ديدن نسخه کامل : اخبار ،اطلاعات و گفتگو در رابطه با نظام وظيفه و سربازي


صفحه ها : 1 [2]

Sinad2
04-29-2009, 08:27 AM
تیتر صبح روزنامه ها
8.2.88
برای مبارزه با جاعلان کارت پایان خدمت یا معافییت
تمام کارت های پایان خدمت یک شکل چاپ و بدست سرباز تحویل داده میشود.
[Only registered and activated users can see links]رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: ضریب امنیت کارت های معافیت و پایان خدمت افزایش می یابد.
سردار سرتیپ دوم محمد جواد زاده کمند در نشست خبری این سازمان افزود: هم اکنون یگان های مختلف که سربازان در آنها خدمت می کنند، اقدام به صدور کارت پایان خدمت می کنند که از مرداد امسال همه کارت ها به صورت متمرکز در سازمان نظام وظیفه صادر و از برخی سوء استفاده ها و جعل ها نیز جلوگیری می شود.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری اضافه کرد : در سال گذشته و ابتدای امسال آمار مشمولان "خود معرف" تا50 درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین گفت: در راستای اجرای توسعه سامانه مکانیزه در همه رده های وظیفه عمومی، سال گذشته336 شهر کشور به سامانه اصلی وصل شد و بقیه شهرها امسال به این سامانه ارتباط پیدا می کنند.

وی گفت: در گذشته رسیدگی به امور مشمولان بطور میانگین 110 روز طول می کشید اما امروز با بهره گیری از پلیس + 10 این زمان با 20 درصد کاهش به 90 روز رسیده است.

سردار زاده کمند تصریح کرد: بزودی مرکز مشاوره و پاسخگویی شبانه روزی سازمان نظام وظیفه راه اندازی می شود و مشمولان و خانواده آنان می توانند پیش از اعزام از وضع خدمت مشمول مورد نظر خود آگاه شوند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: در گذشته این مشاوره فقط از طریق تلفن گویا انجام می شد اما بزودی خدمات مشاوره مشمولان بصورت حضوری و پست الکترونیک هم ارائه خواهد شد.

زاده کمند گفت: در حال حاضر 122 سازمان از خدمات سربازان در قالب امریه بهره می برند که این سازمان ها نیز امسال بر اساس ظرفیت پذیرش و تخصص مورد نیاز خود می توانند به جذب سرباز اقدام و مشمولان مورد نظر خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند.

Sinad2
05-02-2009, 07:36 AM
[Only registered and activated users can see links]حق بيمه مدت خدمت نظام وظيفه و حضور داوطلبانه در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل بيمه شدگان مشمول قانون ، در اقساط 12ماهه دريافت مي شود.

معاون اداره کل تامين اجتماعي شهرستانهاي استان تهران با بيان اين مطلب افزود: بيمه شدگان شاغل در کارگاههاي مشمول قانون کار که قبل از اشتغال و بيمه پردازي، خدمت نظام وظيفه ضرورت، احتياط و ذخيره خود را انجام داده اند و همچنين حين اشتغال و بيمه پردازي داوطلبانه در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته اند مي توانند با پرداخت حق بيمه، اين مدت را جزو سوابق بيمه اي خود قرار دهند.

محمدتقي فلاح نژاد گفت: گواهي حضور در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل بايد در يکي از نهادهاي نيروهاي مسلح، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ، هلال احمر و وزارت جهاد کشاورزي صادر شده باشد.

Sinad2
05-06-2009, 07:44 AM
[Only registered and activated users can see links]مهر: معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت تعاون از اجرای طرح "سرباز تعاون یاری" در کشور برای ارتقای فرهنگ تعاون خبر داد و اعلام کرد: اولین گروه 500 نفری در قالب این طرح در ماه جاری به خدمت سربازی اعزام شدند.

غلامحسین حسینی نیا با اشاره به اجرای آزمایشی طرح "سرباز تعاون یاری" در کشور ، گفت: اولین گروه 500 نفری در قالب این طرح که به خدمت سربازی اعزام شدند پس از پشت سر گذاشتن دوره آموزشی، یک دوره 20 روزه را برای افزایش آمادگی حضور در بخش تعاون خواهند گذراند.

معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت تعاون سطح تحصیلات سربازان تعاون را مقطع کاردانی به بالا اعلام کرد و بیان داشت: با به خدمت گرفتن سربازان در بخش تعاون، توسعه فرهنگ تعاون، ارائه خدمات ترویجی، آموزشی، مشاوره ای و تحقیقاتی تقویت خواهد شد.

وی اجرای طرح سرباز تعاون را حرکت مثبتی برای رفع کمبود کارشناس در بخش تعاون دانست و ادامه داد: افرادی که به عنوان سرباز تعاون خدمت سربازی خود را خواهند گذراند دارای تحصیلات تخصصی در رشته های مدیریت، حقوق، اقتصاد، کارآفرینی و غیره هستند که خدمات مشاوره آموزشی و ترویجی ارائه می کنند.

معاون وزیر تعاون بیان داشت: در دوره اول از جذب سرباز تعاون ما هزار نفر درخواست کرده بودیم که در این ارتباط برای شروع، با 500 نفر توافق شده است.

حسینی نیا خاطر نشان کرد: امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم علاوه بر افزایش تعاونگران کارشناس، مدیران خوبی را نیز تربیت کنیم تا از این طریق تعاونیهای جدیدی با مدیران کارآزموده نیز راه اندازی شوند.

وی اجرای طرح "سرباز تعاون یاری" را در سالجاری "آزمایشی" اعلام کرد و گفت: اگر طرح جدی گرفته و به خوبی اجرا شود که همین طور نیز خواهد بود، با ثمر بخشی طرح، کار را در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد.

معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت تعاون در پایان تصریح کرد: برنامه ریزیها به نحوی است که قبل از اتمام دوره سربازی هر گروه، افرادی جایگزین می شوند تا تبادل اطلاعات بین فرد اولی با سرباز جدید صورت گیرد.

Sinad2
05-06-2009, 07:44 AM
[Only registered and activated users can see links]فارس: مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: مدت خدمت مشمولان ليسانس يك ماه، فوق ليسانس 2 ماه، دكترا 3 ماه و فوق دكترا 4 ماه كاهش يافت.

سردار موسي كمالي امروز در جمع خبرنگاران مصوبات جديد مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا در خصوص خدمت نظام وظيفه را اعلام كرد.

سردار كمالي گفت: باتوجه به استقبال گسترده جوانان كشور جهت انجام به موقع خدمت سربازي و تأمين مشمولي مورد نياز كشور بنا به پيشنهاد ستاد كل نيروهاي مسلح و موافقت فرماندهي معظم كل قوا تسهيلات جديدي در نظر گرفته شده است.

وي افزود: براي مدت خدمت محققان فوق ليسانس و بالاتر به ازاي تحقيق يا اختراعي كه در زمينه مسائل نيروهاي مسلح ارائه كنند دو ماه تا يك سال كسر شد.

سردار كمالي گفت: مدت خدمت مشمولان ليسانس يك ماه فوق ليسانس 2 ماه دكترا 3 ماه و فوق دكترا 4 ماه كسر شد.

رئيس اداره مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح افزود: بسيجياني كه از سن 16 سال تمام عضو بسيج نيروي مقاومت سپاه پاسداران باشد و به طور منظم با آن نيرو همكاري كند هر سال خدمت آنان متناسب با ميزان فعاليت معادل 45 روز تا 3 ماه جزء‌ خدمت وظيفه محسوب و حداكثر نه ماه از خدمت دوره ضرورت آنان كسر مي‌شود.

وي اظهار داشت: باتوجه به اينكه يكي از فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر از خدمت دوره ضرورت معاف هستند خدمت سربازي يكي از فرزندان جانبازان كمتر از 25 درصد به تناسب ميزان جانبازي كسر ولي در هر حال آموزش نظامي را طي خواهند كرد.

سردار كمالي افزود: باتوجه به اينكه يكي از فرزندان رزمندگان داراي 30 ماه سابقه جبهه از انجام خدمت به دوره ضرورت معاف هستند خدمت يكي از فرزندان رزمندگاني كه كمتر از 30 ماه سابقه جبهه دارند به تناسب مدت‌زمان مورد نظر از خدمتشان كسر ولي آموزش نظامي را طي خواهد شد.

وي اظهار داشت: يكي از فرزندان خانواده‌هايي كه سه فرزند آنان خدمت دوره ضرورت را انجام داده از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

سردار كمالي گفت: مشموليني كه داراي فرزند معلول هستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند.
وي اظهار داشت: يكي از فرزندان خانواده‌هايي كه يك فرزند آنها در حين خدمت فوت كرده از انجام خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شود.

مديرمشمولان ستادكل نيروهاي مسلح تأكيد كرد: مهلت اجراي اين مصوبه از تاريخ 1 خرداد 88 تا 30 اسفند سال 89 است و اين مصوبات براي تمام كساني كه در حال انجام خدمت سربازي هستند و يا طي اين مدت انجام خواهد شد شامل مي‌شود.

سردار كمالي گفت: افرادي كه به دليل مأموريت سازماني به جبهه رفته‌اند مشمول اين مصوبات هستند.
سردار كمالي درباره خدمت سه فرزند يك خانواده و معافيت فرزند چهارم اظهار داشت: ملاك براي معافيت فرزند چهارم شناسنامه پدر است اگر فردي دو همسر داشته باشد فرزند چهارم باتوجه به اينكه شناسنامه پدر ملاك است معاف مي‌شود.

مدير مسئولان ستاد كل نيروهاي كشور تأكيد كرد: تمامي يگانها موظفند از تاريخ اجراي قانون افراد واجدالشرايط را ترخيص كند.

وي گفت: جزييات مربوط به محققين و مخترعين با توجه به تشكيل گروه ويژه‌اي در ستاد كل نيروهاي مسلح متعاقبا اعلام خواهد شد.

سردار كمالي اظهار داشت: در حال حاضر 60 هزار سرباز با در اختيار داشتن امريه در 120 وزارتخانه، سازمان و بنياد در حال انجام خدمت سربازي هستند.

وي گفت: در صدديم سهميه دستگاه هاي دولتي براي امريه سربازي را افزايش دهيم.
وي گفت: ايثارگراني كه يكي از فرزندانشان غيبت داشته باشند مصوبات شامل حالش خواهد شد.

Safir
05-13-2009, 07:46 PM
قانون جدید معافیت سربازی:فرزند چهارم از خدمت معاف می شود

مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح گفت:”خانواده ای که چهار فرزند ذکور داشته باشد، فرزند چهارم می تواند از خدمت مقدس سربازی معاف شود”.

به گزارش شبکه خبر، سرتیپ دوم پاسدار “موسی کمالی” گفت: استفاده از این قانون، در شرایطی امکان پذیر است که سه فرزند نخست خانواده خدمت مقدس سربازی را انجام داده و کارت پایان خدمت نظام وظیفه را دریافت کرده باشند.

وی افزود: اگر سه فرزند نخست خانواده کارت پایان خدمت ضرورت نداشته باشند، فرزند چهارم نمی تواند از این قانون بهره مند شود.

مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ملاک نیروهای مسلح برای معافیت فرزند چهارم خانواده، شناسنامه پدر است و اگر فردی دو همسر داشته باشد و در شناسنامه مرد نام فرزندان هر دو همسر قید شده باشد، باز فرزند چهارم از انجام خدمت مقدس سربازی معاف خواهد بود.

Sinad2
05-19-2009, 07:46 AM
[Only registered and activated users can see links]شبکه خبر: رئیس مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح از اجرای قوانین جدید خدمت نظام وظیفه سربازی از اول خرداد خبر داد.

سردار "موسی كمالی" گفت: باتوجه به استقبال گسترده جوانان كشور برای انجام به موقع خدمت سربازی و تأمین مشمولان ضروری كشور، به پیشنهاد ستاد كل نیروهای مسلح و موافقت فرمانده معظم كل قوا، تسهیلات جدیدی درباره نظام وظیفه تصویب شد.

سردار "کمالی" افزود: خدمت سربازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی لیسانس یك ماه، فوق لیسانس 2 ماه، دكترا 3 ماه و فوق دكترا 4 ماه كاهش یافت.

وی افزود: خدمت محققان و مخترعان فوق لیسانس و بالاتر، به ازای ارائه تحقیق یا اختراعی درباره مسائل نیروهای مسلح، از دو ماه تا یك سال كاهش می یابد و جزئیات بیشتر این باره نیز ، با توجه به ایجاد گروه ویژه‌ای در ستاد كل نیروهای مسلح، به زودی اعلام می شود.

رئیس اداره مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در ادامه گفت: بسیجیانی كه از 16 سالگی تمام، عضو بسیج نیروی مقاومت سپاه پاسداران باشند و به طور منظم و مداوم با آن نیرو همكاری كنند، به میزان فعالیت، 45 روز تا 3 ماه ، جزء‌ خدمت وظیفه محسوب می شود و حداكثر هم تا 9 ماه از سربازی آنها کاهش می یابد.

سردار "کمالی" اضافه کرد: باتوجه به اینكه یكی از فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر از سربازی معاف هستند، خدمت یكی از فرزندان جانبازان كمتر از 25 درصد هم ، به میزان جانبازی پدر یا مادر كسر می شود.

وی افزود: باتوجه به اینكه یكی از فرزندان رزمندگان دارای 30 ماه سابقه جبهه، از انجام خدمت معاف هستند، سربازی یكی از فرزندان رزمندگانی كه كمتر از 30 ماه سابقه جبهه دارند نیز به میزان مدت خدمت پدر یا مادر مشمول، کاهش می یابد.

رئیس اداره مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در ادامه این گفتگو با این پایگاه گفت: یكی از فرزندان خانواده‌هایی كه سه فرزند آنها، خدمت دوره ضرورت را گذرانده از سربازی معاف است.

سردار "كمالی" همچنین درباره خدمت سه فرزند یك خانواده و معاف شدن فرزند چهارم گفت: ملاك برای معافیت فرزند چهارم، شناسنامه پدر است، اگر فردی نیز دو همسر داشته باشد، فرزند چهارم باتوجه به اینكه شناسنامه پدر ملاك است معاف می‌شود.

سردار "كمالی" افزود: مشمولانی كه دارای فرزند معلول هستند هم از خدمت معاف می‌شوند.
وی اظهار داشت: یكی از فرزندان خانواده‌هایی كه یك فرزند آنها در زمان خدمت فوت كرده باشد نیز از سربازی معاف می‌شود.

سردار "کمالی" اضافه کرد: این مصوبات شامل مشمولان در حال خدمت هم می شود.
وی در ادامه گفت: افرادی كه به علت مأموریت سازمانی به جبهه رفته‌اند نیز مشمول این مصوبات هستند.

سردار "كمالی" همچنین در باره افزایش حقوق سربازان گفت: تاکنون تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است.
وی در باره غیبت مشمولان هم گفت: قوانین جدید شامل مشمولان غائب تا یکم خرداد نیز می شود.

رئیس مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح اضافه کرد: اکنون 60 هزار سرباز، در 120 وزارتخانه، سازمان و بنیاد در حال انجام خدمت سربازی هستند.

مدیر مسئولان ستاد كل نیروهای كشور در پایان این گفتگو تاکید کرد: مهلت اجرای این مصوبات، از یکم خرداد سال جاری، تا 30 اسفند سال 1389 است.

Sinad2
05-24-2009, 07:52 AM
[Only registered and activated users can see links]فارس: رئيس سازمان وظيفه عمومي جزئيات مصوبات جديد معافيت‌، كاهش و كسر خدمت سربازي را تشريح كرد.

سردار محمد جواد زاده كمند امروز در جمع خبرنگاران گفت: يكي از مصوباتي كه بيشترين مراجعه كننده را به خود اختصاص داده معافيت يكي از فرزندان خانواده‌هايي است كه فرزند آنها خدمت خود را انجام داده است.

سردار زاده‌كمند افزود: ملاك براي بهره‌مندي از اين مزايا انجام خدمت دوره ضرورت 3فرزند از يك خانواده است. اگر خانواده‌اي 6 فرزند ذكور داشته باشد 2 فرزند اين خانواده با داشتن شرايط معاف خواهند شد.

وي در ادامه گفت: ترتيب توالي در بين فرزندان مطرح نيست لذا اگر فرزند اول يا دوم يا سوم به دليل تحصيل يا هر دليل ديگري به خدمت اعزام نشده چنانچه 3فرزند از آن خانواده خدمت كرده باشد فرزند چهارم حتي اگر فرزند اول خانواده باشد از اين معافيت بهره‌مند مي‌شود.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا تاكيد كرد: انتخاب فرزند چهارم براي بهره‌مندي از اين معافيت با پدر در صورت نبود او مادر و در صورت نبود مادر هم با قيم قانوني است. تعداد فرزند يك خانواده بر اساس اسامي مندرج در شناسنامه پدر خواهد بود.

سردار زاده‌كمند در ادامه اظهار داشت: خدمت افرادي كه به جاي خدمت سربازي متعهد خدمت در نيروهاي مسلح يا دستگاه‌هاي غير نظامي مانند كشتيراني، هواپيمايي كشوري، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، نفتكش و قوه قضائيه هستند يا خدمت خود را در چارچوب مقررات احتساب خدمت ناپيوسته روحانيان انجام داده‌اند و يا افرادي كه امريه مشمول مامور در مراكز دولتي بوده‌اند به عنوان خدمت دوره ضرورت تلقي مي‌شود.

وي در ادامه گفت: و با آنان مانند فرزنداني كه خدمت كرده‌اند برخورد خواهد شد. البته به شرطي كه حداقل دو سال از مدت تعهد خدمتي آنان در آن دستگاه گذشته باشد و در حال حاضر هم اين خدمت استمرار داشته باشد.
سردار زاده‌كمند افزود: فرزندان خانواده‌اي كه از معافيت كفالت، پزشكي، خريد سربازي، معافيت رهبري، ماده 6 حمايت از معلولان، تحت پوشش كميته امداد و ساير معافيت‌ها به جزء معافيت تعهد خدمت در نيروهاي مسلح و دستگاه نظامي استفاده كرده‌اند در شمول فرزندان خدمت كرده محاسبه نمي‌شوند.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: چنانچه برادر سوم در حال خدمت باشد، پس از اتمام يكسال از خدمت وي برادر چهارم مي‌تواند از معافيت استفاده كند و دراين صورت براي اينكه برادر چهارم دچار غيبت نشود، چنانچه به سن مشموليت رسيد به سازمان وظيفه عمومي مراجعه كند تا اعزام او تا پايان سال اول خدمت به تعويق بيفتد و پس از آن از معافيت استفاده كند.

وي اظهار داشت: مشمولاني كه به عنوان فرزند چهارم خانواده براي بهره‌مندي از اين معافيت انتخاب شدند چنانچه تا تاريخ اول خرداد 1388 مرتكب غيب شده باشند، مجاز به استفاده از اين معافيت هستند.

سردار زاده‌كمند تاكيد كرد: اگر فردي در حال حاضر واجد شرايط بهره‌مندي از اين مقررات نباشد و با برنامه‌ريزي قبلي غيبت كند تا در شرايط معافيت قرار گيرد، امكان استفاده از معافيت را نخواهد داشت.

وي گفت: براي بهره‌مندي از اين معافيت الزاما كارت‌هاي پايان خدمت فرزندان خدمت كرده يا گواهي خدمت متعهدين خدمت در دستگاه‌هاي نظامي و غير نظامي لازم است.

سردار زاده‌كمند افزود: جزئيات فرايند كار و مدارك مورد نياز در سايت [Only registered and activated users can see links] قرار دارد و عموم مردم براي آگاهي بيشتر به بخش وظيفه عمومي اين سايت مراجعه كنند.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: مردم از مراجعه بي‌دليل به مراكز نظام وظيفه خودداري كنند و براي تشكيل پرونده و ثبت آن از طريق دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي اقدام كنند. اين دفاتر از 5 خرداد آماده انجام خدمات مربوطه است.

*كسر خدمت بسيجيان

سردار زاده‌كمند درباره كسر خدمت بسيجيان گفت: بر اساس قانون احتساب قسمتي از خدمت اعضاي بسيج به عنوان خدمت دوره ضرورت كه در سال 1380 ابلاغ شده هر بسيجي فعال كه برابر ضوابط ابلاغي از سوي نيروي مقاومت بسيج از سن 16 سالگي به طور منظم با بسيج همكاري داشته باشد، متناسب با ميزان فعاليت به ازاي هر سال از 45 روز تا سه ماه كسر خدمت برخوردار خواهد شد. كه سقف نهايي اين مدت 6 ماه بود.

وي افزود: بر اساس مصوبه جديد مجموع اين مدت به 9 ماه افزايش يافته اما ساير ضوابط ابلاغي از جمله اينكه مشمولان غايب امكان استفاده از اين مزايا را ندارند، كماكان معتبر است.

سردار زاده‌كمند گفت: براي استفاده از كسر خدمت بسيجي گواهي‌هاي صادره از سوي نيروي مقاومت بسيج بايد به يگان خدمت تحويل تا پس از بررسي نسبت به اعمال آن در سابقه خدمتي سرباز اقدام شود.
اين افراد نيازي به مراجعه به سازمان وظيفه عمومي ندارند.

*معافيت يكي از فرزندان خانواده‌هايي كه يك فرزند آنان در حين خدمت سربازي فوت كند

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: چنانچه فرزند خانواده‌اي در طول خدمت سربازي فوت كند و فوت ايشان به عنوان فوت قيود خدمتي برابر ضوابط جاري هر يك از نيروهاي مسلح تاييد شود، يكي از فرزندان ذكور اين خانواده از خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شود. چنانچه اين فرد تا اول خرداد داراي غيبت باشد مانعي براي استفاده از معافيت وي نخواهد بود.

وي در ادامه افزود: اگر سرباز فراري باشد بايد به وضعيت فرار ايشان رسيدگي و سپس مجاز به استفاده از اين معافيت خواهد بود.مشمولاني كه به جاي خدمت دوره ضرورت متعهد خدمت در نيروهاي مسلح يا دستگاه‌هاي غير نظامي هستند به عنوان خدمت سربازي تلقي و در صورت فوت برادر در شمول اين مقررات قرار مي گيرند.

* كسر خدمت ايثارگران

سردار زاده‌كمند اظهار داشت: در حال حاضر فرزند جانبازان 25 درصد و يا ايثارگران با سابقه 30ماه حضور در جبهه و يا تلفيق جانبازي و سابقه حضور در جبهه كه جمع آن به 30 برسد، يك فرزند جانباز يا رزمنده از خدمت معاف مي‌شود.

وي در ادامه گفت: بر اساس مصوبه جديد چنانچه درصد جانبازي كمتر از 25 درصد و سابقه رزمندگي كمتر از 30 ماه باشد به نسبت از خدمت فرزند يا فرزندان آنان كسر خواهد شد.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا افزود: مبناي محاسبه مدت خدمت در حال حاضر 18 ماه است كه به تناسب مقطع تحصيلي ليسانس، فوق ليسانس، دكتري و فوق دكتري به ترتيب از يكماه تا 4ماه كسر خواهد شد.
سردار زاده‌كمند گفت: فرمول محاسبه كسر خدمت با توجه به مبناي 18 ماه خدمت براي جانبازي به اين شرح است: درصد جانبازي در 72 درصد ضرب كه مساوي با ميزان كسر خدمت است، به عنوان مثال اگر ميزان جانبازي 20 درصد باشد ضربدر 72 درصد كسر خدمت فرزند 4/14 ماه خواهد بود و يا اگر ايثارگري 25 ماه سابقه جبهه داشته باشد در 60 درصد ضرب شده كه در نهايت 15 ماه كسر خدمت به همراه دارد.

وي افزود: يك مشمول مي‌تواند همزمان از كسر خدمت رزمندگي، جانبازي پدر و كسر خدمت بسيج بهره‌مند شود.
سردار زاده‌كمند گفت: مدت خدمت مشمول با توجه به ميزان كسر خدمت در هر حال حداقل دو ماه است كه براي طي آموزش رزم مقدماتي اختصاص خواهد يافت.

يعني اگر ميزان كسر خدمت مشمولي 5/17 ماه باشد حتما بايد دو ماه آموزش را طي كند و اگر قبلا آموزش را طي كرده باشد فقط كسري مدت خدمت را خواهد گذراند.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا در ادامه افزود: به افرادي كه از كسر خدمت استفاده مي‌كنند، به ازاي انجام هر مدت خدمت سربازي كارت پايان خدمت ارائه مي‌شود.

هر ايثارگر فقط مي‌تواند از دو تسهيلات (مثلا جانبازي و رزمندگي و يا جانبازي و آزادگي) و براي هر تسهيلات حداكثر دو فرزند خود را معاف و از كسر خدمت معاف كند.

وي گفت: مشمولان غايب در شمول اين مقررات قرار مي‌گيرند اما سربازان فراري پس از رسيدگي به فرار آنها مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده كنند. البته اضافه خدمت آنان پابرجاست و كسر خدمت از مجموع مدت خدمت و اضافه خدمت آنان صورت مي‌گيرد.

سردار زاده‌كمند گفت براي استفاده از تسهيلات رزمندگي بايد گواهي حضور در جبهه كاركنان رسمي از سوي هر يك از نيروهاي مسلح، نيروهاي مردمي و كاركنان دولت از سوي نيروي مقاومت بسيج و كاركنان جهاد سازندگي از سوي وزارت جهاد كشاورزي به يگان محل خدمت صادر شود.
وي اضافه كرد: براي استفاده از تسهيلات جانبازي گواهي‌هاي صادره براي درصد جانبازي از سوي بنياد شهيد و شوراي عالي پزشكي هر يك از نيروهاي مسلح معتبر است كه بايد براي بهره‌مندي از كسر خدمت به يگان محل خدمت ارسال شود.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: اگر مشمولي مدت كسر خدمتش بيش از يكسال باشد و در حال حاضر هم دانشجو محسوب شود مي‌تواند با اخذ مرخصي تحصيلي از دانشگاه ادامه خدمت خود را انجام و نيازي به فراغت، ترك يا انصراف از تحصيل نيست.

وي اظهار داشت: سابقه جبهه پدر و مادر و ميزان جانبازي آنها با يكديگر جمع شده و از خدمت يك يا دو فرزند كسر مي‌شود.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا تاكيد كرد: براي كسر خدمت هيچ نيازي به مراجعه به سازمان وظيفه عمومي ناجا نيست، مدارك صادره از سوي يگان‌ها و يا مبادي مربوطه مستقيما به يگان‌هاي خدمتي تحويل تا پس از بررسي‌هاي لازم نسبت به كسر خدمت افراد اقدام شود.

سردار زاده‌كمند گفت: اگر مشمولي هنوز به خدمت اعزام نشده، تمامي مدارك خود را اماده كند تا پس از اعزام به خدمت به يگان مربوطه جهت بررسي و كسر خدمت تحويل دهد.

* معافيت مشموليني كه داراي فرزند معلول باشند

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: اين مصوبه در راستاي كاهش مشكلات خانواده‌هاي مددجويان و نياز به توجه خاص تصويب شده است.

سردار زاده‌كمند افزود: معلوليت فرزند مشمول بايد به تاييد شوراي پزشكي سازمان بهزيستي استان محل سكونت برسد و سطح معلوليت بايد در حد شديد يا خيلي شديد باشد.

وي در ادامه اظهار داشت: پس از تعيين سطح معلوليت توسط سازمان بهزيستي موضوع در شوراي پزشكي وظيفه عمومي شهرستان محل سكونت بررسي شده و در صورت تاييد موضوع پرونده براي صدور كارت به سازمان وظيفه عمومي ناجا ارسال خواهد شد.

سردار زاده‌كمند گفت: مشمولاني كه غائب بوده‌اند در شمول اين معافيت قرار دارند اما سربازان فراري پس از رسيدگي به وضعيت فرارشان از اين مزايا استفاده خواهند كرد.

وي افزود: روند تشكيل پرونده براي استفاده از اين تسهيلات پس از اخذ نظريه سازمان بهزيستي از طريق دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي خواهد بود.

سردار زاده‌كمند گفت: براي آگاهي از جزئيات فرآيند پيگيري كار و مدارك مورد نياز از 5 خرداد به دفاتر پليس +10 و يا سايت پليس مراجعه كنند.

Safir
05-27-2009, 07:00 PM
مدارک لازم برای معافیت جدید‌ سربازی

جزئیات و مراحل رسیدگی و مدارک مورد نیاز برای استفاده از معافیت‌های جدید خدمت سربازی اعلام شد.

سردار زاده‌کمند، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: برابر پیشنهاد نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری فرماندهی کل قوا، تسهیلات و تخفیف‌های جدیدی که برای مشمولان و سربازان در نظر گرفته شده، پس از تدوین دستورالعمل اجرایی، آماده اجراست.

وی افزود: تمام کسانی که به خدمت اعزام شده یا آماده اعزام به خدمت هستند، مشمول این مصوبات می‌شوند و مهلت اعتبار این مصوبات تا تاریخ ۳۰ اسفند ماه سال ۸۹ خواهد بود.

سردار زاده‌کمند با بیان اینکه کسر مدت خدمت یکی از فرزندان رزمندگان به نسبت مدت حضور آنان در جبهه بستگی دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از فرزندان رزمندگان دارای ۳۰ماه سابقه جبهه و بالاتر از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند، براساس مصوبات جدید، خدمت یکی از فرزندان رزمندگانی که کمتر از ۳۰ماه سابقه جبهه دارند نیز به تناسب مدت حضور در جبهه کسر می‌شود.

وی در ادامه گفت: کسر خدمت بسیجیان فعال از ۶ماه به حداکثر ۹ ماه برابر مقررات احتساب قسمتی از خدمت بسیجیان جزو خدمت دوره ضرورت افزایش یافته است.

سردار زاده‌کمند افزود: این تسهیلات شامل بسیجیانی می‌شود که از سن ۱۶سال تمام، عضو بسیج شده و بطور منظم با آن نیرو همکاری کرده باشند. به ازای هر سال خدمت در بسیج متناسب با میزان فعالیت، معادل ۴۵روز تا سه ماه و در مجموع حداکثر تا ۹ ماه جزو خدمت وظیفه عمومی آنان محسوب می‌شود.

وی همچنین به کسر مدت خدمت یکی از فرزندان جانبازان به نسبت میزان درصد جانبازی آنان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه یکی از فرزندان جانبازان ۲۵درصد و بالاتر، از خدمت دوره ضرورت معاف هستند، براساس مصوبات جدید، خدمت یکی از فرزندان جانبازان کمتر از ۲۵درصد نیز به تناسب میزان درصد جانبازی آنان کسر خواهد شد، اما این افراد موظف به گذراندن ۲ماه دوره آموزشی خواهند بود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی همچنین با بیان اینکه مدت خدمت مشمولان لیسانس یک ماه، فوق لیسانس ۲ ماه، دکترا ۳ ماه و فوق دکترا ۴ ماه کسر می‌شود، تصریح کرد: براساس ضوابط جدید، مدت خدمت محققین فوق لیسانس و بالاتر به ازای تحقیق یا اختراعی که درخصوص مسائل نیروهای مسلح ارایه می‌کنند، از ۲ماه تا یک سال کسر می‌شود.

وی ادامه داد: مشمولانی که دارای فرزند معلول هستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند. همچنین یکی از فرزندان خانواده‌هایی که یک فرزند آنها هنگام خدمت وظیفه عمومی فوت کرده باشد، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شود. افزایش سهمیه دستگاه‌های غیرنظامی شامل وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها جهت استفاده از خدمت کارکنان وظیفه در قالب امریه نیز برابر نیاز و ضرورت‌ها از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

* مراحل رسیدگی و مدارک مورد نیاز برای استفاده از معافیت‌های جدید خدمت سربازی:

۱) شرایط استفاده از معافیت سه برادری (معافیت یک فرزند خانواده‌ای که سه فرزند آنها خدمت دوره ضرورت را انجام داده‌اند)

الف_ مدارک مورد نیاز:

۱_ تصویر تمامی صفحات شناسنامه متقاضی، تصویر تمامی صفحات شناسنامه پدر و برادران مشمول.

۲_ اصل و تصویر کارت‌های پایان خدمت برادران مشمول.

۳_ رضایت‌نامه پدر مبنی بر رضایت استفاده فرد متقاضی از معافیت مذکور که به ثبت دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد (تکمیل برگه شماره ۷، چنانچه پدر در قید حیات نباشد رضایتنامه مادر_ در صورت نبود پدر و مادر، قیم قانونی خانواده).

۴_ استعلام از ثبت احوال به نام پدر مبنی بر مشخص نمودن تعداد و مشخصات فرزندان ذکور پدر.
۵_ گواهی اشتغال به خدمت برای متقاضیانی که در حال خدمت بوده و حائز شرایط این معافیت هستند.

۶_ تکمیل فرم استعلام سنوات ما قبل ۶۴ (برگه شماره ۱ دفترچه راهنمای خدمت).

۷_ گواهی آخرین مدرک تحصیلی (مشمولین غیردانشگاهی تکمیل برگه شماره ۳ دفترچه راهنمای خدمت)

۸_ ۲ قطعه عکس رنگی ۲ در ۳ پشت زمینه سفید با رعایت شئونات اسلامی (علاوه بر عکس‌های الصاقی به سایر مدارک).

۹_ تعهد‌نامه محضری (برگه شماره ۶) که توسط مشمول به ثبت دفاتر اسناد رسمی رسیده است.

۱۰_ فیش بانکی «اصل فیش بانکی( ۱_ مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال به حساب شماره ۹۰۰۲۶ وزارت امور اقتصاد و دارایی نزد بانک ملی شعبه سازمان حمایت کد۵۶۰ ، ۲_ مبلغ ۳۸۵۰۰ ریال برای صدور کارت معافیت به شماره حساب سیبای استان محل سکونت که در جدول صفحه ۳۴ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی آورده شده است. ۳_ تهیه برگ اول قبض ۲۲۰۰۰ ریالی مخصوص خدمات پستی کارت معافیت و یک عدد پاکت ارسال کارت)

۱۱_ تکمیل برگه‌هایی که برای بررسی اصالت و صحت مدارک که دال بر انجام خدمت سه فرزند خانواده مورد نیاز است که از سوی رده‌های وظیفه عمومی شهرستان ارایه می‌شود.

ب_ نحوه رسیدگی:

۱_ مراجعه متقاضی به دفاتر پلیس +۱۰ برای تهیه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و اخذ فرم‌های شماره ۶ و ۷ معافیت سه برادر خدمت کرده و سایر مدارک مورد نیاز.

۲_ تهیه مدارک لازم اولیه توسط متقاضی از جمله ۲ قطعه عکس ۲×۳ رنگی پشت سفید، کپی شناسنامه و کارت ملی و فرم‌های تکمیل شده ۱ و ۲ و ۳ دفترچه راهنمای خدمت و ۶ و ۷ دریافتی و مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + ۱۰) برای ثبت در سیستم و عودت مدارک به مشمول پس از ثبت و توجیه ایشان جهت مراجعه به اداره وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت به همراه مدارک اولیه یک هفته پس از ثبت در دفاتر.

۳_ رده‌های وظیفه عمومی شهرستان یا استان می‌بایست پس از بررسی مدارک اولیه، مدارک مورد نیاز برای حصول اطمینان از صحت و اصالت مدارک برابر ضوابط ابلاغی مشخص و به مشمول اعلام کنند.

۴_ تهیه مدارک تکمیلی توسط مشمول و مراجعه به مرکز وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت و یا استان جهت کنترل و بررسی اصالت و صحت مدارک.

۵_ کنترل تمامی مدارک ارسالی و بررسی سیستمی به همراه عکس اسکن شده مشمول و انتقال و تحویل پرونده‌ها به معاونت وظیفه عمومی استان.

تبصره: عکس تحویلی می‌بایست الزاما عکس ۳×۲ رنگی، پشت زمینه سفید با رعایت شئونات اسلامی باشد.

۶_ معاونت وظیفه عمومی استان پس از بررسی مجدد پرونده و اطمینان از کامل بودن پرونده متقاضی، نسبت به تایید مدارک در سامانه جامع وظیفه عمومی (روش فعلی ثبت موارد خاص در سامانه جامع) اقدام کنند.

_ تایید مدارک می‌بایست توسط شخص رئیس اداره کفالت معاونت وظیفه عمومی استان که مسئولیت این امر و پاسخگویی در این زمینه به عهده ایشان است انجام گیرد.

_ در صورت بررسی تمام مدارک، فرد واجد شرایط دریافت معافیت قرار گرفت معاون وظیفه عمومی استان اقدام به تکمیل (فرم شماره ۱ پیوست) می‌کند. لازم به ذکر است فرم مذکور به عنوان تاییدیه معافیت مذکور در سازمان وظیفه عمومی نگهداری می‌شود.

_ اسامی متقاضیان که در زمره معافیت مذکور قرار می‌گیرد در لیست‌هایی که معاونت وظیفه عمومی استان اسامی معاف شدگان موارد خاص را طی آن اعلام می‌کند به همراه (فرم تکمیل شده شماره ۱، دو قطعه عکس و پاکت مخصوص ارسال کارت، کپی شناسنامه و تعهد‌نامه محضری (برگه شماره ۶ با تایید و امضاء رئیس اداره کفالت و رئیس معاونت وظیفه عمومی استان جهت معرفی به صدور کارت) توسط رابطین به مرکز عملیات مشمولین سازمان وظیفه عمومی ارسال می‌شود.

_ پس از کنترل و تایید مدارک توسط رئیس اداره کفالت، اصل مستندات مربوط به خدمت سه برادر به همراه نسخه‌ای از (برگه شماره ۱) در معاونت وظیفه عمومی نگهداری و باقی مدارک که مورد نیاز نیست امحا شود.

۷_ ثبت نهایی و معرفی جهت صدور کارت توسط مرکز عملیات مشمولان.

۸_ تحویل پاکت مخصوص صدور کارت و عکس از مرکز عملیات مشمولان به منظور صدور کارت به معاونت احضار و اعزام.

۹_ صدور کارت و ارسال به آدرس مشمول توسط معاونت احضار و اعزام.

یادآوری:

به جز فرم شماره ۶ (تعهد‌نامه) و فرم شماره ۷ (رضایت‌نامه) که از طریق دفاتر پلیس +۱۰، سایت اینترنتی پلیس، هفته‌نامه امین جامعه و سایت خبرگزاری فارس قابل تهیه است مابقی فرم‌ها حسب مورد از طریق معاونت وظیفه عمومی استان و شهرستان در اختیار مشمول (فرد متقاضی) قرار می‌گیرد.

۲)شرایط استفاده از معافیت فرزند معلول (مشمول دارای فرزند معلول)

_ مدارک مورد نیاز اولیه:

۱_ تهیه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی به همراه پاکت‌های مربوطه از دفاتر پلیس+ ۱۰

۲_ اخذ برگه گواهی معلولیت فرزند مشمول از طریق اداره کل بهزیستی استان محل سکونت (برابر فرم نمونه شماره ۶_ م)

۳_ تکمیل برگهای شماره ۱ و ۲و ۳ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی توسط مشمول

۴_ گواهی یا تصویر برابر با اصل شده آخرین مدرک تحصیلی

۵_ تصویر تمامی صفحات شناسنامه مشمول و فرزند معلول ایشان و کپی کارت ملی آنان

۶_ عکس ۲×۳ رنگی تمام رخ مشمول با زمینه کاملا سفید ۴ قطعه

۷_ در صورت اشتغال به خدمت، گواهی اشتغال به خدمت از یگان محل خدمتی

_ مدارک مورد نیاز مرحله دوم:

_ تأییدیه ثبت احوال در خصوص صحت مندرجات شناسنامه‌ها و احراز نسبیت بین مشمول و فرزند معلول وی _ تکمیل فرم تعهد‌نامه محضری به منظور اعلام آمادگی برای اعزام به دوره آموزشی مقدماتی نظامی در صورت اعلام سازمان (برابر با فرم نمونه شماره ۱_ ۶_ م)

۳_ واریز مبالغ معین شده به شماره حساب‌های مربوط به این نوع معافیت شامل:
_ تهیه برگ اول قبض ۲۲۰۰۰ ریالی مخصوص خدمات پستی
_ مبلغ ۱۰ هزار ریال بابت وزارت امور اقتصادی
_ مبلغ ۳۸ هزار و ۵۰۰ ریال بابت صدور کارت معافیت
_ مبلغ ۳۱ هزار ریال بابت هزینه شورای پزشکی
توضیح: مبالغ مندرج در بندهای ۱/۳_ ۲/۳_ ۳/۳ پس از تائید معلولیت فرزند مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی واریز و به همراه مدارک مرحله دوم ارایه شود.

۴_ تهیه پاکت ویژه ارسال کارت معافیت از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)

ب_ روند انجام کار:

۱_ مشمولی که دارای فرزند معلول است ابتدا باید به سازمان بهزیستی استان محل سکونت خود مراجعه کرده تا وضعیت معلولیت فرزندش با مقررات مربوط به ماده ۶ قانون جامع حمایت از معلولین تطبیق شود.

۲_ بهزیستی استان پس از تطبیق وضعیت معلولیت معلول با قانون مذکور که دستوالعمل اجرایی آن طی شماره ۲/۰۵/۲۰۱/م/۴/ن_ ۲۲/۱/۸۵ ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده و مسبوق به سابقه در بهزیستی هست، در صورت احراز معلولیت برابر کمیسیون‌های مربوط، مشخصات معلول و مشمول را در (فرم نمونه شماره ۶_ م) در ۳ نسخه تکمیل و سپس با امضاء و مهر معرفی شده تایید کرده و نسخه اول را به همراه برگ‌های مربوط به کمیسیون پزشکی تحویل مشمول داده و مشمول را برای سیر مراحل بعدی، به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) شهرستان محل سکونت فرد هدایت کنند.

نسخه دوم را از طریق نماینده سازمان به معاونت وظیفه عمومی استان ارسال کرده و نسخه سوم در سوابق ضبط و نگهداری خواهد شد.

۲-۱_ بهزیستی استان مشخصات امضاء کننده نهایی به همراه نمونه امضاء و مهر مربوط جهت مدنظر قرار دادن به منظور احراز اصالت برگ‌ها به معاونت وظیفه عمومی استان ارسال خواهد کرد.
۲-۲_ سازمان بهزیستی در هنگام تحویل نسخه اول، فهرست مدارک مورد نیاز اولیه را هم به مشمول تحویل تا در هنگام مراجعه به دفاتر (پلیس+۱۰) به همراه داشته باشد.
۳_ مشمول پس از اخذ نسخه اول تاییدیه معلولیت فرزند، با تکمیل مدارک مورد نیاز مرحله اول به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) شهرستان محل سکونت و در صورت عدم وجود به نزدیکترین دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست ثبت اولیه کند.

۴_ دفتر مذکور پس از بررسی مدارک و ثبت اولیه، با تحویل رسید ثبت، به مشمول ابلاغ می‌کند، پس از گذشت هفت روز از تاریخ ثبت به همراه مدارک جهت مراحل بعدی به وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت خود مراجعه کند.

۵_ وظیفه عمومی شهرستان پس از مراجعه مشمول وضعیت مدارک را بررسی و در صورت ثبت اولیه و درج در رایانه، به منظور معاینه معلول در شورای پزشکی وظیفه عمومی، تعیین نوبت کرده و در این فاصله تاییدیه نسبیت بین مشمول و فرزند معلول خود را (از مدارک مورد نیاز مرحله دوم) از ثبت احوال مربوطه استعلام کند.

۶_ وظیفه عمومی شهرستان پس از اخذ پاسخ ثبت احوال شهرستان و رویت اصل شناسنامه مشمول و فرزند و احراز نسبیت و نداشتن مانع دیگر معلول را در قالب ضوابط تشخیص معلولیت ماده ۶ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و در صورت تعیین سطح معلولیت به میزان شدید و یا خیلی شدید از سوی بهزیستی به رویت شورای پزشکی رسانده می‌شود و شورا نیز در صورت انطباق رای صادره با وضعیت جسمی معلول رای لازم را صادر و در محل پیش‌بینی شده برگه شماره ۶_ م تکمیل می‌کند.

تبصره: در بررسی وضعیت معلول صرفا انطباق نظر بهزیستی با وضعیت جسمی معلول مدنظر است و رعایت موارد مندرج در آئین نامه اجرایی معاینه کسان مشمول در مورد این دسته از معولان نیاز نیست.

۷_ در صورتی که نتیجه رای شورای پزشکی مثبت و مبنی بر تائید معلولیت فرزند مشمول باشد، بقیه مدارک مرحله دوم و فرم اخذ تعهد‌نامه محضری (برگه شماره ۱_ ۶_ م) و شماره حساب‌های مربوطه را به مشمول تحویل، تا تکمیل و ارایه کند.

۸_ افرادی که تا تاریخ ۱/۳/۸۸ مرتکب غیبت شده‌اند در شمول این مقررات قرار می‌گیرند. لیکن کسانی که در زمان اجرایی شدن این مقررات (۱/۳/۸۸) واجد شرایط معافیت نبوده ولی با برنامه‌ریزی قبلی غیبت کرده و خود را در شرایط معافیت قرار دهند بر اساس مفاد ماده ۳۰ قانون وظیفه عمومی با آنان رفتار خواهد شد.

مشمولانی‌که سابقه فرار از خدمت داشته باشند، این‌گونه مشمولان به یگان محل خدمتی معرفی تا پس از رسیدگی به مسئله فرار آنان و ارایه نامه مبنی بر رسیدگی به وضعیت فرار آنان از سوی مراجع قضایی یا یگان مربوطه، به ادعای آنان رسیدگی خواهد شد.

۹_ مسئول وظیفه عمومی شهرستان، پس از طی مراحل نهایی پرونده، نتیجه و تائید انجام کار را در محل تعیین شده در پشت برگه تائید معلولیت (نمونه شماره ۶_ م) امضا و ممهور به مهر وظیفه عمومی کند و پرونده را به همراه مدارک جهت بررسی نهایی به معاونت وظیفه عمومی استان ارسال خواهد کرد.

۱۰_ پرونده در اداره کفالت معاونت وظیفه عمومی استان بررسی نهایی شده و در صورت احراز اقدامات انجام شده و استحقاق صدور معافیت، رئیس اداره کفالت، اقدام لازم را انجام داده و در قسمت معین شده در پشت برگه تأیید معلولیت، امضا می‌کند.

۱۱_ معاونت وظیفه عمومی استان به عنوان تائید کننده نهایی در قسمت‌های تعیین شده (در پشت برگه تائید معلولیت) در نسخه اول و دوم، تائید و امضاء‌ کرده و نسخه دوم تائید معلولیت را که به صورت پیک تحویل مسئولین استان شده به همراه پاکت مخصوص معافیت و عکس به منظور معرفی به صدور کارت معافیت توسط نماینده به مرکز عملیات مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال خواهد کرد.

۱۲_ مرکز عملیات مشمولان سازمان پس از دریافت نسخه دوم و سایر مدارک مربوطه، آن را در قسمت تأیید نامه‌ها ثبت و جهت صدور کارت معافیت معرفی خواهد کرد.

۱۳_ معاونت احضار و اعزام سازمان، کارت مربوطه را صادر و از طریق پست به آدرس مشمول ارسال خواهد کرد.

۱۴_ معاونت وظیفه عمومی استان پس از ارسال مدارک به سازمان، نسخه اول برگ تأیید معلولیت را به انضمام برگ صورت جلسه پزشکی تنظیم شده در بهزیستی، برگه تعهد‌نامه محضری و عند‌الزوم اوراق دیگری از پرونده که ایجاد تعهد می‌کند را از پرونده تفکیک ضبط و بایگانی و بقیه مدارک را امحا می‌کند.

۱۵_ معاونان وظیفه عمومی استانها با ادارات کل بهزیستی استان، هماهنگی لازم را در خصوص تدوین و تکثیر فرم‌های تأیید معلولیت خصوصا موارد در نظر گرفته شده در پشت برگه معلولیت، به عمل آورند.

یادآوری:

به جز فرم شماره ۶/م (برگ تایید معلولیت فرزند) و فرم شماره ۱/۶ _ م (تعهد‌نامه) که از طریق دفاتر پلیس +۱۰، سایت اینترنتی پلیس، هفته‌نامه امین جامعه قابل تهیه است. مابقی فرم‌ها حسب مورد از طریق معاونت وظیفه عمومی استان و شهرستان در اختیار مشمول (فرد متقاضی) قرار می‌گیرد.

۳) شرایط استفاده از معافیت فوت برادر در حین خدمت

الف_ مدارک مورد نیاز و نحوه رسیدگی:

۱_ دریافت گواهی مبنی بر فوت برادر در حین خدمت از یگان خدمتی مربوطه برابر ضوابط جاری و مقرر در نیروهای مسلح.

۲_ مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ در شهرستان محل سکونت خود از تاریخ ۵ خرداد ۱۳۸۸ به بعد و تهیه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و فرم رضایت‌نامه.

۳_ تکمیل فرم‌های شماره ۱ و ۲ و ۳ از دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و فرم رضایتنامه.

۴_ تهیه مدارک اولیه مورد نیاز شامل:

تصویر تمام صفحات شناسنامه مشمول و پدرش، کپی کارت ملی آنان، ۲ قطعه عکس رنگی ۳/۲ پشت زمینه سفید با رعایت شئونات اسلامی (علاوه بر عکس‌های الصاقی به سایر مدارک)، گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی (در صورت اشتغال به خدمت)، فرم تکمیل شده رضایتنامه پدر مبنی بر رضایت استفاده فرد متقاضی از معافیت مذکور که به ثبت دفاتر اسناد رسمی رسیده است.

۵_ مراجعه به معاونت وظیفه عمومی استان یا شهرستان محل سکونت و تحویل مدارک مذکور در بند ۳ و ۴ جهت بررسی.

۶_ مر اجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + ۱۰) برای ثبت مدارک در سیستم وظیفه عمومی.

۷_ پیگیری مراحل بعدی کار با راهنمایی معاونت وظیفه عمومی استان یا شهرستان مربوطه.

Sinad2
06-03-2009, 07:38 AM
[Only registered and activated users can see links]دفتر نظارت و ارزشیابی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص اعزام مشمولان هیات علمی طرح سربازی به آموزش کوتاه مدت اطلاعیه ای صادر کرد.

براساس این اطلاعیه، مشمولان قانون نحوه تامین هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور که باید دوره کوتاه مدت آموزش نظامی خود را تابستان امسال بگذرانند، پنجشنبه 15-5-1388 با در دست داشتن دو قطعه عکس 4*3 و کارت گروه خونی رأس ساعت 8 صبح، به پادگان ولیعصر تهران مراجعه کنند.

آدرس محل مراجعه: تهران، میدان سپاه، معاونت وظیفه عمومی ناجا.

کسانی که در این تاریخ مراجعه نکنند غایب محسوب شده و از سهمیه هیئت علمی طرح سربازی حذف می شوند.

Sinad2
06-09-2009, 07:49 AM
[Only registered and activated users can see links]فارس: رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: دستورالعمل توجيه غيبت سربازان حين خدمت كه دفترچه آماده به خدمت آنان ممهور به مهر غيبت است، ضوابط حدف 3 يا 6 ماه اضافه خدمت، بر اساس ماده 186 آئين‌‌نامه اجرايي مصوبه شوراي هماهنگي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد.

سردار محمد‌جواد زاده‌كمند امروز در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس مصوبه شوراي هماهنگي سازمان وظيفه عمومي ناجا 11 شرط پيش‌بيني شده براي استفاده از بخشودگي غيبت سربازي اعلام شده است.

وي گفت: علاوه بر آن دو شرط اصلي استفاده از اين بخشودگي، در حال خدمت بودن مشمول و رضايت يگان خدمتي فرد مشمول از وي است. اگر اين شرايط فراهم باشد فرد مي‌تواند از بخشودگي غيبت استفاده كند.

سردار زاده‌كمند اظهار داشت: مشمولاني كه يكي از اعضاي خانواده‌ آنان «پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزند» شهيد يا مفقودالاثر بوده و مشمولاني كه پدر يا برادر آنان آزاده يا جانباز 20 درصد و يا بالاتر باشد، از اين بخشودگي استفاده خواهند كرد.

وي در ادامه گفت: همچنين مشمولاني كه در مناطق محروم و شرايط سخت حداقل به مدت 6 ماه انجام وظيفه كرده باشند، كه طبق دستورالعمل ستادكل نيروهاي مسلح اقدام خواهد شد، شامل اين بخشودگي هستند.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا افزود: دسته بعدي مشمولاني هستند كه به علت بروز بلاياي طبيعي و يا حوادث قهريه، خود يا يكي از افراد درجه يك خانواده او آسيب ديده و علت غيبت آنان د‌ر اثر همين موضوع است.

سردار زاده‌كمند درباره دسته ديگر مشمولان اين بخشودگي‌ها اظهار داشت: مشمولاني كه پدر يا مادر يا همسر و يا فرزند آنان تحت پوشش كميته امداد يا سازمان بهزيستي هستند و مشمولاني كه در طول مدت غيبت و حين خدمت شرايط معافيت كفالت مادر يا خواهر مجرد يا صغار را تحصيل كرده است.
وي گفت: مشمولاني كه تك فرزند ذكور خانواده بوده و حداكثر با 6 ماه تأخير به خدمت اعزام شده‌اند. همچنين مشمولاني كه در 6ماهه آخر خدمت دوره ضرورت سن پدرشان متجاوز از 60 سال شده و فاقد برادر سالم هستند نيز در زمره اين بخشودگي قرار دارند.

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا افزود: همچنين مشمولان متأهل در صورت بقا ازدواج و مشمولان متأهلي كه همسر آنان مطلقه و يا فوت كرده و از همسر داراي يك فرزند باشد، شامل اين مصوبات هستند.

سردار زاده‌كمند اظهار داشت: مشمولان فارغ‌التحصيل فوق ديپلم به بالا كه بعد از فرجه 6 ماهه تا موعد اعزام بعدي و يا در داخل فرجه 6 ماهه به علت ناآگاهي زودتر از موعد خود را معرفي و دفترچه آماده به خدمت براي نخستين اعزام پس از معرفي صادر شده ولي در موعد مقرر به خدمت اعزام نشده‌اند و براي آنان غيبت منظور شده است نيز در شمول اين بخشودگي قرار دارند.

Sinad2
06-09-2009, 07:55 AM
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اجتماعي - جوانان

رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا، با تشريح شرايط استفاده از معافيت يكي از پسران خانواده در صورت خدمت رفتن سه فرزند ديگر از آن خانواده،‌ اظهار كرد: پسر چهارم اين دسته از خانواده‌ها از خدمت معاف هستند كه در اين راستا انجام خدمت سربازي توسط برادران در قبل از انقلاب نيز مورد تاييد است.
به گزارش خبرنگار «جوانان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار زاده‌كمند امروز در حاشيه برنامه نشست با مسوولان «197» در جمع خبرنگاران، در اين رابطه افزود: انتخاب فرزند چهارم براي بهره‌مندي از اين معافيت با اجازه پدر و در صورت نبود او با موافقت مادر و در غير اين صورت با درخواست قيم صورت مي‌گيرد. همچنين در اين معافيت ترتيب توالي در بين فرزندان مطرح نيست.
وي با اشاره به اين كه به ازاي هر سه فرزند خدمت كرده در يك خانواده، يك مشمول از خدمت سربازي معاف خواهد شد، اظهار كرد: فرزند خانواده‌اي كه از معافيت كفالت، پزشكي، خريد سربازي، معافيت رهبري، ماده شش حمايت از معلولان، تحت پوشش كميته امداد و ساير معافيت‌ها به جز معافيت تعهد خدمت در نيروهاي مسلح و دستگاه‌هاي غيرنظامي استفاده كرده‌اند، در شمول فرزندان خدمت‌كرده محاسبه نمي‌شود.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا ادامه داد: مشمولاني كه به عنوان فرزند چهارم خانواده‌ براي بهره‌مندي از اين معافيت انتخاب مي‌شوند، چنانچه تا اول خرداد امسال مرتكب غيبت نشده باشند، مجاز به استفاده از اين معافيت هستند،‌ اما اگر در حال حاضر واجد شرايط بهره‌مندي از اين مقررات نباشند و عمدا غيبت كنند، امكان استفاده از اين معافيت را نخواهند داشت.
به گفته وي، چنانچه برادر سوم در حال خدمت باشد، پس از اتمام يك سال از خدمت او برادر چهارم مي‌تواند از معافيت استفاده كند و در اين صورت براي اين كه برادر چهارم دچار غيبت نشود، زماني كه به سن مشموليت رسيد، بايد به سازمان وظيفه عمومي مراجعه كند تا اعزام مشمول تا پايان سال اول خدمت برادر سوم به تعويق افتاده و پس از آن از معافيت استفاده كند.
سردار زاده‌كمند درباره سربازان امريه كه مشمول اين معافيت مي‌شوند، گفت: ترخيص افراد متقاضي تنها شامل افرادي مي‌شود كه در حال خدمت دوره ضرورت هستند و اين موضوع شامل متعهدين خدمت در نيروهاي مسلح و دستگاه‌هاي دولتي كه در حال انجام تعهد هستند، نمي‌شود. همچنين ادامه انجام تعهد اين افراد يا استعفاي آن‌ها تابع مقررات دستگاه مربوطه است.
وي ادامه داد: اگر يكي از سه برادر داراي كارت معافيت پزشكي باشد، برادر چهارم مشمول معافيت نمي‌شود، اما اگر پرونده‌ يكي از سه‌ برادر شوراي پزشكي منجر به صدور راي نشده باشد، امكان استفاده برادر مشمول چهارم از معافيت جديد وجود دارد.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با اشاره وجود دو يا چند برادر واجد شرايط در يك خانواده‌ براي استفاده اين معافيت، ‌اظهار كرد: در صورت فوت پدر يا قيم، برادر بزرگ‌تر از نظر استفاده از تسهيلات در اولويت قرار دارد و در صورت توافق براي استفاده برادر ديگر، بايد گواهي محضري در اين رابطه ارائه شود.
وي درباره فرزند چهارم خانواده‌ كه مشمول اين معافيت مي‌شود، اظهار كرد: اگر اين فرد مشمول، فراري باشد، ابتدا بايد وضعيت او توسط مراجع قضايي مورد رسيدگي قرار بگيرد و پس از صدور حكم و تحمل كيفر مي‌تواند از اين تسهيلات استفاده كند، اين در حاليست كه ممكن است در روند رسيدگي، مشمول مورد بخشودگي قرار گيرد.
سردار زاده‌كمند گفت: در خانواده‌اي كه دو فرزند آن‌ها دوران خدمت خود را به صورت كامل طي كرده‌اند و فرزند سوم پس از انجام بيش از يك سال خدمت به دليل پذيرش در دانشگاه خدمت خود را ادامه نداده است، فرزند چهارم نيز مي‌تواند از معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده‌ استفاده كند، به شرطي كه فرزند سوم بعد از اتمام تحصيل خدمت سربازي خود را ادامه دهد.
وي درباره فرزند چهارم خانواده‌اي كه يكي از فرزندان آن داراي كارت پايان خدمت يا كارت معافيت خدمت متعهدان بوده، اما در حال حاضر در قيد حيات نيست، گفت: امكان استفاده از كارت متعهدان يا كارت پايان خدمت فرزندان فوت شده از يك خانواده‌ در اين معافيت وجود دارد.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: در صورتي كه يكي از افراد خانواده،‌ خدمت دوره ضرورت را انجام داده و در حال حاضر دو برادر ديگر نيز در حال خدمت سربازي باشند، فرزند چهارم در صورت مشمول بودن، به شرط آن كه حداقل يكسال از مدت خدمت دوره ضرورت دو برادرش سپري شده باشد، مي‌تواند از اين تسهيلات بهره‌مند شود.
به گفته وي، آن دسته از افرادي كه در گذشته از تسهيلات معافيت دو برادري استفاده كرده‌اند، نمي‌توانند از تسهيلات جديد معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده‌ بهره‌مند شوند، زيرا برادري كه به ازاي خدمت او برادر ديگرش از خدمت معاف شده است، جزو سه فرزند خدمت كرده محسوب نمي‌شود.
سردار زاده‌كمند افزود: اگر فرزند خانواده‌اي به شهادت رسيده، يا جانباز و يا رزمنده باشد و پيش از اين نيز از تسهيلات ايثارگري استفاده‌ كرده باشد، فقط در صورتي كه كادر نيروهاي مسلح يا متعهد به سازمان‌هاي مربوط باشد، مدت سابقه خدمت او برابر مقررات تعيين شده به عنوان يكي از سه فرزند خدمت كرده محسوب شده و براي استفاده فرزند چهارم خانواده‌ از تسهيلات جديد قابل احتساب است.
وي درباره كسر خدمت فرزندان جانبازان زير 25 درصد و افراد داراي كمتر از سه ماه خدمت در جبهه نيز، ‌اظهار كرد: در اين مدت مراجعه بسياري به يگان‌هاي مورد نظر داشته‌ايم و اين در حاليست كه ستاد كل نيروهاي مسلح ابلاغيه‌ها را در اين رابطه صادر كرده است، اما تا زماني كه اين ابلاغيه در اختيار رده‌هاي مختلف قرار گيرد، زمان لازم است. در نتيجه افرادي كه مشمول اين معافيت مي‌شوند، كمي با تاخير به يگان‌هاي مورد نظر در شهرستانهاي خود مراجعه كنند.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا، زمان رسيدن اين ابلاغيه به تمام رده‌هاي وظيفه عمومي را يك ماه تا 45 روز عنوان كرد و از مردم خواست در رابطه با اين معافيت از اوايل تير ماه اقدام كنند.
وي با اشاره به اين كه بر اساس آخرين گزارشات، بيش از 15 هزار مشمول براي استفاده از معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده‌ ثبت‌نام و تشكيل پرونده‌ داده‌اند، درباره برخي گزارشات درباره دريافت وجه در اين رابطه، اظهار كرد: ضوابط ثبت‌نام درباره اين معافيت در سايت وظيفه عمومي درج شده و سازمان وظيفه عمومي هيچ وجهي در اين باره دريافت نمي‌كند و اگر گزارشي در اين رابطه دريافت شود، سازمان برخورد خواهد كرد.
سردار زاده‌كمند درباره مراجعه حضوري مشمولان اين معافيت به يگان‌هاي خود، اظهار كرد: سوابق پايان خدمت مشمولان در يگان‌ها وجود دارد، لذا براي اطمينان از اصالت كارت‌هاي پايان خدمت صادر شده و پيشگيري از جعل كارت‌ها، استعلام از يگان‌هاي مورد نظر در دستور كار است، اين در حاليست كه سازمان وظيفه عمومي رايزني‌هايي را با نيروهاي مسلح انجام داده كه اگر هماهنگي‌هاي لازم صورت گيرد، استعلام فردي تبديل به استعلام گروهي خواهد شد و در اين صورت نيازي به مراجعه افراد به يگان‌هاي خدمتي خود نخواهد بود.
وي با بيان اين كه اعتبار مصوبات ابلاغي از جمله معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده‌ تا پايان سال 89 است، گفت: اگر فردي تا تاريخ اول خرداد امسال واجد شرايط شناخته شود و داراي غيبت هم نباشد، افزايش غيبت آن هيچ تاثير و يا ممانعتي در استفاده از اين تسهيلات به وجود نخواهد آورد.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا ادامه داد: پيشنهاد مي‌كنيم كه مشمولان اين مصوبات ابلاغي به تدريج در دفاتر پليس +10 حضور پيدا كنند تا از ازدحام متقاضيان در اين دفاتر جلوگيري شود.
وي گفت: اولويت ما در اين معافيت‌ها با سربازاني است كه واجد شرايط بوده و در حال گذراندن خدمت سربازي هستند.
به گفته سردار زاده‌كمند، مركز مشاوره و پاسخگويي به سوالات مشمولان با شماره تلفن‌هاي 73941739- 73941735 از ارديبهشت امسال راه‌اندازي شده كه در طول يك ماه، 26 هزار و 510 تن از مشاوره حضوري و 12 هزار و 160 تن نيز از مشاوره تلفني بهره‌مند شده‌اند.
وي درباره موضوع بخشش سه ماهه اضافه خدمت دفترچه‌اي مشمولان نيز، اظهار كرد: بر اساس ماده 186 آيين‌نامه‌ اجرايي مصوبه شوراي هماهنگي مشمولاني كه يكي از اعضاي خانواده‌ پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزند آن‌ها شهيد يا مفقود الاثر باشد، مي‌توانند از بخشش اضافه خدمت سربازي استفاده كنند.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا ادامه داد: همچنين مشمولاني كه پدر يا برادر آن‌ها اسير، يا جانباز بالاي 20 درصد باشند و يا مشمولاني كه خود داراي جانبازي پنج درصد به بالا باشند و مشمولاني كه به علت بروز بلاياي طبيعي و يا حوادث قهريه خود يا يكي از افراد درجه يك خانواده‌ او آسيب‌ديده و علت غيبت آن‌ها هم متاثر به همين موضوع باشد، مي‌تواند از اين بخشش سه ماهه اضافه خدمت استفاده كنند.
وي مشمولاني كه در مناطق محروم و شرايط سخت طبق دستورالعمل‌ ستاد كل نيروهاي مسلح حداقل به مدت شش ماه انجام وظيفه كرده باشند را از جمله افرادي عنوان كرد كه مي‌توانند از اين بخشش سه ماهه استفاده كنند.
سردار زاده‌كمند ادامه داد: مشمولاني كه پدر، مادر، فرزند و يا همسر آنها تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) يا سازمان بهزيستي هستند، همچنين مشمولاني كه در طول مدت غيبت و حين خدمت، شرايط معافيت كفالت مادر يا خواهر مجرد يا صغار را تحصيل كرده باشند، مي‌توانند از اين تسهيل استفاده كنند.
به گفته وي، مشمولاني كه تك فرزند ذكور خانواده‌ بوده و حداكثر با شش ماه تاخير به خدمت اعزام شده‌اند و همچنين مشمولاني كه در شش ماهه خدمت دوره ضرورت سن پدرشان متجاوز از 60 سال شده و فاقد برادر سالم هستند، نيز مي‌توانند از اين مصوبه بهره‌مند شوند.
رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا ادامه داد: مشمولان متاهل در صورت بقاي ازدواج و مشمولان متاهلي كه همسر آن‌ها طلاق گرفته و يا فوت كرده باشد، در صورتي كه داراي حداقل يك فرزند از همسر سابق خود باشند، نيز مي‌توانند از بخشش سه ماهه اضافه خدمت استفاده كنند.
وي اضافه كرد: مشمولان فارغ‌التحصيل فوق‌ديپلم به بالايي كه بعد از فورجه (مقرر در ماده 14 آيين‌نامه‌ اجرايي) شش ماهه تا زمان اعزام بعدي و يا در طي زمان فورجه شش ماهه به علت ناآگاهي، زودتر از موعد مقرر خود را معرفي و دفترچه آماده به خدمت براي اولين اعزام را دريافت كرده‌اند، اما در زمان مقرر اعزام نشده‌اند و برايشان غيبت منظور شده است، نيز از اين مصوبه مي‌توانند استفاده كنند.
سردار زاده كمند شايعه جمع‌آوري شناسنامه سربازان را تكذيب كرد و گفت: نيروي انتظامي حافظ نظم و امنيت در كشور است كه با بسيج همه منابع خود به دنبال ايجاد نظم و امنيت حداكثري در روز انتخابات است.
وي ادامه داد: در حال حاضر تمام نيروهاي ناجا، اعم از ستادي و صفي در آماده‌باش كامل به سر مي‌برند و امورات معمول و عادي است و هيچ‌گونه گرفتن شناسنامه‌هاي سربازان وجود ندارد و اين موضوع در نيروهاي مسلح موضوعيتي ندارد.

Sinad2
06-21-2009, 07:52 AM
[Only registered and activated users can see links]جام جم آنلاين: عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينكه اصلاح قانون خدمت وظيفه عمومي در دستور كار مجلس قرار دارد، از معافيت هاي جديد سربازي خبر داد و گفت كه بر اساس اين قانون دادمادها هم از سربازي معاف مي‌شوند.
حميدرضا حاجي بابايي نماينده همدان در مجلس با بيان اينكه قانون خدمت وظيفه عمومي با 67 ماده در دستور كار روز سه شنبه مجلس شوراي اسلامي قرار دارد كه براساس اين قانون معافيت هاي جديدي در نظر گرفته شده است ، خاطرنشان كرد: براساس اين قانون ، فرزندان ذكور آزادگان ، جانبازان و رزمندگان به ترتيب و به ازاي هر يك ماه سابقه اسارات، يك درصد جانبازي و يك ماه سابقه حضور در جبهه (دوران دفاع مقدس) پدرانشان؛ از خدمت دوره ضرورت آنها كسر مي شود و اين امتيازات براي بهره مندي از تسهيلات اين قانون قابل جمع است. منظور اينست كه اگر كسي 10 درصد جانبازي دارد به مدت 10 ماه از مدت سربازي فرزندانش كسر خواهد شد و يا اگر كسي 15 ماه جبهه رفته باشد 15 ماه از مدت سربازي فرزندانش كسر خواهد شد.
وي افزود: ايثارگر ياد شده اگر فاقد فرزند ذكور باشد و تعداد فرزندان ذكور آنها براي استفاده از اين امتيازات كمتر شد ، داماد و يا نوه آنها از اين تسهيلات بهره مند مي شود.
عضو هيئت رئيسه مجلس اضافه كرد: همچنين خانواده هايي كه داراي 3 پسر باشند و 2 فرزند آنها به خدمت سربازي رفته باشد، فرزند سوم معاف خواهد شد. همچنين مشمولي كه تنها مراقب و نگهدارنده خواهر تني فاقد شوهر باشد نيز معاف مي شود.
حاجي‌بابايي افزود: همچنين در صورت تصويب نهايي اين قانون در مجلس كليه كسانيكه به سربازي مي روند به ترتيب درجه اي كه كسب خواهند كرد بين 60 تا 90 درصد حداقل حقوق نيروهاي مسلح براساس لايحه مديريت خدمات كشوري را دريافت خواهند كرد اين درحاليست كه اين رقم قبلا 30 درصد بود.
وي با اشاره به معافيت هاي تحصيلي مطابق اين قانون ، خاطرنشان كرد: ‌براساس اين قانون ، معافيت تحصيلي براي دانش آموزان تا سن 20 سال تمام خواهد بود و براي هر يك از مقاطع تحصيلي كارداني 2 سال و نيم، كارشناسي ارشد ناپيوسته سه سال ، كارشناسي پيوسته پنج سال ، كارشناسي ارشد پيوسته شش سال ، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال مي باشد.

Sinad2
06-22-2009, 07:57 AM
[Only registered and activated users can see links]عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينكه طرح اصلاح موادي از قانون خدمت وظيفه عمومي مهم‌ترين دستور كار هفته جاري مجلس است، گفت: اين طرح روز سه‌شنبه در مجلس بررسي مي‌شود.

حميدرضا حاجي‌بابايي، نماينده مردم همدان در مجلس اظهار داشت: بر اساس قوانين جديد و در صورت تصويب نهايي مجلس هر فرد ذكور ايراني در ماهي كه به سن 18 سال تمام مي‌رسد، مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي خواهد شد. عضو هيات رئيسه مجلس تصريح كرد: دوره ضرورت براي افراد مذكور 24 ماه است و در صورتي كه مشمولان مازاد يا كمتر از تعداد مورد نياز باشند،‌ ستاد كل با كسب اجازه از فرمانده كل قوا آن را به كمتر از مدت دوره ضرورت تغيير مي‌دهد.

به ‌گزارش فارس، نماينده همدان در مجلس ادامه داد: همچنين بر اساس قوانين جديد تسهيلاتي براي كساني كه مشمول هستند در نظر گرفته شده است و بر اساس آن وزارت آموزش و پرورش موظف است قبل از به كارگيري فارغ‌التحصيلان تربيت‌ معلم در مراكز آموزشي از طريق سازمان، آنان را به مراكز آموزشي نسبي براي طي دوره آموزش رزم اعزام کنند.

حاجي‌بابايي خاطرنشان كرد: معافيت‌هاي مد نظر قرار گرفته در اين راستا در مقاطع تحصيلي كارداني 2.5 سال، كارشناسي و كارشناسي ارشد ناپيوسته 3 سال، كارشناسي پيوسته 5 سال، كارشناسي ارشد پيوسته 6 سال، دكتراي پزشكي پيوسته 8 سال و دكتراي تخصصي 6 سال خواهد بود.

وي افزود: اگر ميزان جانبازي، اسارت و حضور در جبهه رزمندگان، جانبازان و آزادگان كه در 8 سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشته‌اند، به اندازه‌اي نباشد كه فرزندشان از خدمت سربازي معاف شود، به ازاي هر يك ماه سابقه اسارت، يك درصد جانبازي و يك ماه سابقه حضور در جبهه آنها، خدمت دوره ضرورت فرزندانشان كم مي‌شود و اين امتيازات براي بهره‌‌مندي از تسهيلات اين قانون قابل جمع است. عضو هيات رئيسه مجلس اظهار داشت: در صورتي كه ايثارگر ياد شده فاقد فرزند ذكور باشد يا تعداد فرزندان ذكور آنان براي استفاده از امتيازات اين قانون كمتر باشد، داماد يا نوه ذكور آنان از تسهيلات اين قانون بهره‌مند خواهد شد.

نماينده همدان با بيان اينكه كساني كه داراي 3 فرزند پسر باشند و دو فرزند آنها به خدمت سربازي برود، فرزند سوم آنها معاف مي‌شود، گفت: همچنين اگر كسي داراي 3 فرزند دختر و يك فرزند پسر باشد، فرزند پسر از سربازي معاف خواهد شد.

وي ادامه داد: حقوق مشمولان از 60 تا 90 درصد حداقل حقوق كاركنان نيروهاي مسلح بر اساس لايحه مديريت خدمات كشوري افزايش پيدا خواهد كرد. حاجي‌بابايي با اشاره به اينكه به مشمولان وظيفه در پایان خدمت ضرورت، معادل يك ماه حقوق به عنوان پاداش تعلق مي‌گيرد، افزود: حق بازنشستگي و حقوق اولين ماه خدمت از حقوق كاركنان وظيفه كسر نمی‌شود و دولت موظف است اعتبارات مورد نياز براي پوشاك، خوراك، بهداشت و درمان سربازان نظام وظيفه را در اختيار نيروهاي مسلح و دیگر دستگاه‌هاي به كارگيرنده كاركنان وظيفه قرار دهد.

وي خاطرنشان كرد: به كاركنان وظيفه متاهل يا سرپرست خانواده معادل صددرصد حق عائله‌مندي كاركنان پايور نيروهاي مسلح پرداخت می‌شود.

barcelona_291000
06-26-2009, 02:46 PM
سلام به همه دوستان . یه سوال در مورد نظام وظیفه دارم اگه بتونین کمکم کنین یه دنیا ممنون میشم.
من متولد 69/1/29 هستم.بنا به دلایلی دیپلمم را به جای این که خرداد 86 بگیرم شهریور 87 گرفتم.یعنی یک سال عقب افتادم. امسال پیش ریاضی بودم و برای سال اول بود که کنکور می دادم.مدرک پیشم را هم شهریور امسال میگیرم(به صورت حضوری).می خوام بدونم تا کی مهلت دارم دفترچم را پست کنم که غیبت نخورم و بتونم سال دیگه کنکور بدم؟
نظام وظیفه شهرمون میگه تا 6 ماه بعد از گرفتن مدرک پیشت فرصت داری اما من شنیدم که تازگیا این 6 ماه به یک سال ارتقا داده شده آیا این درسته؟
بعد از این که دفترچه سربازی را پست کردی حدودا چند ماه بعد تاریخ اعزاممم می خوره؟
دست همتونا میبوسم اگه کمکم کنید.ممنون

Navid
06-26-2009, 05:45 PM
قبلا زمانش 6 ماخ بعد از گرفتن مدرك بود يعني هموني چيزي كه نظام وظيفه گفته به شما . نظام وظيفه كي به شما گفت كه 6 ماه وقت داريد ؟ اگه جديدا گفته كه همون 6 ماه است . البته مطمئن ترين كار اينه كه دوباره از خود نظام وظيفه بپرسيد .

در مورد تاريخ اعزام براي ليسانس از روزي كه دفتر چه رو ميفرستيد اگر قبلا قسمتي از خدمت رو نگذرونده باشيد حدود 9 يا 10 ماه بعد اعزام ميشيد . در مورد ديپلمه ها هم بايد به همين صورت باشه . البته قبلا ديپلمه ها رو مقداري زودتر اعزام ميكردند .

Sinad2
07-01-2009, 07:50 AM
خدمت وظیفه عمومی کاهش یافت

[Only registered and activated users can see links]
مجلس شورای اسلامی مدت دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی را برای دارندگان مدارک تحصیلی مختلف کاهش داد.
بر اساس این مصوبه، از مدت دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی دارندگان مدرک دیپلم یا معادل آن دو ماه، فوق دیپلم یا معادل آن چهار ماه، کارشناسی یا معادل آن شش ماه، کارشناسی ارشد یا معادل آن هشت ماه و دکترای تخصصی یا معادل آن ده ماه کسر می شود.

طبق قانون قبلی مدت دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی در مناطق عملیاتی و محروم به ترتیب دو ماه و یک ماه کمتر از سایر مناطق بود که این در مصوبه جدید نیز همچنان به قوت خود باقی است.این پیشنهاد را علی عباسپور نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مطرح کرده بود که با 120 رای موافق دربرابر 37 رای مخالف و 15 رای ممتنع به تصویب رسید.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرده بود که دوره ضرورت خدمت تنها برای مشمولان دارای دکترای تخصصی و یا معادل آن چهارده ماه و برای مشمولان دارای مدرک کارشناسی ارشد و معادل آن شانزده ماه باشد که این پیشنهاد رای نیاورد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی هم از مصوبه کاهش دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی برای دارندگان مدارک تحصیلی مختلف انتقاد کرد.

محسن نریمان گفت: با این مصوبه ، 85 درصد مشمولان با افزایش خدمت ضرورت روبرو می شوند.

وی افزود: بر اساس تصمیم فرمانده کل قوا، دوره ضرورت خدمت 18 ماه بوده است نه 24 ماه.

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده دارد از حمیدرضا حاجی بابایی عضو هیئت رئیسه مجلس خواست درباره تاثیر این مصوبه بر کاهش مدت ضرورت خدمت وظیفه عمومی توضیح دهد که حاجی بابایی گفت: دوره ضرورت خدمت سربازی 24 ماه بوده است که در مصوبه مجلس نیز این مدت تثبیت شد.

وی افزود:‌ ستاد کل نیروهای مسلح با اذن فرماندهی کل قوا این مدت را کاهش داده و برای ایثارگران و مناطق محروم نیز مدت دوره ضرورت به ترتیب به 16 و 17 کاهش یافته بود.

حاجی بابایی گفت: مصوبه مجلس خللی در معافیت های پیشین که با اذن فرمانده کل قوا صورت گرفته است ایجاد نمی کند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدت سربازي تا سال90 تغيير نخواهد كرد

[Only registered and activated users can see links]مدير كل مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به مصوبه امروز مجلس درباره دوره سربازي گفت: طول خدمت سربازي تا سال 1390 تغييري نخواهد كرد.

سردار موسي كمالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مصوبه اخير مجلس شوراي اسلامي درباره مدت خدمت سربازي، گفت: بر اساس طرح مجلس شوراي اسلامي كه از سوي كميسيون آموزش و براي بها دادن بيشتر به ميزان تحصيلات مشمولان سربازي به تصويب رسيده است، مدت مبناي خدمت سربازي 24 ماه تعيين شده است.

وي افزود: بر اساس اين مصوبه، مشمولان داراي ديپلم از دو ماه،‌ فوق‌ديپلم چهار ماه، ليسانس شش ماه، فوق ليسانس هشت ماه و دكترا 10 ماه معافيت در خدمت سربازي بهره‌مند خواهند شد.

سردار كمالي تصريح كرد: با تصويب و اجراي اين طرح عملا مبناي مدت سربازي نزديك به 95 درصد از مشمولان افزايش خواهد يافت و در كمتر از پنج درصد، مدت سربازي مشمولان تغييري نخواهد نكرد.

وي در ادامه اظهار كرد: تا سال 1390 اين مصوبه اجرا نخواهد شد و تا آن زمان مصوبه فعلي كه از سوي مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا ابلاغ شده، اجرا مي‌شود و سربازان در حال خدمت، نگران افزايش طول خدمت سربازي نباشند.

مدير كل مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در پايان خاطرنشان كرد: مبناي دوره فعلي خدمت سربازي براي كليه مشمولان در مناطق عملياتي 16 ماه، مناطق محروم و بد آب و هوا 17 ماه و ساير مناطق 18 ماه است و علاوه بر اين از مدت خدمت كليه مشمولان ليسانس يك ماه، فوق‌ليسانس دو ماه، دكترا سه ماه و فوق دكتراي تخصصي چهار ماه كسر مي‌شود.

----------------------------------------------------------------------------

حقوق100هزارتومانی برای سربازان وظیفه

[Only registered and activated users can see links]نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درحالي كليات طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه‌عمومی را در جلسه علني روز يكشنبه،هفتم تيرماه به تصويب رساندند كه در صورت تصويب جزئيات اين طرح حقوق سربازان با افزایش حداکثر 90 درصدی به بیش از 100 هزار تومان افزایش می یابد.

به گزارش سرویس اجتماعی «فردا» بررسي افزايش حقوق و مزاياي سربازان وظيفه بر اساس قانون جامع مديريت خدمات كشوري از مدت ها پيش در دستور كار كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس قرار گرفت و اعضاي اين كميسيون پيشنهاد خود را مبني بر افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق پرسنل وظيفه اعلام كردند.

اين در حالي است كه حقوق پرسنل وظيفه در حال حاضر بين 29 تا 55 هزار تومان است و براي خوراك هر سرباز هم ماهانه به طور متوسط 30 هزار تومان پرداخت مي شود كه اين رقم به اعتقاد برخي اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي پاسخگوي نيازهاي پرسنل وظيفه نيست و بايد ضمن بررسي دقيق افزايش پيدا كند.

بر اين اساس به گفته محمد اسماعيل كوثري، نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي پيش بيني مي شود علاوه بر افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق سربازان در ساير مزايا از جمله تسهيلات خوراك و پوشاك پرسنل وظيفه نيز تغييراتي ايجاد شود.

همچنين تاكيد اعضاي كميسيون امنيت ملي بر افزايش حقوق سربازان از سوي ديگر با استناد به قانون جامع مديريت خدمات كشوري صورت مي گيرد به گونه اي كه عوض حيدرپور ، ديگر عضو اين كميسيون چندي پيش بر پرداخت حقوق پرسنل وظيفه بر اساس قانون جامع مديريت خدمات كشوري تاكيد كرده و گفته بود: از آنجا كه حقوق ها در كشور از ابتداي سال جاري بر اساس نظام جديد پرداخت يعني قانون جامع مديريت خدمات كشوري پرداخت مي شود، حقوق سربازان هم بايد بر اساس اعداد و ضرايب قانون مذكور پرداخت شود.

با چنين استدلالي به اعتقاد پيشنهاد دهندگان اين طرح،افزايش حقوق و ساير مزاياي سربازان مي تواند در ايجاد انگيزه براي ادامه خدمت سربازي در آنها موثر باشد و اين اتفاق به گفته حسن سبحاني نيا، نايب رييس دوم كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي چه براي سربازان عائله مند و چه‌ آنها كه مجرد هستند مفيد خواهد بود.

گفتگوي مسئولان ستاد کل نيروهاي مسلح با دولت درباره افزايش حقوق سربازان
اگرچه بيشترين تاكيد بر افزايش حقوق پرسنل وظيفه از سوي نمايندگان مجلس صورت گرفته است اما به نظر مي رسد مسئولان ستاد كل نيروهاي مسلح و دولت نيز با اين مساله موافق باشند به گونه اي كه كوثري، از گفتگو و رايزني هاي مسئولان ستاد كل نيروهاي مسلح با دولت خبر مي دهد و مي گويد: مطلع هستيم كه مسئولان ستاد نيروهاي مسلح درباره افزايش حقوق سربازان با دولت صحبت كرده اند و دولت هم اين پيشنهاد را قبول كرده است. ضمن اينكه امسال و تا پيش از مطرح شدن اين پيشنهاد توسط كميسيون امنيت ملي، حقوق پرسنل وظيفه 15 تا 20 درصد افزايش پيدا كرد. به همين دليل ما فكر مي كنيم به طور حتم در گام اول با افزايش 30 درصدي حقوق و مزايا موافقت خواهد شد .

به گفته نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي طرح افزايش حقوق پرسنل وظيفه در صورت تصويب جزئيات توسط مجلس و ابلاغ به دولت حتي اگر از امكان اجرايي در سال جاري برخوردار نباشد دولت موظف خواهد بود از سال 1389 و با اختصاص رديفي از بودجه به تامين اعتبارات مورد نياز اين طرح آن را اجرا كند. هرچند كه به اعتقاد وي در صورت جابجايي در رقم بودجه امسال ، افزايش حقوق سربازان در سال جاري نيز مي تواند اتفاق بيفتد.

تامين اعتبار از محل بودجه سال 89
رقم افزايشي در حقوق سربازان و پرسنل وظيفه بر اساس آنچه كه اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس مي گويند در برابر بودجه عمومي كشور مبلغ ناچيزي به شمار مي رود كه محل تامين اعتبار آن نيز كاملا در دسترس دولت قرار دارد. به همين دليل افزايش در حقوق سربازان براي دولت مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

با اينهمه به گفته سبحاني نيا مجلس براي مشكلات احتمالي دولت با اين مساله راهكارهايي در نظر گرفته است كه با توجه به آنها دولت مي تواند اعتبار مورد نياز اين طرح را تامين كند.

وي مي گويد: اولين راهكاري كه در نظر گرفتيم موكول كردن زمان اجراي اين طرح به سال آينده است تا دولت اين فرصت را داشته باشد كه در رديف بودجه سال بعد خود،رقمي به اين افزايش اختصاص بدهد. اما اگر بخواهد اين طرح را در سال جاري هم اجرا كند مانعي وجود ندارد و ما براي اين مساله هم راهكارهايي در نظر داريم كه به دولت ارائه مي دهيم.

كاهش دوران خدمت سربازي بر اساس مدارك تحصيلي
تصويب كليات طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه‌عمومی كه در 78 ماده توسط اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تهيه و تنظيم شده است؛نه تنها به افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق پرسنل وظيفه منجر خواهد شد بلكه در ابعاد مختلفي از جمله معافيت ها و كفالت ها نيز تسهيلاتي براي سربازان ايجاد مي كند.

كوثري با تاكيد بر اينكه افزايش حقوق سربازان تنها مزيت اين طرح نيست مي گويد: يكي از مهم ترين جزئيات طرح مذكور اين است كه به پرسنلي كه داراي تحصيلات علمي بالاتر هستند فرصت ويژه اي داده شود. البته اين به معناي معافيت از خدمت سربازي نيست اما مي تواند شامل كاهش دوران خدمت سربازي باشد.

نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي زمان پيشنهاد شده براي كاهش دورات خدمت سربازي را براي پرسنل داراي فوق دكترا، دكترا و فوق ليسانس به ترتيب چهار، سه و دو ماه عنوان كرد و افزود: همچنين پيشنهاد شده است كه سربازان داراي ليسانس هم يك ماه كمتر از ساير سربازان به خدمت سربازي مشغول باشند.

Alireza
07-01-2009, 11:52 AM
خوشحال شدم که کارشناسی می خونم!
یعنی الان واسه کارشناسی شد 1 سال؟ یا 11 ماه؟

Amir Sadjad
07-01-2009, 06:14 PM
6 ماه از 24 ماه کم کردن یا از 18 ماه ؟

atefeh
07-01-2009, 06:25 PM
6 ماه از 24 ماه کم کردن یا از 18 ماه ؟

خدمت مقدس دیگه...هر چی طولانی تر اجرت بیشتر:whistle:

Navid
07-02-2009, 03:20 PM
خوشحال شدم که کارشناسی می خونم!
یعنی الان واسه کارشناسی شد 1 سال؟ یا 11 ماه؟
هيچ كدوم

6 ماه از 24 ماه کم کردن یا از 18 ماه ؟
از 24 ماه

البته اين قانون قراره كه از سال 1390 اجرا بشه . كل زمان خدمت سربازي در اصل 24 ماه يعني دو سال تمام هست ولي در حال حاضر به خاطر يك سري دلائل به مشمولان چند ماه معافيت ميخوره . يعني اينكه مدت سربايزي شد 20 ماه و بعد شد 18 ماه و بعد با توجه مدرك از يك ماه تا 4 ماهش رو كم كردن جزو همون معافيت ها به حساب مياد .

حالا اين قانون ميگه كه از سال 1390 دوباره مدت زمان سربازي رو 24 ماه حساب ميكنيم ولي به افراد با توجه مدركشون چند ماه معافيت ميديم كه مقدار معافيت رو براي هر مدرك تحصيلي مشخص كردند .

در واقع طبق اين قانون مدت زمان سربازي براي بيشتر افراد بيشتر از الان ميشه به طور مثال :
الان مدت سربازي 18 ماه هست براي ليسانس يك ماهش كم ميشه كه ميشه 17 ماه ولي از سال 90 مدت سربازي ميشه 24 ماه و براي ليسانس 6 ماهش كم ميشه پس ميشه 18 ماه .
پس در واقع يك ماه بيشتر از الان بايد رفت سربازي :D:devil::thumbsup:

Alireza
07-04-2009, 04:08 PM
مرسی نوید جان از توضیحاتت...
یه سوال:
کسی اگه بخواد می تونه 16 سالگی بره سربازی؟

Navid
07-04-2009, 07:41 PM
اگه اشتباه نكنم قبلا ميشد ولي الان مثل اينكه نميشه . قبلا كه ميگم يعني حدود 10 سال پيش .

البته آدم 16 ساله نره سربازي بهتره چون هرچه قدر هم كه محل خدمتش خوب باشه بازم براش سخته .

djmmhator
07-07-2009, 03:38 PM
دوستان بسیاری از صحبتها این روزها در مورد تصویب این هستش که پدرانی که جبهه رفتن از خدمت سربازی پسرشون کم میشه ، میخواستم بپرسم این طرح تصویب شده یا هنوز نه ؟ و تا چه سالی کاربرد داره و از چه سالی این طرح شروع میشه ؟ آیا شروع شده یا نه ؟

پدر من 21 ماه در جبهه بوده و در این مدت به عنوان سرباز در ارتش بوده ..... منم تک فرزند هستم ...
دوستان من چند ماه باید برم خدمت سربازی و چند ماه در واقع برای من کم میشه ؟ در حال حاظر دارم برای فوق دیپلم میخونم در دانشگاه و به امید خدا اگه تا چند ماه دیگه فوق دیپلم بگیرم به نظرتون با توجه به این طرح چند ماه باید برم سربازی ؟

ممنون

arash p mbz bmw
07-15-2009, 12:41 PM
دوستان عزيز..
چند سول..
1-يكي كه هم خودش سربازه هم برادرش ميتونن بدون استفاده از معافيت هم زماني سربازي با هم برن سربازي؟!
2-كسي شماره اي چيزي از اين وظيفه عمومي نداره زنگ بزنيم چنتا اطلاعات بگيريم؟!

arash p mbz bmw
07-15-2009, 12:43 PM
دوستان بسیاری از صحبتها این روزها در مورد تصویب این هستش که پدرانی که جبهه رفتن از خدمت سربازی پسرشون کم میشه ، میخواستم بپرسم این طرح تصویب شده یا هنوز نه ؟ و تا چه سالی کاربرد داره و از چه سالی این طرح شروع میشه ؟ آیا شروع شده یا نه ؟

پدر من 21 ماه در جبهه بوده و در این مدت به عنوان سرباز در ارتش بوده ..... منم تک فرزند هستم ...
دوستان من چند ماه باید برم خدمت سربازی و چند ماه در واقع برای من کم میشه ؟ در حال حاظر دارم برای فوق دیپلم میخونم در دانشگاه و به امید خدا اگه تا چند ماه دیگه فوق دیپلم بگیرم به نظرتون با توجه به این طرح چند ماه باید برم سربازی ؟

ممنون
توي قوانين جديد عفو رهبري كه تازه ابلاغ شده و داره اجرا ميشه شما يا معاف كامل ميشي يا سربازيت كم ميشه..
البته اونطوري كه من اين قوانين رو ميخوندم بايد پدرتون جانباز باشه..نميدونم شايد سابقه ي جبهه هم تاثير داشته باشه..

Sinad2
07-21-2009, 07:50 AM
[Only registered and activated users can see links]جام‌جم: موضوع سربازي، معافيت و كسر خدمت و خريد خدمت يكي از دغدغه‌هاي اصلي مشمولان نظام‌وظيفه و جوانان است و همواره سوالات متعددي در اين زمينه ذهن آنان را به خود مشغول كرده است.

براساس دستورالعمل‌هاي ستاد كل نيروهاي مسلح و تاييديه رهبر معظم انقلاب اسلامي مدت خدمت سربازي از خرداد سال جاري كاهش يافت و معافيت‌هاي خاصي نيز براي فرزندان شهدا، ايثارگران، جانبازان، رزمندگان و حتي فرزندان كساني كه در دوران دفاع مقدس در منطقه عملياتي به عنوان سرباز خدمت كردند در نظر گرفته شده است.

براساس همين دستورالعمل‌ها فرزند چهارم يك خانواده، فرزندان رزمندگاني كه سابقه 30 ماه حضور در جبهه داشته باشند يا فرزند افرادي كه در دوران دفاع مقدس 30 ماه در منطقه عملياتي بودند معاف مي‌شوند و حتي اين معافيت‌ها به دامادها و نوه‌هاي آنها نيز تسري يافته است.


در اين رابطه سوالات متعددي وجود دارد چراكه براي بسياري از مردم مشخص نيست شمول اين معافيت‌ها تا كجاست و چه كساني و با چه شرايطي مي‌توانند از آن استفاده كنند؟.

سردار موسي كمالي ، مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در گفتگويي اختصاصي به سوالات مختلف پاسخ مي‌دهد. آنچه در پي مي‌آيد حاصل اين گفتگوست.

طرح اصلاح قانون نظام وظيفه كه در دستور كار مجلس قرار دارد، چه تفاوتي با طرح كاهش خدمت سربازي دارد؟ آيا اين 2 مكمل هم هستند؟
طرحي كه الان در دستور كار مجلس است، قبلا در ستاد كل نيروهاي مسلح بررسي شده و بعد از طي تشريفات قانوني يعني اخذ تاييديه مقام معظم فرماندهي كل قوا به دولت و مجلس ارسال شد. تعدادي از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي براي اينكه به كار سرعت دهند آن را به صورت طرح ارائه داده اند كه يك فوريت اين طرح در مجلس تصويب و بعد براي بررسي بيشتر به كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي به عنوان كميسيون اصلي بررسي كننده طرح ارجاع شد. همچنين در كميسيونهاي آموزش و تحقيقات، فرهنگي و حقوقي و قضايي به عنوان كميسيونهاي فرعي بررسي شد. در نهايت بر اساس گزارش كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، كليات آن در صحن مجلس تصويب و بررسي جزئيات آن نيز شروع شده است. شايد بشود گفت بالغ بر 90 درصد همان مواردي است كه ستاد كل نيروهاي مسلح اعلام كرد ولي يك مقدار اختلاف نظري وجود دارد كه در صحن علني مجلس بررسي مي‌شود.

يعني شما مي خواستيد لايحه بدهيد كه نمايندگان آمدند طرح دادند؟
نه. ما موضوع را به صورت لايحه به دولت داديم اما نمايندگان براي اينكه اين كار را سرعت بدهند به صورت طرح به مجلس ارائه دادند و موضوع مورد هماهنگي ما هم است .

مدت زمان سربازي در حال حاضر چقدر است و براي افراد تحصيل كرده چقدر كم مي‌شود؟
طبق قانون طول خدمت سربازي 30 سال است كه به چهار دوره تقسيم مي‌شود. دوره ضرورت 2 سال ، دوره احتياط هشت سال ، دوره ذخيره اول 10 سال و دوره ذخيره دوم نيز 10 سال است اما مدت آن به صورت پيوسته 2 سال است.ستاد كل نيروهاي مسلح چندي پيش مدت خدمت سربازي را از 2 سال به 18 ماه كاهش داد كه براي بعضي از مناطق و افراد تحصيلكرده كمتر از آن است.

يعني چي؟
خدمت سربازي در حال حاضر 18 ماه است. البته خدمت برخي افراد مقداري هم كاهش مي‌يابد. مثلاً كساني كه در مناطق محروم هستند، مدت خدمت آنها 17 ماه و افرادي كه در مناطق عملياتي هستند 16 ماه است. همچنين علاوه بر آن از مدت خدمت فرد داراي ليسانس يك ماه، فوق ليسانس 2 ماه، دكترا سه ماه و فوق تخصص چهار ماه در يكي از سه حالتهاي مورد اشاره كم مي شود بنابراين افراد تحصليكرده كه در هر كدام از اين سه حالت قرار بگيرد، خدمتشان كم مي‌شود. يعني اگر سرباز ليسانس در منطقه عملياتي باشد، سه ماه از 18 ماه سربازي‌اش كم خواهد شد.

اين موضوع شامل فوق ديپلمها نمي شود؟
نه

چرا ؟
مدت خدمت سربازي اينطوري نيست كه يك عده اينجا نشسته باشند يك چرتكه و يا ماشين حسابي بزنند و بگويند كه حالا اين باشد و اين نباشد.بايد توجه داشت كه مدت سربازي، معافيت ها، عدم خريد خدمت، بكارگيري سربازان در محل سكونت و ... همه اينها استدلال خاص خود را دارد. مدت خدمت سربازي را با توجه به 2 تا عامل عمده تعيين مي كنيم يكي تعداد مشمولين اعزامي، دوم؛ نياز نيروهاي مسلح. با توجه به نيازي كه ما به فوق ديپلم داريم و تعداد مشمولين فوق ديپلم اعزامي به اين نتيجه رسيديم كه آنها در شمول كسر خدمت قرار نمي‌گيرند و بر همين اساس ممكن است در آينده باز خدمت برگردد به 24 ماه و اين يك چيز طبيعي است.

مجلس در خصوص مدت خدمت مصوبه‌اي داشته و همچنين شايعاتي وجود دارد كه مدت خدمت از 18 ماه به 16 ماه تغيير مي‌يابد، نظرتان را بفرمائيد.

مجلس شوراي اسلامي با اصلاح بند الف ماده چهار قانون خدمت وظيفه عمومي مدت خدمت را براي مشمولين زير ديپلم 24 ماه، ديپلم 22 ماه، فوق ديپلم 20 ماه، ليسانس 18 ماه، فوق ليسانس 16 ماه و دكتري را 14 ماه تعيين كرده است. لذا چنانچه مصوبه ستاد كل مبنا قرار گيرد، مدت خدمت افزايش پيدا كرده (البته بيشتر از 95 درصد سربازان) ولي اگر قانون مبنا قرار گيرد يعني 24 ماه، خدمت 14 الي 24 ماه تعيين شده است.

Omid-Aria
07-22-2009, 01:51 PM
سلام اساتید گرامی ،

بنده دانشحو هستم ، گذرنامه هم دارم ولی تا 18 سالگی اعتبار خروج داشت و اعتبار 5 سالش هم داره تمام میشه ،

الان اگه بخوام این گذرنامه رو تمدید کنم و یک سفر زیارتی داشته باشم باید چه کار کنم !؟

ممنون

Alireza
07-22-2009, 01:53 PM
سلام اساتید گرامی ،

بنده دانشحو هستم ، گذرنامه هم دارم ولی تا 18 سالگی اعتبار خروج داشت و اعتبار 5 سالش هم داره تمام میشه ،

الان اگه بخوام این گذرنامه رو تمدید کنم و یک سفر زیارتی داشته باشم باید چه کار کنم !؟

ممنون
اون گذرنامه که دیگه هیچی...
الان اگه بخوای با حدود 15 میلیون تومان وثیقه یک گذرنامه یک برگی جدید بهت می دن...

Omid-Aria
07-22-2009, 02:27 PM
اون گذرنامه که دیگه هیچی...
الان اگه بخوای با حدود 15 میلیون تومان وثیقه یک گذرنامه یک برگی جدید بهت می دن...


سلام ،

ممنون از جوابتون ،


یک برگی یعنی چی !!!!

شرایط این وثیقه چیه ؟! باید پول رو گذاشت تو حساب دولت یا تو حساب شخض بلوکه میشه !!!!! سند قبول میکنن !؟

بعد از برگشت زود این پول یا ... رو میدن یا دردسر داره !؟!

Alireza
07-22-2009, 02:43 PM
سلام ،

ممنون از جوابتون ،


یک برگی یعنی چی !!!!

شرایط این وثیقه چیه ؟! باید پول رو گذاشت تو حساب دولت یا تو حساب شخض بلوکه میشه !!!!! سند قبول میکنن !؟

بعد از برگشت زود این پول یا ... رو میدن یا دردسر داره !؟!
یعنی فقط برای یک بار استفاده...
فکر کنم باید بذاری توی حساب دولت...
سند رو مطمئن نیستم...
آرش فکر کنم جواب این سوالات رو بهتر بدونه...

Sinad2
07-25-2009, 07:53 AM
[Only registered and activated users can see links]جام جم آنلاين: سردار موسي كمالي ، مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در گفتگويي اختصاصي به سوالات مختلف خبرنگار جام‌جم آنلاين در باره قانون جديد خدمت سربازي پاسخ داده است.
بخش پيش رو به وضعيت معافيت سربازان در حال خدمت مي پردازد.
اگر فرزند چهارم كه مشمول قانون جديد بخشودگي و معافيت از خدمت سربازي مي‌شود، در حال گذراندن دوره سربازي باشد، بايد چه كار كند؟

الان سريعاً بايد ترخيص شود. يعني ما به نيروهاي مسلح ابلاغ كرده ايم كه نفر چهارم مراجعه كرده را بايد سريعا ترخيص كنند.يكسري فرمهايي پيش بيني شده و به محض اينكه فرد كپي يا اصل كارت پايان خدمت برادرهايش را ارائه كند، ترخيص مي شود.
در مورد صحت كارتهاي پايان خدمت افراد استعلام هم مي‌كنيد؟
بله. در خصوص صحت كارتهاي پايان خدمت، استعلام صورت مي‌گيرد چون بعضاً ممكن است افرادي باشند كه كارت پايان خدمتشان جعلي باشد.
اگر 2 فرزند يك خانواده خدمت كرده باشند و نفر سوم در حين خدمت به دلايلي معافيت يا معافيت پزشكي گرفته، آيا برادر چهارم معاف مي‌شود؟
كساني كه در زمان جنگ شش ماه و بعد از جنگ يك سال خدمت كرده اند، بعد به دلايلي از خدمت ترخيص شده اند، مثلا تصادفي كرده يا بيماري داشته و به هر دليل ترخيص شده اند، چنين افرادي در شمول خدمت كرده محسوب مي شوند و برادر آنان مي تواند از اين تسهيلات استفاده كند.
2 فرزند يك خانواده خدمت كرده‌اند و فرزند سوم و چهارم 2 قلو هستند، كداميك معاف و كداميك بايد به سربازي برود؟
در اينجا پدر خانواده بايد يكي را براي معاف شدن و يكي را براي خدمت رفتن انتخاب كند. در صورتي كه پدر زنده نباشد انتخاب با مادر يا ولي قانوني او است.
اگر فرزند سوم و چهارم 2 قلو نبوده بلكه يك سال باهم فاصله سني دارند، برادر سوم در حال گذراندن سربازي است، تكليف برادر چهارم چه مي‌شود ؟
اگر 2 برادر خدمت كرده‌اند، برادر سوم هنوز خدمت سربازي اش را به پايان نرسانده باشد، 2 حالت دارد يا اين برادر سوم متعهد است مثلاً متعهد خدمت به قوه قضاييه است، در اينجا اگر برادر سوم 2 سال تعهد خود را انجام داده، برادر چهارم معاف خواهد شد، اما اگر برادر سوم متعهد نبود و در حين گذراندن سربازي است ، اگر يك سال خدمتش انجام شده باشد، برادر چهارم معاف مي‌شود، اما اگر كمتر بود، به برادر چهارم تعويق اعزام مي‌دهيم تا آن برادر يك سال خدمت كند و بعد وي معاف شود. در هر حال مشكلي پيش نخواهد آمد.
برادران ناتني چگونه مي‌توانند از معافيت برخوردار شوند؟
برادران ناتني اگر وابسته به پدر باشند، مي‌توانند از امتياز معافيت چهار فرزند استفاده كنند اما اگر وابسته به مادر باشند، نمي‌توانند. يعني مثلاً پدري دو زن يا بيشتر داشته است. نام فرزندان اينها در شناسنامه پدر است و اين فرزندان مي‌توانند از معافيت استفاده كنند. ولي اگر زني مثلا از يک مرد 2 پسر و از مرد ديگر هم 2 پسر ديگر دارد، اين فرزندان نمي‌توانند از معافيت چهار فرزند استفاده كنند. دليلش اين است که طبق قوانين ما فرزند متعلق به پدر است و اگر شما بخواهيد مادر را هم حساب بکنيد ممکن است ما بعداً به مشکل بخوريم. يعني اين مادري که 2 تا پسر دارد چون نام آنها در شناسنامه پدر است، پدر مي‌تواند براي فرزندان ديگرش آنها را محاسبه کند و ممكن است يکبار ديگر مادر هم بيايد همين ادعا را بکند. اختلاف بين پدر و مادر مي افتد و دادگاه حق را به پدر مي دهد لذا ملاک شناسنامه پدر است.
معاف شدن يا كسر خدمت داماد و نوه‌ها به چه صورت است؟
اين موضوع در همان طرحي كه در دستور كار مجلس قرار دارد، مي‌باشد. بر اساس آن كساني كه واجد شرايط يکي از اين معافيت ها هستند مثلاً يک رزمنده اي 40 ماه سابقه جبهه دارد ولي هيچ فرزند ذکوري ندارد، پيش بيني شده که اين موضوع بتواند به يکي از دامادها يا نوه هاي وي منتقل شود. يا فرضاً در نظر بگيريد شهيدي اصلاً بچه نداشته و مجرد بوده، به شهادت رسيده خانواده آن شهيد مي‌توانند يکي از دامادها يا نوه ها را ازخدمت سربازي معاف کنند. البته اين موضوع براي اجرايي شدن بايد به تصويب نهايي مجلس برسد.
با توجه به اينكه دامادها و نوه‌ها هم مي‌توانند از اين قانون بهرمنده شوند، آيا خواهر زاده‌ها و برادرزاده‌ها هم مي‌توانند از آن استفاده كنند؟
آنچه در طرح پيش‌بيني شده فقط داماد و نوه مي‌باشد.

Sinad2
07-26-2009, 07:57 AM
[Only registered and activated users can see links]سردار موسي كمالي، مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در گفتگويي اختصاصي به سوالات مختلف جام‌جم آنلاين در باره قانون جديد خدمت سربازي پاسخ داده است.

بخش پيش رو به وضعيت خدمت بسيجيان و افراد متاهل مي پردازد.

براي نيروهاي بسيجي پايگاه مقاومت و گردانهاي عاشورا چقدر خدمت كسر مي‌شود؟

قانوني به نام قانون احتساب بسيجيان جزو خدمت دوره ضرورت داريم. بر اساس آن بسيجياني كه با توجه به شرايطي عضو گردانهاي عاشورا باشند يا كادر پايگاههاي مقاومت باشند، به ازاي هر سال بين 45 روز تا سه ماه از خدمت آنها كسر مي شود و حداكثر 9 ماه از خدمت آنان كسر خواهد شد. يعني اگر فردي10 سال سابقه حضور در پايگاههاي مقاومت بسيج داشته باشد، حداكثر 9 ماه از خدمت وي كسر مي‌شود.

اين افراد بايد كارت فعال بسيج را داشته باشند؟

ما دستور العملي براي نيروي مقاومت بسيج تهيه كرده ايم كه بر اساس آن اقدامات لازم صورت مي گيرد. اگر افراد واجد شرايط باشند، خدمت آنها نيز كسر خواهد شد. مثلا فرد داراي شرايط بايد از بسيج محل گواهي بگيرد و به تاييد سپاه استان برسد. يعني آخرين حدي كه مي تواند تاييد كند سپاه استان است بعد جزئياتي هم كه گفته مثلاً فرمانده و اعضاي حوزه مقاومت بسيج فرمانده و مسولان گردانهاي عاشورا و همطراز آنها، فرمانده گروهانهاي عاشورا و همطراز آنها ، فرمانده پايگاههاي مقاومت و مسوالان واحدهاي دانش آموزي.

با توجه به طرح شايعاتي در خصوص كم شدن خدمت متاهلين، بفرمائيد وضعيت خدمت متاهلين به چه صورت است؟

كم شدن مدت خدمت متاهلين يك شايعه است و صحت ندارد. بنا بر مصوبه مقام معظم فرمانده کل قوا، افراد متاهل حتي الامکان در استان محل سکونتشان يا استان محل سکونت همسرانشان بکارگيري مي شوند. اين چيزي است که مصوب است و الان هم اجرا مي شود. نحوه خدمتشان مثل بقيه است و هيچ تفاوتي با بقيه ندارد، اما در قانون تسهيل ازدواج جوانان قيد شده است كه حقوق سربازان متاهل 2 برابر حقوق سربازان مجرد باشد. الان بيش از سه سال از تصويب اين قانون مي‌گذرد ولي هنوز هم يک ريال بودجه براي اجرايي شدن آن تخصيص نيافته است.

اعتبار اجرايي شدن اين قانون را مجلس بايد در بودجه سالانه تصويب کند يا دولت بايد بدهد؟

دولت بايد بدهد. مجلس اين اجازه را داده است اما دولت بايد آن را در بودجه سالانه بياورد تا در مجلس تصويب شود كه اين فرايند تاکنون طي نشده است. بنابراين حقوق سربازان متاهل هم در حال حاضر مثل مجردهاست و آنها هيچ تسهيلات ديگري ندارند.

براي خريد خدمت هم برنامه اي داريد؟ چرا مثل گذشته اجازه نمي‌دهيد مشمولان خدمت خود را بخرند؟

خريد خدمت سربازي طرحي براي قشر خاصي از جامعه بود كه عموماً هم افراد متمکن بودند و افراد محروم جامعه نمي توانستند از آن استفاده کنند.همچنين اين موضوع لباس سربازي را از آن قداستش پايين مي‌آورد بطوري كه در جامعه هر جا سربازي مشاهده شود، مي گويند وي فقير است و لباس سربازي به عنوان لباس فقر معرفي مي شود.

از طرف ديگر، براي تامين مبلغ خريد خدمت فشار روحي و رواني به خانواده ها وارد مي شود و بعضي از خانواده‌ها براي خريد خدمت بايد سختي‌هايي را تحمل كنند و اگر نتوانند مبلغ را تهيه كنند، فرزندانشان سرخورده مي شوند و ممکن است پدر و مادرشان را تحت فشار قرار دهند لذا به دليل معايب زيادي که مساله خريد خدمت دارد به هيچ وجه جزو برنامه هاي ستاد کل نيروهاي مسلح نيست و ستاد به شدت با چنين طرحهايي مخالف است و اگر در جايي هم مطرح بشود، افراد بيشتر نظر شخصي خود را مطرح مي‌كنند.

بعضي از افراد چون از عمق موضوع باخبر نيستند و معايبش را نمي دانند موضوع خريد خدمت را مطرح مي کنند و مي‌گويند چه ايرادي دارد يک عده بيايند پول بدهند و يک عده هم معاف شوند اما نمي‌دانند آن کسي که به سربازي مي‌رود، واقعاً به درد سربازي ديگر نمي خورد اگر قرار است که مدت سربازي فروخته شود بهتر است که اصلاً سربازي حذف شود.

arash p mbz bmw
08-01-2009, 04:08 AM
اميد جان شرمنده بابت ديركرد در جواب اين تاپيك..
راستش اصلا نبودم..
دوست خوبم شما يك 15 تومن چك تضميني ميزاري كه قبل از پاسپورت حسابش رو استعلام ميگيرن و ميبايست حداقل به ميزان مبلغ چك توي حساب پول باشه!
شما از ايران خارج ميشين..
اگر تا 3 ماه برگشتين كه درست اگه نه پول شما توسط دولت برداشت ميشه!
باز اگر سوال ديگه اي دارين بپرسين.

mohamadham
08-06-2009, 01:48 AM
سلام دوستان یک سوال داشتم.(در مورد معافیت 3برادری)
ما 4 برادریم 2تا از برادرام کارت پایان خدمت دارن برادر سومم بعد از 13ماه خدمت معافیت پزشکی گرفته .ایا من که برادر 4رم هستم معاف میشم.لطفا جواب بدین اخه 18مرداد اعزامم.:blush:

Sinad2
08-06-2009, 02:59 PM
[Only registered and activated users can see links] ایران: دو ماه از اجراي مصوبات جديد خدمت وظيفه عمومي و ارائه تسهيلات معافيت و كسر خدمت سربازي به مشمولان مي‌گذرد اما وجود ابهام‌هايي در برخي از مصوبات پرسش‌هايي را براي مشمولان و خانواده‌هاي آنها به دنبال داشته است.
در همين زمينه سردار محمدجواد‌ زاده‌كمند، رئيس سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي كشور به تشريح بخش ديگري از اين مصوبات و رفع ابهام‌هاي موجود پرداخت.

فردي كه متعهد خدمت در نيروهاي مسلح يا دستگاه‌هاي دولتي است و اكنون شرايط استفاده از معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده را دارد آيا مي‌تواند پس از استعفا، از تسهيلات مزبور استفاده كند؟

ترخيص افراد متقاضي هنگام خدمت، فقط شامل افرادي مي‌شود كه در حال خدمت دوره ضرورت هستند و اين موضوع شامل متعهدين خدمت در نيروهاي مسلح و دستگاه‌هاي دولتي كه در حال انجام تعهد هستند نمي‌شود و ادامه انجام تعهد اين افراد يا استعفاي آنها تابع مقررات دستگاه مربوط است.

آيا شرايط سني براي استفاده از معافيت سه‌فرزند خدمت كرده از يك خانواده ملاك عمل است؟

رسيدگي به وضعيت افرادي كه به سن مشموليت مي‌رسند در صورت واجد شرايط بودن، بلامانع است كه با اين ملاحظه در سال جاري متولدين سال 1370 در صورت احراز شرايط، مجاز به استفاده از اين تسهيلات هستند.

در صورت فوت پدر و مادر و نبود قيم، كدام يك از فرزندان خانواده‌ مي‌توانند از معافيت سه فرزند خدمت كرده از يك خانواده استفاده كنند؟

در صورت وجود دو يا چند برادر واجد شرايط يك خانواده براي استفاده از تسهيلات، در صورت فوت پدر و مادر و نبود قيم، برادر بزرگتر از نظر سني در اولويت استفاده تسهيلات قرار دارد. در اين صورت وي با ارائه گواهي محضري استفاده از تسهيلات معافيت از سوي برادران كوچكتر خانواده (كه مشمول باشند) مي‌تواند از مزاياي مورد نظر استفاده كند.

در صورتي كه زني دو همسر داشته و هر دو نفر نيز فوت كرده و ـ از هر همسر نيز صاحب دو فرزند باشد كه دو فرزند او از همسر اول خدمت كرده باشند ـ و يك فرزند از همسر دومش نيز خدمت كرده باشد آيا فرزند چهارم و (فرزند دوم همسر دوم) برابر مقررات جديد معاف مي‌شود؟

خير. ملاك محاسبه، فرزندان منتسب به پدر براساس اسامي مندرج در شناسنامه پدري است.
نظامياني كه از طريق دانشكده افسري وارد نيروهاي مسلح مي‌شوند شروع تعهد به خدمت يا خدمت رسمي‌شان از چه زماني محاسبه مي‌شود؟ آيا دوره دانشجويي يا آموزشي آنها جزو مدت تعهد خدمت است؟

ملاك محاسبه، حداقل دو سال از زمان دريافت نخستين درجه و ورود رسمي فرد به خدمت است. بنابراين دوره تحصيلي و آموزشي جزو مدت خدمت محاسبه نمي‌شود.

آيا سابقه افرادي كه با داشتن يك نوع معافيت به استخدام نيروهاي مسلح درمي‌آيند به عنوان يك فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است؟

بله، افرادي كه بيش از دو سال سابقه مستمر خدمت در نيروهاي مسلح را دارند و دوران خدمت شان به عنوان يك فرد خدمت كرده قابل محاسبه است و داشتن كارت معافيت قبل از استخدام مانع بهره‌مندي آنها از اين تسهيلات نيست.

فردي كه با گذشت يك سال از خدمت سربازي حائز يكي از معافيت‌هاي جانبازي و پزشكي شده باشد آيا مدمت خدمتش به عنوان يك فرد خدمت كرده محاسبه مي‌شود؟ يعني برادرش مي‌تواند از تسهيلات جديد در مورد معافيت سه فرزند خدمت كرده استفاده كند؟

بله، فردي كه پس از يك سال خدمت سربازي يا دو سال تعهد خدمت در دستگاه‌ها، جانباز يا معلول يا بيمار شده و كارت جانبازي يا معافيت پزشكي دريافت كرده باشد سوابق خدمتي‌اش به عنوان يك فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است.

آيا برادر زنان شاغل در نيروهاي مسلح، مي‌توانند از تسهيلات جديد (معافيت يك فرزند از خانواده‌اي كه سه فرزندشان خدمت كرده) استفاده كند؟

خير، اين تسهيلات شامل پرسنل زن شاغل در نيروهاي مسلح يا زناني كه متعهد خدمت در دستگاه‌هاي غيرنظامي هستند نمي‌شود چرا كه ملاك خدمت براي استفاده از اين تسهيلات، خدمت به عنوان جايگزين دوره ضرورت است كه زنان خدمت دوره ضرورت ندارند.

آيا سوابق خدمتي سربازاني كه در حال خدمت شهيد شده‌اند به عنوان يك فرد خدمت كرده محاسبه مي‌شود؟

بله. سربازاني كه پس از يك سال خدمت سربازي، در هنگام خدمت شهيد شده باشند؛ علاوه بر بهره‌مندي فرزند يا برادرشان از تسهيلات ايثارگري، سابقه خدمتي‌شان هم به عنوان يكي از سه فرزند خدمت كرده قابل محاسبه است.

فردي كه خواستار استفاده از معافيت سه فرزند خدمت كرده است و در خارج از كشور زندگي مي‌كند به چه صورت مي‌تواند به درخواستش رسيدگي كند؟

اين فرد مي‌تواند با انتخاب وكيل قانوني از بين افراد خانواده يا ساير واجدين شرايط، مراحل رسيدگي را همانند مشمولان واجد شرايط داخل كشور پيگيري كند.

تعهد خدمت طلاب و روحانيون در ارتباط با مقررات متعهدين خدمت چگونه محاسبه مي‌شود؟

مدت زمان خدمت آن دسته از طلاب و روحانيون كه به ازاي مدت خدمت دوره ضرورت وظيفه عمومي، در امور علمي، فرهنگي و تبليغاتي در مناطق محروم از طريق نمايندگي ولي فقيه و تيپ مستقل 83 امام جعفر صادق (ع) فعاليت كرده باشند مدت خدمت‌شان با ارائه كارت معافيت مربوط قابل محاسبه بوده و به عنوان يك فرد خدمت كرده محسوب مي‌شوند.

افرادي كه پيشتر گواهي 40 ماه سابقه جبهه ارائه كرده و يك فرزندشان به ازاي 30 ماه جبهه آنها معاف شده‌اند در حال حاضر براي استفاده از مزاياي ـ كاهش خدمت ـ 10 ماه سابقه جبهه براي فرزند دوم بايد چه اقداماتي انجام دهند. آيا بايد براي 10 ماه جبهه گواهي جداگانه‌ بگيرند؟

بله. براي استفاده از هر نوع تسهيلات بايد گواهي جداگانه ارائه شود. ضمن اينكه دريافت كسر خدمت فقط از طريق يگان‌هاي خدمتي امكانپذير است و سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي در اين زمينه اقدام خاصي انجام نمي‌دهد.

آيا سابقه جبهه افراد در دوره خدمت سربازي براي استفاده از تسهيلات مربوط به ايثارگران قابل محاسبه است؟

بله. مدت جبهه و جانبازي افراد در دوره خدمت سربازي نيز براي استفاده از تسهيلات مربوط به ايثارگران در مورد معافيت يا كسر خدمت فرزندان قابل محاسبه است.

پدر خانواده‌‌اي 80 ماه سابقه جبهه داشته و مادر خانواده نيز 10 درصد جانبازي دارد. دو فرزند خانواده در ازاي 60 ماه سابقه جبهه پدر معاف شده‌اند.آيا مي‌توان با تلفيق 20 ماه باقي مانده جبهه پدر و 10 درصد جانبازي مادر، فرزند سوم خانواده را نيز معاف كرد؟

خير، برابر مقررات موجود، هر ايثارگر از ميان تسهيلات مورد نظر مانند جبهه، جانبازي، آزادگي و غيره فقط مي‌تواند از يك نوع تسهيلات استفاده نمايد و در چنين شرايطي حداكثر دو فرزند را از مزاياي معافيت يا كسر خدمت بهره‌مند كند. حال آن كه در اين باره فقط مي‌توان از 10 درصد جانبازي مادر برابر كسر خدمت فرزند سوم استفاده كرد.

آيا مرگ برادري كه به خدمت اعزام شده و هنگام مرخصي جان باخته به عنوان فوت هنگام خدمت محسوب مي‌شود؟

چنانچه يگان خدمتي وي فوت قيود خدمتي را تأييد كند بله.

اگر برادر مشمولي كه به خدمت اعزام شده و هنگام خدمت خودكشي كرده باشد مي‌تواند از مزايا استفاده كند؟

با توجه به امتياز در نظر گرفته شده فوت بايد به خاطر انجام خدمت باشد. به همين خاطر فوت بر اثر خودكشي در دستورالعمل‌ها قرار نمي‌گيرد.

بخشودگي اضافه خدمت مشمولان غايبي كه زمان اعزام‌شان بدون رضايت خودشان از 18/9/86 به دليل نبود ظرفيت به 18/10/86 تمديد شده است و در نتيجه شامل عفو مقام معظم رهبري نشده‌اند چگونه است؟

از آنجا كه اين تمديد بدون نظر مشمول و طبق نظر سازمان به دليل نبود ظرفيت انجام شده به همين خاطر بخشودگي غيبت اوليه آنها مشمول عفو مقام معظم رهبري مي‌شود.

اگر متعهدين به خدمت در نيروهاي مسلح و دستگاه‌هاي دولتي هنگام خدمت فوت كنند آيا برادرشان مي‌تواند از معافيت جديد استفاده كند؟ شرط دو سال خدمت در اينجا ملاك است يا شرط قيود خدمتي؟

بله. چنانچه فردي كه متعهد به خدمت در نيروهاي مسلح يا دستگاه‌هاي دولتي بوده و برادرش هنگام خدمت فوت كرده است برابر شرايط و مقررات موجود مي‌تواند از معافيت استفاده كند.

در اينجا مدت خدمت شرط نيست. اما فوت قيود خدمتي برابر رأي كميسيون‌ها و مقررات نيروهاي مسلح يا سازمان‌هاي دولتي مربوط ملاك عمل قرار مي‌گيرد.

artur
08-09-2009, 04:55 PM
سلام دوستان
سوال من در رابطه اینه که کسی که 4 سال غیبت داره می تونه برای معافی پزشکی اقدام کنه |؟؟
من دوستم 8 ماه غیبت داشت بهش کاری نداشتن حالا 4 سال رو نمی دونم .
دوم اینکه در مورد یه معافیت قدیمی سوال دارم من 130 کیلو هستم با قد 176 یعنی با اون فرمول میشم 42 تقریبا که معاف کامل هستش و این نوع چاقی از اول با من بوده به صورت ارثی .
ایا میشه از این طریق اقدام کرد ؟ ایا اگه واقعا مشکل از غدد باشه میشه اقدام کرد یا نه ؟
من شنیده بودم یه سری از معاف شد گان رو دوباره معاینه کردن اما نشنیدم که این قانون کلا برداشته شده یا نه .
اگه واقعا اطلاعاتی در این رابطه دارین ممنون میشم بهم بگین .
متشکر

Evanescence
08-09-2009, 06:10 PM
آره برای معافی پرشکی مشکلی پیش نمیاد مورد دوم رو بهتره شخصا بری بپرسی

artur
08-10-2009, 11:38 AM
اقا من امروز رفتم پرسیدم گفت این قانون هنوز هم هست اما منوط به داشتن یه مشکل غدد هست .
من ازمابش دادم اما امروز اما هر چی از اون سرهنگه که جواب سوال می داد پرسیدم عدد یا مرزی باید داشته باشه واسه مثلا قند خون یا غده نیرویید خودش هم اطلاعی نداشت مثل اینکه خودشونم یه طرح گذاشتن اما نمی دونن چی به چیه .

Sinad2
08-12-2009, 09:22 PM
نمایندگان مجلس شرایط جدیدی را برای معافیت از خدمت به تصویب رسانده اند. بر اساس مصوبه دیروز مجلس از این پس از خانواده هایی که دو پسر از آنان خدمت سربازی را گذرانده باشد، پسر سوم از خدمت سربازی معاف خواهد شد. در مصوبه مجلس همچنین شرایط جدیدی برای نحوه معافیت از خدمت فرزندان ذکور خانواده ها به تصویب رسیده است.


در جلسه علنی روز سه شنبه، نمایندگان مجلس هشتم طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی را ادامه داده و مواد دیگری از این طرح را تصویب کردند.
به گزارش ایلنا در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی، نمایندگان نحوه معافیت از خدمت فرزندان ذکور مددجویان را به شرح زیر اصلاح کردند.
براساس مصوبه نمایندگان تنها پسر خانواده هایی که دارای سه فرزند دختر یا بیشتر باشند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند. این قانون تنها برای فرزندان ذکور مددجویان صدق می کند.
همچنین یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) و بهزیستی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.
همچنین مشمولانی که با معلولان زن دارای معلولیت جسمی حرکتی ازدواج کنند، به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف خواهند شد و پس از گذشت 5 سال از استمرار ازدواج آنها معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می شود.
نمایندگان مجلس در اصلاح بخش کفالت طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب کردند از خانواده هایی که دو برادر به خدمت سربازی رفته باشند، برادر سوم از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شود.
نمایندگان در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی ماده 44 همچنین تصویب کردند یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند به مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد از خدمت ضرورت معاف خواهند شد.
گفتنی است، یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر، تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند ذکور غیرمحجور و فاقد شغل، یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام، یگانه نوه ذکور مراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند نیز از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.
بنابراین گزارش مصوب شد مشمولی که همسرش فوت کرده و از او دارای فرزند صغیر بوده مادامی که ازدواج مجدد نکرده یا دارای همسری که بعد از ازدواج معلول و نیازمند مراقبت باشد از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.
همچنین از چند برادر واجد شرایط اعزام به خدمت در صورت اعزام یکی از برادران به خدمت یکی از برادران می تواند تا اتمام خدمت وی از تعویق اعزام استفاده کند. گفتنی است، مقرر شد یکی از فرزندان پسر سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کند یا یکی از فرزندان ذکور خانواده ای که یک فرزند آن خانواده در حین انجام خدمت سربازی فوت کرده باشد و همچنین مشمولی که تنها مراقب و نگهدارنده خواهر تنی فاقد شوهر باشد از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.
براساس تبصره ماده 44 نیز مشخص شد منظور از یگانه مراقب تنها فرزند ذکور یا برادر یا نوه بیش از 18 سال تمام است که مراقبت هر یک از بستگان مذکور در این ماده را به علت نقص عضو، بیماری، کبر سن، صغیر بودن، اناث بودن به عهده دارد، نیازمندی اشخاص مذکور به مراقبت با توجه به نقص عضو، بیماری یا محجور بودن آنان به تشخیص شورای پزشکی خواهد بود.
گفتنی است، براساس تبصره 2 این ماده مقرر شد مشمولان یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر، تا 30 ماه متوالی می توانند از معافیت کفالت موقت استفاده کند و در پایان مدت فوق در صورت دارا بودن شرایط کفالت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.
همچنین مصوب شد وجود برادری که از معافیت تحصیلی برخوردار است مانع از معافیت کفالت موقت مشمولی که سرپرستی خانواده را برعهده دارد، نخواهد بود. این معافیت تنها در طول مدت معافیت تحصیلی برادر مشمول که خارج از شهرستان محل سکونت به تحصیل اشتغال دارد معتبر بوده و پس از آن با رعایت سایر مقررات این قانون به خدمت دوره ضرورت اعزام خواهند شد.
گفتنی است، در صورتی که برادر یا برادران یا پدر مشمول به دلیل بیماری یا معلولیت زمین گیر بوده و بنا به تشخیص شورای پزشکی فاقد صلاحیت و یا ناتوان برای سرپرستی باشند و مشمول نیز عملا مراقبت و یا سرپرستی را برعهده داشته باشد، می تواند از معافیت کفالت برخوردار شوند.
گفتنی است، همچنین، با تصویب یکی از مواد اصلاح شده، قانون خدمت وظیفه عمومی در بخش معافیت های تحصیلی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، فرزندان مامورین ثابت دولتی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و همچنین کسانی که قانونا تحت کفالت یا ولایت قانونی آنان هستند، چنانچه در حین تحصیل در مدارس ایرانی مستقر در خارج از کشور یا موسسات آموزشی کشورهای خارج مورد تایید آموزش و پرورش به سن مشمولیت رسیده باشند، می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند گردند.
همچنین ادامه تحصیل افراد ذکر شده تا سقف یک سال پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور که مورد تایید وزارتخانه های علوم یا بهداشت هستند، بلامانع است.
نمایندگان همچنین در بررسی و اصلاح بخش معافیت های پزشکی قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب کردند تا افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند به هنگام معاینه، شناسایی از سوی واحدهای وظیفه عمومی جهت ترک اعتیاد به مدت حداکثر شش ماه به مراجع ذی ربط معرفی گردند.
درهمین حال این مصوبه نمایندگان نیروهای مسلح را مکلف می کند تا در حین خدمت، کارکنان وظیفه ای را که به مواد مخدر اعتیاد دارند شناسایی و از سایر سربازان جدا نموده، در واحدهای مستقل و مخصوص بکارگیری و به مراجع ذی ربط جهت ترک اعتیاد در مدت یک ماه توسط پزشک معالج معرفی نمایند و در طول خدمت تحت نظر و مراقبت های لازم قرار گیرند.
همچنین مصوب شد تا مدت ترک اعتیاد برای یک بار جزو خدمت دوره ضرورت محاسبه شود و این افراد پس از پایان خدمت قانونی از خدمت ترخیص شوند، لکن در هر حال صدور کارت پایان خدمت منوط به ارائه گواهی ترک اعتیاد می باشد. گفتنی است، با اصلاح ماده دیگری از سوی نمایندگان کلیه مشمولان وظیفه باید قبل از اعزام به خدمت توسط یک پزشک از نیروهای مسلح معاینه شوند و در صورت نبودن پزشک از نیروهای مسلح، توسط پزشکان غیرنظامی متعهد که صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تایید شده باشد، معاینه خواهد شد.
همچنین مقرر شد تا اظهارنظر در مورد معافیت پزشکی مشمولان توسط 3 نفر پزشک نیروهای مسلح صورت می گیرد و رای اکثریت این پزشکان معتبر است.
نمایندگان در اصلاح و تصویب ماده دیگری از این قانون نیروهای مسلح را موظف کردند تا پزشکان مورد نیاز شورای پزشکی را به نیروی انتظامی معرفی نمایند و در صورتی که تامین پزشکان مورد نیاز از نیروهای مسلح امکانپذیر نباشد، نیروهای انتظامی از پزشکان غیرنظامی مورد تایید شورای پزشکی استفاده نمایند.
بنابراین گزارش نمایندگان دولت را مکلف کردند تا همه ساله هزینه تجهیز و تشکیل شورای پزشکی و شورای عالی پزشکی، فوق العاده پزشکان عضو شورای مذکور و همچنین هزینه معافیت تخصصی مشمولانی که از پرداخت هزینه معافیات معاف هستند و هزینه های اجرای ترک اعتیاد مشمولان را در اعتبارات نیروی انتظامی و بیمارستان های ذی ربط پیش بینی نمایند.
نمایندگان مجلس در ادامه بررسی، اصلاح و تصویب مواد قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب کردند تا مشمولانی که در شورای پزشکی شهرستان مربوط با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشده، به تشخیص این شورا یا اعتراض مشمول یا رییس واحد وظیفه عمومی مربوط نیاز به معاینه تخصصی داشته باشند.
همچنین رییس حوزه موظف است مشمولان را به نزدیک ترین مرکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی کند تا مورد معاینه قرار گرفته و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال و در صورت اصرار بر اعتراض مشمولان با تامین هزینه از سوی مشمولان نتایج برای تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال شوند.
گفتنی است، نمایندگان مقرر کردند مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی نیاز به معاینه تخصصی دارند و مددجویان مشمول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور و افرادی که به تایید کمیته امداد امام خمینی(ره)، محل فاقد تمکین مالی هستند از پرداخت وجه مزبور معاف هستند.
در ادامه بررسی این طرح مراکز مجهز وزارت بهداشت و درمان یا بیمارستان های نیروهای مسلح را موظف کردند تا به وضعیت مشمولان معرفی شده واحد مربوط خارج از نوبت رسیدگی کند و آنان را حداکثر ظرف مدت یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.
همچنین مجلس مصوب کرد تا چنانچه مشمولانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می شوند ظرف مدت یک ماه به این مرکز مراجعه نکنند، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام خواهند شد.
نمایندگان مصوب کردند، چنانچه واحد وظیفه عمومی مربوط به نحوی اطمینان حاصل کند که رای شورای پزشکی مطابق مقررات صادر شده است، پرونده را برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از 3 پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می شود ارجاع می دهند و نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.منبع : دنیای اقتصاد

Sinad2
08-16-2009, 01:48 PM
[Only registered and activated users can see links]مهر: مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: قانون جدید که به تصویب مجلس رسیده است تا زمان ابلاغ یکسال طول خواهد کشید و مشمولان نباید منتظر این قانون باشند.

سرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مصوبات قانون جدید سربازی در مجلس شورای اسلامی پس از تصویب کمیسیونهای ویژه و مرتبط به صحن علنی رفته و در حال بررسی است گفت :احتمالا 2 جلسه دیگر برای تصویب قانون طول خواهد کشید و زمان ابلاغ و اجرایی شدن آن تا سال آینده خواهد بود،بنابراین مشمولان در انتظار بهره مندی از موارد این قانون نباشند و به سربازی بروند.

طبق قانون جدید فرزند سوم خانواده ای که 2 فرزند آنها پیشتربه خدمت رفته باشند از سربازی معاف خواهد شد.

کمالی گفت: این قانون 70 ماده دارد که 46 ماده آن به تصویب رسیده و با توجه به یک فوریتی بودن آن ادامه بحث در مورد این قانون با توجه به مواردی همچون معرفی کابینه دولت تا یک ماه آینده به طول خواهد کشید و پیش بینی ستاد کل نیروهای مسلح آن است که تا ارایه این قانون به شورای نگهبان و سپس ابلاغ آن به ستاد کل نیروهای مسلح مدت زمانی و اجرایی شدن آن یک ساله وقت نیاز دارد.

کمالی در تشریح قوانین جدید سربازی با اشاره به 4 مورد مدت خدمت سربازی، معافیت دو برادری، معافیت های ایثارگران و معافیت های امدادجویان گفت: بخشی از مقررات از قبل به تصویب رسیده که از آن جمله می توان به مدت زمان دوره خدمت ضرورت، بعضی از معافیتهای ایثارگران و امدادجویان اشاره کرد که دراین زمینه نیز باید بررسی مجددی صورت گیرد.

وی گفت: به خصوص در بعضی از موارد مثل دوره خدمت سربازی که مصوبه مجلس باعث افزایش مدت خدمت بالغ بر 97 درصد سربازان می شود این بررسی را ضرورت می دهد.

به گفته کمالی با توجه به مراحل اجرایی شدن طرح قطعا این مراحل حداقل تا یک سال دیگر اجرایی نخواهد شد و مشمولان غایب نیز در شمول این مقررات قرار نمی گیرند.

وی با اشاره به این که بعضی از مشمولین با اطلاع از این مقررات خود را جهت انجام خدمت دوره ضرورت معرفی نکرده و مرتکب غیبت شده اند گفت: ذکر این مطلب ضروری است که این مقررات شامل مشمولین غایب نمی شود.

وی در تقسیم بندی مقررات جدید به حالت محدود کننده برخی موارد از این قانون اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مشمولین تا سن 25 سالگی می توانند در مقطع دبیرستان درس بخوانند ولی در مقررات جدید این سن تا 21 سالگی کاهش یافته است.

وی همچنین گفت: در مقررات فعلی سربازان برای مقاطع کارشناسی و بالاتر جهت ادامه تحصیل ترخیص خواهند شد در حالی که در مقررات قبلی در همه مقاطع امکان ترخیص وجود داشت.

مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح غیبت تا سه ماه در زمان صلح را در قانون فعلی سه ماه اضافه خدمت، غیبت از سه ماه تا یک سال را 6 ماه اضافه خدمت و غیبت بیش از یک سال را 6 ماه اضافه خدمت فرد مشمول اعلام کرد و گفت: در قانون جدید مدت زمان اضافه خدمت این افراد تا یک سال غیبت طبق روال قبل بوده اما از یک سال به بعد غایبین به مراکز قضایی معرفی خواهند شد.

به گفته کمالی کارفرمایان و افرادی که سرباز غایب را به کارگمارند در قانون جدید محکوم به پرداخت هزینه یک سال یک سرباز خواهند شد و اگر برای بار دوم مرتکب این تخلف شوند هزینه سالانه سه سرباز به عنوان جریمه از آنها اخذ خواهد شد.
وی همچنین به افزایش هفت برابری حقوق سربازان از 34 هزار تومان به حدود 200 هزار تومان در قانون جدید خبر داد و گفت: به علت بار مالی ناشی از این افزایش حقوق احتمال دارد که از طرف دولت این اضافه حقوق به تصویب نرسد.

وی همچنین در مورد مدت زمان خدمت سربازی گفت: در حال حاضر مدت زمان سربازی 18 ماه برای مشمولان دیپلم و عادی، 16 ماه برای فوق لیسانس و 14 ماه برای دکتری است که خدمت در مناطق مرحوم و عملیاتی 2 ماه از این زمان را کم خواهد کرد اما در قانون جدید خدمت بر مبنای 24 ماه محاسبه شده و برای مشمولان دیپلم 2 ماه، لیسانس 4 ماه، فوق لیسانس 6 ماه، دکتری 10 ماه کسر خواهد شد که در نتیجه با افزایش زمان خدمت مواجه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: با توجه به این موضوع امکان دارد پس از ابلاغ قانون نیروهای مسلح تصمیم به اجرای دستور مقام معظم رهبری با قانون جدید بگیرند.

وی همچنین در مورد معافیت سربازی دو برادری گفت: طبق قانون جدید فرزند سوم خانواده ای که 2 فرزند ذکور آنها پیشتربه خدمت رفته باشند از سربازی معاف خواهد شد.

وی همچنین به تسهیلات برای امدادجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در قانون جدیداشاره کرد و گفت: خانواده هایی که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و سه دختر داشته باشند فرزند پسر آنها از خدمت معاف خواهد شد.

کمالی در مورد ماده 34 این قانون که بنابر پیشنهاد نمایندگان مجلس ارایه شده بود گفت: براساس این ماده داماد و نوه فرد جانباز می تواند از این قانون بهره مند شود که با مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح مواجه و تصویب نشد.

کمالی مهلت اجرای مقررات سربازی برای ایثارگران را تا 24 مرداد 88 اعلام کرد و گفت: بنابر پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح مهلت اجرای این قانون تا پایان سال 89 تمدید شده است.

وی کسب خدمت افرادی که باید به نظام وظیفه اعزام می شوند گفت: با هماهنگی هایی که با سازمان وظیفه عمومی به عمل آمده افراد می توانند برای کسب خدمت اقدام کنند

وی افزود: همچنین بنیاد شهید و نیروهای مسلح می توانند کسب خدمتی که قبلا به وظیفه عمومی ارسال می کردند را نیز مجددا ارسال کنند.

کمالی از ارسال 190 هزار پرونده برای بهره مندی از معافیت سه برادری تا کنون خبر داد.

Sinad2
08-16-2009, 07:59 PM
[Only registered and activated users can see links]فارس: معاون آموزش نيروي انتظامي گفت: تا پايان برنامه پنجم توسعه، سربازان از كلانتري‌ها مي‌روند.

سردار محمدتقي عصار امروز در جمع خبرنگاران افزود: در برنامه پنجم توسعه اهدافي را در زمينه عدم بكارگيري سربازان وظيفه در كلانتري‌ها تدوين كرده‌ايم و به مرور سربازان وظيفه در كلانتري‌ها حذف خواهند شد.

سردار عصار گفت: در حال حاضر نيز تعداد سربازان در كلانتري‌ها محدود است و در مرزها از سربازان وظيفه بيشتر استفاده مي‌شود.

Sinad2
08-20-2009, 07:49 AM
[Only registered and activated users can see links]مهر: رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: بندهائی از طرح جدید این سازمان درباره معافیت های سربازی و دیگر موارد آن از سال 89 اجرایی می شود.

سردار محمدجواد زاده کمند روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این که هر کدام از مصوبات این طرح ، زمان طولانی را برای تصویب نیاز دارد، افزود: در صورتی که در روند بررسی این مصوبات در مجلس، شورای نگهبان، دولت و پس از آن ستاد نیروهای مسلح مشکل خاصی به وجود نیاید؛ تمام موارد آن در سال 90 اجرایی خواهد شد.
وی افزود: به استناد ماده 44 این قانون ، یکی از فرزندان ذکور مادران سرپرست خانوار(فاقد همسر) زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

سرتیپ زاده کمند گفت: بر اساس این ماده مشمولانی که حداقل یک فرزند معلول داشته باشند نیز از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.

وی افزود: پسر خانواده هایی که سه فرزند اناث (دختر) یا بیشتر داشته باشند، از انجام خدمت دوره ضرورت معافند.

سردار زاده کمند اضافه کرد: بر اساس ماده 44 این قانون مشمولانی که با معلولان اناث دارای معلولیت جسمی حرکتی ازدواج کنند به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف خواهند شد و پس از گذشت پنج سال از استمرار ازدواج آنان معافیت موقت به دائم تبدیل می شود.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی درخصوص شرایط معافیت کفالت گفت: براساس ماده 32 این قانون مشمولان یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد، یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقدشوهر، تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند ذکور غیرمحجور، تنها برادر سرپرست برادر بزرگ نیازمند مراقبت و فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیرمحجور و فاقد شغل، یگانه سرپرست برادر کمتر از 18 سال تمام و یگانه نوه ذکور مراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر یا فرزند، از خدمت دوره سربازی معاف می شوند.

سردار زاده کمند افزود: بر اساس همین ماده، مشمولی که همسرش فوت کرده و از او دارای فرزند صغیر بوده مادامی که ازدواج مجدد نکرده است و یا دارای همسری که بعد از ازدواج ، معلول و نیازمند مراقبت باشد نیز از خدمت سربازی معاف است.

وی گفت: از چند برادر واجد شرایط اعزام به خدمت سربازی در صورت اعزام یکی از برادران به خدمت، یکی از برادران می تواند تا اتمام خدمت او از تعویق اعزام استفاده کند.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی افزود: از خانواده ای که دو برادر خدمت سربازی انجام داده باشند یکی از فرزندان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

سردار زاده کمند توصیه کرد: هر جوانی که به سن هیجده سال تمام (سن مشمولیت) می رسد؛ اعم از اینکه تحصیل می کند یا ترک تحصیل کرده ، لازم است برای آشنایی با آخرین ضوابط و مقررات نظام وظیفه ، دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را تهیه و مطالعه و همچنین برای کسب آخرین اطلاعات به پایگاه اینترنتی [Only registered and activated users can see links] مراجعه کند.

Safir
09-14-2009, 03:06 PM
شرايط جديد ثبت نام مشمولان وظيفه در دانشگاه ها اعلام شد

به منظور مشخص شدن وضعيت مشموليت افراد ذکور پذيرفته شده در آزمون هاي موسسات آموزش عالي در سال 88 و ثبت نام و شروع به تحصيل آنان، شرايط جديد ثبت نام مشمولان وظيفه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد. به گزارش ايسنا، دانش آموزان دانشسراها و دانش آموزان چهارساله آخر دوره متوسطه و هنرآموزان هنرستان ها و آموزشگاه هاي فني و حرفه يي که ارزش تحصيلي ديپلم آنها از طرف مراجع صلاحيت دار معادل متوسطه کامل شناخته شده و دانشجويان و هنرجويان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي اگر در حين تحصيل به سن مشموليت برسند تا زماني که به تحصيلات خود ادامه مي دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. مشمولاني که ضمن قبولي در آزمون هاي سراسري در سال اعزام به خدمت، يعني سالي که در آن سال به سن 19 سالگي تمام مي رسند و قصد شروع به تحصيل در موسسات آموزش عالي را دارند به شرط اخذ مدرک ديپلم حضوري در سال اعزام يا سال هاي قبل، شروع به تحصيل از مهرماه آنان بلامانع است، ضمناً اخذ پيش دانشگاهي براي اين افراد به صورت غيرحضوري منعي نخواهد داشت. به عنوان مثال، تحصيل متولدان سال 1369 از مهرماه 88 با رعايت موارد فوق مجاز است. همچنين مشمولان متولد نيمه دوم هر سال که در سال اعزام به خدمت، سالي که در آن سال به سن 19 سالگي تمام خواهند رسيد، به شرط اخذ ديپلم فني حرفه يي يا کار و دانش يا پيش دانشگاهي به صورت حضوري، با معرفي به موقع به سازمان وظيفه عمومي مي توانند از مزاياي تعويق اعزام به خدمت تا 18 مهرماه سال بعد برخوردار شده و آمادگي جهت شرکت در کنکور سال بعد را کسب کنند.

atefeh
09-14-2009, 06:59 PM
من یه سوالی داشتم...شماره دو تا چشم روی هم باید چند بشه تا معاف بشن...؟؟؟
بعد اگه کسی 1 ماه از آموزشیش گذشته باشه..بعد بدون مرخصی بره دنبال کارهاش و معاف بشه باید آموزشی و تموم کنه؟؟؟
خوب پرسیدن که بد نیت ندانستن بده:worried:

Safir
09-14-2009, 07:36 PM
فکر کنم 7

اره ( اموزشی رو طبق قانون جدید همه باید برن )

بازم بپرس

Nima1989
09-14-2009, 07:47 PM
شماره چشم بستگی به مدرک تحصیلی داره.برای دیپلم یه شماره.برای لیسانس یه شماره دیگه.
فک نمیکنم اموزشی ببرنش دوباره.اکثر معافیتا اموزشی نداره.مثلا معافی کفالت اموزشی نداره

Alireza
09-14-2009, 08:21 PM
فکر کنم همونطور که امین گفت طبق قانون جدید، آموزشی رو همه باید برن دیگه...

Evanescence
09-14-2009, 08:45 PM
تا دیپلم مجموع دو چشم حداقل 8 (یعنی 8.25) دیپلم به بالا حداقل 10 (10.25)

چند تا قطره تو چشم میریزن که شماره چشم رو حدود یک نمره در مجموع میاره پایین . یعنی به ترتیب رو 9.25 و 52.11 برای معافی کامل حساب کنین ! اونایی که معاف کامل میشن آموزشی ندارن :)

آستیکمات هم محاسبه میشه

Safir
09-14-2009, 11:05 PM
البته مهدی جان یکی از پسر دایی های من معافیت چشم گرفته ، اون قطره ای که شما میگی 1 نمره شماره رو میاره پایین ، صرفا" برای باز کردن مردومک چشم هست که چشم رو هم برای مدتی می سوزونه و برای اینه که شماره دقیق چشم مشخص بشه

Evanescence
09-14-2009, 11:28 PM
البته مهدی جان یکی از پسر دایی های من معافیت چشم گرفته ، اون قطره ای که شما میگی 1 نمره شماره رو میاره پایین ، صرفا" برای باز کردن مردومک چشم هست که چشم رو هم برای مدتی می سوزونه و برای اینه که شماره دقیق چشم مشخص بشه
نه آقا دقیقا یک شماره میاره پایین [Only registered and activated users can see links] خودم شاهد زنده :wacko: برای پر کردن مدارک رفتم پیش دکتره اندازه گرفت گفت هر کدوم 5.25 قطره رو ریخت یک ربع بعد اندازه گرفت هر کدوم 4.75

برای دوستامم همون حول و حوش یک نمره کم کرده :wacko:

Nima1989
09-14-2009, 11:48 PM
نه آقا دقیقا یک شماره میاره پایین [Only registered and activated users can see links] خودم شاهد زنده :wacko: برای پر کردن مدارک رفتم پیش دکتره اندازه گرفت گفت هر کدوم 5.25 قطره رو ریخت یک ربع بعد اندازه گرفت هر کدوم 4.75

برای دوستامم همون حول و حوش یک نمره کم کرده :wacko:
چیکار کردی راستی؟میری مرد بشی؟:د

Evanescence
09-15-2009, 12:20 AM
یکبار رفتم بیمارستان ارتش یارو 8 بار قطره ریخت کورمون کرد کمیسیون باز گفت باید بری بیمارستان ! حالا فردا باز میرم بیمارستان ببینم چی کار میکنن نامردا آخر سر [Only registered and activated users can see links]

Sinad2
09-27-2009, 10:54 PM
[Only registered and activated users can see links]
مديرکل تأمين اجتماعي شهرستان هاي استان تهران گفت: به منظور تسهيل بيمه شدن افراد، افرادي که سن آن ها کمتر از 55 سال است و فاقد هر گونه سابقه پرداخت حق بيمه نزد سازمان تأمين اجتماعي هستند با ارائه کارت پايان خدمت مي توانند تحت پوشش بيمه اختياري سازمان تأمين اجتماعي قرار گيرند.
حجت الاسلام رضايي يادآور شد: به موجب قانون تأمين اجتماعي، مدت خدمت نظام وظيفه جزء سابقه پرداخت حق بيمه لحاظ مي شود و در واقع از آنجا که پرداخت حق بيمه مدت خدمت سربازي موضوعي است بالقوه که تا زمان پرداخت حق بيمه مدت خدمت سربازي
هنوز بالفعل نشده است، سازمان تأمين اجتماعي با تسهيل شرايط، اين استثنا را براي افراد مذکور ايجاد کرده است تا با ارائه کارت پايان خدمت سربازي بتوانند از مزاياي بيمه اختياري تأمين اجتماعي بهره مند شوند.

Safir
10-17-2009, 09:03 PM
ادامه تحصيل همزمان با سربازي ممنوع استمدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان اينكه افراد واجد شرايط براي ادامه تحصيل از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد، تاكيد كرد: تبليغ در مورد ادامه تحصيل همزمان با انجام خدمات سربازي خلاف مقررات بوده و هيچ موسسه‌اي چنين اجازه‌اي ندارد.

به گزارش فارس، در پي آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي،‌ وضعيت مشمولان خدمت نظام وظيفه تشريح و صرفا پذيرفته شدگان كنكور مجاز به ادامه تحصيل اعلام شد.

سردار موسي كمالي مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح، با ارائه توضيحاتي در همين رابطه اعلام كرد: به موجب قانون خدمت وظيفه عمومي مشمولين غيرغائبي كه از طريق آزمون ورودي سراسري در دانشگاه‌ها وموسسات آموزش عالي پذيرش شوند مجاز به ادامه تحصيل قبل از انجام خدمت‌ سربازي بوده و برا‌ي آنان معافيت تحصيلي صادر مي‌شود.

كمالي افزود: اخيرا بعضي از موسسات آموزشي غيرانتفاعي در تبليغات پذيرش دانشجو خود اعلام نموده‌اند كه بدون كنكور،‌ دانشجو مي‌پذيرند كه اين امر در مورد كساني كه مشمول قانون خدمت وظيفه عمومي هستند امكان پذير نبوده و براي اين افراد معافيت تحصيلي صادر نمي‌شود.

وي در خصوص اين موضوع كه آيا براي كساني كه بدون كنكور توسط دانشگاه‌ها پذيرش مي‌شوند نيز معافيت تحصيلي صادر خواهد شد، گفت: 5 گروه چنانچه بدون كنكور در دانشگاه‌ها پذيرش شوند، از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد كه عبارتند از: نخبگان و استعدادهاي برتر با توجه به آئين‌نامه نخبگان واستعدادهاي برتر، دانشجويان ممتاز در اجراي آئين‌نامه پذيرش دانشجويان ممتاز در دوره تحصيلي بالاتر مصوب سال 1384، برگزيدگان جشنواره‌ها و مسابقات علمي موضوع آئين‌نامه‌ي نحوه پذيرش برگزيدگان جشنواره‌ها و مسابقات در دوره‌هاي آموزش عالي مصوب سال 1383، رشته‌هاي تربيت‌بدني وعلوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي كشور موضوع آئين‌نامه اجرايي پذيرش قهرمانان در رشته‌هاي تربيت‌بدني و علوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي كشور موضوع بند 4 مصوبه‌ يكصد و ششمين جلسه شوراي عالي فرهنگي و دانش‌آموزان برگزيده و خلاق موضوع آئين‌نامه نحوه پذيرش برگزيدگان المپيادهاي علمي و جشنواره‌هاي دانش‌آموزي در رشته‌هاي علوم پزشكي مصوب سال 1382.

مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح در خصوص تبليغات بعضي از موسسات آموزشي غيرانتفاعي در مورد تحصيل همزمان با انجام خدمت سربازي نيز اظهار داشت: افراد واجد شرايط براي ادامه تحصيل از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد و تبليغ در مورد ادامه تحصيل همزمان با انجام خدمات سربازي خلاف مقررات بوده و هيچ موسسه‌اي چنين اجازه‌اي ندارد لذا ضرورت دارد جوانان عزيز فريب اين گونه تبليغات را نخورند.

كمالي تصريح كرد: كليه مشمولان فوق ديپلم و بالاتر حداكثر 6 ماه بعد از فراغت از تحصيل فرصت دارند خود را جهت انجام خدمت دوره ضرورت معرفي كنند و در غير اين صورت غايت محسوب مي‌شود. ولي چنانچه حداكثر تا يك سال از زمان فراغت از تحصيل در مقطع بالاتر پذيرفته شوند از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند بود و چنانچه مشغول انجام خدمت سربازي باشند نيز از خدمت ترخيص مي‌شوند.
وي در مورد امكان ادامه تحصيل دانشجويان انصرافي نيز گفت: دانشجويان كه مشغول تحصيل هستند ولي بيش از 4 نيم سال تحصيلي از زمان تحصيل آنان سپري نشده باشند در صورتي كه در رشته‌ بهتر يا مقطع بالاتر پذيرفته شوند مجاز به انصراف از دانشگاه‌ قبلي و ادامه تحصيل در مقطع با رشته جديد هستند.

مدير مشمولان ستاد كل نيروهاي مسلح تاكيد كرد: مقررات خدمت نظام وظيفه عمومي صرفا از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح و سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي به اطلاع عموم مردم شريف و جوانان برومند مي‌رسد و در اين رابطه فريب تبليغات بعضي از موسسات آموزشي غيرانتفاعي را نخورند.

mo_62
10-21-2009, 06:56 PM
دوستان سلام
لطفا بفرمایید در حال حاضر حقوق و مزایای یک مشمول لیسانس و متاهل چقدر است و
حداکثر استفاده از معافیت تحصیلی برای دانشجویان لیسانس ورودی 83 چند ترم است؟
قبلا از جواب شما کمال تشکر را دارم.

Navid
10-21-2009, 07:05 PM
حقوق رو فکر میکنم حدود 50000 تومان باشه البته میگن قراره اضافه بشه
حداکثر استفاده از معافیت تحصیلی هم برای کارشناسی دوره های روزانه فکر میکنم 10 نیمسال باشه .
این مورد رو میتونید به طور دقیق از قسمت نظام وظیفه دانشگاهتون سوال کنید .

ferdinaraz
10-25-2009, 12:14 AM
با سلام خدمت دوستان
من تازه واردم:happysmiley:
یه سوال داشتم همین اول ورودم
من یه بار برای کفالت اقدام کردم. برای بیماری کلیوی پدرم که شواری پزشکی قبول نکرد. الان می خوام دوباره اقدام کنم و این بار ناراحتی قلبی پدرم رو هم عنوان کنم(بیجاره بابام). ولی مشکل اینه که تو نظام وظیفه شهرستان به بابام گفتن که کفالت مثل معافیت پزشکی نیست و نمیشه به رای اعتراض کرد!!!
شما چیزی در این مورد می دونین؟ یعنی به همین رای می شه اعتراض کرد و یا یه بار دیگه مستقلا اقدام کرد؟

از نظام وظیفه تهران می تونم بپرسم؟ اگه آره از کدوم قسمت یا کدوم شماره؟

ممنون

Hidden
01-08-2010, 02:26 PM
بچه ها میتونم تاریخ اعزام سربازیمو بندازم جلوتر؟:sadsmiley:
کسی اطلاع داره؟

Navid
01-09-2010, 07:13 PM
تاریخ اعزامتون کی هست ؟

amir mosavi
01-09-2010, 07:47 PM
بچه ها میتونم تاریخ اعزام سربازیمو بندازم جلوتر؟:sadsmiley:
کسی اطلاع داره؟

سلام
آره داداش میشه یه کم ناز میکنن اما میشه
باید پیگیر باشی دیگه!
مثلا یه تاریخایی هست که همه دوست دارن اون موقع اعزام بشن که اینجور مواقع باید پارتی هم به پیگیریت اضافه کنی:lol:

Hidden
01-09-2010, 08:48 PM
تاریخ اعزامتون کی هست ؟
89/04/01 میخوام بندازم 89/02/01

Navid
01-09-2010, 09:50 PM
89/04/01 میخوام بندازم 89/02/01
بله به احتمال زیاد میتونید بندازید جلو .
حتی شاید بتونید برای 01/12/88 هم اقدام کنید ولی احتمالش کمه.

Safir
01-24-2010, 03:22 PM
بررسي حذف معافيت سه برادري

«حذف معافيت سه برادري» اين هفته در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس بررسي مي‌شود.
حسين نقوي، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، در مورد رد معافيت برادر سوم توسط شوراي نگهبان گفت: «اين ماده از مصوبه اصلاح قانون نظام وظيفه، پس از تصويب كميسيون در صحن علني مجلس مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت با تصويب نمايندگان مجلس براي تاييد نهايي به شوراي نگهبان فرستاده شد كه شوراي نگهبان آن را به دليل مغايرت با قانون، تاييد نكرد.»
عضو كميسيون امنيت ملي مجلس به اين نكته هم اشاره كرد: «ايراد شوراي نگهبان به معافيت برادر سوم هفته جاري در كميسيون بررسي مي‌شود تا مغايرت و ايراد آن رفع شود.»


شامل هر کی میشه زود بره بگیره:ph34r2:

Safir
01-31-2010, 11:45 AM
معافیت جدید سربازی در راه است


ایسنا: مديركل مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح از فراهم شدن امكان معافيت مشمولاني كه كفالت خواهر مجرد خود را بر عهده دارند، تا پايان سال 89 خبر داد.

در رابطه با معافيت برادراني كه كفالت خواهر خود را بر عهده دارند، گفت: براساس مصوبه ستاد كل نيروهاي مسلح تا پايان سال 89، مشمولاني كه تنها برادر سالم بالاي 18 سال بوده و پدر خود را از دست داده و يا پدر به شدت بيمار بوده و نياز به مراقبت دارد، مي‌توانند در صورت داشتن خواهر بدون‌ همسر از كفالت خواهر براي معافيت از سربازي استفاده كنند.

وي ادامه داد: طبق ماده 126 آيين‌نامه اجرايي قانون خدمت سربازي، در رابطه با تنها برادر خواهري كه تا 24 سالگي مجرد بوده و پدر خانواده هم در قيد حيات نباشد و يا به شدت بيمار باشد، كفالت خواهر براي معافيت از سربازي مدنظر قرار مي‌گيرد، اما در حال حاضر با توجه به مصوبه نيروهاي مسلح، سن خواهر مدنظر نيست و مشمولي كه داراي ويژگي‌هاي مذكور هستند، بدون در نظر گرفتن سن خواهر مي‌توانند از اين معافيت تا پايان سال 89 استفاده كند.

مديركل مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح اضافه كرد: بحث كفالت خواهر از سوي مشمولان در بند 11 ماده 32 اصلاحي طرح اصلاح قانون خدمت وظيفه عمومي مطرح شده كه در صورت تصويب نهايي اين طرح، مصوبه حال حاضر در رابطه با اين موضوع به صورت قانون مطرح خواهد شد.

سردار كمالي در رابطه با آخرين وضعيت طرح اصلاح قانون خدمت وظيفه عمومي نيز با اشاره به اين كه در تلاش هستيم اين طرح طي هفته آينده در صحن علني مجلس مورد بررسي قرار گيرد، خاطرنشان كرد: ايرادهاي مربوط به ستادكل در اين طرح، تعيين تكليف شده و منتظر نظر دولت در رابطه بار مالي اجراي طرح اصلاح قانون خدمت وظيفه عمومي هستيم.

Sinad2
02-25-2010, 03:58 PM
[Only registered and activated users can see links]واحد مرکزی خبر: کارت هوشمند معافیت از خدمت سربازی از هشتم اسفند در سراسر کشور صادر می شود .

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی امروز در ایلام گفت : این کارت برای معاف شدگان به ویژه مشمولانی که سه فرزند خانواده به سربازی اعزام شده اند صادر می شود .

سردار محمد جواد زاده کمند افزود : ضریب امنیتی بالا ، چند لایه ای بودن برای جلوگیری از جعل کارت ، امکان ذخیره سازی اطلاعات بیشتر ،کیفیت و استحکام و نیز امکان دستیابی به اصالت کارت با استفاده از دستگاه الکترونیکی از ویژگیهای کارت هوشمند معافیت ازخدمت سربازی است.

او گفت : در اجرای صدور کارت هوشمند معافیت از خدمت سربازی320 هزار نفر واجد شرایط شناخته شده اند که برای 170 هزار نفر از این تعداد بزودی کارت هوشمند معافیت صادر می شود .

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی کشور گفت : برای افرادی که پیش از این کارت معافیت از خدمت به صورت دستی صادر شده است بر اساس برنامه زمان بندی کارت هوشمند معافیت صادر خواهد شد .

سردار زاده کمند افزود: برای مشمولان غایب درصورت معرفی ،3 ماه اضافه خدمت و در صورت شناسایی و تحویل به وظیفه عمومی ناجا ، 6 ماه اضافه خدمت در نظر گرفته شده است .

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی کشور بهینه سازی و افزایش خدمات به مشمولان ،کاهش زمان رسیدگی به درخواست مشمولان حداقل به یکماه در مقایسه با پارسال ،توسعه و تقویت و استاندارد سازی رده های وظیفه عمومی را از برنامه خدمت نظام وظیفه در سال 89 اعلام کرد .

Hidden
03-08-2010, 12:08 AM
تو یه سایت خوندم که کاهش سربازی براساس مدرک حذف شد :sadsmiley:

این خبر درسته؟! کسی اطلاع داره؟ :sadsmiley:

Navid
03-08-2010, 03:20 PM
خیر فکر نمیکنم هنوز که به ما چیزی نگفتن :d

Evanescence
03-08-2010, 03:30 PM
منم جایی ندیدم . تو قانون جدید که تو مجلس هست هم خبری ای از این نیست

Sinad2
03-18-2010, 03:33 PM
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا شرایط 17 گانه جدید بخشودگی اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه سربازان را اعلام کرد.

به گزارش فارس، سردار محمدجواد زاده کمند با اعلام شرایط جدید بخشودگی گفت: در بررسی مجدد ضوابط اجرایی بخشش اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه سربازان از سوی شورای هماهنگی وظیفه عمومی کشور، اصلاحاتی انجام گرفته و شرایط 17گانه زیر به عنوان شرایط جدید بخشودگی اضافه خدمت سربازان به تصویب این شورا رسیده است.
حداقل 6ماه خدمت سربازان بومی و غیربومی در مناطق جنگی و عملیاتی که به تناسب نوع منطقه -که از سوی ستادکل نیروهای مسلح تعیین شده است- موجب یک تا 3 ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.
حداقل 9ماه خدمت سربازان غیربومی در مناطق محروم و بد آب و هوا که برابر ابلاغیه دولت در گروه 9 و 8 و 7 هستند، موجب بخشش 2ماه اضافه خدمت و در گروه 6 و 5 و 4، موجب بخشش یک ماه اضافه خدمت خواهد شد.
ابراز شجاعت و فداکاری قابل ملاحظه در انجام ماموریت های عملیاتی با تایید فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح که موجب یک ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.
خدمت در مشاغل سخت و زیان آور تعریف شده از سوی ستادکل نیروهای مسلح که موجب یک ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.
سربازانی که براساس دستورالعمل های نیروهای مسلح به عنوان سرباز نمونه انتخاب می شوند، از یک ماه بخشودگی اضافه خدمت برخوردار خواهند شد.
سربازانی که در حین انجام ماموریت جانباز حداقل 5درصد و یا از کار افتاده حداقل 10درصد می شوند، از یک ماه بخشودگی اضافه خدمت بهره مند خواهند شد.
حداقل 12ماه خدمت در یگان ها و مراکزی که بیش از 800کیلومتر با محل سکونت سرباز فاصله داشته باشد، موجب 2 ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد و اگر فاصله محل خدمت بیش از 400کیلومتر باشد مدت بخشودگی یک ماه خواهد بود.
نوآوری، ابتکار و خلاقیت سربازان در دوران خدمت برابر مصادیق ابلاغی از سوی ستادکل نیروهای مسلح که موجب یک ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.
حفظ حداقل 10 جزء و یا 5 جزء قرآن کریم به ترتیب موجب بخشودگی 2ماه و یک ماه اضافه خدمت خواهد شد.
فوت پدر، مادر، همسر و فرزند سرباز در حین خدمت که موجب بخشودگی 2 ماه از اضافه خدمت وی خواهد شد.
فوت یکی از اعضای درجه یک سرباز در زمان مشمولیت (پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزند) که موجب 3 ماه تاخیر در ارسال مدارک در زمان تعیین شده و یا 3 ماه تاخیر در اعزام به خدمت در زمان مندرج در برگ سبز شده، موجب برخورداری از 3 ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.
بروز بلایای طبیعی (سیل، زلزله، توفان، صاعقه) و یا حوادث قهریه (سقوط هواپیما، تصادف منجر به فوت یا جراحت که فرد به دیه یا حبس محکوم شده باشد، آتش سوزی، غرق شدن) که خود یا یکی از اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزند) او آسیب دیده و علت غیبت آنان (که حداکثر بیش از 6ماه نباید باشد) در اثر این موضوع بوده باشد موجب بخشش سه ماه اضافه خدمت خواهد شد.
اشکالات اداری وارده بر سایر دستگاه های مرتبط با امور مشمول که موجب تأخیر در حضور مشمول در خدمت شده است (مثل پست، دانشگاه ها، مدارس و...) که با ارائه مدارک مستدل و مستند و در صورت احراز عدم قصور مشمول، 3 ماه اضافه خدمت بخشیده خواهد شد.
مشمولانی که در طول مدت غیبت یا حین خدمت شرایط معافیت پدر، مادر، برادر، خواهر بیمار یا صغار و یا یکی از معافیت های مقرر در قانون را تحصیل کرده باشند از 2 ماه بخشش اضافه خدمت برخوردار می شود.
چنانچه مشمول در زمان غیبت شرایط استفاده از ماده 127 را دارا بوده و به دلیل عدم آگاهی، از این امتیاز استفاده نکرده باشد، 3 ماه اضافه خدمت وی بخشیده می شود.
ماده 127: از دو یا سه برادر واجد شرایط اعزام به خدمت یکی از آنان که سن او از دیگران کمتر است، به شرطی که خود و برادری که به خدمت رفته است فاقد غیبت باشند، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت برادر یا برادران دیگر می تواند به تاریخ خاتمه خدمت برادر یا یکی از برادران دفترچه آماده به خدمت دریافت کند.
مشمولانی که قبل از زمان تعیین شده برای ارسال مدارک و یا قبل از موعد اعزام، به دلیل بیماری یا سانحه در بیمارستان بستری و دارای طول درمان بوده و میزان و علت ایجاد غیبت به همین دلیل باشد، با ارائه مدارک مستند و قابل قبول، از سه ماه بخشودگی اضافه خدمت بهره مند خواهند شد.
سربازان متاهل که حداکثر با یک سال غیبت به خدمت اعزام شده اند و یا سربازان متاهل دارای فرزند که همسر آنان فوت کرده یا مطلقه باشد، از دوماه بخشودگی اضافه خدمت بهره مند خواهند شد.
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: نکته مهمی که مشمولان و سربازان باید به آن توجه کنند این است که من بعد بخشودگی اضافه خدمت مربوط به بندهای 1 تا 10 توسط یگان های خدمتی آنان و بندهای 11 تا 17 توسط رده های وظیفه عمومی در سراسر کشور بررسی و انجام خواهد گرفت.
سردار زاده کمند یادآور شد: حسن اخلاق و رفتار سرباز در حین خدمت، عدم غیبت منجر به فرار در طول خدمت و رضایت یگان خدمتی از عملکرد او، به عنوان شرط اصلی در بهره مندی سربازان از بخشودگی اضافه خدمت محسوب می شود.
وی افزود: بخشودگی اضافه خدمت سربازان صرفاً در شش ماهه آخر خدمت سربازی قابل رسیدگی و انجام خواهد بود.
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا، تاریخ اجرای این مصوبات را از 20 اسفند 88 اعلام کرد و گفت: شرایط 17گانه جدید جایگزین شرایط 11گانه قبلی شده است.


منبع : دنیای اقتصاد

web
05-28-2010, 04:19 PM
آقا آموزشي دو ماهه يا سه ماه؟ به جايي كه ميرم هم ربط داره؟

(نخندين)

Hidden
05-28-2010, 06:04 PM
60 روزه ، نه ربطی نداره
درسته ؟!

Alireza
07-03-2010, 02:50 PM
آقا من شنیدم واسه خروج از کشور با 15 ملیون ضمانت بانکی میشه اقدام کرد...
کسی از صحت و سقمش اطلاع داره؟ اطلاعات دقیق؟

sijal
07-03-2010, 06:17 PM
الان شده پول نقد علی رضا
یا سند خونه
منم یه سوال
اگه کسی واسه معافیت کفالت اقدام کنه بعد این معافیتش قبول نشه باید فورا بره سربازی؟
یعنی مشمول حساب میشه؟اگه حتی وقت داشته باشه یا مثلا حین تحصیل باشه؟باید درسشو ول کنه بره سریازی اگه معاف نشه؟

Navid
07-03-2010, 07:06 PM
تا اونجایی که من یادم میاد ضمانت رو فقط برای سفر های زیارتی قبول میکردن یه مدتی ولی نمیدونم الان قانون عوض شده یا نه.

در مورد کفالت اگه ضمن تحصیل باشی که هنوز معاقیت تحصیلی رو داری پس اگه قبول نشه نیازی نیست همون موقع اعزام بشی و اگر هم هنوز برای اعزام وقت داشته باشی بعدش فکر نمیکنم همون موقع اعزام کنن .
با اینحال یه سوال از خود نظام وظیفه بپرسی بهتره .

amir mosavi
07-03-2010, 08:09 PM
الان شده پول نقد علی رضا
یا سند خونه
منم یه سوال
اگه کسی واسه معافیت کفالت اقدام کنه بعد این معافیتش قبول نشه باید فورا بره سربازی؟
یعنی مشمول حساب میشه؟اگه حتی وقت داشته باشه یا مثلا حین تحصیل باشه؟باید درسشو ول کنه بره سریازی اگه معاف نشه؟

اصلا در حین تحصیل که از معافیت تحصیلی استفاده میکنی نمیتونی درخواست معافیت از نوع دیگه ای رو بدی
ولی اگه درست تموم شده باشه و درخواست معافیت کفالتتو رد کنن برات تاریخ اعزام میزنن
مگر اینکه شش ماه از تاریخ اتمام تحصیلت نگذشته باشه که اونم شش ماه بعد برات میزنن

sijal
07-03-2010, 08:42 PM
نه بابا الان میشه حین تحصیل هم معافیت کفالت گرفت
یکی از دوستانم که دانشجو هست معافیت کفالت گرفت باباش بالای 60 بود
اون معافیت پزشکیه که حین تحصیل نمیشه گرفت

vahid_650i
07-04-2010, 11:31 AM
تا اونجایی که من یادم میاد ضمانت رو فقط برای سفر های زیارتی قبول میکردن یه مدتی ولی نمیدونم الان قانون عوض شده یا نه.


من سال پیش می خواستم برم خارج..طرف گفت فقط زیارتی و علمی میشه..این سفر تو ضرورتی نداره!
ولی با یه مقدار خیلی اندک پارتی بازی راحت کارم رو راه انداختن..همون 15 تومن رو هم گرفتن.

Navid
07-04-2010, 07:09 PM
اصلا در حین تحصیل که از معافیت تحصیلی استفاده میکنی نمیتونی درخواست معافیت از نوع دیگه ای رو بدی
ولی اگه درست تموم شده باشه و درخواست معافیت کفالتتو رد کنن برات تاریخ اعزام میزنن
مگر اینکه شش ماه از تاریخ اتمام تحصیلت نگذشته باشه که اونم شش ماه بعد برات میزنن
تنها معافیتی که میشه در حین تحصیل براش اقدام کرد معلافیت کفالت هست.

alireza3000
07-10-2010, 07:21 PM
با سلام
من متولد نیمه ی اول 70 هستم و سال قبل برای اولین بار کنکور دادم و رتبم خوب نشد،امسال هم کنکور دادم ولی فکر نمی کنم رتبم خوب بشه ،یک سوالی داشتم این بود که بنابر مصوبه مجلس که توی این پست نوشتید:
[Only registered and activated users can see links]
که هر دانش آموز بعد از فراغت از تحصیل می تونه سه سال کنکور بده: سال اول که همه می تونند شرکت کنند و سال دوم هم تقریبا همین طور و سال سومیها آیا می تونند در کنکور شرکت کنند؟
برای شرکت تو کنکور 89،پرسیدم ،گفتند که من نیاز نیست دفترچه رو بفرستم و نفرستادم ،راستی رشته من نظریه(ریاضی)

Sinad2
08-06-2010, 12:50 PM
[Only registered and activated users can see links]معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: در حال حاضر دو نوع معافیت "کفالت و موارد خاص"وجود دارد که در سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان اجرا می شود.

سرهنگ حلوایی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر به پرسش های مرتبط با حوزه فعالیتش پاسخ گفت و جزئیات معافیت از خدمت سربازی را توضیح داد.

شبكه خبر: معافیت كفالت شامل چه افرادی می شود؟

حلوایی: اگر مشمولی تك پسر باشد و بالای 18 سال سن داشته و سالم باشد می تواند كفیل پدرش شود و با استفاده از این قانون معاف شود، همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش تنها فرزند پسرش معاف خواهد شد.

چنانچه پدری كمتر از 60 سال سن داشته باشد ولی بر اثر بیماری با تائید شورای پزشكی نیازمند مراقبت باشد در انجا هم تنها فرزند پسرش معاف می شود و اگر مادری فاقد همسر باشد (فوت یا طلاق) و تک پسر سالم بالای 18 سال داشته باشد فرزندش معاف خواهد شد.

همچنین اگر فردی خواهر یا برادر صغیر داشته باشد و پدرش هم فوت كرده باشد می تواند کفیل شود و بر اساس این قانون معاف شود.

اگر چنانچه فردی برادرش بیمار باشد و "همسر، پدر و فرزند" هم نداشته باشد می تواند كفیل برادرش شود می تواند معاف شود، همچنین اگر خواهری كه از سن 18 سالگی تا 24 سالگی به عقد كسی در نیامده و مجرد باشد و پدرش هم در قید حیات نباشد می تواند از معافیت استفاده نماید.

برای جد و جده به شرط اینکه فرزند دختر و پسر نداشته باشد و تنها نوه سالم بالای 18 سال داشته باشند این پسر می تواند معاف شود.

شبکه خبر: معافیت موارد خاص چه مواردی است؟

در بحث قانون جامع حمایت از معلولین اگر کسی پدر و مادرش معلول باشد و بهزیستی و شورای پزشکی نظام وظیفه تائید کنند یکی از فرزندان آن خانواده معاف می شود و اگر در این خانواده علاوه بر پدر و مادر 2 فرزند دیگر نیز معلول باشند یک فرزند دیگر آنها هم معاف می شود.

سرهنگ حلوایی همچنین گفت: در بخش معافیت معلولین با توجه به عنایت مقام معظم رهبری، اگر در خانواده ای یک فرزند پسر بالای 18 سال باشد و یک معلول (چه خواهر یا برادر) این فرزند هم می تواند معاف شود. که این موضوع در قانون حمایت از معلولین عنوان شده بود دو فرزند معلول یک نفر معاف می شود که در این قانون یک فرزند معلول تنها برادرش معاف می شود.

همچنین اگر کسانی که پدر یا مادرشان " 25 درصد جانبازی، 30 ماه سابقه جبهه، و 36 ماه سابقه آزادگی " داشته باشد می تواند یک فرزندش معاف شود.

همچنین اگر با تلفیق موارد جانبازی و سابقه جبهه با هم منجر به 30 ماه شود فرزند خانواده معاف خواهد شد به عنوان مثال: اگر فردی 10 ماه خدمت جبهه و 20 درصد جانبازی داشته باشد با توجه به اینکه مجموع تلفیق موارد آن 30 ماه می شود فرد می تواند معاف شود.

اگر مادری فاقد همسر و تحت پوشش کمیته امداد باشد و دو فرزند پسر بالای 18 سال داشته باشد استثنا با توجه عنایات مقام معظم رهبری یکی از فرزندانش معاف می شود.

شبکه خبر: استفاده از معافیت ها و مواردی که مطرح شد مشمول زمان است؟

در بخش معافیت کفالت همیشگی است ولی در بخش معافیت موارد خاص تا پایان سال 89 جاری است.

شبکه خبر: همه کسانی که مشمول معافیت هایی که عنوان داشته اید شده اند کارت های معافیت آنها صادر شده است؟

کسانی که در قانون 3 برادری معاف شده اند کارت های معافیت آنها صادر و ارسال شده است و بخش زیادی از افراد کارت های معافیت خود را دریافت کرده اند.

سرهنگ حلوایی افزود: اگر فردی بیش از 3 ماه مدارک خود را ارائه کرده اما هنوز کارت معافیت برایش صادر نشده است پرونده فرد دچار نقص بوده که لازم است با مراجعه به دفاتر خدمات پلیس +10 و یا واحدهای وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه کنند و اگر نقصی در پرونده آنها وجود دارد رفع نقص کنند.

Sinad2
10-30-2010, 05:40 PM
[Only registered and activated users can see links]معاون معافیت‌ها و امور مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر گفت:‌ در معافیت‌های خاص و عنایات رهبر معظم انقلاب افرادی که پدر یا مادرشان تا 30 ماه در جبهه حضور داشته اند یک فرزند آنها و تا 60 ماه 2 فرزند آنها معاف می شود.
در خانواده‌هایی که پدر و مادر، معلولند و یا 2 فرزند معلول دارند در صورتی که فرزندان متاهل نباشند، یک فرزند از خدمت سربازی معاف می شود.

معاون معافیت‌ها و امور مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر گفت:‌ در معافیت‌های خاص و عنایات رهبر معظم انقلاب افرادی که پدر یا مادرشان تا 30 ماه در جبهه حضور داشته اند یک فرزند آنها و تا 60 ماه 2 فرزند آنها معاف می شود.

سرهنگ حلوایی افزود: به ازای 25 درصد جانبازی یک فرزند و تا 50 درصد جانبازی 2 فرزند و به ازای 36 ماه آزادگی یک فرزند معاف خواهد شد.

وی گفت:‌ به ازای هر ماه حضور در جبهه 18 روز کسر خدمت برای فرزند آنها محاسبه خواهد شد.

معاون معافیت‌ها و امور مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین از بخشودگی مشمولینی که مدرک تحصیلی لیسانس و متولد 54 و فوق‌لیسانس دارند و متولد 52 هستند؛ خبر داد و افزود: مشمولین دکترای تخصصی غیرپزشکی متولد 50 و دکترای تخصصی پزشکی متولد 44 نیز از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

atefeh
12-11-2010, 05:20 PM
معاون وظيفه عمومي اعلام کرد:
معافيت سربازي يکي از 2فرزند مادران سرپرست خانوار
جام جم آنلاين: معاون مشمولان و امور معافيت هاي سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي گفت: مادران فاقد همسر تحت پوشش مراکز حمايتي که حداکثر داراي دو فرزند پسر سالم بالاي 18 سال باشند مي‌توانند براي يکي از فرزندان درخواست معافيت کنند.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش مهر، در پي انتشار خبري مبني بر معافيت يکي از سه فرزند پسر زنان سرپرست خانوار به نقل از يکي از مسئولان کميته امداد امام خميني (ره) در تعدادي از رسانه‌ها، معاون مشمولان و امور معافيتهاي سازمان وظيفه عمومي ناجا ضمن نادرست خواندن اين خبر توضيحاتي در اين رابطه ارايه کرد.
سرهنگ محمدرضا اکبر حلوايي گفت: برابر مقررات جاري و عنايات مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا، مادران فاقد همسر تحت پوشش کميته امداد حضرت امام خميني (ره) که حداکثر داراي دو فرزند پسر سالم بالاي 18 سال باشند مي‌توانند براي يکي از فرزندان خود درخواست معافيت کنند.

وي افزود: چنانچه يکي از دو فرزند مورد اشاره به هر دليل از معافيت (کفالت، پزشکي، ايثارگران و...) استفاده کرده باشد فرزند ديگر مي‌تواند از معافيت استفاده کند.

معاون مشمولان و امور معافيت هاي سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: چنانچه ساير فرزندان اين قبيل مادران به تاييد شوراي پزشکي وظيفه عمومي ، قادر به مراقبت از مادر نبوده و يا خود نيازمند مراقبت باشد ، در اين صورت نيز يکي از دو فرزند سالم بالاي 18 سال مي‌تواند از معافيت بهره مند شود.

Sinad2
01-16-2011, 10:56 AM
انتظامی و امنیتی سازمان بازرسی کل کشور گفت: عمده نارضایتی مردم از قانون نظام وظیفه است نه برخورد مسوولان، که این قانون در دست تجدیدنظر است.

قاسم مزینانی مدیر کل نظارت و بازرسی امور نظامی، انتظامی و امنیتی سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: در تدوین بازرسی های برنامه ای سال 89، انجام بازرسی های سرزده از نیروی انتظامی مدنظر قرار گرفت و پس از صدور دستورالعمل رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سال جاری، 8 مورد بازرسی سرزده به صورت فوق العاده در برنامه وزارت دفاع و نیروی انتظامی گنجانیده و در حال اجرا است که هدف آن بررسی نحوه خدمات رسانی دستگاه و جلب رضایت ارباب رجوع است.

مدیر کل نظارت و بازرسی امور نظامی، انتظامی و امنیتی سازمان بازرسی کل کشور، به محدویت های ورود به برخی دستگاه های امنیتی اشاره کرد و افزود: طبق بند سوم اصل 156و اصل 174 قانون اساسی این اجازه به سازمان بازرسی کل کشور داده شده است و با توجه به وظایف ذاتی و حساسیت دستگاه های تحت نظارت، طبعا محدودیت هایی وجود دارد که با رایزنی هایی انجام گرفته امیدواریم رفع موانع شود.

مزینانی تصریح کرد: جهت رفع موانع، مبادرت به برگزاری جلسات متعددی با امرا، سرداران و مقامات امنیتی کشور نموده که تاثیرات خوب و مطلوبی را به همراه داشته است.

وی در خصوص برنامه های بازرسی گفت: اجرای 20 مورد بازرسی برنامه ای و رسیدگی به 80 پرونده و شرکت در 70 جلسه برگزاری مناقصات از جمله اقدامات این اداره کل بوده است. ضمنا درسال جاری 11 مورد بازرسی فوق العاده انجام شد که 8 مورد آن سرزده بوده و اثربخشی های مطلوب داشته و موجب رضایتمندی مردم مخصوصا در امور کلانتری ها شده است.

مدیر کل نظارت و بازرسی امور نظامی، انتظامی و امنیتی سازمان بازرسی کل کشور در خصوص بازرسی از سازمان نظام وظیفه عمومی گفت: در سال جاری این مرکز به صورت فوق العاده (سرزده) مورد بازرسی قرار گرفت. وضعیت کلی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در حال بهبود است. مخصوصا با استفاده از سامانه دولت الکترونیک و تسریع در انجام امور مربوطه، بهبودی نسبی در جلب رضایت مردم حاصل شده است. همانطور که مطلع هستید عمده نارضایتی مردم از قانون نظام وظیفه است نه برخورد مسوولان، که این قانون در دست تجدیدنظر است.

مزینانی در پایان از شهروندان خواست موارد تخلف یا سوء جریان در رابطه با نیروی انتظامی و دیگر مراکز نظامی و امنیتی را از طریق سامانه ملی رسیدگی به شکایات و اعلامات سازمان بازرسی کل کشور به آدرس [Only registered and activated users can see links] و یا تلفن 136 اعلام کنند.
منبع : خبرآنلاین

Sinad2
04-14-2011, 01:12 PM
[Only registered and activated users can see links]معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا شرایط استفاده از کسری خدمت برای مشمولان مجری طرح‌های پژوهشی را تشریح کرد.

سرهنگ محمدرضا اکبر حلوایی، به ایسنا گفت: سربازان درحین خدمت با مدرک کارشناسی و بالاتر می‌توانند با ارائه پروژه‌های تحقیقاتی که از سوی نیروهای مسلح تعریف می‌شود، از حداکثر 12 ماه کسری خدمت بهره‌مند شوند.

وی با اعلام اینکه این پروژه‌ها از سوی شوراهای مربوطه بررسی می‌شود گفت: سربازان درصورت تایید طرح‌های پژوهشی خود می‌توانند از این امتیاز برخوردار شوند.

حلوایی گفت: نخبگان و استعدادهای برتر پس از شناسایی توسط بنیاد ملی نخبگان با هماهنگی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و انتخاب پروژه‌های تحقیقاتی موردنیاز سازمان‌های نیروهای مسلح می‌توانند از امتیازات لحاظ شده برای آنها استفاده کنند.

Safir
05-25-2011, 11:33 PM
خبر خوش از نظام وظیفه : دانش آموزان تا ۲۴ سالگی معاف هستند


معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا از صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان خبر داد.

سرهنگ محمدرضا اکبر حلوایی گفت در نشستی که با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد درباره نحوه صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان مباحثی مطرح و مقرر شد از سال جدید برای دانش‌آموزان معافیت تحصیلی صادر شود.

وی گفت: دانش‌آموزانی که به سن مشمولیت (ورود به سن ۱۹سالگی) رسیده و به صورت حضوری در مقطع متوسطه به تحصیل اشتغال داشته باشند می‌توانند تا پایان دوره تحصیلی که حداکثر تا سن ۲۴سالگی تمام خواهد بود از معافیت تحصیلی استفاده کنند و با توجه به اینکه پیش‌دانشگاهی پایان دوره متوسطه محسوب می شوند بنابراین کسانی که پیش‌دانشگاهی را طی نمی‌کنند حداکثر تا سن ۲۲سالگی از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

Infern@l
02-27-2013, 02:43 AM
میگما! اگه یکی دیسک کمر داشته باشه٬ معافیت شاملش میشه ؟

Evanescence
02-27-2013, 02:33 PM
بستگی داره. فکر کنم اگر نیاز به عمل داشته باشه آره معافه

Sinad2
05-09-2013, 01:49 PM
ایسنا: جانشین اداره منابع انسانی ستادكل نیروهای مسلح، تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشمولان متاهل را تشریح كرد.

موسی كمالی در واكنش به اظهارنظر یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره معافیت مشمولان متاهل از انجام خدمت سربازی، گفت: این موضوع جزو سیاست های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و این شورا سیاست هایی را در رابطه با تاهل و تسهیل ازدواج جوانان پیش بینی و ابلاغ كرده است.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشمولان متاهل در ستاد كل نیروهای مسلح، اظهار كرد: اكنون تا جای ممكن مشمولان متاهل در محل سكونت همسرشان به خدمت گرفته می شوند و این افراد ده روز بیشتر از سایر سربازان در سال حق مرخصی دارند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح ادامه داد: در بحث حقوق سربازان نیز 28 هزار تومان به عنوان حق همسر به آنان پرداخت می شود.

وی درباره امكان معافیت مشمولان متاهل از انجام خدمت سربازی گفت: نسبت به این موضوع بی میل نیستیم، از این رو «اما و اگرهایی» برای آن وجود دارد و نگرانی ما از بابت این است كه با این قانون ازدواج به سخره گرفته شود و شأن آن كاهش یابد.

به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح، اكنون برنامه ای برای معافیت یا كاهش خدمت سربازان متاهل وجود ندارد.

كمالی نسبت سربازان متاهل به سربازان مجرد در كشور را حدود 15 درصد عنوان كرد.

Sinad2
05-18-2013, 08:27 PM
نسیم: جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح گفت: اضافه خدمت سربازان غائب به شرط مراجعه آنها برای انجام خدمت و داشتن حسن رفتار در طول انجام خدمت، طی دو ماه آینده بخشیده می‌شود.

سردار موسی کمالی در توضیح این مطلب افزود: دستورالعملی مبنی بر بخشش تمام یا قسمتی از اضافه خدمت مشمولین غائب تنظیم کرده‌ایم که ان شاءالله با اجرایی شدن آن از تیرماه، تمامی غائبین در صورت مراجعه برای انجام خدمت و نشان دادن حسن رفتار حین خدمت، از آن بهره‌مند می‌شوند. لذا بر این اساس از مشمولان غائب تقاضا داریم هر چه سریع تر جهت انجام خدمت سربازی و بهره‌مند شدن از این بخشش اقدام کنند.

ـ هیچگونه برنامه برای معافیت یا بخشش کسانی که وارد خدمت نشده و نمی شوند، نداریم.

ـ تمامی افراد ذکور که به خدمت سربازی نرفته اند تا پایان 50 سالگی همچنان در شمول خدمت وظیفه هستند، لذا متولدین سال 1355 به بعد می‌توانند جهت استفاده از این بخشش خودشان را برای سربازی معرفی کنند.

- خدمت غائبین را به دلیل احترام به سایر جوانان که خدمت سربازی را انجام داده ویا قصد انجام آن را دارند نمی‌بخشیم همچنین بخشش خدمت غائبین نه تنها مانع غیبت نبود، بلکه مشوقی برای غیبت شد؛ لذا موضوع بخشش را به حین خدمت بردیم.

- غائبین متاهل در محل سکونت خود به کار گرفته می شوند تا به راحتی بتوانند خدمت خود را انجام دهند.

Sinad2
05-18-2013, 08:27 PM
تسنیم: با تصویب نمایندگان مجلس، نیروی انتظامی می‌تواند در سال جاری برای تعویض و تبدیل هر قطعه کارت پایان خدمت مبلغ ۱۲ هزار تومان و برای صدور، تعویض و تمدید گذرنامه بیومتریک ۷۵ هزار تومان دریافت کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز مجلس، بررسی قسمت‌های درآمدی بنده‌های ماده واحده لایحه بودجه سال جاری را به اتمام رساندند و به سراغ بررسی بندهای الحاقی به ماده رفتند.

بهارستان‌نشینان با تصویب بند الحاقی یک به ماده واحده، به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجازه دادند به ازای صدور هر برگ سند مالکیت حدنگاری (کاداستری) مبلغ 300 هزار ریال اخذ و به ردیف درآمدی 140141 واریز نماید.

وکلای ملت همچنین با تصویب بند الحاقی 2 به نیروی انتظامی اجازه دادند بابت صدور و تعویض و تمدید هر جلد گذرنامه بیومتریک برای کلیه شرایط سنی مبلغ 750 هزار ریال دریافت و به خزانه واریز نماید.

در ادامه مجلسی‌ها با تصویب بند الحاقی 3 به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اجازه دادند به ازای تعویض و تبدیل هر قطعه کارت پایان خدمت عادی به هوشمند مبلغ 120 هزار ریال دریافت و به خزانه کل کشور واریز نماید.

Sinad2
03-09-2015, 10:24 AM
ایرانجیب:
سردار ابراهیم کریمی جزییاتی از آیین‌نامه جریمه ریالی مشمولان غایب بیش از 8 سال غیبت را تشریح کرد و گفت: همانطور که قبلا اطلاع‌رسانی شد، مهلت ثبت‌نام برای پرداخت جریمه ریالی برای مشمولان غایب بیش از 8 سال تا پایان امسال تمدید شده است و تاکنون بیش از 220 هزار نفر برای ثبت‌نام به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده‌اند.

او درباره اینکه برخی از ایرانیان خارج از کشور اعلام کرده‌اند که سفارتخانه‌ها نسبت به ثبت درخواست آنها اقدام نکرده‌اند، گفت: ما از 15 بهمن‌ماه که طرح ثبت‌نام آغاز شد نامه‌ای را به وزارت امور خارجه ارسال کردیم و قاعدتا باید تاکنون به تمامی سفارتخانه‌ها رسیده باشد، اما تمدید مهلت ثبت‌نام فرصت خوبی است برای آن دسته از سفارتخانه‌هایی که هنوز مدعی هستند که چیزی به آنها ابلاغ نشده است.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه قرار بود وزارت امور خارجه از سامانه خودش برای این کار استفاده کند و با جمع‌آوری اطلاعات آنان ما هم بررسی‌هایمان را درخصوص مشمولان واجد شرایط خارج از کشور نیز آغاز کنیم، گفت: البته برابر آمار ما، اغلب مشمولان خارج از کشور نیز ازطریق وکیل یا والدینشان در داخل کشور اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

کریمی درباره این پرسش مخاطبان ایسنا که اعلام کرده بودند برخی از دفاتر پلیس 10+ اقدام به ثبت‌نام آنها نمی‌کنند، گفت: وظیفه دفاتر پلیس 10+ ثبت درخواست متقاضیان است و آنان وظیفه ندارند زمان غیبت را محاسبه کرده و به متقاضی اعلام کنند که آیا مشمول این طرح می‌شود یا خیر؟ تنها چیزی که دفاتر پلیس 10+ باید در نظر بگیرند، دارا بودن تمام مدارک است.

او درخصوص سربازان فراری و امکان بهره‌مندی آنها از جریمه ریالی نیز گفت: در این خصوص جلسات مختلفی با ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شده و در نهایت تصمیم بر این شد تا چنانچه تاریخ ترک یگان خدمتی هر یک از این افراد تا پایان سال 94، 8 یا بیشتر از آن شود، امکان ثبت‌نام برای این طرح را داشته باشند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره انصراف‌دهندگان از تحصیل و نحوه احتساب مدت غیبت آنان نیز گفت: آن دسته از مشمولانی که در حال تحصیل بوده و دارای معافیت تحصیلی نیز بودند، اگر به هر دلیلی اخراج شده، انصراف داده و یا تحصیل‌شان را ادامه نداده باشند، مبداء غیبت‌شان از تاریخ آخرین فارغ‌التحصیلی لحاظ خواهد شد. به عنوان مثال اگر فردی مهرماه 82 دیپلم گرفته و تا سال 85 نیز به هر دلیلی از تحصیل بازمانده باشد، مبدا غیبتش از همان سال 82 محاسبه خواهد شد. البته در این خصوص جزییات بیشتر اعلام خواهد شد.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره آخرین مدرک تحصیلی و اینکه آیا امکان دارد تا فردی دارای مدرک لیسانس است با مدرک دیپلم برای جریمه ریالی ثبت‌نام کند، گفت: قریب به اکثر مدارک تحصیلی مشمولان در سامانه ما به ثبت رسیده است. بنابراین اگر فردی نیز دست به چنین کاری بزند، قطعا در مراحل راستی‌آزمایی شناسایی می‌شود و صرف ارائه مدرک مبنای ما قرار نخواهد گرفت، چراکه اطلاعات این افراد در سامانه ما به ثبت رسیده است.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: در همین خصوص علاوه بر وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش نیز توافقاتی داشته‌ایم تا مدارک تحصیلی متقاضیان در سامانه‌های این سازمان‌ها راستی‌آزمایی شود.

کریمی با اشاره به نگرانی برخی‌ها برای ثبت مدارکشان و این شایعه که گفته می‌شود ثبت‌نام کنندگان در صورت عدم پرداخت جریمه در شمول مقررات قرار نگرفتند و در اولویت برخورد با مشمولان غایب قرار خواهند گرفت، گفت: چنین موضوعی صحت ندارد. تمامی اطلاعات مشمولان غایب در سامانه ما به ثبت رسیده و اینکه ما آخرین مدرک تحصیلی یا مدارک مربوط به وضعیت تاهل یا تعداد فرزندانشان را خواستار می‌شویم تنها برای ارائه تسهیلات فردی است؛ چراکه به ازای داشتن همسر و فرزند، درصدی از جریمه ریالی کم می‌شود. همچنین در ازای مدرک تحصیلی، درصدی به جریمه ریالی افزوده خواهد شد که البته همانطور که گفتم در تمامی این موارد راستی‌آزمایی انجام خواهد گرفت.

او درباره تفکیک درصدی ثبت‌نام‌کنندگان برای پرداخت جریمه ریالی به جای انجام خدمت سربازی نیز گفت: درخصوص مشمولان خارج و داخل کشور آمار را جداسازی نکرده‌ایم، اما درخصوص مدرک تحصیلی این افراد می‌توان گفت که حدود 85 درصد ثبت‌نام کنندگان دیپلم و زیر دیپلم هستند.

کریمی درباره ساعت کاری دفاتر پلیس 10+ و امکان تمدید آن نیز گفت: دفاتر پلیس 10+ تا زمانی که مراجعه‌کننده داشته باشند موظف به ارائه خدمات هستند؛ چراکه آنان دفاتری خصوصی محسوب شده و تابع قوانین اداری و نظامی نیستند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اینکه آیا امکان تمدید دوباره مهلت ثبت‌نام برای پرداخت جریمه ریالی برای خدمت سربازی وجود خواهد داشت یا خیر، گفت: این مهلت دیگر تمدید نخواهد شد و ما سعی می‌کنیم که فاز اول اجرای طرح را تا آخر اسفندماه به اتمام برسانیم تا آغاز سال 94 بررسی‌ها را آغاز کرده و پس از آن دریافت مبلغ جریمه را از مشمولان واجدشرایط بگیریم.

کریمی ادامه داد: مراحل مختلف و بعدی اجرای این طرح را از طریق ارسال پیامک به متقاضیان و ثبت‌نام کنندگان اطلاع خواهیم داد.

Sinad2
01-23-2016, 01:43 PM
جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن تشریح آخرین آمارها و جزئیات ثبت مرحله دوم طرح جریمه ریالی سربازی از واجدان شرایط خواست که تا پایان امسال مبلغ جریمه خود را پرداخت کنند.

سردار ابراهیم کریمی درگفت‌وگو با ایسنا، درباره ثبت نام مرحله دوم طرح جریمه ریالی سربازی و اتمام این مهلت همزمان با پایان دی ماه اظهارکرد: همانطور که بارها اعلام کرده‌ بودیم مهلت ثبت نام در مرحله دوم طرح جریمه ریالی تا پایان دی ماه بود و هم اکنون این مهلت به پایان رسیده است و احتمال تمدید آن نیز بسیارکم است.

وی درباره اینکه در مرحله دوم طرح چه تعداد از مشمولان غایب ثبت نام کرده‌اند، گفت: آمارهای نهایی از مراکز پلیس+10 طی یک دو روز آینده به دست ما خواهد رسید و عدد قطعی اعلام خواهد شد اما در حال حاضر برابر آخرین آمارهایی که تا روز 28 دی ماه داشته‌ایم حدود 40 هزار نفر برای بهره مندی از مرحله دوم طرح جریمه ریالی ثبت نام کرده‌اند و به عبارتی می‌توان گفت که با احتساب ثبت نام کنندگان مرحله نخست در مجموع چیزی حدود 328 هزار نفر از مشمولان خدمت سربازی با مراجعه به دفاتر پلیس +10 درخواست خود را ثبت کرده‌اند، که برای کلیه 288 هزار نفری که در مرحله نخست ثبت نام کرده‌اند پیامک تعیین تکلیف ارسال شده است و آنان فرصت داشتند تا جریمه خود را پرداخت کنند.

کریمی درباره اینکه آیا درحال حاضر ثبت نام کنندگان مرحله نخست همچنان امکان پرداخت جریمه خود را دارند یا خیر؟ گفت: اگر این افراد با مراجعه به دفاتر پلیس+10 درخواستی مبنی بر عدم انصراف را به ثبت رسانده باشند تا پایان امسال فرصت پرداخت جریمه ریالی را دارند و در غیر اینصورت همچون دیگر مشمولان غایب با آنان برخورد شده و باید به سربازی بروند.

به گفته جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا، ثبت نام کنندگان در مرحله دوم طرح جریمه ریالی سربازی نیز در صورتی که واجد شرایط تشخیص داده شوند، تا پایان امسال برای پرداخت مبلغ جریمه خود فرصت دارند.

وی همچین درباره ارسال پیامک تعیین تکلیف برای متقاضیان مرحله دوم نیز گفت: باتوجه به اینکه در مرحله نخست اجرای طرح بانک‌های اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی تکمیل شد، بنابراین در این مرحله بررسی مدارک و شرایط متقاضیان از همان ثبت نام آغاز شد و تا کنون برای بیش از نیمی از ثبت نام کنندگان مرحله دوم طرح جریمه ریالی پیامک تعیین تکلیف ارسال شده و همانطور که گفتم آنها تا پایان سال فرصت پرداخت مبلغ جریمه را دارند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: اگر متقاضیان تا پایان امسال نسبت به پرداخت مبلغ جرائم اقدام نکنند، این کار به منزله انصراشان قلمداد شده و همچون دیگر مشمولان غایب باید به سربازی اعزام شوند.

کریمی اضافه کرد:‌ پیامک تعیین تکلیف برای دیگر متقاضیان مرحله دوم نیز طی روزهای اخیر ارسال خواهد شد.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین تاکید کرد که امکان قسط بندی جرائم وجود ندارد و طبق قانون مبلغ جریمه باید یکجا پرداخت شود.

وی همچنین درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال آینده نیز گفت: تا کنون هیچ تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده و ستادکل نیروهای مسلح مشغول پیگیری این موضوع است و هر تصمیمی که گرفته شود ما نیز آن را اجرا کرده‌ایم اما با توجه به اینکه تصمیم قطعی دراین باره گرفته نشده بهتر است مشمولان نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سربازی خود اقدام کنند.

بر اساس این پیشنهاد، میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه به شرح زیر می‌باشد:

مدرک تحصیلی پایه ریالی جریمه مشمولان غایب
زیردیپلم ۱۰۰ میلیون ریال
دیپلم ۱۵۰ میلیون ریال
فوق‌دیپلم ۲۰۰ میلیون ریال
لیسانس ۲۵۰ میلیون ریال
فوق‌لیسانس ۳۰۰ میلیون ریال
دکترای غیرپزشکی ۳۵۰ میلیون ریال
دکترای پزشکی ۴۰۰ میلیون ریال
پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰۰ میلیون ریال