه (WikiMapia) یا ویکی مپیا نام سایتی است که با ادغام ویکی پدیا و گوگل ارث پدید آمده است. در این سایت که از ۳۵ زبان دنیا از جمله فارسی پشتیبانی می کند می توانید به راحتی مشخصات خانه ها، محله ها و اماکن دیدنی شهر خود را (به زبان فارسی یا انگلیسی) وارد نموده و آن را به دیگران معرفی نمایید.
لینک های مرتبط . ویکی نقشه ([Only registered and activated users can see links])
مشاهده ی محل زندگی سوسک وب نشین در ویکی نقشه (نیشابور، خیابان شهید منتظری) ([Only registered and activated users can see links]=36215865&x=58783040&z=18&l=16&m=a&v=2)

۹ویکی جستجو
ویکی جستجو (WikiSeek) یا ویکی سیک ، سایتی است که با شعار «راهی بهتر برای جستجوی ویکی پدیا» از اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی راه اندازی شده است. این سایت، موتور جستجویی است که برای آسان تر شدن جستجو در ویکی پدیا با امکاناتی نظیر نشان دادن شاخه هایی که تکرار کلمه در آنها بیشتر است، نشان دادن صفحات مرتبط و... راه اندازی شده است. ویکی جستجو هنوز در مرحله ی آزمایشی (بتا) قرار داشته و در حال حاضر امکان جستجو در زبان فارسی را ندارد.
لینک های مرتبط . ویکی جستحو ([Only registered and activated users can see links])

۱۰ ویکی آمار
ویکی آمار یا ویکی چارت سایتی آماری متعلق به بنیاد ویکی مدیا است. این سایت لیست ۱۰۰ صفحه ای که بیشترین بازدید در بین مقالات سایت ویکی پدیا را داشته اند ارائه می کند. از نکات جالب این لیست حضور کشور ایران به عنوان دومین مقاله ی پربازدید در بین کشورهای جهان می باشد.
لینک های مرتبط . ویکی آمار ([Only registered and activated users can see links])

۱۱ ویکی پدیا و تقویت زبان انگلیسی
همان طور که گفته شد مقالات سایت ویکی پدیا، در بیش از ۱۰۰ زبان مختلف دنیا منتشر می شوند. یکی از این زبان ها سیمپل انگلیش (Simple English) یا انگلیسی ساده است. اعضای این بخش که به تنهایی دارای ۱۴۰۰۰ مقاله است، مقالات خود را بدون حاشیه های اضافی و با زبان انگلیسی ساده و بدون تکلف تهیه می کنند.
لینک های مرتبط . ویکی پدیا در زبان انگلیسی ساده ([Only registered and activated users can see links])

۱۲ چند صفحه ی جالب دیگر ویکی پدیا
مقالات غیرمعمول و غیر دانشنامه ای ویکی پدیا ([Only registered and activated users can see links])
لیست کشورهای جهان بر اساس صادرات ([Only registered and activated users can see links]) - بر اساس واردات ([Only registered and activated users can see links])
لیست کشورهای جهان بر اساس بودجه نظامی ([Only registered and activated users can see links]) - بر اساس ارتش زمینی ([Only registered and activated users can see links])
برندگان جوایز نوبل فیزیک ([Only registered and activated users can see links]) - نوبل صلح ([Only registered and activated users can see links]) - نوبل شیمی ([Only registered and activated users can see links]) - نوبل ادبیات ([Only registered and activated users can see links]) - نوبل پزشکی ([Only registered and activated users can see links]) - نوبل اقتصاد ([Only registered and activated users can see links]) از ابتدا تا به امروز
لیست کشورهای جهان بر اساس تعداد کتاب های منتشرشده ([Only registered and activated users can see links])
لیستی از تمام لیست هایی که در ویکی پدیا وجود دارند! ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] شمار مقالات ویكی‌پدیای فارسی كه كار خود را از ابتدای سال 2004 میلادی آغاز كرده است، از مرز 20 هزار گذشت و در رتبه 41 ویكی‌‌پدیاها قرار گرفت.

تعداد كاربران ثبت نام كرده ویكی‌پدیای فارسی 44 هزار است كه از این رقم تنها كمتر از 100 كاربر فعال هستند. تا امروز نزدیك به 600 هزار ویرایش در ویكی‌پدیای فارسی برای مقالات مختلف انجام شده است كه این تعداد برای بزرگ‌ترین ویكی‌پدیا موجود (انگلیسی) نزدیك به 130 میلیون ویرایش است.

تعداد مقالات ویكی انگلیسی 1 میلیون و 700 هزار است و پس از آن ویكی‌پیدیای آلمانی قرار دارد كه تعداد مقالات آن 574 هزار است. از ویكی‌پیدیاهای بزرگ دیگر می‌توان به ویكی‌پدیای فرانسوی (480 هزار مقاله)، لهستانی (371 هزار مقاله) و ژاپنی (358 هزار مقاله) اشاره كرد.

هلندی، ایتالیایی، پرتقالی، اسپانیایی، سوئدی، روسی، چینی، فنلاندی و نروژی زبان های دیگری هستند كه تعداد مقالات آنها بیش از 100 هزار است. پس از آن نوبت به ویكی‌های بیش از 50 هزار مقاله می‌رسد كه شامل زبان‌هایی نظیر اسپرانتو، تركی، اسلواكی، چكی و ... است.

زبان عبری نیز بیش از 56 هزار مقاله دارد. زبان عربی با 28 هزار مقاله در رتبه 35، یونانی در رتبه 38 با 21 هزار مقاله و فارسی با 20 هزار مقاله در رتبه 41 قرار دارد. زبان های مالایی، ویتنامی، بوسنیایی، بنگالی، گرجی، لاتین و هندی از دیگر زبان هایی هستند كه پس از فارسی قرار دارند. به طور كلی ویكی‌پدیا دارای 250 گونه زبان ملل دنیا و بیش از 6 میلیون مقاله است.

هر كس می‌تواند در ویكی‌پیدیا ویرایش كند و این نكته شاید برای بسیاری باورناپذیر باشد. اما در عمل این اتفاق افتاده است و ویكی‌پدیای انگلیسی امروز برای كسانی كه به آن مراجعه می‌كنند مرجعی قابل اعتماد است. تنها برخی مقالات جنجال‌برانگیز (نظیر زندگی‌نامه شخصیت‌های سیاسی اگر با حمله خرابكاران مواجه شود) محدودیت ویرایش دارند، در باقی موارد هر كس كه فكر می‌كند نكته‌ای در فلان مقاله نادرست آمده است درجا می‌تواند متن را ویرایش و آن نكته را صحیح كند. ویكی‌پیدیای فارسی نیز حاصل تلاش شبانه‌روزی كاربران آن در ایران و كشورهای دیگر است.

[Only registered and activated users can see links] مشاهده: صفحه ویكی‌پدیای فارسی ([Only registered and activated users can see links])

Sinad2
12-20-2008, 11:08 AM
[Only registered and activated users can see links]دایره‌المع ارف آنلاین ویکی پدیا که یکی از محبوب‌ترین مقصدها در اینترنت است در پاسخ به رشد روزافزون کاربران تلفن همراه، نسخه موبایل اختصاصی سایتش را راه‌اندازی کرد.


این سایت با پشتیبانی از 14 زبان راه‌اندازی شده و به‌جز لوگوی ویکی پدیا دارای هیچ گرافیکی نیست.

از این رو بارگذاری داده‌ها در آن سریع بوده و به نظر می‌رسد این سایت برای تلفن‌های معمولی که یک مرورگر وپ دارند نیز بهینه شده است.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از ویژگی‌های سایت موبایل ویکی پدیا که مرور سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کند تقسیم شدن محتوای مقاله در صفحات متعدد است.

کاربران می‌توانند به نشانی [Only registered and activated users can see links]"mobile.wikipedia به این سایت مراجعه کرده و نسخه موبایل آن را آزمایش کنند.

دایره‌المعارف آنلاین ویکی ‌پدیا در ماه ژانویه‌ سال ‌2001 با یک سایت انگلیسی زبان آغاز به کار کرد و از آن زمان این پروژه به طور قابل توجهی رشد کرده و بیش از پنج میلیون مقاله به بیش از ‌200 زبان از جمله فارسی دارد؛ دسترسی به ویکی پدیا رایگان بوده و کاربران می‌توانند داوطلبانه در افزودن مطالب و ویرایش آن‌ها شرکت کنند.