ديدن نسخه کامل : خواص خوردنی ها


صفحه ها : 1 2 [3] 4

Safir
02-08-2009, 02:33 PM
خواص دارویی قارچ های خوراكی

قارچ و پروتئین ـ قارچ های خوراكی و مخصوصاً قارچ تازه حاوی مقادیر فراوان پروتئین مورد نیاز بدن است كه از این نظر میزان پروتئین آن حدود ۲ برابر پروتئین اغلب سبزیجات و سایر حبوبات می باشد.

پروتئین قارچ از لحاظ اسیدهای آمینه كه همانا جزء اصلی پروتئین را تشكیل می دهد جزو غنی ترین پروتئین ها محسوب می شوند و از لحاظ ارزش غذایی در حد فاصل پروتئین گوشت و پرتئین گیاهی قرار دارد.

از طرفی پروتئین قارچ به دلیل داشتن مقادیر فراوان آب و رطوبت نسبت به سبزیجات و حبوبات بسیار مطبوع و قابل هضم است. به طوری كه ۹۰ ـ ۷۰ درصد قابلیت هضم پذیری دارد. به طور كلی ارزش بالای پروتئین قارچ و قابلیت هضم پذیری بالای آن باعث شده كه مصرف آن برای سالمندان و سالخوردگان بسیار توصیه گردد.

قارچ و دریافت كالری ـ همان طور كه می دانید كربوهیدراتها یكی از مهم ترین منابع انرژی برای بدن هستند. قارچ های خوراكی به علت داشتن ۲/۴ در صد كربو هیدرات قادرند به طور میانگین ۱۰۰ كیلو ژول در ۱۰۰ گرم قارچ، انرژی تولید كنند كه این میزان انرژی در نوع خود بسیار قابل توجه است.

قارچ و چربی ـ یكی از مهمترین ویژگی های قارچ كه باعث شده متخصصین تغذیه آن را بسیار توصیه كنند در صد كم چربی آن است. قارچ های خوراكی دارای درصد بسیار كمی از چربی هستند كه این مقدار در حدود ۱% تا ۳% وزن تر آن می باشد.

لذا كسانی كه از رژیم غذایی لاغری در برنامه غذایی شان استفاده می كنند می توانند از قارچ بهره ببرند و به هیچ وجه نگران بالا رفتن چربی خونشان نباشند.

قارچ ها و ویتامینهای مورد نیاز بدن ـ مصرف روزانه ۱۰۰ گرم قارچ خوراكی نیاز بدن به ویتامین c را برطرف می كند. علاوه بر این قارچ منبع بسیار خوب ویتامین B۱ و B۲ است. كمبود ویتامین B۱ می تواند زمینه ساز بسیاری بری بری باشد .

همچنین ویتامین B۱۲ از ویتامین های ضزوزی برای خونسازی به شمار می رود. كمبود ویتامین B۱۲ باعث بروز آنمی و یا كم خونی می شود. به طور كلی مصرف ۱۰۰ گرم قارچ خوراكی تازه نیاز روزانه افراد بالغ به ویتامینهای محلول در آب را برطرف می كند.

قارچ و عناصر معدنی ـ عناصر معدنی موجود در قارچ در مقایسه با سبزیجات و میوه جات هم از كیفیت بهتری برخوردار هست، هم از نظر كمیت در سطح بسیار خوبی قرار دارد. قارچ خوراكی دارای میزان چشم گیری پتاسیم، آهن و مس است و قادر است فسفر مورد نیاز بدن را به طور كامل تأمین كند. كلاهك قارچ سرشار از فسفر است.

سایر تركیبات قارچ های خوراكی ـ اسید فولیك: یكی از مهمترین تركیبات موجود در قارچ كه بسیار مورد توجه قرار می گیرد اسید فولیك موجود در آن است. در حال حاضر یكی از مهم ترین علت های كم خونی در افراد به خصوص در خانم های باردار كمبود اسید فولیك است.

قارچ های خوراكی به سبب داشتن مقادیر فراوان اسید فولیك از جمله بهترین منابع غذایی برای این دسته از افراد محسوب می شود

لوواستاتین: از جمله تركیبات مهم موجود در قارچ همین لوواستاتین است. قارچ ها به طور طبیعی تولید لوواستاتین می كنند و این تركیب بسیار در كاهش چربی و كلسترول خون می تواند مؤثر واقع شود.

بیوفریولید: در قارچ تركیبی به نام بیوفریولید وجود دارد كه از تشكیل مخزن چربی خطرناك در شریانها جلوگیری می كند. این ماده از تشكیل كلسترول های بد خون (LDL )و اسید های چرب در سلولها و خون جلوگیری می كند.

در زمستان قارچ بخورید:

قارچ استخوانها را تقویت می كند، خستگی را برطرف می كند، كمبود ویتامین D را بر طرف می كند. پرتو خورشید در بدن ویتامین D تولید می كند اما در زمستان بدن این وضعیت را ندارد كه از پرتو خورشید به خوبی استفاده كند و ویتامین D تولید كند. پس در زمستان خوردن مواد غذایی توصیه می شود كه دارای این ویتامین باشد. ویتامین D سبب جذب كلسیم در روده می شود تا بالافاصله در استخوانها به مصرف برسد. برای اینكه همه مواد مغذی به بهترین شكل جذب شوند نیاز به ویتامین های گروه «ب» است. قارچ بخشی از این ویتامین ها را تدمین می كند و هر سلول در بدن ما به ویتامین (B۲ )قارچ نیاز دارد تا بتواند انرژی كسب كند تا ما زود خسته و كم حوصله نشویم.

قارچ را باید پخته خورد، زیرا قارچ آلوده به موادی است كه فقط با پختن از بین می رود اما قارچ هایی كه در واحدهای صنعتی تولید می شوند می توان بدون هیچ مشكلی پس از تمیز كردن مصرف كرد.

توجه: اكیداً توصیه می كنیم كه از خرید قارچهای فله ای به شدت و به جدّ بپرهیزید. صرف نظر از این كه احتمال مسومیت از طریق این نوع قارچها بسیار بالاست كیفیت پایین این قارچها و آلودگی بسیار آنها از جمله مهمترین معضل های این نوع قارچ هاست.

حتماً قارچ مورد نیاز خود را از مراكز معتبر و به صورت بسته بندی های بهداشتی تهیه فرمایید. هر گونه تغییر رنگ ظاهر قارچ و هر گونه احساس مزه نامطبوع باید مورد توجه قرار گیرد و از مصرف آنها خودداری شود. قارچ هایی كه تغییر رنگ داده اند و كلاهكشان سیاه و یا خاكستری شده از كیفیت خوبی برخوردار نیستند.

ـ تحقیقات پزشكی نشان می دهد كه با خوردن قارچ، دستگاه دفاعی بدن تقویت می شود، طول عمر افزایش می یابد، كلسترول خون پایین می آید، گردش خون در بدن بهبود می یابد. ویروسها از بین می رود، از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می شود. قارچ مقدار زیادی كربوهیدرات و آهن دارد پزشكان به بیماران دیابتی و افرادی كه به تقویت دستگاه ایمنی بدن خود اهمیت می دهند و كسانی كه برنامه خاص غذایی (رژیم) دارند خوردن قارچ را توصیه می كنند

Sinad2
03-09-2009, 01:35 PM
[Only registered and activated users can see links]با وجود همه رژيم‌هاي سخت و سفت كه روي آن خط قرمز مي‌كشند، با وجود گراني وحشتناك‌اش و با وجود انواع خوردني‌هاي تازه براي پذيرايي از مهمانان در ايام نوروز ، آجيل همچنان جزء محبوب پذيرايي نوروز است و هيچ‌كس نمي‌تواند از آن صرف‌نظر كند ، به همين دليل بهتر است برخي نكات را درباره‌اش بدانيد.

آجيل رنگين‌كماني

حتي از كنار آجيل‌هاي رنگ شده هم رد نشويد تا چه رسد به خريدشان! رنگ هايي كه براي رنگ كردن تخمه، بادام و غيره استفاده مي‌شود، معمولا غيرمجاز هستند و گاهي حساسيت‌هاي شديدي را در مصرف‌كننده ايجاد مي‌كند. ممكن است بخواهيد بدانيد چطور بايد آجيل‌هاي رنگ شده را تشخيص داد؟ چنانچه در هنگام مصرف تخمه، پسته و بادام، دست‌ها و لب‌ها رنگين شد، اين نشانه مصرف رنگ‌هاي شيميايي در تهيه آنهاست كه بايد از مصرف اين گونه تنقلات پرهيز كرد.

ياد بنر به خير

شما كارتون بنر را به ياد داريد؟ همان سنجاب كوچك كه همدوره خيلي از ما بود. دوستش داشتيد؟ اما اين دليل نمي‌شود آجيل‌ها را انبار كنيد، چون نگهداري طولاني آجيل، تغييرات شيميايي را در پي داشته و باعث ايجاد بوي كهنگي با طعم نامطلوب مي‌شود. بنابراين از مصرف آجيل كهنه جدا خودداري كنيد.

جاسازي آجيل در‌ حمام

ولي اگر خيلي اصرار داريد آجيل‌ها را از دست كسي يا كساني پنهان كنيد، حداقل آنها را در مكان‌هاي مرطوب نگه نداريد، چون باعث كپك‌زدگي و قارچ‌زدگي‌شان مي‌شود كه هم شكل ظاهري، بو و طعم نامطبوعي را در آنها ايجاد مي‌كند و هم در اثر ترشح بعضي از سموم، باعث مسموميت‌هاي شديد مي‌شود.

گردو يا زهر هلاهل؟

مغز گردو هم نسبت به آفات انباري و كپك‌ها بسيار حساس است و در اثر نگهداري در شرايط نامناسب بسرعت به اين گونه عوامل آلوده مي‌شود. روغن فراوان موجود در مغز گردو، در اثر كهنگي، تغيير حالت داده و طعم نامطبوع و گاهي هم طعم صابون پيدا مي‌كند و مصرف آن عوارض مختلفي را به بار مي‌آورد.

شما بايد از مصرف مغز گردوهاي سياه شده بر‌اثر قارچ و كپك هم خودداري كنيد. اين جور گردو‌ها گاهي حاوي سموم خطرناكي مانند مايكوتوكسين‌ها هستند.

آفلاتوكسين هم يكي از سموم مترشحه از نوعي كپك است كه هنگام برداشت يا فرآوري يا حمل‌ونقل نامناسب، در پسته يا فندق يا پسته شامي به وجود مي‌آيد و بايد توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان به آن توجه داشته باشند.

سلام، كرم كوچولو

شما مي‌گوييد اين يكي را همه مي‌دانند! ما مي‌گوييم اين يكي را همه مي‌دانند! اما با وجود اين همه دانستن، باز هم در مهماني‌هاي نوروزي خيلي‌ها آجيلي جلويتان مي‌گذارند كه روي پسته‌ها، فندق‌ها و پسته شامي‌هايش، سوراخ‌هاي ريز است، فراموش نكنيد اين جور تنقلات نبايد خورده شوند حتي اگر بعد از باز كردنشان حشره‌اي در آنها نبينيد.

نامردي؟!

بعضي وقت‌ها ممكن است در مراكز عرضه آجيل، محصولاتي را كه كهنه يا آفت‌زده هستند، مجددا بو داده يا مخلوط كنند؛ پس در هنگام خريداري به اين موضوع توجه كنيد و يادتان نرود هرگز انواع پسته، مغز گردو و... را از دوره‌گردها نخريد چون عمدتا از محصولات آلوده تهيه يا مخلوط شده‌اند.

Sinad2
04-15-2009, 07:50 AM
[Only registered and activated users can see links]لیمو خاصیت آنتی اکسیدانی چای سبز را 5 برابر افزایش می دهد.

افزودن آب لیمو به چای سبز خاصیت آنتی اکسیدان این نوع چای را پانصد درصد افزایش می دهد.

چای سبز مزایای زیادی برای سلامت انسان دارد اما وقتی این نوع چای به هنگام داغ بودن مصرف شود بخش زیادی از آنتی اکسیدان های آن پیش از آنکه بتواند به خون انسان وارد شود از بین می رود.

نتایج تحقیقات پژوهشگران امریکایی نشان می دهد می توان با افزودن مقادیری اب لیمو به چای سبز میزان حفظ انتی اکسیدانهای این نوع چای را در مقایسه با موقعی که اب لیمو به چای سبز افزوده نشود ، پنج برابر می شود.

ویتامین "ث" موجود در لیمو سبب محافظت از انتی اکسیدانهای چای سبز در هنگام هضم انها می شود. درواقع ، افزودن لیمو به چای سبز خاصیت آنتی اکسیدانی آن را افزایش می دهد.

Sinad2
04-18-2009, 08:00 AM
[Only registered and activated users can see links]جام جم آنلاين: 4 هزار سال پيش گياه چاي در چين كشت مي‌شد و دم‌كرده آن براي رفع خستگي مصرف مي شد، آشنايي ايرانيان با اين گياه و كشت آن نيز به زمان مظفرالدين شاه قاجار برمي‌گردد كه چندين هزار نهال چاي توسط كاشف‌السلطنه از كشور هند به ايران آورده شد و از آن تاريخ تا به امروز «چاي» به عنوان پرمصرف‌ترين نوشيدني (البته پس از آب)‌ در كشور شناخته شده است و معمولا در تمام مراسم از اين نوشيدني استفاده مي‌شود.

مطالعات نشان مي‌دهد سه نوع چاي اصلي سياه، الانگ و سبز شناخته شده‌اند كه از ميان آنها چاي سياه بيشترين نوع تجاري و چاي سبز، پرخاصيت‌ترين است.

گفتني است چاي سبز و سياه هر دو از گياه واحدي به دست مي‌آيند ولي براي تهيه چاي سبز، برگ‌هاي آن بخار داده مي‌شود و سپس گرد و خشك مي‌گردند ولي در طرز ساخت چاي سياه، برگ‌ها، خشك و تخمير شده و در برخي موارد مواد شيميايي نيز به آن افزوده مي‌شود (يعني فرايند بيشتري روي آن صورت مي‌گيرد)‌ و چاي الانگ كه به رنگ قرمز يا زرد است با تخمير نسبي اين گياه به دست مي‌‌آيد.
خواص چاي
چاي سبز و سياه هر دو داراي رنگدانه‌هايي است كه اثر كاهش ابتلا به سرطان‌ مختلف در آنها ديده مي‌شود و زماني كه چاي با غلظت مناسب دم بكشد، تنها نيمي از كافئين يك فنجان قهوه را خواهد داشت.
چاي معمولا موجب كاهش چربي‌هاي خون مي‌شود و عملكرد كليه را در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن كليه بهبود مي‌بخشد و اثرات ضدميكروبي آن از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري به عمل مي‌آورد و در كاهش خطر بيماري قلبي ارتباط مثبت و قوي دارد، ولي اعتقاد بر اين است كه قبل و بعد از دريافت فرآورده‌هاي آهن و در شيرخواران نبايد از چاي سبز استفاده كرد.
چاي داراي مقادير كمي سديم و مقدار زيادي پتاسيم است و از آنجا كه بيماران مبتلا به عارضه كليوي بايستي از مصرف محدود پتاسيم برخوردار باشند، بايد به اين مساله توجه ويژه‌اي داشته باشند، همچنين ممكن است انواع چاي باعث تحريك بروز آسم در افراد حساس شود.
انواع چاي و دمنوش
چاي از گياهاني است كه مي‌توان دم‌كرده آن را نوشيد، گياهان فراوان ديگري نيز هستند كه مي‌توانند در كنار چاي مصرف شوند و حتي برخي از مراجع پزشكي براي آنها فوايدي را ذكر كرده‌اند كه دستور دم كردن اين گياهان كم و بيش همانند دستور چاي است و حتي برخي از آنها به صورت كيسه‌اي (Tea bag) در بازار عرضه مي‌شوند، در ذيل به برخي از اين چاي‌ها اشاره مي‌شود.
چاي زنجبيل، چاي زمستاني
زنجبيل از قديم الايام مورد مصرف مردم ايران، هند و چين بوده است و امروزه به عنوان گياهي دوست‌داشتني مصرف مي‌شود زنجبيل تازه، شربت و چاي آن در بدن توليد گرما مي‌كند و بدين وسيله مواد سمي و زائد بدن را به صورت عرق از بدن خارج مي‌كند.
استفاده از چاي زنجبيل هضم را آسان و اثرات سودمندي را در رفع تهوع خواهد داشت و همچنين به عنوان درماني سنتي براي سرماخوردگي، گلودرد و آنفلوآنزا به كار مي‌رود و بهتر است براي رفع تندي اين چاي از برگ نعناع آسياب شده در اين چاي استفاده شود.
چاي به‌ليمو، مقوي معده
به‌ليمو (وربن)‌ برگ معطري است كه مانند چاي دم مي‌شود و اثر مقوي روي معده دارد و جهت دردهاي عصبي و پايين آوردن درجه حرارت بدن در بيماري‌ها بسيار مفيد است.
چاي بهار نارنج
دم‌كرده بهار نارنج تازه يا خشك نوشيدني معطري است كه اطباي قديم آن را براي قلب مفيد مي‌دانستند. اين گياه معطر به صورت دم‌كرده و به عنوان داروي ضدتشنج در بيماري‌هاي عصبي همانند هيستري، ضعف اعصاب و رفع سكسكه به كار مي‌رود و خواب‌آور، اشتهاآور و رفع تپش قلب است به همين دليل مصرف عرق و چاي آن به افرادي كه دچار بيماري‌هاي اعصاب يا قلبي‌اند توصيه مي‌شود.
چاي نعناع را خانم‌ها بنوشند
چاي نعناع يكي از پرطرفدارترين دمنوش‌هايي است كه به دليل طعم و مزه نشاط‌آورش مورد توجه است.
تحقيقات جديد پژوهشگران بيانگر اين است كه دم‌كرده اين گياه مي‌تواند تاثير بسزايي در كاهش رشد موهاي زايد زنان داشته باشد و اين در حالي است كه اين چاي مي‌‌تواند ميل جنسي را در مردان كاهش دهد.
چاي دارچين
شما مي‌توانيد با نوشيدن يك فنجان چاي دارچين تب را به سرعت پايين آورده همچنين دارچين بهترين دارو براي دردهاي عضلاني است و براي رفع درد به كار مي‌رود اثر آن آرام‌كننده و نشاط‌بخش است و باعث گشوده شدن رگ‌ها مي‌شود و در گردش خون اثري مثبت دارد و بدن را در مقابل امراض مصون نگه مي‌دارد و مي‌توان گفت اثر پني‌سيلين و آنتي‌بيوتيك را داراست، پس پيشنهاد مي‌شود اگر سرما خورديد يا ضعف شديد داشتيد، مصرف يك فنجان چاي دارچين را در روز فراموش نكنيد پس اگر چاي معمولي نيز مي‌نوشيد آن را با يك قطعه پوست دارچين به هم زنيد تا طعم چايتان را بهتر كند.

Sinad2
04-23-2009, 08:22 AM
[Only registered and activated users can see links]مصرف منظم و کافی گیلاس به کاهش تجمع چربی ها به ویژه در ناحیه شکم و بخش میانی بدن نیز کمک می کند.

گیلاس با جلوگیری از بروز سندروم متابولیک در تنظیم وزن و قند خون تاثیر قابل ملاحظه ای دارد.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اینترنتی نچرال نیوز محققان دانشگاه میشیگان اعلام کرده اند که گیلاس با تنظیم فعالیتهای متابولیک از بروز چاقی جلوگیری می کند.

بنابر همین گزارش مصرف گیلاس در بدن نه تنها از افزایش قند، فشار خون و کلسترول جلوگیری می کند بلکه از بیماریهای قلبی نیز جلوگیری می کند.

مصرف منظم و کافی گیلاس به کاهش تجمع چربی ها به ویژه در ناحیه شکم و بخش میانی بدن نیز کمک می کند.

تحقیقات نشان داده مصرف گیلاس به مدت سه ماه باعث می شود تا کلسترول در حدود 11 درصد کاهش یابد و این میزان موجب کاهش 9 درصد از وزن افراد می شود.

بهتر است گیلاس به صورت تازه و خام مصرف شود تا علاوه بر مزایای فوق آنتی اکسیدان فراوانش را نیز حفظ کند.

Alireza
05-05-2009, 11:11 PM
[Only registered and activated users can see links]

سالهاست که پزشکان تشخیص داده اند که مصرف نمک با ابتلا به فشارخون در ارتباط است. اما باوجود صدها تحقیق که در این زمینه به انجام رسیده است، هنوز هم پزشکان درمورد اهمیت پرهیز از مصرف نمک به توافق نرسیده اند. آیا همه باید در مصرف نمک پرهیز کنند؟
این سوال فقط از دیدگاه سلامت عمومی جامعه نیست که اهمیت دارد، اعتبار متخصصین و میلیون ها پول هم در میان است.


خطوط جنگی کاملاً مشخص است.
یک طرف سازمان بهداشت، قلب، ریه و خون قرار دارد، کمیته برنامه های آموزشی فشارخون و متخصصین آکادمیک که کار آنها وابسته به این موسسات است. این دسته مدت زمان زیادی است که اعلام کرده اند که برای پایین آوردن احتمال ابتلا به فشارخون، باید مصرف نمک را در برنامه غذایی خود محدود کنیم. آنها نتیجه تحقیقات و آزمایشاتی را گزارش می کنند که نشان میدهد مصرف بالای نمک احتمال ابتلا به فشارخون را بالا می برد و پرهیز از مصرف یا محدودکردن آن در رژیم غذایی بهترین سیاست ممکن است.
طرف دیگر قضیه موسسه نمک، تولیدکننده ها قدرتمند و ثروتمند موادغذایی کارخانه ای (که بخش عظیم آنها از نمک تشکیل شده است)، متخصصین فشارخون که کارشان وابسته به این منابع است قرار دارد. این دسته نیز تحقیقاتی در دست دارند که نشان می دهد فشارخون هیچ ارتباطی با مصرف نمک ندارد و پرهیز از مصرف نمک سیاست خوبی نیست و حتی ممکن است خطرناک باشد.
هر دو دسته بسیار محکم نیرومند و با پشتوانه قوی هستند و بعد از 30 سال جنگیدن، جنگشان نه تنها خاتمه نیافته، بلکه سخت تر هم شده است. احتمال اینکه یک تحقیق جدید بتواند فکر آنها را تغییر دهد بسیار کم است.
مشکل نهایی این است که متابولیسم نمک و تاثیرات آن بر فشارخون مسئله بسیار پیچیده ای است. و بعد از سالها تحقیق و بررسی، بیش از 20،000 تحقیق علمی درمورد رابطه بین نمک و فشارخون با نتایج متناقض و ناهمسان به چاپ رسیده است. ازآنجا که همه نمی توانند همه این مقالات را مطالعه کنند، چه برسد به فهمیدن مطالب آن، متخصصین فشارخون تعیین می کنند که کدامیک از این مقالات مهمتر هستند و به نظر می رسد که هرکدام اینکار را براساس اعتقادات و نظرات خود انجام می دهند. اینطور که پیداست هیچوقت این مسئله به نتیجه ای قطعی نمی رسد.
تحقیقی که در سال 2001 در محله فشارخون در امریکا به چاپ رسید، رویکرد جدیدی به این درگیری بر سر نمک نشان می دهد و راه را برای آگاهی واقعی باز می کند.
این تحقیق که در دانشکده پزشکی ایدیانا انجام گرفته است گزارش می کند که این فشارخون نیست که مهمترین مشکل سلامتی ایجاد شده به خاطر مصرف نمک است، بلکه مشکل به این برمی گردد که فرد حساسیت نمک داشته باشد یا خیر. آندسته از افرادیکه حساسیت نمک دارند، احتمال مرگ از مشکلات قلبی-عروقی با مصرف نمک بالا می رود، چه فشارخون داشته باشند، چه نداشته باشند.
افرادیکه حساسیت نمک دارند وقتی به مقدار زیاد نمک استفاده کنند، فشارخونشان شدیداً بالا میرود. هیچ روش استانداردی برای تشخیص حساسیت نمک وجود ندارد و این آزمایشات فعلاً فقط در تحقیقات انجام می گیرند. بااینکه تصور می شود حساسیت نمک دلیل ایجاد فشارخون در افراد است اما بسیاری از افرادی که حساسیت نمک دارند، به هیچ وجه مبتلا به فشارخون نیستند. این تحقیق نشان می دهد که بااینکه فشارخون یکی از مهمترین عوامل بروز بیماری های قلبی-عروقی است، فشارخون نیست که موجب مرگ زودرس در افراد مبتلا به حساسیت نمک می شود-خود حساسیت نمک است که چنین پیامدی به دنبال دارد. این یعنی در این افراد، بالا بودن مصرف نمک در رژیم غذایی موجب بیماری قلبی می شود حتی اگر فشارخونشان در حد نرمال باقی بماند.
چرا این اطلاعات جدید برای جنگ و جدال بر سر نمک اهمیت دارد؟ تا امروز، تصور می شد که هرگونه مشکل قلبی-عروقی مربوط به مصرف بالای نمک با فشارخون در ارتباط است. این یعنی اگر نمک موجب فشارخون نمی شد مشکلی دیگر وجود نداشت. پس تا امروز این متخصصین فشارخون بودند که با این جنگ و جدال دست و پنجه نرم می کردند.
اما اکنون اینطور به نظر می رسد که نمک ممکن است حتی در نبود فشارخون، موجب پیدایش بیماری های قلبی شود. این اطلاعات جدید، متخصصین عصب شناسی و متخصصین قلب را نیز وارد میدان می کند—متخصصینی که در این 30 سال جنگ از نظراتشان استفاده نشده بود.
پس در حال حاضر، چه رژیم غذایی را باید رعایت کنیم؟ بانمک یا بدون نمک؟ باید بگوییم این خودتان هستید که انتخاب می کنید. باید طرفدار یک گروه علمی شوید و براساس نظریات آنها راهتان را دنبال کنید. اما باتوجه به این اطلاعات اخیر، بد نیست که مصرف نمک خود را در حد معقول پایین بیاورید مخصوصاً اگر درخطر بیماریهای قلبی و سکته قرار دارید. در زیر به چند نکته برای این منظور اشاره می کنیم:


راه های عملی برای کاهش مصرف نمک
· نمکدانتان را بفروشید. هیچوقت سر میز غذا به غذایتان نمک اضافه نکنید.
· برچسب موادغذایی آماده و بسته بندی شده را به دقت مطالعه کنید چون بسیاری از آنها حاوی مقدار زیادی نمک هستند.
· برچسب هرگونه موادغذایی کارخانه ای مثل سس، سبزیجات کنسروی، و سیریال ها را بررسی کنید و به دنبال انواع کم سدیم آن باشید.
· تا میتوانید از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. علاوه بر سایر فواید، پتاسیم موجود در این موادغذایی به متوازن کردن تاثیر نمک کمک می کند.
· سعی کنید بدون نمک غذا بپزید. اگر مجبورید که به غذا نمک اضافه کنید، اینکار را در آخر پخت غذا انجام دهید (با این روش کمتر استفاده خواهید کرد).

مبین

Sinad2
05-12-2009, 07:43 AM
[Only registered and activated users can see links]شبكه خبر: محققان ایرانی از خواص ضدسرطان زعفران خبر دادند.
بررسی محققان دانشگاه تربیت مدرس نشان می دهد: مواد آنتی اكسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی دارد .
بر اساس این بررسی ، استفاده از زعفران ، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری می كند و در ترمیم مولكول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.
پیشتر نیز بررسی ها ثابت كرده است زعفران اثر ضدافسردگی دارد .

Sinad2
06-02-2009, 07:48 AM
[Only registered and activated users can see links]اعتماد: مواد غذايي مورد استفاده و رژيم غذايي فاکتورهاي محيطي بسيار مهم و تعيين کننده يي در ميزان سلامت محيط دهان و پوسيدگي هاي دنداني هستند. فاکتورهاي متعددي بر ميزان پوسيدگي زايي مواد غذايي تاثير مي گذارند که عبارتند از؛
دفعات مصرف؛ هرچه تعداد دفعات دريافت مواد غذايي پوسيدگي زا بيشتر باشد، احتمال توليد اسيد و ايجاد پوسيدگي بيشتر خواهد بود.
شکل و سياليت ماده غذايي (مايع، جامد، ژله يي)؛ شکل ماده غذايي بر ميزان تماس ماده با دندان ها و در نتيجه طول مدت توليد اسيد تاثير مي گذارد. مايعات (شکر محلول در ماده) فوراً از محيط دهان حذف مي شوند در حالي که مواد غذايي جامد مي توانند به دندان ها چسبيده و ميزان زماني که دندان در معرض اسيد باقي مي ماند، بيشتر مي شود. همچنين غذاهاي چسبنده مدت زمان بيشتري با دندان ها در تماس هستند.
ترتيب و توالي مواد غذايي؛ ثابت شده است خوردن کمي پنير در انتهاي مصرف هر وعده غذايي يا همراه با آن ميزان پوسيدگي زايي بعدي را کاهش مي دهد.
ترکيب سازنده مواد غذايي؛ ترکيب مواد غذايي بر ميزان پوسيدگي زايي و توليد اسيد موثر است. پوسيدگي زايي بسيار کم مواد لبني به خاطر اجزاي سازنده اين مواد است.
طول زمان تماس؛ هر چه ماده غذايي بيشتر در دهان باقي بماند پوسيدگي زايي بيشتري خواهد داشت.
پنير، بازدارنده يي موثر در برابر پوسيدگي ها؛ ديده شده است پنير خطر پوسيدگي هاي ريشه و تاج را در افراد بزرگسال کاهش مي دهد. پنيرهايي مثل چدار، سوئيسي، بلو، موزرلا و گودا از پايين آمدن ph دهان (که عامل موثر پوسيدگي زايي است) جلوگيري به عمل مي آورند. در يک آزمايش پس از مصرف نوشابه، پنير در تماس با سطح دندان ها قرار گرفت و ديده شد ميزان از دست رفتن مواد معدني سطح دندان به ميزان زيادي کاهش يافت. در بررسي 141 بزرگسال 47 تا 83 سال ميزان پوسيدگي در افرادي پايين تر بود که ميزان پنير مصرفي روزانه دو برابر گروه ديگر داشتند.
شير، محافظ موثر در سلامتي دهان؛ مواد غذايي سازنده شير نظير کلسيم، ويتامين D و... نقشي سازنده در زمان تکامل ساختارهاي دنداني در کودکان داشته و از ايجاد پوسيدگي هاي بعدي جلوگيري مي کنند. تحقيقات بسياري نشان داده اند شير مانع شروع پوسيدگي ها مي شود. در موش هاي آزمايشگاهي، دسته يي که با شير 2 درصد تغذيه مي شدند، عاري از پوسيدگي بودند در حالي که در دسته ديگر که با محلول هاي ساکارز و لاکتوز تغذيه مي شدند، پوسيدگي هاي زيادي ديده شد. اين نوع تحقيقات نشان دادند شير جايگزين مناسب بزاق در بيماراني خواهد بود که به دلايل مختلف ترشح بزاق در آنها کاهش يافته است. شير نقش محافظتي مناسبي در برابر خاصيت پوسيدگي زايي قندها دارد. خاصيت پوسيدگي زايي ساکارز 20 برابر شير است. ديده شده است فسفوپروتئين هاي موجود در شير از حل شدن مواد معدني ميناي دندان در اسيد محافظت مي کنند. بنابراين افزايش دفعات و ميزان مصرف شير ميزان شيوع پوسيدگي را در افراد به ويژه کودکان کاهش مي دهد.
آيا مصرف شيرکاکائو باعث افزايش پوسيدگي هاي دنداني مي شود؛ برخلاف تصور عموم مبني بر اينکه مصرف شير کاکائو باعث پوسيدگي مي شود بايد گفت بررسي هاي علمي اين باور را رد مي کنند. در واقع ثابت شده است مواد غذايي حاوي کاکائو، شير پرچرب و ساير مواد غذايي حاوي کلسيم و فسفر (که در شير کاکائو وجود دارد) کمتر از مواد قندي و اسنک ها (چيپس، نوشابه و...) خاصيت پوسيدگي زايي دارند.
آيا مصرف شير در دوران نوزادي باعث ايجاد پوسيدگي هاي شديد اين دوران مي شود؛ شواهد نشان مي دهد مصرف شير به تنهايي باعث ايجاد پوسيدگي در اين دوران نمي شود. نکته يي که بايد رعايت کرد توجه به عدم استفاده نوزاد از شيشه شير در زماني که به خواب رفته، است. در واقع ميزان پوسيدگي در نوزاداني که با شيشه حاوي آب قند به دفعات تغذيه مي شوند و حتي در زمان خواب هم شيشه در دهان آنها باقي مي ماند بسيار بالاتر است.
چند دستورالعمل ساده براي خداحافظي با پوسيدگي
- از يک رژيم غذايي متعادل و متنوع استفاده کنيد.
- از ميان وعده هاي (اسنک ها) غذايي کمتر استفاده کنيد. اگر ميان وعده استفاده مي کنيد از بين مواد غذايي همچون پنير، ماست ميوه يي، ميوه يا سبزيجات خام انتخاب کنيد.
- مواد غذايي پوسيدگي زا (مثل شکلات) را همراه با مواد بازدارنده پوسيدگي (مثل شير و پنير) مصرف کنيد.
- هر شش ماه يک بار به دندانپزشک مراجعه کنيد. دندان ها را با خميردندان هاي حاوي فلورايد حداقل دو بار در روز بشوييد.
- هرگز اجازه ندهيد کودکان و نوزادان با شيشه يي حاوي مواد شيرين پوسيدگي زا يا حتي شير به خواب روند.

Sinad2
06-03-2009, 07:50 AM
[Only registered and activated users can see links]فارس: يك متخصص تغذيه گفت: زردآلو به دليل داشتن بتاكاروتن از اشعه ماوراءبنفش محافظت مي‌كند و بتاكاروتن مثل يك پوست طبيعي از داخل اثر مي‌كند.

مرتضي صفوي افزود: زردآلو سرشار از ويتامينA است كه به رشد اطفال كمك كرده و باعث تقويت قوه بينايي آنها مي‌شود.

وي گفت: در بين سبزيجات، هويج بيشترين مقدار بتاكاروتن را دارد و دربين ميوه‌ها ، زردآلو سرشار از بتاكاروتن است و هيچ ميوه ديگري به اين اندازه داراي بتاكاروتن نيست. بتاكاروتن از دسته كاروتنوئيدها و پيش ساز ويتامين A دربدن است و همچنين به عنوان يك آنتي اكسيدان بدن را از صدمات راديكال‌هاي آزاد حفظ مي‌كند كه تعداد زيادي كاروتنوئيدهاي ديگر مثل كورستين ومقادير زيادي اسيد ساليسيليك در زردآلو وجود دارد و اين مواد متعلق به گروه بزرگي از مواد بيواكتيو هستند كه مي‌توانند از مواد غذايي، مواد درماني بسازند و غشاء مخاطي را نوسازي بكنند.

اين متخصص تغذيه افزود: بتاكاروتن موجود در زرد آلو مانع پينه بستن و خشك شدن پوست مي‌شود كه وقتي پوست بدن پوسته پوسته شده و سفيد يا خاكستري رنگ مي‌شود نشانه كمبود بتاكاروتن است.

صفوي اضافه كرد: در تابستان مقدار كاروتن محافظ موجود در پوست كم مي‌شود و اگر اشعه ماوراء بنفش شديدتر باشد، به همان نسبت كاروتن بيشتري در بدن مصرف مي‌شود كه بتاكاروتن در بدن يك پوشش محافظ در مقابل راديكال‌هاي آزاد به وجود مي‌آورد.

وي افزود: نور آفتاب، نيكوتين سيگار، استرس و مواد مضر سبب توليد راديكال‌هاي آزاد خطرناك در بدن مي‌شوند. بتاكاروتن اين توانايي مقابله با اين راديكال‌ها را دارد و انرژي تخريبي آنها را كم كند و كاروتن موجود در پوست به عنوان يك محافظ درمقابل اشعه ماوراء بنفش عمل مي‌كند.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: روغن هسته زردآلو ملين معده و نرم كننده است و ريختن چند قطره از آن در گوش باعث تسكين درد مي‌شود.

صفوي گفت: جوشانده برگ درخت خشك زرد آلو كرم معده (يك نوع انگل ) را از بين مي‌برد و ادرار را زياد مي‌كند و شكوفه درخت آن ضد خونريزي است و اگر جوشانده‌اي از آن تهيه كرده و چند قطره در بيني مبتلايان به خون دماغ بچكانيد خونريزي قطع مي‌شود.

Safir
07-09-2009, 10:40 AM
اين چهار مغز جادويي
جام جم آنلاين: چهار مغز فندق ، گردو ، بادام و پسته از جمله مواد غذايي هستند كه براي بدن بسيار مفيدند و مي‌توانند يكي از منابع غذايي بسيار مفيد و مغذي در زنجيره غذايي ما باشند. پزشكان متخصص تغذيه توصيه مي‌كنند مصرف اين چهارمغز بايد در سبد غذايي خانواده‌ها قرار گيرد.

[Only registered and activated users can see links]

فندق

در هر 28 گرم فندق كه به طور متوسط معادل 20 عدد مغز آن است، 176 كالري انرژي نهفته است. اين مقدار فندق داراي 17 گرم چربي، 5 گرم كربوهيدرات، 4 گرم پروتئين و حدودا 2 گرم آب مي‌باشد.

فندق با داشتن روغني خاص (اسيد اولئيك)، پروتئين، كربوهيدرات، بتاسيتوسترول، ويتامين‌ها و املاح ضروري، جايگاه مخصوصي را در بين ديگر مغز‌ها باز كرده است. بتاسيتوسترول كه به مقدار زيادي در فندق يافت مي‌‌شود، اثر فوق‌العاده‌اي در كاهش كلسترول و پيشگيري از سرطان مخصوصا سرطان سينه و پروستات دارد بنابراين مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، بدن را هم در برابر بيماري‌‌هاي قلبي و هم در برابر سرطان محفوظ مي‌‌دارد.

ثابت شده است كه مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، تمامي ويتامين E مورد نياز در روز را تامين مي‌كند و براي پيشگيري از بيماري‌‌هاي عروق سياهرگ قلبي و سرطان كافي است.روغن فندق بهترين منبع شناخته شده ويتامين E است كه براي سلامت ماهيچه‌هاي قلب و ديگر ماهيچه‌‌هاي بدن ضروري است.

گردو

گردو را به نام «غذاي مغز» نيز مي‌شناسند و اين فقط به خاطر شباهت آن به مغز نيست، بلكه به خاطر وجود امگا 3 فراوان آن است. براي درست عمل كردن مغز، به امگا 3 نياز داريم. مصرف 4 عدد مغز گردو در روز موجب افزايش اسيد چرب ضروري امگا 3 مي‌شود. پانزده درصد از چربي‌هاي گردو از نوع چربي‌هاي غير اشباع و مفيد براي سلامت قلب مي‌باشد.

اين نوع چربي، پايين آورنده كلسترول بد (LDL) و افزايش دهنده كلسترول خوب (HDL) است.يك چهارم فنجان مغز گردو، در حدود 8/90 درصد نياز روزانه بدن به اين چربي ضروري را تامين مي‌كند.

گردو فوايد زيادي دارد نظير: افزايش قابليت ارتجاعي رگ‌هاي بدن، محافظت در برابر بيماري قلبي، افزايش قدرت ذهن و هوش، مفيد براي تنگي نفس، جلوگيري از ورم مفاصل، مفيد در بيماري‌هاي پوست نظير: اگزما و پسوريازيس (به وجود آمدن لكه‌هاي قرمز رنگ در پوست)، ضد سرطان، داراي آنتي اكسيدان. در بين آجيل‌ها، محافظت از سيستم ايمني، جلوگيري از لخته شدن خون، تنظيم سوخت و ساز در بدن، تنظيم فشار خون، تنظيم قند خون، جلوگيري از پاركينسون و آلزايمر، جلوگيري از سنگ كيسه صفرا، حفاظت از استخوان، روغن گردو درمان كننده دردهاي مفاصل است و جذب مواد غذايي را آسان مي‌كند.

پسته

مقدار فراوان آهن موجود در مغز پسته و توانايي بدن براي جذب بالاي آن باعث شده كه پسته به ماده‌اي موثر براي درمان كم‌خوني فقرآهن معرفي شود. در ضمن پسته حاوي مقداري پروتئين گياهي، اسيدهاي چرب ضروري، فيبر، روي، كلسيم، فسفر و ويتامين E مي‌باشد كه همه اين مواد براي سلامتي مفيد مي‌باشند.

مغز پسته حاوي مقاديري ويتامين A ، آهن، اسيدهاي چرب غيراشباع، ويتامين E ، ويتامين ب 1، ب 2 ، ب 6 ، پتاسيم، پروتئين، روي، سلنيوم، فسفر، فولات، فيتواسترول، كلسيم، مس و فيبر است. ويتامينA موجود در پسته به بينايي در تاريكي كمك كرده و محرك رشد سلول‌ها و بافت‌هاي بدن است.

بادام

بادام داراي مقدار زيادي چربي است، اما از نوع غير اشباع! اين چربي خطر بيماري‌هاي قلبي را كم مي‌كند. تحقيقات نشان داده است كه تمامي مغزهاي خوراكي، بيماري‌هاي قلبي و كلسترول بد را دور مي‌كنند.

ويتامين E در پوست بادام وجود دارد. اين ويتامين، يكي از انواع آنتي اكسيدان‌هاست. فوايد آنتي اكسيدان‌ها در بدن بسيار زياد است. آنتي اكسيدان‌ها جلوي برخي امراض را مي‌گيرد، از جمله: سرطان، بيماري قلبي، فراموشي، آلزايمر، خوب عمل نكردن سيستم ايمني، آب مرواريد چشم (كاتاراكت)، ضعيف شدن ماهيچه‌ها و همچنين بر سلامتي پروستات اثر مي‌گذارند و از تخريب سلول‌ها و DNA جلوگيري مي‌كنند.

بادام داراي منيزيم و پتاسيم است. هنگامي كه به مقدار كافي منيزيم در بدن باشد، در خون جريان مي‌يابد و اكسيژن و مواد مغذي را سريع تر حمل مي‌كند و جلوي افزايش ضربان قلب را مي‌گيرد.

Safir
07-09-2009, 10:40 AM
اين چهار مغز جادويي
جام جم آنلاين: چهار مغز فندق ، گردو ، بادام و پسته از جمله مواد غذايي هستند كه براي بدن بسيار مفيدند و مي‌توانند يكي از منابع غذايي بسيار مفيد و مغذي در زنجيره غذايي ما باشند. پزشكان متخصص تغذيه توصيه مي‌كنند مصرف اين چهارمغز بايد در سبد غذايي خانواده‌ها قرار گيرد.

[Only registered and activated users can see links]

فندق

در هر 28 گرم فندق كه به طور متوسط معادل 20 عدد مغز آن است، 176 كالري انرژي نهفته است. اين مقدار فندق داراي 17 گرم چربي، 5 گرم كربوهيدرات، 4 گرم پروتئين و حدودا 2 گرم آب مي‌باشد.

فندق با داشتن روغني خاص (اسيد اولئيك)، پروتئين، كربوهيدرات، بتاسيتوسترول، ويتامين‌ها و املاح ضروري، جايگاه مخصوصي را در بين ديگر مغز‌ها باز كرده است. بتاسيتوسترول كه به مقدار زيادي در فندق يافت مي‌‌شود، اثر فوق‌العاده‌اي در كاهش كلسترول و پيشگيري از سرطان مخصوصا سرطان سينه و پروستات دارد بنابراين مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، بدن را هم در برابر بيماري‌‌هاي قلبي و هم در برابر سرطان محفوظ مي‌‌دارد.

ثابت شده است كه مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، تمامي ويتامين E مورد نياز در روز را تامين مي‌كند و براي پيشگيري از بيماري‌‌هاي عروق سياهرگ قلبي و سرطان كافي است.روغن فندق بهترين منبع شناخته شده ويتامين E است كه براي سلامت ماهيچه‌هاي قلب و ديگر ماهيچه‌‌هاي بدن ضروري است.

گردو

گردو را به نام «غذاي مغز» نيز مي‌شناسند و اين فقط به خاطر شباهت آن به مغز نيست، بلكه به خاطر وجود امگا 3 فراوان آن است. براي درست عمل كردن مغز، به امگا 3 نياز داريم. مصرف 4 عدد مغز گردو در روز موجب افزايش اسيد چرب ضروري امگا 3 مي‌شود. پانزده درصد از چربي‌هاي گردو از نوع چربي‌هاي غير اشباع و مفيد براي سلامت قلب مي‌باشد.

اين نوع چربي، پايين آورنده كلسترول بد (LDL) و افزايش دهنده كلسترول خوب (HDL) است.يك چهارم فنجان مغز گردو، در حدود 8/90 درصد نياز روزانه بدن به اين چربي ضروري را تامين مي‌كند.

گردو فوايد زيادي دارد نظير: افزايش قابليت ارتجاعي رگ‌هاي بدن، محافظت در برابر بيماري قلبي، افزايش قدرت ذهن و هوش، مفيد براي تنگي نفس، جلوگيري از ورم مفاصل، مفيد در بيماري‌هاي پوست نظير: اگزما و پسوريازيس (به وجود آمدن لكه‌هاي قرمز رنگ در پوست)، ضد سرطان، داراي آنتي اكسيدان. در بين آجيل‌ها، محافظت از سيستم ايمني، جلوگيري از لخته شدن خون، تنظيم سوخت و ساز در بدن، تنظيم فشار خون، تنظيم قند خون، جلوگيري از پاركينسون و آلزايمر، جلوگيري از سنگ كيسه صفرا، حفاظت از استخوان، روغن گردو درمان كننده دردهاي مفاصل است و جذب مواد غذايي را آسان مي‌كند.

پسته

مقدار فراوان آهن موجود در مغز پسته و توانايي بدن براي جذب بالاي آن باعث شده كه پسته به ماده‌اي موثر براي درمان كم‌خوني فقرآهن معرفي شود. در ضمن پسته حاوي مقداري پروتئين گياهي، اسيدهاي چرب ضروري، فيبر، روي، كلسيم، فسفر و ويتامين E مي‌باشد كه همه اين مواد براي سلامتي مفيد مي‌باشند.

مغز پسته حاوي مقاديري ويتامين A ، آهن، اسيدهاي چرب غيراشباع، ويتامين E ، ويتامين ب 1، ب 2 ، ب 6 ، پتاسيم، پروتئين، روي، سلنيوم، فسفر، فولات، فيتواسترول، كلسيم، مس و فيبر است. ويتامينA موجود در پسته به بينايي در تاريكي كمك كرده و محرك رشد سلول‌ها و بافت‌هاي بدن است.

بادام

بادام داراي مقدار زيادي چربي است، اما از نوع غير اشباع! اين چربي خطر بيماري‌هاي قلبي را كم مي‌كند. تحقيقات نشان داده است كه تمامي مغزهاي خوراكي، بيماري‌هاي قلبي و كلسترول بد را دور مي‌كنند.

ويتامين E در پوست بادام وجود دارد. اين ويتامين، يكي از انواع آنتي اكسيدان‌هاست. فوايد آنتي اكسيدان‌ها در بدن بسيار زياد است. آنتي اكسيدان‌ها جلوي برخي امراض را مي‌گيرد، از جمله: سرطان، بيماري قلبي، فراموشي، آلزايمر، خوب عمل نكردن سيستم ايمني، آب مرواريد چشم (كاتاراكت)، ضعيف شدن ماهيچه‌ها و همچنين بر سلامتي پروستات اثر مي‌گذارند و از تخريب سلول‌ها و DNA جلوگيري مي‌كنند.

بادام داراي منيزيم و پتاسيم است. هنگامي كه به مقدار كافي منيزيم در بدن باشد، در خون جريان مي‌يابد و اكسيژن و مواد مغذي را سريع تر حمل مي‌كند و جلوي افزايش ضربان قلب را مي‌گيرد.

arash p mbz bmw
07-12-2009, 03:25 PM
جعفری ضد نفخ شكم است و شریان‌ها و رگ‌ها را تمیز می‌كند.دم كرده ریشه جعفری برای درمان تنگی نفس و درمان سرخك مفید است.
برای رفع لك‌ها و جوش‌های صورت،دم كرده جعفری را روی پوست صورت بمالید.برای روشن شدن رنگ پوست،مقداری جعفری را در نیم لیتر آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و صبح و شب صورت خود را با آن بشوئید.بعد از یك هفته پوست صورت شما روشن می‌شود.دم كرده جعفری ضد تب بوده و برای بواسیر و سنگ كلیه مفید است.خوردن چای جعفری به هضم غذا كمك می‌كند.بعد از خوردن سیر برای برطرف كردن بوی دهان می‌توانید از جعفری استفاده كنید.جعفری نفس را نیز خوشبو می‌كند..
شایان ذکر است،برای درمان خون مردگی و له شدگی می‌توان از برگ و ساقه جعفری برای بهبود عضو آسیب دیده استفاده كرد.

Safir
07-20-2009, 01:11 PM
معجزه عسل و دارچینعسل واژه ای عربی است که در فارسی به آن " انگبین " می گویند.

گذشتگان آن را مظهر پاکی و خلوص و نشانه قدرت می دانستند و در یونان و روم باستان مظهر برکت، عشق و زیبایی بود و مالیات خود را براساس آن می پرداختند. زنبور برای تهیه عسل، شهد گل های مختلف را جمع آوری می کند. جالب است بدانید برای تولید هر کیلوگرم عسل، زنبور باید 2 میلیون بار روی گل ها بنشیند و شهد آن ها را جمع آوری کند. بنابراین تهیه عسل کار بسیار دشواری است و هر زنبور عسل در طول عمر 6 تا 8 هفته ای خود تنها یک قاشق مرباخوری از آن را تهیه می کند.


در کندوی زنبور نوعی عسل هم برای تغذیه ملکه تهیه می شود که " اکسیر طول عمر" نامیده می شود. از آن جا که عسل از شهد گل های مختلف تهیه می شود رنگ آن بستگی به گیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه کرده است گذشته از آن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز در رنگ و بوی عسل تاثیر دارد. عسل با وجود شیرین بودن اگر به مقدار معینی مصرف شود، برای هر نوع بیماری از جمله دیابت موثر است.فایده دارویی عسل و دارچین :


١ . درمان بیماری قلبی : مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است. بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود. بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است، با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه می بخشد.


٢ . از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات : مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید، قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.


٣ . درمان التهاب مفصل(آرتریت): روزانه، یک وعده صبح و یک وعده شب، مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود. این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند. بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند، بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.


٤ . جلوگیری از ریزش مو: قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ٥ تا ١٥ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.


٥ . از بین بردن عفونت مثانه: ٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.


٦ . درمان درد دندان: مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٥ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید. این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.


٧ . کاهش کلسترول: ٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.


٨ . درمان سرماخوردگی: به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.


٩ . درمان ناباروری: برای برطرف کردن این مشکل، به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند. در کشورهای چین، ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند، در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود. زوجی که مدت ١٤ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.
١٠ . درد معده: مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند.


١١ . تقویت سیستم ایمنی: استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند. دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است. مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.


١٢ . برطرف کردن سوء هاضمه: قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم می کند.


١٣ . جلوگیری از آنفلوآنزا: دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد .


١٤ . افزایش طول عمر: مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود. مخلوطی از ٤ قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید. سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید. این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.


١٥ .برطرف کردن جوش صورت: قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید. تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته، جوش ها را از بین می برد.


١٦ . درمان عفونت های پوستی: قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.


١٧ . درمان سرطان: تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده، سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.


١٨ . از بین بردن خستگی مفرط: مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.


١٩ . از بین بردن بوی بد دهان: شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل، مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.


٢٠ . مشکل شنوایی: مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.شایان ذکر است، عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد. زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود.

Sinad2
07-25-2009, 07:54 AM
[Only registered and activated users can see links]جام جم آنلاين: مصرف روزانه سيب ‌به عنوان ميوه‌اي سرشار از انواع ويتامين و مواد معدني، در كاهش فشار خون و تقويت فكر و‌ ‌انديشه نيز موثر است.همچنين موز منبعي از سروتونين و ويتامين ب 6 ‌‌و ‌پتاسيم به شمار مي‌رود. اين‌ ‌ميوه علاوه بر اثرات آرام‌بخش، در كاهش ‌فشارخون و مهار تشكيل لخته هم نقش دارد.‌ ‌همچنين مصرف موز نارس به علت ‌وجود نشاسته مقاوم به هضم و قند كمتر، براي بيماران‌ ديابتي توصيه مي‌‌شود.
زردآلو به عنوان يكي از‌ ‌ميوه‌‌هاي تابستاني، حاوي كلسيم، فسفر، پتاسيم، آهن و ويتامين‌ A ‌است كه مصرف روزانه آن‌ براي درمان كم خوني مناسب ‌است.
گلابي هم حاوي ويتامين B ،A ،‌C ، آهن، ‌كلسيم، منگنز، كبالت و ‌پتاسيم بوده و به علت تحريك ترشح بزاق به هضم غذا كمك‌ ‌مي‌كند.‌
سيب، سرشار از انواع‌ ‌ويتامين‌، مواد معدني مانند آهن، ‌منيزيم، كلسيم، پتاسيم، تانن و فيبر است. مصرف روزانه اين ميوه ‌علاوه بر اثرات آرام‌‌بخش در كاهش فشار خون و تقويت فكر و‌ ‌انديشه نيز موثر است.

Sinad2
08-06-2009, 02:57 PM
[Only registered and activated users can see links]گروهی از دانشمندان انگلیسی با انجام تحقیقی به این نتیجه رسیدند که مصرف شیر ، عمر انسان را زیاد می کند.


واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه ‌اینترنتی ماکسی سیانس گزارش داد ، گروهی از محققان دانشگاههای کاردیف ،بریستول و ریدینگ با انجام تحقیقی به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم شیر ، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

این دانشمندان در حالی این خبر را اعلام می کنند که از شیر همیشه و به طور قطع به عنوان غذایی که برای سلامتی بدن مفید باشد نام برده نشده است. شیر با توجه به چربی ، شکر و هورمون هایی که درخود دارد زیاد غذای مقبولی نبوده است . همچنانکه نتایج تحقیقات قبلی نشان داده بود شیر غذایی است که خبر ابتلا به سرطان و دیابت را افزایش می دهد.

با این حال، نتایج تحقیقی که گروه پروفسور الوود از دانشگاه کاردیف انجام داده است نشان می دهد که مزایای مصرف شیر به مراتب از معایب ان بیشتر است.

محققان در این نتیجه گیری، نتایج سیصد و بیست و چهار مطالعه را که درباره نقش شیر به عنوان عاملی در تشدید بیماری های مزمن قلبی ، دیابت و خطر مرگ انجام گرفته است جمع اوری کرده اند.

گروه پروفسور گیونس از دانشگاه ریدینگ نیز بر اهمیت مصرف شیر تاکید می کند و می گوید: مصرف این ماده غذایی برای استخوان ها و به طور کلی برای سلامت بدن مفید است و مصرف روزانه ان خطر مرگ و میر زود هنگام را زمانی که انسان به یک بیماری مزمن مبتلا است کاهش می دهد.


این گروه می افزاید با در نظر گرفتن نرخ مر گ و میر ناشی از بیماری های قلبی ، حملات قلبی و سرطان می توان به این نتیجه رسید که مصرف شیر برعکس خطر مرگ و میر ناشی از این نوع بیماری ها را کاهش می دهد.

Sinad2
08-19-2009, 07:48 AM
[Only registered and activated users can see links]
همشهری: برنج سبوس‌دار، لوبيا، تخم مرغ، كنسرو تن ماهي و موز از جمله مواد غذایی سالم و ارزان هستند.

غذايي كه با هزينه پايين تهيه مي‌شود معمولا پرچرب و پر كالري و مملو از مواد شيميايي است. اما در اينجا ما 5 ماده غذایی را به شما معرفي مي‌كنيم كه از ارزش غذايي بالایی دارند ولی ارزان هستند.

برنج سبوس‌دار

برنج سبوس‌دار با قيمت ارزانتر نسبت به برنج سفيد، داراي خواص بيشتري است. به اين علت كه برنج داراي چندين لايه است و در مرحله آسيا براي سفيد كردن آن، اين لايه‌ها برداشته مي‌شود. در نتيجه برنج صيقل داده شده سفيد مي‌شود كه تقريبا هيچ ارزش غذايي ندارد.

در حاليكه برنج سبوس‌دار يك غله كامل است و در مرحله لايه برداري تنها پوسته آن برداشته مي‌شود به صورتي كه ارزش غذايي در اين غله كاملا حفظ مي‌شود.

برنج سبوس دار نسبت به برنج سفيد داراي فيبر بيشتر و مواد معدني، روي و منينزيم است.
برنج سبوس‌دار را مي توان به عنوان مكمل غذايي در سالاد يا به صورت تفت داده شده و نيز در سوپ يا خورش استفاده كرد.

لوبيا

لوبياها با قلب شما دوست هستند و واقعا يك غذاي مقوي خانگي هستند كه مملو از فيبر و پروتئين و غذاي رژيمي سالم و بهداشتي براي چاق‌ها هستند.

آنها انرژي زيادي را در جريان خونتان آزاد مي كنند و بدون داشتن قند و چربي احساس خوبي به شما می‌دهند.

چون لوبياها را به صورت خشك و به مقدار زيادي مي‌توان خريد، از نظر اقتصادي كاملا به‌صرفه هستند علاوه بر آن داراي حق انتخاب از ميان گونه‌هاي مختلف آن مانند لوبيا چيتي، لوبيا سفيد و .... خواهيد داشت.

اگر مايل نيستيد لوبيا را به صورت خشك خريداري كنيد مي توانيد آنرا به صورت قوطي هاي كنسرو شده تهيه نماييد كه گران هم نيستند.

شما مي‌توانيد از لوبيا تقريبا در همه چيز مثل سوپ‌ها، سالادها، خوراك چيلي و نيز به صورت پخته به تنهايي مصرف كنيد.

تخم مرغ‌

برخلاف عقيده عمومي تخم مرغ‌ها بمب كلسترول نيستند. خوردن يك يا دو عدد از آن در روز از بروز حملات و بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي‌كند در واقع تخم مرغ مملو از پروتئين است.

يك تخم مرغ با حدود 68 كالري 11 درصد از مقدار مجاز روزانه پروتئين بدن را تامين مي كند.
تخم‌مرغ می‌تواند گزينه خوبي براي رژيم غذاي شما محسوب شود..

يك بررسي نشان داد افرادي كه براي صبحانه تخم مرغ مي خورند نسبت به آن‌هايي كه نان حلقه اي رژيمي مصرف مي كنند از كاهش وزن بيشتري برخوردارند. اين در حالي است كه جذب كالري در هر دو يكسان است.

كنسرو تن ماهي

ماهي براي قلب و مغز مفيد است ولي بسياري از افراد هستند كه توانايي خريد ماهي را ندارند.
تن ماهي با قيمت كمتر و مقدار بيشتر همان ارزش غذايي را براي شما خواهد داشت. تن داراي مقدار فراواني پروتئين، مواد معدني، ويتامين و اسيدهاي چرب امگا 3 است.

اين اسيدها به كنترل فشار خون، پايين آوردن كلسترول و كاهش حملات و بيماري‌هاي قلبي كمك مي كنند.

اما به خاطر داشته باشيد تن داراي جيوه است و هر روز نبايد از آن استفاده كرد.

موز

موز از ارزش غذايي و فيبر بالايي برخوردار است قيمت موز پايين و تقريبا در تمام فصول يافت مي‌شود.

گياه موز تا هشت متر رشد مي كند و با گل سوسن و اركيده هم خانواده است.

موزها منبع بسيار خوبي براي پتاسيم هستند و ورزشكاران عاشق موز هستند چرا كه با تامين كامل پتاسيم و فيبر انرژي كاملي دريافت مي كنند.

مصرف موز خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و زخم‌ها را بهبود مي‌بخشد و يبوست را از

arash p mbz bmw
08-21-2009, 05:10 PM
عسل واژه ای عربی است که در فارسی به آن " انگبین " می گویند.
گذشتگان آن را مظهر پاکی و خلوص و نشانه قدرت می دانستند و در یونان و روم باستان مظهر برکت، عشق و زیبایی بود و مالیات خود را براساس آن می پرداختند. زنبور برای تهیه عسل، شهد گل های مختلف را جمع آوری می کند. جالب است بدانید برای تولید هر کیلوگرم عسل، زنبور باید 2 میلیون بار روی گل ها بنشیند و شهد آن ها را جمع آوری کند. بنابراین تهیه عسل کار بسیار دشواری است و هر زنبور عسل در طول عمر 6 تا 8 هفته ای خود تنها یک قاشق مرباخوری از آن را تهیه می کند.

در کندوی زنبور نوعی عسل هم برای تغذیه ملکه تهیه می شود که " اکسیر طول عمر" نامیده می شود. از آن جا که عسل از شهد گل های مختلف تهیه می شود رنگ آن بستگی به گیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه کرده است گذشته از آن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز در رنگ و بوی عسل تاثیر دارد. عسل با وجود شیرین بودن اگر به مقدار معینی مصرف شود، برای هر نوع بیماری از جمله دیابت موثر است.


فایده دارویی عسل و دارچین :

١ . درمان بیماری قلبی : مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است. بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود. بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است، با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه می بخشد.

٢ . از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات : مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید، قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.

٣ . درمان التهاب مفصل(آرتریت): روزانه، یک وعده صبح و یک وعده شب، مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود. این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند. بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند، بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

٤ . جلوگیری از ریزش مو: قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ٥ تا ١٥ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

٥ . از بین بردن عفونت مثانه: ٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

٦ . درمان درد دندان: مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٥ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید. این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

٧ . کاهش کلسترول: ٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

٨ . درمان سرماخوردگی: به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

٩ . درمان ناباروری: برای برطرف کردن این مشکل، به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند. در کشورهای چین، ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند، در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود. زوجی که مدت ١٤ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.


١٠ . درد معده: مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند.

١١ . تقویت سیستم ایمنی: استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند. دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است. مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

١٢ . برطرف کردن سوء هاضمه: قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم می کند.

١٣ . جلوگیری از آنفلوآنزا: دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد .

١٤ . افزایش طول عمر: مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود. مخلوطی از ٤ قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید. سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید. این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

١٥ .برطرف کردن جوش صورت: قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید. تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته، جوش ها را از بین می برد.

١٦ . درمان عفونت های پوستی: قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

١٧ . درمان سرطان: تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده، سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف

می کنند.

١٨ . از بین بردن خستگی مفرط: مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

١٩ . از بین بردن بوی بد دهان: شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل، مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

٢٠ . مشکل شنوایی: مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.


شایان ذکر است، عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد.
زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود

Safir
08-24-2009, 07:55 PM
دوستان کسی از خواص خاک شیر می تونه مطلبی بذاره ؟

Sinad2
09-03-2009, 10:03 PM
[Only registered and activated users can see links]متخصصان تغذيه توصيه مى‌کنند: خربزه براى پايين آوردن فشار خون مفيد است.

متخصصان تغذيه در مرکز بهداشتى دانشگاه تگزاس خاطرنشان کردند: خوردن مقادير زيادى از سبزيجات و ميوه‌هاى سرشار از پتاسيم مانند خربزه و پرتقال براى مبتلايان به فشار خون بالا مفيد است و در پايين آوردن فشار خون تاثير قابل توجهى دارند.

دکتر لونا ساندون استاديار تغذيه کلينيکى در اين دانشگاه و سخنگوى انجمن ديابت آمريکا در اين‌باره اظهار داشت: خربزه نيز مانند هندوانه و طالبى بويژه حاوى مقادير زيادى پتاسيم است.

Sinad2
09-03-2009, 10:04 PM
دوستان کسی از خواص خاک شیر می تونه مطلبی بذاره ؟

parsiteb.com :
خاکشیرنحوه استفاده : شربت خاکشیر علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای رفع عطش نیز میتوان از آن استفاده کرد.
از این گیاه به شیوه های دیگر هم میتوان استفاده نمود که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.
خواص : خاكشير FLixweld
نام علمی Descurainia sophia
گياه شناسي
خاكشير گياهي است علفي يكساله يا دو ساله كه ارتفاع ساقه آن تا يك متر نيز مي رسد . پائين گياه كرك دراست در حاليكه بالاي آن بدون كرك مي باشد .
تخم اين گياه كه همان خاكشير است ريز و كمي دراز و معمولا به دو رنگ وجود دارد يكي از آنها قرمز كه داراي طعم كمي تلخ است و ديگري برنگ قرمز تيره مي باشد .
خواص داروئي:
خاكشير از نظر طب قديم ايران گرم و تر است .
1)التيام دهنده زخم و جراحات است .
2)جوشانده خاكشير براي رفع اسهال هاي ساده و رفع ترشحات زنانگي مفيد است .
3)خاكشير ادرار آور است .
4)خاكشير تب بر است .
5)براي دفع كرم مفيد است .
6)التهاب كليه را برطرف مي كند.
7)سرخك و مخملك را دوا مي كند .
8)خاكشير صدا را باز مي كند .
9)براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد .
10)از گلها و برگهاي گياه مي توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد .
11)سنگ كليه را دفع مي كند.
12)براي برطرف كردن جوشهاي صورت كه بعلت خوردن چربي و شيريني زياد ايجاد مي شود بايد جوشانده يك قاشق ترنجبين را با دو قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا ميل ميل كنيد تا جوشها از بين برود.
منبع : کتب طب سنتی

Safir
09-10-2009, 09:43 PM
كدو ، دوست خوب سالمندان

[Only registered and activated users can see links]

كدو، سبزي ارزان قيمت و در دسترسي كه همه با آن آشنايي داريم، خواص شفا بخش زيادي دارد. كدو انواع مختلفي دارد و در اينجا به ذكر خواص كدو حلوايي مي‌پردازيم.

اين گياه يرقان (زردي) را برطرف مي‌كند.

قسمت‌هاي مورد استفاده كدو حلوايي عبارتند از: ميوه، پوست، تخم ميوه و گل كدو حلوايي را به صورت پخته، ترشي، مربا، تهيه روغن، مورد استفاده قرار مي‌دهند.

خواص كدو حلوايي

انواع كدو، ادرارآور و تب‌بر است.

تخم كدو بخصوص پوست سبزرنگ آن ضد كرم است. لذا مصرف مقدار 75 تا 100 گرم تخم كدو در مورد افراد بزرگسال و 37 تا 50 گرم آن در مورد اطفال تجويز شده است.

كدو حلوايي، سينه را نرم و اخلاط و سرفه را آسان مي‌كند.

اگر كدو حلوايي را پخته به صورت كرم به صورت بماليد و نيم ساعت صبر كنيد، رنگ چهره و رخسار باز شده و صورت را براق و زيبا مي‌نمايد. خوردن كدو، موجب برطرف شدن غم و اندوه است.

خوردن كدو با عدس رقت و نرمي قلب مي‌آورد. كدو براي درمان قولنج مفيد است.

خوردن كدو مغز را تقويت مي‌كند. روغن تخم كدو براي تسكين درد بواسير بسيار مفيد است.

جوشانده گل كدو براي سينه بسيار مفيد است. خوردن كدو باعث تجديد قواي جسمي و روحي بدن و موجب استحكام بافت‌هاي بدن مي‌شود. خوردن كدو، خوابي راحت به دنبال دارد و كساني كه دچار كم‌خوابي هستند، كدو براي درمان كم‌خوابي آنها مؤثر است.

كدو طبيعتي سرد دارد. كدو صفرا را تسكين مي‌دهد.

شيره تخم كدو يبوست را برطرف مي‌كند، لذا بايد صبح ناشتا يك فنجان از آن ميل شود.

ابن‌سينا پزشك مشهور اسلامي، كدو را براي رفع سردرد، رفع بي‌خوابي و درمان خستگي اعصاب تجويز مي‌كرد.

كمپوت كدو مخلوط با سيب، غذاي ملين خوبي است و براي دفع يبوست تأثير زيادي دارد.

چون كدو به آساني پخته مي‌شود غذايي فوق‌العاده مفيد براي معده‌هاي ضعيف است. كدوي پخته را به بچه‌ها، پيرمردان و به كساني كه دچار بيماري عفونت شده‌اند و دوره نقاهت را مي‌گذرانند، بدهيد.

كدوي پخته با عدس، غذايي مناسب براي گرفتگي سينه است.

كمپوت كدو براي مبتلايان به سنگيني معده و اسهال مفيد است؛ براي اين منظور 100 گرم گوشت كدو را تكه‌تكه كنيد و در يك ليتر آنقدر بجوشانيد تا نصف آب بخار شود و پس از صاف كردن آب آن را بگيريد و با مقداري شكر آن را شيرين كرده و هر وقت مايل بوديد آن را مصرف كنيد. آب كدويي كه به ترتيب بالا به دست مي‌آيد براي تسكين درد بواسير مؤثر است. لذا نوشيدن 3 بار در روز از آب كدو تجويز شده است.

بر اساس نتايج پژوهش‌هاي متعدد، كدو سلول‌هاي مغز را فعال مي‌كند و به شكل چشمگيري حافظه را تقويت مي‌كند. پزشكان مي‌گويندكه كدو كار هضم غذا را آسان‌تر مي‌كند.

اگر پوست كدوي خام را به صورت مرهم بر روي زخم‌هاي سطحي پوست يا سوختگي‌هاي شديد قرار دهيد، پوست را نرم مي‌كند.

كمپوت كدو مخلوط با سيب از غذاهاي مفيد براي بيماران مبتلا به ورم پروستات است. آب كدوي پخته، ادرارآور خوبي است و براي رفع اختلالات كليه و مثانه است. مرباي كدو تقويت‌كننده بدن و اعصاب است. ترشي كدو، اشتهاآور و هضم كننده غذاست.

غرغره با آب كدوي پخته براي درمان گلودرد مفيد است. سوخته شده پوست كدو، براي بند آوردن خون اثر معجزه‌آسا و بسيار سريع دارد، به طوري كه فوراً خونريزي را بند مي‌آورد و دو لبه زخم را به هم مي‌چسباند و سوزش و ناراحتي زخم را خيلي زود تسكين مي‌دهد.

سوخته پوست كدو حلوايي براي درمان سوختگي‌ها مفيد است. به اين منظور بايد پوست سوخته شده كدو را در روغن زيتون يا خوراكي مخلوط كرده و در محل سوختگي بماليد.

سوخته پوست كدو، پيسي و لكه‌هاي سفيد پوست را درمان مي‌كند، بدين منظور بايد پوست كدو حلوايي را خشك كرده، بسوزانيد و سپس اين پوست سوخته را در سركه مخلوط كرده هر روز لااقل يك مرتبه در محل بماليد تا بهبودي حاصل شود.

پوست سوخته شده كدو حلوايي به ترتيبي كه گفته شد براي درمان خونريزي احشاء و بواسير مفيد است.

خوردن روغن كدو براي معالجه افسردگي، غم و غصه، خمودگي، اعصاب، ماليخوليا و تشنج بسيار مفيد است.

خوردن مغز خام تخم كدو به مقدار 35 گرم در روز براي درمان سوزش ادرار، زخم معده، خش‌خش سينه، اخلاط خوني، خونريزي ريه و تسكين سرفه مفيد است.

روغن تخم كدو براي بي‌خوابي بسيار مفيد است و مقدار استعمال اين روغن در هر مرتبه حداكثر 35 گرم است.

بر اساس نتايج پژوهشي جديد، كدو حلوايي علاوه بر خواص متعدد از پيري پوست جلوگيري مي‌كند. كدو حلوايي سرشار از آنتي‌اكسيدان است.

خوردن 150 گرم از آن در روز نياز بدن به الياف را تأمين مي‌كند. كدو حلوايي به سبب داشتن كلسيم، فسفر، منيزيم و آهن بسيار مغذي است.

Safir
09-28-2009, 12:59 PM
با سیر و پیاز به جنگ سرطان بروید

توصيه دانشمندان اين است كه هر روز مقداري سير و پياز در رژيم غذايي خود داشته باشيد. دليل اين توصيه وجود بيش از 30 نوع تركيبات شيميايي مختلف در سير و پياز است كه با عوامل سرطان‌زا مي‌جنگند.
از جمله مهمترين اين مواد مي‌توان به دي‌آليل سولفايد كوئورستين اشاره كرد كه به خصوص با عوامل سرطان‌زايي نظير نيتروزآمين‌ها و آفلاتوكسين‌ها كه در ايجاد سرطان معده، ريه و كبد نقش دارند مبارزه مي‌كنند.
تحقيقات مؤسسه ملي سرطان آمريكا، نشان مي‌د‌هد در بخش‌هايي از ايالت جورجيا كه مركز رويش پياز معروف ويداليا است، تعداد اشخاص مبتلا به سرطان معده، نصف ساير بخش‌هاي جورجيا و يك سوم تعداد مبتلايان به سرطان در بقيه نواحي آمريكا است.
همچنين دانشمندان دانشگاه هاروارد با مخلوط كردن سير خرد و له شده در آب آشاميدني جانوران آزمايشگاهي آنها را در مقابل سرطان مصون ساختند.
دكتر مايكل وارگوويچ در مركز سرطان اندرسن در هوستون طي تحقيقي دريافته است كه مصرف سير و پياز به دليل وجود آلليل سولفايد در آنها تا 75 درصد از سرطان جلوگيري مي‌كند، همچنين تركيب فوق قادر به جلوگيري از سرطان سينه به ميزان 70 درصد است.
توصيه اغلب كارشناسان اولويت مصرف انواع رنگي پياز به دليل دارا بودن رنگ‌دانه‌هايي است كه خاصيت آنتي اكسيداني قوي دارند.

منبع: سلامت

Safir
10-23-2009, 01:42 PM
10 غذایی که برای سلامتی شما معجزه
می آفرینندمنبع : دکتر محمد ابولفضلی

۱- لوبیاجات: دارای درصد بالای پروتئین و فیبر غذایی و درصد پایین چربی و کالری میباشند و لذا غذای ایده آل میباشند. مصرف لوبیاچیتی پخته برای چند هفته میتواند کلسترول را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. فیبر لوبیا به جذب انسولین و مبارزه با دیابت کمک میکند و مواد طبیعی شیمیایی (Phytochemicals) خواص ضد اکسیداسیون و ضد تورم و ضد سرطان دارند. سویا دارای ماده phytoestrogens میباشد که برای مبارزه با سرطان سینه و پروستات بسیار موثر میباشد.

- لوبیای قرمز (که برای قورمه سبزی استفاده میشود) باید حداقل برای ۱۰ دقیقه جوشانده شود تا منجر به تولید ماده سمی نگردد. - نوع خاص مواد قندی موجود در لوبیاها نیاز به آنزیم خاصی برای هضم دارند ولی در بدن ما در عوض باکتری ها این قندها را تجزیه و تبدیل به گاز میکنند و لذا بادزا هستند. قرصهای ضد باد (در آمریکا بنام Beano) و یا استفاده از گشنیز (Coriander)، زیره (Cumin) و یا انيسون (Anise) که آن را باديان رومی هم میگویند در غذا به کاهش بادزایی کمک میکند. همچنین خیساندن لوبیاجات در آب برای چند ساعت قبل از پخت مواد قندی بادزا را جدا میکند.

۲- براکلی (Broccoli): اگر جوشانده نشود (بخار دادن مساله ای نیست) دارای ویتامینهای سی و ماده طبیعی ضد سرطان glucoraphanin و diindolylmethane میباشد. این مواد که در کلم هم پیدا میشوند باعث سم زدایی بدن شده و با قدرت زیاد ضد سرطان و باکتری و ویروس میباشند.

۳- توت یا زالزالک آبی (بلو بری Blueberry): دارای مواد آنتی اکسیدان (ضد اکسیداسیون، تورم و فرطوت شدن سلولها) anthocyanins میباشد و همچنین نظیر انگور قرمز در پوستش ماده resveratrol دارد که برای مبارزه با پیری سلولها و ناراحتی قلبی بسیار موثر است. بلوبری همچنین برای افزایش حافظه و مبارزه با کهولت ذهنی موثر است. شمال شرقی آمریکا (ایالت مین و ورمانت)، کانادا و شمال شرقی ترکیه (نزدیک ایران) از مراکز رشد این میوه اکثراً طبیعی و وحشی میباشند. نوع ارگانیک organic این میوه بهترین نوع آن است که در آمریکا در فروشگاههای زنجیره ای Trader Joe's بصورت یخ زده به فروش میرسد.

۴- تخم مرغ: قبلاً بطور مفصل در باره تخم مرغ نوشتیم. تخم مرغ باعث زیاد شدن HDL یا کلسترول “خوب” در بدن می گردد و Choline آمینو اسید موجود در تخم مرغ برای سلامتی مغز و تقویت حافظه بسیار موثر است. Lutein تخم مرغ هم از صدمات ناشی از نور و اشعه ماورابنفش خورشید به چشم جلوگیری میکند. ویتامین K و ماده معدنی سلنیوم Selenium موجود در تخم مرغ به برای سلامت سلولهای عصبی و عضلات موثر میباشند. تحقیقات روی خانمهای چینی هم نشان داده که مصرف یک تخم مرغ در روز باعث کاهش چشمگیر سرطان سینه در آنها شده. کسانی که مشکل کیسه صفرا و سنگ دارند باید از خوردن تخم مرغ خودداری کنند.

۵- یولاف یا جو دوسر (Oats) که نوع پوره یا پودر شده آن (Oatmeal) از سالم ترین مواد قندی بوده و دارای مواد معدنی مهم منگنز، سلنیوم، منیزیوم و پتاسیم بوده و منبع پروتئین و فیبر محلول در آب میباشد و لذا مصرف آن مخصوصاً به شکل سوپ (پوره و آب) با دارچین و تخم بزرک (Flax seeds) بسیار در کاهش کلسترول و مبارزه با دیابت موثر است. همچنین ماده Beta-glucan موجود در این نوع از جو باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و ترمیم سریع زخمها میگردد. بسیاری از قهرمانان ورزشی دنیا از این صبحانه استفاده میکنند که سرشار از انرژی سالم میباشد.۶- گردو: دارای روغن خوب امگا ۳ (ضد سرطان، کلسترول، تورم سلولی و ناراحتی قلبی) میباشد و لذا برای کاهش تورم لثه و روده موثر است. حاوی مگنزیوم، مس و توکوفرول (ویتامین E ضد سرطان و اکسیداسون سلولها) هم میباشد. ماده اسید الاژیک ellagic acid موجود در گردو که در انار، توت فرنگی و انگور هم موجود است برای مبارزه با سرطان، ناراحتی های قلبی و آلزهایمر (از دست دادن حافظه) موثر است اما نوع بسته بندی شده و ساختگی این اسید فوایدش اثبات نشده است. ایالت کالیفرنیای آمریکا از بزرگترین مراکز کاشت و صدور گردو میباشد اما از لحاظ تاریخی نام طرفدارترین نژاد گردو گردوی سلطنتی (royal walnut) میباشد که به لاتین (Juglans regia) و همچنین گردوی ایرانی (Persian walnut) خوانده میشود. بزرگترین باغ گردوی جهان هم با تایید فائو با مساحت حدود ۷۵۰ هکتار در شهمیرزاد استان سمنان واقع است. تویسرکان از عمده‌ترین مناطق تولید کننده گردو در ایران است. محصولات این شهرستان غالباً به خارج از کشور صادر می‌شود و از کیفیت بالایی برخوردار است. باغ‌های بزرگ گردو در کردستان منطقه اورامان و تیلکو در سقز فراوان هستند.

۷- ماست: که در انگلیسی هم از لغت ترکی آن یعنی یوگرت استفاده میشود. دارای باکتری های خوب Lactobacillus و acidophilus میباشد که برای ازدیاد مقاومت بدن و هضم غذا موثر میباشند. ماست تا دههٔ آغازین سده بیستم تنها میان مردم اروپای مرکزی و شرقی رایج بود تا این که در آن زمان، یک زیست شناس روسی کشف کرد که دلیل طول عمر مردم بلغارستان، استفاده زیاد از ماست می‌باشد. لاکتوز ماست از لاکتوز شیر هضمش آسانتر میباشد. همچنین ماست منبع پروتئین، کلسیم، فسفر، و خانواده ویتامین "بی" و روی میباشد. البته نوع موثر ماست نوعی است که از شیر ارگانیک Organic تهیه شده (بدون هورمون و داروها) و شکر هم به آن اضافه نشده باشد. گفته میشود ماست برای حفظ تعادل روحی و جلوگیری از انواع کج خلقی و بداخلاقی هم مفید میباشد.
۸- انار: در باره انار قبلاً مقاله مفصلی ارائه شد. یک عدد انار ۴۰ درصد نیاز روزانه شخص به ویتامین سی را تامین می‌کند. همچنین انار منبعی غنی از اسید فولیک و آنتی آکسیدان شامل تركيبات فنوليك است كه آنتوسيانين ها در اين دسته قرا ر مي گيرند و لذا انار با ایجاد انواع سرطان، بخصوص سرطان پروستات در آقایان و سینه در خانمها مبارزه میکند. انار سرشار از ویتامین های A،B،C،E و قند تانن است. ‌مغز و دانه های انار ملین هستند و گوشت های فیبری درون انار روده ها را تمیز می کند. انار با داشتن ویتامین B سبب تقویت اعصاب می شود و به علت داشتن ویتامین B۶ ضد استفراغ بوده و درمان کننده ویار زنان باردار و همچنین مقوی قوای جنسی است و شاید برای همین در گذشته ها در ایران به عروس یک سبد انار هدیه میدانند. هم چنین انار به علت داشتن آهن، پتاسیم و ویتامین های موجود در آن برای تصفیه خون و خونسازی بدن مفید است (مخصوصاً برای خانمها) و بهترین موقع خوردن آن صبح ناشتا است. ماده اسید الاژیک ellagic acid موجود در انار که در گردو، توت فرنگی و انگور هم موجود است برای مبارزه با سرطان، ناراحتی های قلبی و آلزهایمر (از دست دادن حافظه) موثر است.

۹- اسفناج: از برگهای معجزه آسا که ریشه اش در شبه جزیده هند است اما توسط حکام مسلمان به اروپا و توسط ایرانیان به چین برده شد. اسفناج دارای مقادیر زیادی آهن، کلسیم، مگنزیوم، ویتامینهای ضد اکسیداسون آ، سی، ای، اسید فولیک و دهها ویتامین دیگر است و لذا گاهی اسفناج سلطان سبزی ها خوانده میشود. البته آهن و کلسیم اسفناج بواسطه الحاق به ماده اکسالات موجود در اسفناج براحتی قابل جذب بدن نیستند اما اسفناج بخارداده شده مقوی میباشد. بواسطه درصد اکسالات بالا در اسفناج افرادی کهسنگ کلیه دارند باید از اسفناج پرهیز کنند که در قبل به آن اشاره شد.

۱۰- تخمه بزرک (Flax seeds): از معجزات طبیعت و حاوی فسفر، روی، ویتامین ب ۶ ، اسید امگا ۳ و لیگنان میباشد که در جلوگیری از امراض قلبی و سرطان بخصوص سرطان سینه (و به قولی پروستات)، تقویت حافظه موثر میباشند. در هر ۱۰۰ گرم تخم برزک ۲۰ گرم پروتئین و ۲۸ گرم فیبر موجود میباشد که این مقدار فیبر در صورت مصرف با مقدار زیاد آب موجب پاکسازی سیستم گوارش و مسهل میباشد. تخم برزک آسیاب شده زودتر اکسیده میشود و در یخچال و جای تاریک نگهداری میشود. روغن تخم برزک هم بسیار مقوی میباشد. نوع ارگانیک Organic تخم برزک در فروشگاههای آمریکا موجود است و مصرف آن با سالادها، صبحانه Oatmeal و انواع غذا به سلامت بدن کمک میکند

Sinad2
10-23-2009, 08:42 PM
[Only registered and activated users can see links]ليموترش حاوي 46 تا 53 ميلي گرم ويتامين C است اما استفاده از آن در حرارت بالاي غذاي در حال طبخ باعث از بين رفتن خواص ويتامين C موجود در آن مي‌شود. دكتر عبدالحسيني ، متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا گفت: اين ميوه ترش مزه در درمان بيماران مبتلا به فشار خون بسيار مفيد است و وجود اين ماده مغذي به بهبود كم خوني ، آب مرواريد و سرطان معده و كولون نيز كمك مي‌كند.
وي تاكيد كرد: به علاوه ليموترش مملو از پتاسيم است پس چنانچه مبتلا به فشارخون هستيد بهتر است از اين ميوه در وعده‌هاي غذايي استفاده كنيد. بعلاوه شربت كم شكر آن نيز مي‌تواند يك نوشيدني مناسب براي تكميل غذاي فرد مبتلا به فشار خون باشد.
دكتر عبدالحسيني در پايان توصيه كرد: مصرف اين ميوه همراه با آب نيز در كاهش ابتلا به فشارخون مفيد است و بايد توجه داشت زماني كه در رژيم غذايي گنجانده مي‌شود در دماي بالا از آن استفاده نشود.

Safir
11-06-2009, 03:37 PM
گوجه

میوه این گیاه به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می گیرد . مهمترین ترکیبات گوجه فرنگی شامل حدود ۹۰ درصد و یا کم ی بیشترآب می باشد و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین های آ، ث، کا، تیامین ، ریبوفلاوین ، پانتوتنیک اسید، اسید فولیک، ویتامین ای، اسید آمینه های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک می باشد و به تازگی وجود ید نیز در گوجه فرنگی گزارش شده است . با توجه به ترکیبات یاد شده که فقط قسمتی از ترکیبات گوجه فرنگی را تشکیل می دهند می توان به خواص کم نظیر آن پی بر د . املاح معدنی موجود در این گیاه با ارزش وظایف مهمی در بدن ایفا می کند که بسیاری از آنها در
تحقیقات جدید پزشکی در حال بررس ی است .به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، گوجه فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می کند که باید به آن توجه کرد . در طب سنتی نقاط مختلف جهان، برای گوج ه فرنگی اثراتی در جهت تسکین و بهبود بعضی بیمار ی ها نظیر آسم، سرفه، آنفلوآنزا، امراض چشم، گوش درد، حصبه و تب زرد قایل می باشند . در مراجع جدید ع لمی خاصی ت های ضد میکروب، ضد اسهال، هضم کننده و ادرارآور را برای آن ذکر کرده اند . با توجه به ارزش غذایی و اثرات جالب دارویی آن، استفاده روزمره و یا ممتد آن در رژیم غذایی توصیه می شود .
محققان معتقدند: گوجه فرنگی با ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی ، در کنترل وزن افراد تاثیر زیادی دارد.

متخصصان علوم تغذیه پیشتر دریافته بودند : گیاهخواران و افرادی که میوه و سبزی زیادی مصرف می کنند ، در مقایسه با افرادی که از رژیم غذایی استاندارد مدرن حاوی غذاهای فراوری شده فراوان استفاده می کنند ،لاغرتر هستند، اما اکنون دریافتند این امر صرفا ناشی از پائین بودن کالری سبزی و میوه ها نیست.

گوجه فرنگی سرشار از لیکوپین است که بنابرعقیده دانشمندان با کاهش هورمون اشتها ، به احساس سیری افراد کمک می کند.

پژوهشگران دانشگاه ریدینگ انگلیسی با بررسی تاثیرات مصرف نان غنی شده با سبزیجات بر ۱۷ زن ۳۵- ۱۸ ساله که دارای وزن طبیعی هستند، دریافتند: در بین افرادی که از نان های غنی شده با پنیر خامه ای، هویج و گوجه فرنگی مصرف کردند، آنهایی که از نان دارای گوجه فرنگی استفاده کردند، بیشتر احساس سیری می کردند.

لیکوپین موجود در گوجه فرنگی که این سبزی را به رنگ قرمز در می آورد از ترکیبات اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است که به کاهش بیماری های قلبی و دیابت، فراموشی و برخی از انواع سرطان شهرت دارد.
* خواص درمانی گــوجه فرنــگی
گوجه‌فرنگی گیاهی است با نام علمی “lycopersiscom esculentum” از خانواده سیب زمینی “solanaceae” که به نام عمومی “‌tomato” در جهان مشهور است‌.
مقدمه:
میوه این گیاه که قسمت اصلی آن است به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس‌ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. اکثرا گوجه‌فرنگی را در زمانی که به رنگ قرمز است استفاده می‌کنند و کمتر از میوه سبز آن استفاده می‌شود‌.
* ترکیبات :
مهمترین ترکیبات گوجه‌فرنگی شامل حدود”۹۰″ درصد و یا کمی‌بیشتر آب می‌باشد و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین‌های آ، ث، کا، تیامین، ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید، اسید فولیک، ‌ویتامین ای، اسید آمینه‌های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک می‌باشد و به تازگی وجود ید نیز در گوجه‌فرنگی گزارش شده است‌.
گوجه فرنگی دارای قند، چربی، کلسیم، فسفر، آهن و ویتامین‌های a ، b، c، آk و پروتئین است. ویتامین‌‌a در گوجه فرنگی به مقدار فراوانی وجود دارد و این همان ویتامینی است که برای تقویت بینایی و رشد استخوان‌ها لازم است.
گوجه فرنگی برای تسکین دردهای عصبی و رفع بی‌اشتهایی و یبوست مفید است ولی باید دقت کرد گوجه فرنگی را حتما رسیده‌اش را بخوریم زیرا نارس آن ماده‌ای به نام سولاتنن دارد که یک نوع ماده سمی است.
گوجه فرنگی برای بیماری‌های رماتیسم و نقرس مفید است ولی برای بیماری‌های سرطان مضراست. گوجه فرنگی خام، هضمش دشوار ولی گوجه فرنگی پخته آمیخته با کره سهل‌الهضم است و کسانی که آلرژی دارند نباید گوجه فرنگی بخورند.
خواص گوجه فرنگی خام با پخته آن فرق دارد و اینکه عده‌ای می‌گویند گوجه فرنگی برای کبد مفید و عده‌ای دیگر می‌گویند برای کبد ضرر دارد. هردو سخن صحیح است! زیرا در حالی که خود گوجه فرنگی برای کبد مفید است.
ماده قرمز آن زیان آور است بنابراین، این میوه عجیب برای کبد هم مفید است و هم مضر. گفته می‌شود در خوردن گوجه فرنگی نباید افراط شود چرا که ممکن است تولید سنگ کلیه کند. شاید با خوردن سالاد گوجه فرنگی با روغن زیتون بتوان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد،‌ ولی در هر حال گوجه فرنگی روی هم رفته میوه‌ای مفید است که در عین حال نباید در خوردن آن افراط کرد.
با توجه به ترکیبات یاد شده که فقط قسمتی از ترکیبات گوجه‌فرنگی را تشکیل می‌دهند می‌توان به خواص کم نظیر آن پی برد‌. به همین دلیل در سال‌های “۱۹۸۰″ تا “۱۹۹۰″ حدود “۶۰۰۰″ مقاله تحقیقاتی در مورد تجزیه و شناسایی مواد ارزشمند این گیاه به چاپ رسیده است‌.
با وجود این که مسلم است هنوز تحقیقات در باره گوجه‌فرنگی به پایان نرسیده و بسیاری از مواد و عناصر آن کشف نشده‌اند ولی تحقیقات امروز حاکی از وجود مجموعه‌ای از عناصر و مواد بسیار ارزشمند برای انسان در این گیاه می‌باشد که کمتر کسی از آن آگاه بوده و به همین دلیل به ارزش آن واقف نمی‌باشند‌.
املاح معدنی موجود در این گیاه با ارزش وظایف مهمی‌ در بدن ایفا می‌کند که بسیاری از آنها در تحقیقات جدید پزشکی در حال بررسی است‌. گوجه‌فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌کند که باید به آن توجه کرد. دانه‌های گوجه‌فرنگی دارای روغن می‌باشند که برای تهیه مارگارین، سالاد و صابون مصرف می‌شود‌.
* اثرات گوجه در طب سنتی
در طب سنتی نقاط مختلف جهان، برای گوجه‌فرنگی اثراتی در جهت تسکین و بهبود بعضی بیماری‌ها نظیر آسم، سرفه، آنفلوآنزا، امراض چشم، گوش درد، حصبه، برص و تب زرد قایل می‌باشند‌. در مراجع جدید علمی‌خاصیت‌های ضد میکروب، ضد اسهال، هضم کننده و ادرارآور را برای آن ذکر کرده‌اند‌.
گر چه شباهت‌هایی بین ترکیبات گوجه‌فرنگی قرمز و سبز (نرسیده) وجود دارد، ولی رنگ‌های گیاهی موجود در گوجه‌فرنگی رسیده (قرمز) در سبز وجود ندارد و ممکن است گاهی در گوجه‌فرنگی سبز، مواد سمی ‌وجود داشته باشد‌. با توجه به ارزش غذایی و اثرات جالب دارویی آن، استفاده روزمره و یا ممتد آن در رژیم غذایی توصیه می‌شود‌.
یکی دیگر از استفاده‌های باارزش گوجه‌فرنگی استفاده از ماسک آن برای خانم‌هاست‌. این مورد به خصوص برای کسانی که به گوجه‌فرنگی حساسیت ندارند مفید است‌. برای استفاده از این ماسک می‌توان پس از استحمام که منافذ پوست بازتر می‌باشند یک یا دو گوجه‌فرنگی تازه را له کرده و برای مدت “۱۵″ تا “۲۰″ دقیقه روی پوست صورت پهن کرد و سپس با آب شستشو داد.
این ماسک به علت داشتن مواد ارزشمند می‌تواند در طراوت و شادابی پوست مؤثر واقع شود. البته باید ذکر کرد که استفاده از ماسک‌های میوه‌ها احتیاج به زمان طولانی دارد و باید هفته‌ای دو یا سه بار از آن‌ها استفاده کرد‌. چرا که غلظت مواد مؤثر آن‌ها نسبتا پایین بوده و اثرات آنها کند است و در مقایسه با ماسک‌های شیمیایی که غلظت مواد آنها بیش از “۲۰″ برابر مواد طبیعی می‌باشند، احتیاج به مصرف مداوم و طولانی دارند ولی در عوض عوارض جانبی محصولات شیمیایی را به دنبال ندارند‌.
با توجه به این که خوردن سبزی‌های تازه و انواع میوه‌ها برای سلامتی و جلوگیری از چاقی بی‌رویه خانم‌ها دارای اهمیت است،‌ خوردن گوجه‌فرنگی به عنوان یک میوه باارزش در رژیم غذایی روزانه یا هفتگی توصیه می‌شود.
مصرف مداوم گوجه فرنگی، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. این عامل موثر لیکوپن نام دارد که یک آنتی اکسیدان است و باعث قرمز رنگ شدن میوه و سبزیجات می شود و در برابر رادیکال های آزاد و زیان آور اکسیژن محافظت می کند.
تحقیقی که بر روی “۳۲″ بیمار مبتلا به سرطان پروستات انجام گرفته، نشان داد مقدار لیکوپن در بافت پروستات افرادی که در رژیم غذایی آنها گوجه فرنگی و فراورده های آن وجود دارد، زیاد است. آسیبهای ناشی از سرطان پروستات در این افراد ۲۸ درصد کمتر از دورانی بوده که گوجه فرنگی مصرف نمی کردند.
این آمار، تاثیر زیاد گوجه فرنگی و لیکوپن موجود در آن در پیشگیری و درمان سرطان پروستات را نشان می دهد. که می توان از این ماده به عنوان یک مکمل غذایی در رژیم بیماران استفاده کرد.
رادیکال های آزادی که از اکسیژن به وجود می آید می تواند بسیار زیان آور بوده و تومورهای خطرناکی را ایجاد کند.
* مصرف گوجه فرنگی به تنظیم فشارخون و رفع ورم مفاصل کمک می کند
گوجه فرنگی سرشار از ماده ای به نام لیکوپن بوده که از آنتی اکسیدان ها به شمار می آید و در واقع لیکوپن ماده ای ضد سرطان است و خوردن گوجه فرنگی از بروز سرطان لوزالمعده پروستات و رحم پیشگیری می کند.
مهمترین ترکیبات گوجه فرنگی شامل حدود ۸۰ درصد آب و بقیه آن را پروتئین چربی قندهای مختلف از جمله گلوگز و فروکتوز اسید آمینه و املاح معدنی از جمله کلسیم فسفر آهن e تیامین ریبوفلاوین ویتامین ب ۵ اسید فولیک ویتامین a k سدیم پتاسیم منیزیوم مس منگنز کبالت روی و آرسنیک است و به تازگی وجود ید نیز در گوجه فرنگی گزارش شده است .
گوجه فرنگی سرشار از ماده ای به نام لیکوپن بوده که از آنتی اکسیدان ها به شمار می آید و در واقع لیکوپن ماده ای ضد سرطان است و خوردن گوجه فرنگی از بروز سرطان لوزالمعده پروستات و رحم پیشگیری می کند.
گوجه فرنگی حاوی اسید فولیک و مواد غذایی که دارای این ترکیب شیمیایی است مقاومت بدن را دربرابر حمله سرطان ریه افزایش می دهد.
گوجه فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می کند که باید به آن توجه کرد. دانه های آن حاوی نوعی روغن است که برای تهیه مارگارین سالاد و انواعی از صابون استفاده می شود.
کمک به رقیق شدن خون رفع ورم مخاط روده کاهش کلسترون خون کمک به تنظیم فشارخون و برطرف کردن ورم مفاصل از دیگر فواید گوجه فرنگی است .
توصیه می شود; افرادی که معده حساس دارند و یا از زخم های معده یا روده رنج می برند نباید در خوردن گوجه فرنگی افراط کنند.
مبتلایان به درد مفاصل گوجه فرنگی بخورند
* مبتلایان به درد مفاصل گوجه فرنگی بخورند.
پزشکان متخصص به بیماران مبتلا به درد‌های مفاصل توصیه می‌کنند؛ مصرف گوجه فرنگیرا در برنامه غذایی‌شان بگنجانند.
گوجه فرنگی سرشار از ویتامین آ است ومصرف آن برای تقویت بینایی و رشد و نمو استخوان‌ها مفید است.
بررسی ترکیبات و مواد موجود در گوجه فرنگی نشان می‌دهد که در میوه گوجه فرنگی رسیده، گلوکز، فروکتوز، ساکاروز و تقریبا تمام آمینواسیدهای اصلی به استثنای ترپتوفان وجود دارد.
اسید آلی اصلی و عمده موجود در گوجه فرنگی، اسید سیتریک است. اسیدیته میوه به‌تدریج از مرحله سبزی به طرف قرمز شدن افزایش می‌یابد و حداکثر آن، موقعی است که قرمز شدن و رنگ عوض کردن آن آغاز می‌گردد و پس از آن رو به کاهش می‌گذارد.
ماده رنگی اصلی و عمده گوجه‌فرنگی کاروتنوئید، بتاکاروتن و لیکوپن است. حداکثر مقدار کاروتنوئیدها در حالتی است که گوجه‌فرنگی در زیر تابش مستقیم نور رشد می‌کند.
میوه نارس گوجه فرنگی سمی است و باید از خوردن آن پرهیز کرد. به علاوه خوردن برگ آن که به‌عنوان دارو در مواردی تجویز می‌شود، باید در حد اعتدال و به مقدار مجاز و محدود، در حدی که پزشک تعیین کرده مصرف شود، زیرا برگ آن هم سمی است.
مصرف گوجه‌‌فرنگی برای مبتلایان به درد مفاصل تجویز شده است و برای مبتلایان به نقرس و روماتیسم مفید است.

Safir
11-08-2009, 01:58 PM
مصرف مغز بادام، حافظه و قدرت تمرکز را تقویت کرد

تحقیقات جدید نشان می دهد می توان با مصرف انواع مغزها به ویژه مغز بادام، حافظه و قدرت تمرکز را تقویت کرد.
پژوهشگران چینی با تحقیقاتی بر ۲۰۰۰ فرد بالغ دریافتند: افرادی که در رژیم غذایی آنان ماده معدنی سِلِنیوم به اندازه کافی وجود ندارد، در مقایسه با افرادی که مقادیر کافی از این ماده را مصرف می کنند از نظر کارایی مغزی ده سال پیرتر هستند.

به گفته پژوهشگران: می توان با مصرف روزانه یک عدد بادام این نیاز غذایی بدن را تامین و به افزایش کارایی حافظه و ذهن کمک کرد.

سلنیوم فعالیت آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد و از ذهن در برابر آسیب “دی ان ای” و آسیب های حافظه محافظت می کند؛ این ماده علاوه بر تقویت حافظه، در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی، سرطان و آرتروز نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

ماهی و آردی که موادمغذی از آن جدا نشده باشد، از منابع سلنیوم هستند اما بادام بهترین منبع تامین کننده این ماده به شمار می رود.

سلنیوم به مقدار زیاد در بادام یافت می شود.

XIII
11-11-2009, 01:21 PM
خواص دارویی پیاز ([Only registered and activated users can see links])

به تازگی اعلام شده که پیاز از ابتلا به آنفلوانزای خوکی جلوگیری می کند. به این ترتیب که کافیست در

هر اتاق خانه یک پیازتوی ظرفی بگذاریم و این پیاز ها ویروس ها را جذب خود کرده و مانع ابتلای شما

می شود. وخوردن پیاز هم خواصی دارد که در زیر میخوانید


از پیاز به عنوان یك داروی ضدعفونی كننده استفاده می شود. مالیدن آب پیاز به صورت از ایجاد لكه ها جلوگیری می كند. و از مخلوط آب پیاز و عسل می توان به عنوان یك كرم ضد چروك استفاده كرد.

پیاز سرشار از ویتامین C، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روی است که تاکنون تحقیقات زیادی برای اثبات خواص آن صورت گرفته است.

پیاز و پوكی استخوان

خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی به ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس، تركیبی در پیاز شناسایی كرده اند كه از كاهش حجم استخوان و پوكی آن جلوگیری می كند. این ماده در پیش گیری در كاهش نیافتن مواد مصرفی ـ به ویژه كلیة سلول های استخوانی ـ تأثیر زیادی دارد.

ـ پیاز، قند خون و كلسترول را پایین می آورد.

پیاز یكی از گیاهان بسیار قدیمی است كه انسان آن را شناخته و در غذای خود استفاده می كرده است در كتاب های پزشكان مسلمان قدیم از پیاز به سبب داشتن الیاف و ویتامین ها و فلزات به عنوان داروخانه ای كامل نامبرده شده است.

خواص پیاز

بوی آن میكروب های مضر را از بین می برد.

قند خون را كاهش می دهد.

از ابتلا به سكته جلوگیری می كند.

قلب را فعال می كند و كلسترول را كاهش می دهد.

گردش خون را تقویت می كند.

به سبب داشتن آنتی اكسیدان، تنش و نگرانی را از بین می برد.

الیاف غذایی آن دستگاه هاضمه را تقویت می كند.

پیاز از سرطان ریه جلوگیری می كند:

مواد شیمیایی موجود در پیاز خطر ابتلا به سرطان ریه را كاهش می دهد. مواد «فلاونوید» از دچار شدن به انواع بیماری ها جلوگیری می كند و به وفور در پیاز یافت می شود.

(پیاز و سیر از گیاهان طبیعی بسیار خوبند و برای سلامتی انسان بسیار مفیدند و تنها عیب آنها بوی بدشان است كه سبب آزار دیگران می شود.)

-پیاز برای پوست بسیار مفید است. زیرا خون را تصفیه می كند و در نتیجه رنگ چهره زیباتر و جذاب تر می شود.

همچنین پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شود. پیاز به دلیل داشتن آهك، دندانها را محكم می كند و باعث استحكام استخوان بندی بدن می شود. بنابراین خوردن پیاز در كودكان مبتلا به نرمی استخوان و سالمندان مفید است.

اگر سرما خورده اید، چند پیاز را برش داده و در نقاط مختلف خانه قرار دهید.... پیاز مانند یك دستگاه تصفیة هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری خواهد كرد.

همچنین اگر خارج خانه غذا می خورید، پیاز را همراه آن مصرف كنید، زیرا ماده ای در پیاز وجود دارد كه از مسمومیت غذایی حاصل از خوردن گوشت مانده جلوگیری می كند.

اگر شخصی به دلیل مصیبت وارده دچار حملات عصبی شده، پیازی را به دوئ نیم كرده و جلوی بینی او بگیرید.

پیازچه

پیازچه فواید متعددی دارد. به تازگی متخصصان علوم تغذیه فرانسه در یافه اند كه پیازچه ادرار آور است زیرا ۸۵ در صد آن را آب تشكیل می دهد.

در پیازچه ۲۴۳ میلی گرم پتاسیم و ۴ میلی گرم سدیم و ۲۷ گرم كالری است.

دانشمندان دریافته اند كه بخش سفید رنگ پیازچه دارای مواد قندی است كه در ادرار كردن تأثیر می گذارد و بخش سبز آن ویتامین«ث» دارد كه دستگاه دفاعی بدن را تقویت می كند. و ۲ میلی گرم ماده كاوتین پیازچه به بازسازی سلولها كمك می كند.

همچنین پیاز به دلیل داشتن ماده گلوکوزین که مشابه هورمون انسولین است، قند خون را تنظیم می‌کند.

گفتنی است، خوردن نصف پیاز متوسط در روز ۳۰ درصد از مقدار کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد و به جای آن باعث افزایش کلسترول خوب خون می‌شود. پیاز منبع غنی نوعی اکسیدان است که از بروز سرطان در افراد جلوگیری می‌کند.

این گیاه خوراکی از بیماری آب مروارید در چشم نیز جلوگیری می‌کند و بنابراین مصرف آن به افراد مسن توصیه می‌شود

Safir
11-28-2009, 12:19 PM
زرد آلو اسلحه ضد پیری
یکی از عمده ترین و مهم ترین مواد غذایی مردم طولانی عمر منطقه ای در هیمالیا به نام هونزا ولی زرد الو می باشد. با توجه به این شواهد و تحقیقات دانشمندان تصور می شود که این میوه نقش موثری در افزایش عمر دارد.

به گزارش گروه ترجمه «سلامت نیوز»، این میوه سرشار از کاروتنوئید است . کاروتنوئید نوعی آنتی اکسیدان است که مانع از بروز بیماری های قلبی می شود. کلسترول بد خون را کاهش می دهد و از عوامل ضد سرطانی به حساب می آید. در پزشکی چین باستان ، زرد آلو به عنوان احیا کننده مایعات بدن و زهر زدا مورد توجه بوده است. این میوه نقش اساسی در سرکوب تشنگی دارد.

مغز موجود در هسته این میوه نیز برای سلامتی بسیار مفید است. تنظیم سیستم تنفسی و تخفیف سرفه از تاثیرات مثبت این قسمت میوه است.

در پایان اکیدا توصیه میشود که روزانه بیش از 5 عدد از مغز میوه زرد الو را مصرف نکنید.

arianoush_p_1988
12-05-2009, 01:47 AM
آب ميوه ها وسبزي ها كه از فشردن ميوه يا اعضاي مختلف سبزي ها به دست مي آيد ، در صورت تازه بودن ، در بهبود بعضي بيماري ها و حتي درمان آنها ، اثر محسوس دارند بعـلاوه مصـرف آنها ، افراد سـالـم را نيز شاداب تر مي كند .
خواص درماني آب ميوه ها :
آب آناناس : شيره آناناس داراي ويتامين هاي مختلف ، عناصر معدني مفيد ، املاح معدني ونوعي فرمان هضم كننده بسيار قوي است . آب آناناس در رفع نارسايي هاي هضمي موثر واقع مي شود و در دوران نمو ، همچنين در دوران نقاهت ، اثر سازنده و تامين كننده قواي بدن ظاهر مي كند و نيز داراي خاصيت رفع مسموميت است .
آب انار : اثر مفرح دارد . مصرف رقيق شده آن با آب ، در بيماري هاي مجاري ادرار ، بيماري هاي مختلف نـاشي از التـهاب دستگاه هاي بدن و در بيماران مبتلا به عدم كفايت ترشح صفرا ، توصيه شده است .
آب انگور : شيره انگور كه شير گياهي ( Lait vegetal ) نيز نام نهاده شده است ، اثر انرژي زايي قوي دارد به طوري كه هر كيلو گـرم آن ، مـعـادل 800 تا 900 كالـري ، انـرژي ايـجـاد مي كنـد . داراي اثـر نيــرو دهـنـده و ضـد سـم قـوي اسـت . در بر افروختگي ها ، روماتيسم ، نقرس ، سنگ كليه ، زيادي اوره خون ، اختلالات ناشي از بالا بودن فشار خون ، ورم روده اثرات درماني ظاهر مي كند . مصرف 1000 تا 1200 گرم آب انگور به مدت چند روز ، در افراد چاق و در رفع خستگي عمومي بدن مفـيـد واقـع مي شود .
آب پرتقال : آب پرتقال ، اثر مقوي ونشاط آور دارد و چون با مصرف آن ، غلضت خون كاهش حاصل مي كند ، مي توان آن را محافظ خوبي براي عروق خوني به حساب آورد . اگر آب پرتقال ، بدون پوست كندن ، تهيه شود اثر نيرومندتر ظاهر مي كند . آب پرتقال داراي ويتامين هاي C2 ( محافظ عروق خوني ) ، پرو ويتامينA ( كاروتن ) و B است .
آب سيب : آب سيب اثر نيرودهنده اعصاب و ماهيچه ها را دارد و دفع كننده مواد سمي بدن است ، براي مبتلايان به رماتيسم ونقرس مفيد واقع مي شود . ضمناً ضد عفوني كننده روده و تصفيه كننده خون است و در بيماري هاي مختلف ، به عنوان يك نوشابه مفيد و مفرح به بيماران داده مي شود .آب سيب رسيده داراي اثر ملين است و مي تواند مورد استفاده مبتلايان به يبوست قرار بگيرد .
آب گوجه : آب گوجه ، ويتامين هاي A، B ،C و عناصر معدني مفيد مانند آهن ، منيزيم ، پتاسيم ، فسفر و .... دارد . نيرودهنده عصب ، انرژي زا و ضد سم است . براي مبتلايان به رماتيسم ، تصلب شراين وكساني كه پيوسته احساس خستگي مي كنند ، خواص درماني ظاهر مي كند .
آب نارنگي : آب نارنگي به دليل داشتن برم (brome ) خواص مسكن ظاهر مي كند .
آب هلو : سو ء هضم را درمان مي كند ودر دفع رسوبات ادراري موثر واقع مي شود .
آب گلابي : تصفيه كننده خون ، دفع كننده اسيداوريك و تامين كننده عناصر معدني مورد نـيـاز بـدن است . مـصـرف آن در بيماري هاي مختلف مانند كم خوني ، خستگي عمومي و بيماري سل ، اثرات مفيد ظاهر مي كند ضمناً به علت قابض بودن ، در رفع اسهال هاي ساده اثر درماني دارد .
آب سبزي ها
آب اسفناج : آب اسفناج به علت دارا بودن مواد معدني فراوان , كلروفيل و آهن ، در تامين عناصر معدني و ضروري بدن ، همچنين سازندگي خون ، كمك موثر مي كند و از آن در رفع كم خوني هامي توان نتايج درماني گرفت .آب اسفناج ، در تقويت بيماران در دوره نقاهت و در رفع خستگي هاي جسماني وروحي اشخاص مسن و اطفال ، اثرات مفيد ظاهر مي كند .
آب بولاغ اوتي( علف چشمه ) : آب بولاغ اوتي ، اثر دفع رسوبات صفراوي و مجاري ادرار را دارد بعلاوه ضد عفوني كننده دستگاه تنفسي ، تامين كننده عناصر معدني بدن و ضد اسـكوربـوت قـوي اسـت . آب بـولاغ اوتـي بـعـلـت دارا بـودن اسـانـس گوگرد دار ، املاح معدني و ويتامين هاي مختلف ، كه هر يك اختصاصات درماني خاص دارند ، در درمان بيماري هاي مختلف موثر واقع مي شود .
براي مبتلايان به ديابت ( مرض قند ) نيز مفيد واقع مي شود . بعلاوه شهرت دارد كه داراي اثر ضد سرطان است . آب بولاغ اوتي ، در درمان بيماري هاي جلدي و درماتوزها ( dermatoses ) ، اثرات شفابخش ظاهر مي نمايد .
آب پياز : آب پياز داراي اثر مدر و دفع سموم بدن مانند اوره واسيد اوريك است بعلاوه اثر ضد عفوني كننده مجاري ادرار را دارد . مصرف آن براي مبتلايان به ديابت ، رماتيسم ، ورم پروستات ، خستگي عمومي و خيز اندام ها بسيار مفيد است .
آب رازيانه : آب رازيانه كه از فشردن تمام قسمت هاي گياه به دست مي آيد ، به آب سبزي هاي ديگر ، به منظور تقويت اثر مدر و خاصيت ضد رماتيسم ، ضد كرم و زياد كننده ترشحات شير افزوده مي شود .
آب شلغم : آب شلغم به علت دارا بودن آهن و عناصر و تركيبات مفيد و ويتامين هاي مختـلـف ، اثـرات شفـابـخش در رفـع ناراحتي هاي برونش ها ، مجاري صفراوي و در بيماري هاي ناشي ازكمبود عناصر معدني بدن ، ظاهر مي كند .
آب هويج : آب هويج در درمان كم خوني ها ، زخم معده واثني عشر ( اولسر ) ورم روده بزرگ و كوچك ، اسهال هاي ساده ، بيماري هاي كبدي- صفراوي ، مسموميت ها ، ناراحتي هاي جلدي مختلف ( درماتوزها ) موثر واقع مي شود . آب هويج با دارا بودن عناصري مانند آهن ، فسفر ، منيزيوم كه در ساخته شدن خون و بافت ها ضرورت دارند و همچنين ويتامين هاي مختلف مخصوصاً پروويتامين موادي نظير پكتين ها و..... ، در درمان بسياري از بيماري ها تاثير فراوان مي گذارد .

Sinad2
12-06-2009, 08:51 PM
[Only registered and activated users can see links]
سلامت نیوز: برای افزایش حوصله، حافظه و تقویت ماهیچه ها بهتر است مردان از یکسری موادغذایی استفاده کنند.

1- ماهی ساردین برای سلامت قلب شما ضروری است.
2- بادام کوهی برای پیشگیری از سرطان پروستات بسیار مفید است.
3- سبزیجات تازه به خصوص لوبیا سبز برای ارتقای حوصله شما مفید است.
4- دانه کنجد قوای جنسی شما را تقویت می کند.
5- میوه بلوبری برای تقویت حافظه شما مفید است.
6- عدس غذای بسیار مفید و سرشار از انرژی برای مردان است.

arianoush_p_1988
12-06-2009, 09:38 PM
چای سبز يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است . خاصيت ضدچربی ( از هر نوع آن ) دارد و مقوی اعصاب است . قدری نيز خاصيت تب بری دارد . چای سبز موجـب تقويت معده می شود و ضمن دفع سموم بدن نفخ معده را نيز برطرف می كند .
حدود ۵ هزار سال قبل وقتی امپراتور چين با يك فنجان آب داغ در دست به همراه تعدادی از همراهان بر روی تپه ای ايستاده بود ، باد ملايمی وزيد و چند برگ چای داخل فنجانش افتاد . همين امر آب ساده و بی طعم را متحول كرد ؛ يك فنجان چای درست شده بود .
خاستگاه اوليه چای ، چين است . چای را در قرن سيزدهم ميلادی برای نخستين بار ماركوپولو سياح ونيزی به اروپا برد و مدت ها به علت گرانی و كميابی اش فقط آشاميدنی لوكس طبقات بالای جامعه و درباريان بود .
پيشينه مصرف چای در ايران به قرن هفدهم برمی گردد . اما كشت اين گياه نخستين بار به همت ميرزاعلی مشهور به كاشف السلطنه در سال ۱۲۷۶ شمسی انجام شد . لقب كاشف السلطنه ، چایكار بود . شاهزاده حاجی محمدميرزا كاشف السلطنه چایكار ، پس از اتمام تحصيلاتش در اروپا در سال ۱۳۱۴ هجری قمری و در ۳۵ سالگی با سمت كنسول به هندوستان رفت ، در آنجا فن زراعت چای را آموخت و اين محصول را با زحماتی زياد ـ يعنی به طور قاچاق! ـ به ايران آورد . او نخستين كسی بود كه چاي كاری را در ايران رواج داد و تمام عمر خود را صرف ارائه اين خدمت كرد .
● انواع چای :
۳ نوع چای وجود دارد : چای سبز ، چای سياه ، چای اوولانگ . چای سياه بيشتر در اروپا ، آمريكای شمالی و آفريقای شمالی استفاده می شود ، چای سبز در آسيا و چای اوولانگ درچين و ويتنام.
● چای مرغوب را بشناسيم :
محمدعـلی رضـايی كارشنـاس گياهان دارويی معتقد است : « چای مرغوب بايد رنگ قهوه ای مايل به سياه و ملايم داشته باشد ، گس باشد و هيچ گونه بوی غيرطبيعی ندهد . در غير اين صورت چای ، طبيعی نيست و با افزودن طعم دهنده ها و مواد شيميايی فرآوری شده است » .
رضايی می گويد : « زمان دم كشيدن چای مرغوب ۲۰ دقيقه است در حالی كه چای فـرآوری شده با رنـگ ها و مـواد شـيـميـايـی در مدت كوتاهـی دم می كشـد و رنـگ می اندازد » .
اين كارشناس بهترين روش دم كردن چای را همان شيوه قديمی و سنتی ايرانيان می داند و می گويد دم كردن چای در ظروف نشكن ، پيركس يا چایساز سبب می شود خواص چای تا حدودی كاهش يابد .
● چای ميوه نخوريم :
مصرف انواع چای ميوه در بسته بندی های گوناگون در جامعه رواج يافته است اما متخصصان تغذيه معتقدند اين نوشيدنی ها از طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی توليد شده و برای سلامتی مضر است . متخصصان توصيه می كنند به جای مصرف اين گونه نوشيدنی ها از دم نوش های سنتی استفاده شود .
● چای سبز :
اگرچه چای سبز نوشيدنی ملی ژاپنی هاست اما چينی ها نيز از طرفداران پر و پا قرص اين چای اند و خود نوعی چای توليد می كنند كه عطر تند گل ياس و گل های ديگر را در خود دارد و به نام ماندرن بزرگ ياسی شهرت يافته است . نوشيدن اين چای بعد از خوردن غذای چينی بسيار دلچسب است .
● خواص دارويی چای سبز :
چای سبز يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است . خاصيت ضدچربی ( از هر نوع آن ) دارد و مقوی اعصاب است . قدری نيز خاصيت تب بری دارد . چای سبز موجب تقويت معده می شود و ضمن دفع سموم بدن نفخ معده را نيز برطرف می كند . اين چای موجب تقويت حافظه می شود و برای افراد افسرده داروی مناسبی است . چای سبز موجب نشاط و سرزندگی می شود .
مطالعات دانشمندان ژاپنی حاكی است كه چای سبز پس از مصرف در سلول های معده تجمع يافته و بدین ترتيب موجب افزايش غلظت عوامل جلوگيری كننده از رشد سلول ها می شود و به دنبال آن مرگ سلولی در سلول های سرطانی معده را موجب خواهد شد .
همچنين چای سبز از سرطان ريه جلوگيری می كند و اثرات سيگار كشيـدن را كاهـش می دهد سرطان خون نيز به وسيله چای سبز قابل درمان است . خواص ضد سرطانی و ضد جهش زايی چای سبز سبب شده كه امروز بسياری از غذاها ، نوشابه ها و لوازم آرايشی و بهداشتی با عصاره اين گياه غنی و اين عصاره به عنوان يك مكمل به آنها اضافه شود . چای سبز چسبندگی پلاكت های خون را كاهش می دهد و در جلوگيری از تشكيل لخته های خون مؤثر است .
بيماری های قلبی :
يکـی از عوامل اصلی امراض و حمله هاب قلبی ، وجود کلسترول بالا در خون انسان است . چای سبز علاوه بر ويتامين های A و C خود ، باعث کاهش کلسترول در خون نيز می گردد که اين موضوع خطر احتمال حمله قلبـی و امراضـی از اين دسـته را پـايـيـن می آورد .
استحکام دندان ها :
اين نوع چای حاوی ماده ای بنام فلورين ( fluorine ) نيز است . فلورين سبب می شود تا ساختار داخلی دندان ها محکم شود و از پوکی و کرم خوردگی آنها جلوگيری می کند.
آرامبخش و زد استرس :
اين نوشيدنی گياهی نوعی آرام بخش نيز محسوب می شود . با نوشيدن اين چای سيستم عصبی بدن شما مقاومتر شده ، آرامش اعصاب و دوری از فشارهای عصبی را برای شما به ارمغان می آورد . از آنجايی که بسياری از بيماري ها ارتباط مستقيم با استرس و سيستم عصبی دارند ، نوشيدن اين چای را می توان به نوعی داروی تمام بيماري ها نام برد .
فوايد ديگر :
از فوايد ديگر چای سبز می توان به موارد زير اشاره کرد :
_ بالا بردن قدرت فکری و قابليت تمرکز بهتر
_ پيشگيری از امراضی مثل آلزايمر
_ درمان آماس مفاصل
درمان و پيشگيری از بيماری MS
کاهش وزن در افراد چاق
● دم كردن چای به روش چينی :
برای هر فنجان چای ، دو پنسه ( مقدار چای كه بين دو انگشت شصـت و سبـابه قـرار می گيرد ) چای در قوری ريخته و كمی آب جوش روی آن بريزيد و مدت ۲ دقيقه كنار بگذاريد . پس از ۲ دقيقه آب آن را خالی كنيد زيرا آب دارای مقدار زيادی تانن است . سپس قوری را از آب جوش پر كرده ۳ تا ۵ دقيقه روی سماور بگذاريد تا دم بكشد . اين چای مقدار زيادی از عناصر مضر خود را از دست داده است .

arianoush_p_1988
12-26-2009, 04:06 AM
[Only registered and activated users can see links]
جاى تعجب نيست اگر بگوييم پرتقال ها يكى از محبوب ترين ميوه هاى جهان هستند. اين ميوه نارنجى و خوشرنگ از زمستان تا تابستان در دسترس است و براى تهيه دسرها و حتى برخى از غذاها از آن استفاده مى شود. يك ليوان آب پرتقال هم نوشيدنى خوشمزه و دلچسبى است كه خوردن آن در طول روز به سلامت و شادابى شما كمك مى كند. بنابراين از خوردن پرتقال ها لذت ببريد و اين ميوه مقوى و خوش طعم را در ميان وعده هاى غذايى خود بگنجانيد. مانند ساير ميوه ها، پرتقال هم حاوى عناصر و تركيبات ارزشمندى است كه به پيشگيرى از انواع و اقسام بيمارى هاى رايج كمك مى كند، از جمله انواع سرطان هاى گوارشى مانند سرطان معده، مرى، لوزالمعده و...

ويتامين C
ممكن است قبلاً هم شنيده باشيد كه پرتقال ها يك منبع غنى از ويتامين C هستند، ولى آيا مى دانيد كه اين ويتامين تا چه حد براى سلامتى ما مفيد است؟ ويتامين C يك آنتى اكسيدان قابل حل در بدن است كه راديكال هاى آزاد و تخريب ناشى از آنها را خنثى مى كند. بنابراين عاملى براى پيشگيرى از ابتلا به سرطان محسوب مى شود. همچنين ويتامين C براى فعاليت درست يك سيستم ايمنى سالم، ضرورى است. توصيه مى شود در فصل زمستان بيشتر از ويتامين C و پرتقال استفاده كنيد تا در صورت بروز سرماخوردگى علائم اين بيمارى در شما كاهش يابد و سريعتر بهبود پيدا كنيد. به علاوه مصرف ويتامين C به جلوگيرى از عفونت هاى گوش كمك مى كند.

يك منبع عالى از فيبرها
مزاياى سلامتى پرتقال را با فيبرها ادامه مى دهيم. يك پرتقال به تنهايى ۱۲‎/۵ درصد از فيبر روزانه مورد نياز بدن را تأمين مى كند كه براى كاهش سطح كلسترول خون مفيد است، در نتيجه از بسته شدن رگ ها جلوگيرى مى كند. از مزاياى ديگر فيبر اين است كه مى تواند قند خون را كنترل كند، به همين دليل خوردن پرتقال براى افراد مبتلا به ديابت هم توصيه مى شود. به اضافه اينكه قند طبيعى موجود در پرتقال (فروكتوز) مى تواند از افزايش قند خون ممانعت كند.
فيبر موجود در پرتقال عوامل شيميايى ايجاد سرطان را محصور و آنها را از سلول هاى روده دور نگه مى دارد، بدين ترتيب يكى از راه هاى حفاظت در مقابل سرطان روده محسوب مى شود. همچنين فيبر مى تواند براى كاهش يبوست يا اسهال در افرادى كه مزاج تحريك پذيريدارند، مؤثر باشد.

جلوگيرى از ايجاد سنگ كليه
آيا مى خواهيد خطر ايجاد سنگ كليه در بدنتان را كاهش دهيد؟ آب پرتقال بخوريد. اسيد سيتريك تركيبى است كه در مركباتى چون پرتقال و ليمو يافت مى شود. اين اسيد قادر است بدن را در مقابل تشكيل سنگ هاى كليه مصون نگه دارد.
يك مطالعه كه نتايج آن در نشريه تغذيه انگلستان به چاپ رسيده نشان مى دهد هنگامى كه زنان روزانه يك دوم تا يك ليتر آب پرتقال، آب گريپ فروت يا آب سيب بخورند، اسيديته ادرار و اسيد سيتريك مدفوع آنها افزايش يافته، در نتيجه احتمال ايجاد سنگ هاى اكسيد شده كلسيم در بدنشان كاهش مى يابد.
البته به ياد داشته باشيد كه براى به حداقل رساندن احتمال ايجاد سنگ در كليه هايتان بين آب پرتقال و شربت آبليمو، دومى را انتخاب كنيد چون مؤثرتر است.

كاهش خطر ابتلا به سرطان معده
خوردن روزى يك عدد پرتقال به شما كمك مى كند تا از ابتلا به زخم معده مصون بمانيد. نتايج بررسى هاى دانشكده تغذيه آمريكا نشان مى دهد افرادى كه سطح ويتامين C خونشان بالاست، كمتر از سايرين به سرطان معده دچار مى شوند. همچنين در اين اشخاص احتمال ايجاد باكترى هايى كه مسؤول بروز زخم هاى گوارشى هستند، ۲۵ درصد كمتر است. پس براى پيشگيرى از ايجاد زخم هاى گوارشى، مخصوصاً زخم معده، نوشيدن يك ليوان آب پرتقال يا خوردن يك پرتقال تازه را فراموش نكنيد.

خطر كمتر ايجاد سرطان ريه پيشرفته
در پرتقال و همين طور نارنگى و هلو، تركيباتى وجود دارد كه مى تواند خطر ايجاد سرطان ريه پيشرفته را كاهش دهد. در تحقيقات دانشمندان چينى بر روى ۶۳۲۵۷ نفر به مدت ۸ سال ثابت شد افرادى كه از اين ميوه بيشتر مصرف مى كنند ۲۷ درصد كمتر از بقيه به سرطان ريه مبتلا مى شوند. همچنين سيگارى هايى كه پرتقال مصرف مى كنند ۳۷ درصد كمتر از ساير سيگارى ها به اين بيمارى مبتلا خواهند شد.

فشار خون
آب پرتقال سرشار از پتاسيم است و خوردن آن براى بيماران مبتلا به فشار خون توصيه مى شود؛ چون اين افراد داروهايى مصرف مى كنند كه ممكن است به دليل استفاده از آنها پتاسيم خونشان كاهش يابد، به همين دليل مصرف پرتقال مى تواند به جبران اين نقصان كمك كند.


آب مرواريد
خوردن مركبات و بويژه پرتقال به حفاظت عدسى هاى چشم كمك كرده و از بروز آب مرواريد پيشگيرى مى كند. به طور طبيعى مقدارى ويتامين C در عدسى هاى چشم ها يافت مى شود. اگر كمتر از ميزان مورد نياز بدنمان طى روز ويتامين C مصرف كنيم، خطر ايجاد اين بيمارى افزايش مى يابد.
كم خونى
عنصر ضرورى براى مبارزه با كم خونى آهن است و ويتامين C يكى از تركيباتى است كه به افزايش جذب آهن در بدن كمك مى كند. يكى از منابع تأمين آهن گوشت است، بنابراين گياهخواران يا افرادى كه گوشت كمى مصرف مى كنند، بايد مركبات و ساير غذاهاى سرشار از ويتامين C را در رژيم غذايى شان بگنجانند تا با بيمارى كم خونى مواجه نشوند.

تاريخچه مصرف پرتقال
منشأ پرتقال ها از هزاران سال پيش چين و كشورهاى آسياى جنوب شرقى از جمله اندونزى بودند. درخت پرتقال به تدريج گسترش پيدا كرد و به هندوستان رسيد و از آنجا به اروپا و سپس به آمريكا راه يافت. مصرف اين ميوه در اروپا هم قدمت دارد و در تابلوهاى نقاشان دوره رنسانس، از جمله در تابلوى شام آخر، بر روى ميزهاى غذا، پرتقال هم ديده مى شود.
قبل از قرن بيستم پرتقال ها بسيار گران بودند، بنابراين به طور مرتب مصرف نمى شدند و خوردن آنها در تعطيلات ويژه مانند كريسمس رايج بود. بعد از ايجاد ابزار حمل و نقل مناسب و ابداع شيوه هايى براى استفاده از محصولات ثانويه پرتقال (مانند اسيد سيتريك)، قيمت پرتقال ها پايين آمد و در مقياس وسيعى مورد استفاده قرار گرفت. امروزه بزرگترين توليدكنندگان تجارى پرتقال در جهان عبارتند از: ايالات متحده آمريكا، برزيل، مكزيك، اسپانيا و چين.

نكاتى در ارتباط با مصرف پرتقال ها
- پرتقال ها هم مانند ساير مركبات هنگامى كه گرم باشند آب بيشترى دارند، بنابراين قبل از آب گيرى آنها را چند ساعت در دماى اتاق قرار دهيد.
- براى گرفتن آب پرتقال مى توانيد از دستگاه آبميوه گيرى استفاده كنيد يا طبق يك شيوه سنتى آنها را با دست بچلانيد.
- اگر شيوه دوم را براى آبگيرى انتخاب كرديد، قبل از بريدن پرتقال ها را با كف دست روى يك سطح صاف فشار دهيد تا آب پرتقال بيشترى داشته باشيد.
- پرتقال هايى را انتخاب كنيد كه پوست نازك و وزن بيشترى داشته باشند. پرتقال هاى سبك و پوك، كم آب هستند.
- پوست شل و چروكيده نشان دهنده ماندگى پرتقال است.
- آب پرتقال را حتماً در يخچال نگهدارى كنيد. هر چقدر آب پرتقال سردتر باشد، ويتامين C آن بيشتر حفظ مى شود.
- سعى كنيد براى تهيه سالاد ميوه، كيك و انواع شربت ها از پرتقال استفاده كنيد. به علاوه تهيه سس پرتقال و مصرف آن همراه با مرغ، طعم لذيذى را براى غذاى شما فراهم مى كند.
- براى از بين بردن چين و چروك صورت، پرتقال را پوست گرفته و قسمت هاى داخلى آن را روى پوست قرار دهيد. بعد از ۱۵ دقيقه و شست وشوى پوستتان شادابى بيشترى احساس خواهيد كرد

arianoush_p_1988
12-31-2009, 09:51 PM
[Only registered and activated users can see links]
▪ یک نکته در مورد روش شکستن نارگیل:
برای شکستن نارگیل به این صورت عمل کنید: ابتدا الیاف آنرا کاملاً از نارگیل جدا کنید، بر روی نارگیل لکه هایی مانند چشم وجود دارد آن قسمت را سوراخ کنید و شیره داخل نارگیل را کاملاً از آن خارج کنید.سپس نارگیل را داخل تابه قرار داده به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه گذاشته تا با حرارات ْ۳۵۰ بپزد بعد از این زمان بگذارید تا پوست آن سرد شود. سپس با یک ضربه چکش پوست نارگیل را از آن جدا کنید.

▪ چند نکته در مورد گرفتن آب میوه:
در نظر داشته باشید که وقتی می خواهید آب میوه بگیرید به مقدار مصرف تهیه کنید. زیرا مثلا اگر آب هویج بماند، تلخ و اگر آب سیب مدتی بماند سیاه می شود.

▪ پوست کندن گردوی تازه :
اگرمی خواهید پوست گردوی سبز را از آن جدا کنید و دستتان سیاه نشود ، داخل ظرف پر از آب، پوست گردو را بکنید.

▪ مغز گردوی سالم :
اگر می خواهید مغز گردو را سالم از پوست آن جدا کنید، گردوها را یک شب تمام، داخل آب نمک خیس کنید، سپس به آرامی پوست آن را شکسته و مغزگردو را بیرون بیاورید.

▪ تشخیص گریپ فورت خوب:
از ضخامت و کلفتی پوست گریپ فورت به آبدار بودن یا نبودن آن می توانید پی ببرید. برای تشخیص اینکه گریپ فورت ضخیم است یا نازک به انتهای آن یعنی قسمتی که به ساقه مربوط می شود توجه کنید. در این قسمت از گریپ فورت برآمدگی ایجاد شده است و اصولاً ناصاف و پر چین به نظر می رسد که پوست آن ضخیم است و هر چه پوست گریپ فورت ضخیم تر باشد پر آب تر است.

▪ تشخیص طالبی رسیده:
دستتان را بر روی پوست طالبی بکشید اگر زبر بود طالبی رسیده است.

▪ تشخیص هندوانه رسیده:
برای تشخیص هندوانه رسیده می توانید از دو روش استفاده کنید:
۱) دو دستتان را در دو طرف هندوانه قرار دهید، و فشار دهید اگر صدایی از آن بگوش رسید هندوانه رسیده است.
۲) با انگشت به هندوانه ضربه بزنید اگر صدای طبل مانند و بلندی داشت هندوانه رسیده است.

▪ رسیده شدن خرمالوی نارس :
اگر خرمالوی شما نارس است ، آنها را در کنار هم بچینید و در گوشه ای بگذارید . تا در همین حال بماند خرمالوها رسیده و شیرین می شود .

▪ رسیده شدن هلوی نارس :
اگر می خواهید هلوی کال به سرعت رسیده شود ، هلوها را در جعبه ای که با روزنامه آن را پوشانده اید ، قرار دهید . به این ترتیب گازهای متصاعد خارج نشده و باعث رسیدن سریع هلو می شود .

▪ آب میوه منجمد :
اگر می خواهید از آب میوه ای استفاده کنید که در آن فصل وجود ندارد ، می توانید در فصلی که آن میوه وجود دارد ، آن را ذخیره کنید . به این صورت که آب میوه مورد نظر مانند لیمو ترش یا شربت نعناع و یا آب نارنج را درون قالب یخ ریخته تا ببندد . سپس آن را از قالب جدا کرد و درون کیسه پلاستیکی قرار دهید و داخل فریزر نگهدارید تا در زمان مورد نظر یکی از این قالب ها را درون لیوان شربت بیندازید و از آن استفاده کنید
[Only registered and activated users can see links]

Sinad2
01-14-2010, 02:58 PM
([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links]محققان مي گويند: با وجود اينکه انبه از لحاظ داشتن خواص آنتي اکسيدان امتياز پاييني دارد ، اما بايد آن را جزو غذاهاي عالي قرار داد.

به گزارش يونايتدپرس، دکتر «سوزان تالکوت» دانشمند تغذيه در مرکز تحقيقات «آگري لايف تگزاس» مي گويد: انبه از لحاظ خواص آنتي اکسيداني در كنار انار قرار نمي گيرد.

با اين وجود ، «تالکوت» و همسرش دکتر «استيو تالکوت» ، عصاره «پلي فنول» انبه را در محيط آزمايشگاه بر روي سلول هاي سرطاني روده بزرگ ، سينه ، ريه ، خون و پروستات آزمايش کردند.پلي فنول ها موادي هستند که با سلامت ارتباط دارند.

محققان دريافتند که انبه تاثيراتي بر روي سرطان هاي ريه ، خون و پروستات دارد، اما بر روي سرطان هاي سينه و روده بزرگ که شايعترين سرطان ها هستند ، بيشترين تاثير را دارند.

دکتر «سوزان تالکوت» در بيانيه اعلام کرد: چيزي که ما دريافتيم اين است که نه تنها تمام خطوط سلولي به يک اندازه نسبت به يک عامل ضد سرطاني حساس هستند ، بلکه خطوط سرطاني سينه و روده بزرگ دچار مرگ سلولي برنامه ريزي شده گرديدند.

آنها افزودند: علاوه بر اين زماني که سلول هاي سالم روده بزرگ را در کنار سلول هاي سرطاني روده بزرگ آزمايش کرديم ، مشاهده کرديم که پلي فنول هاي انبه به سلول هاي طبيعي آسيب نمي رساند.

Sinad2
01-29-2010, 12:14 PM
[Only registered and activated users can see links]بر اساس تازه‌ترین مطالعات سبزیجات - به استثنای میوه‌ها - غذای مغز هستند که مصرف آنها می تواند در پیشگیری از تحلیل رفتن توان ذهنی در دوران سالمندی مؤثر باشد.
پارسینه نوشت:
به گفته محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو در مقایسه با افرادی که در روز کمتر از یک وعده از سبزیجات مصرف می‌کنند در افرادی که حداقل سه نوبت روزانه از این ماده خوراکی استفاده می‌کنند میزان تغییرات و کاهش توان ذهنی تا 40 درصد کمتر می‌شود. این درصد به معنی حدود پنج سال جوانتر شدن است.
در این تحقیق دانشمندان بر روی 3718 شهروند آمریکایی در یک دوره شش ساله بررسی کرده و دریافته‌اند که مصرف سبزیجات بویژه سبزیجات دارای برگ پهن و سبز روند تحلیل رفتن توانایی ذهنی و ادراکی را در مغز آرام می‌کند.
نتایج این مطالعات در نشریه چاپ 24 اکتبر نورولوژی که یک مجله علمی از آکادمی آمریکایی عصب‌شناسی است منتشر شده است.

arianoush_p_1988
02-11-2010, 09:32 PM
[Only registered and activated users can see links]

تخم مرغ از جمله منابع با ارزش پروتئينى است كه در وعده هاى غذايى از جايگاه ويژه اى برخوردار است. در همين راستا يادآورى نكات و توصيه هايى پيرامون نحوه انتخاب، نگهدارى، امتحان سلامت و موارد بسيار ديگر در اين روزهاى پركاربرد اين پروتئين حيوانى، مى تواند از بروز مشكلات جسمى همچون مسموميت و غيره جلوگيرى نمايد:
۱- در صورت امكان از خريد تخم مرغ هاى شكسته و يا ترك دار بپرهيزيد. اينگونه تخم مرغ ها ممكن است حاوى باكترى سالمونلا باشند.
۲- امروزه تخم مرغ هاى تاريخ دار بسيارى به بازار آمده اند. با تهيه اين تخم مرغ ها با خيالى راحت در مدت زمان مهلت مصرف، از آنها استفاده كنيد.

۳- اگر تخم مرغى به هنگام حمل ونقل توسط شما دچار شكستگى و يا ترك خوردگى شد، هرچه سريع تر آن را مصرف كنيد.

۴- پيش از ريختن تخم مرغ در داخل غذا، آن را در ظرفى ديگر شكانده و پس از مطمئن شدن از عارى بودن آن از هرگونه لخته خونى آن را به ظرف اصلى حاوى مواد لازم براى پخت غذا اضافه كنيد. البته اين كار را مى توانيد به وسيله پوسته هاى تخم مرغى كه به دو نيمه تقسيم شده اند و انتقال پياپى زرده به هر يك از نيمه ها نيز انجام دهيد.

- هرگز تخم مرغ ها را پس از خريدن به صورت شسته در يخچال نگهدارى نكنيد. بلكه مرحله شست وشوى تخم مرغ ها با آب و ماده شوينده مى بايست قبل از هربار استفاده صورت گيرد.

- اگر براى پخت غذا و يا شيرينى تنها به سفيده تخم مرغ نياز داريد ولى كمى از زرده نيز به داخل سفيده منتقل شده است، براى برداشتن زرده هيچ ابزارى بهتر از پوسته شكسته تخم مرغ نيست. از آنجا كه اين پوسته داراى ضخامت كم و لبه هاى تيز است زرده به راحتى از ميان سفيده ها جدا شده و به داخل پوسته انتقال مى يابد. اين روش براى برداشتن تكه پوسته اى از ميان سفيده تخم مرغ نيز مفيد است.


- اگر ميزان زرده بيشترى را جزء مواد لازم يك غذا و يا شيرينى آماده كرده بوديد ولى براى پخت، مورد استفاده قرار نگرفت، كافى است آنها را به فنجانى منتقل كرده و روى سطح زرده ها را با آب سرد پوشش دهيد. حال فنجان حاوى زرده ها و آب را به يخچال منتقل كنيد. زرده ها، به مدت ۲ روز به اين طريق سالم خواهند ماند.
- نگهدارى سفيده به مدت حدود ۷ روز در يخچال امكان پذير است. فقط در صورتى كه در ظرف در بسته ريخته شده و يا دهانه ظرف با سلفون محكم پوشيده شده باشد.

- هرگز هنگام سرخ شدن تخم مرغ به آنها نمك اضافه نكنيد زيرا باعث سفت شدن آن مى شود.

- توجه داشته باشيد تخم مرغ پخته نبايد دوباره در آب به مرحله جوش برسد.

- اگر تاريخ دقيق خريد تخم مرغ را به ياد نمى آوريد، ليوانى پر از آب آماده كرده و يك و نيم قاشق غذاخورى نمك در آن حل كنيد. تخم مرغ ها را يكى يكى در داخل ليوان قرار دهيد. اگر تخم مرغ بر روى آب قرار گرفت، يعنى كهنه و احتمالاً خراب است.

- اگر قصد داريد تخم مرغ ترك دارى را بپزيد آن را در ميان ورقه اى از فويل آلومينيومى نازك پيچيده و يا در داخل كيسه فريزرى قرار داده و گره بزنيد. حالا بدون هرگونه نگرانى آن را در آب بپزيد.

- تخم مرغ ها را سروته نگهدارى كنيد به اين معنا كه انتهاى بزرگ تخم مرغ روبه بالا قرار گيرد. اين كار كيسه هوا را در قسمت بزرگ تر نگه داشته و زرده در ميان تخم مرغ قرار مى گيرد.

- نيمروى كم چربى درست كنيد. براى اين منظور كافى است مقدارى آب در قابلمه كوچكى ريخته و بر روى اجاق گاز قرار دهيد. هنگامى كه آب داخل قابلمه به جوش آمد بشقابى بر روى دهانه قابلمه قرار داده و تخم مرغ را در داخل آن بشكانيد. تخم مرغ با حرارت حاصل از آب جوش پخته مى شود.

arianoush_p_1988
02-24-2010, 08:55 PM
[Only registered and activated users can see links]
همه انسان ها مي خواهند با رعايت رژيم غذايي خوب و صحيح از سلامت کامل برخوردار باشند، رژيمهاي غذايي گوناگوني نيز از سوي متخصصان تغذيه توصيه مي شود که هر يک به نوبه خود مفيد هستند ، اما آيا مي توان با مصرف برخي مواد غذايي ، تمام مواد مورد نياز بدن را تامين کرد و از سلامت و انرژي کافي برخوردار بود؟
پاسخ اين سوال مثبت است. تحقيقات اخير نشان داده است که اگر 14 ماده غذايي را در برنامه خود قرار دهيد و مصرف کنيد، شاهد نتايج فوق العاده اي در وضع سلامت خود خواهيد بود.
يکي از پزشکاني که در بيمارستان کاليفرنيا مشغول کار است ، مي گويد: بسياري از بيماران با رعايت يک رژيم غذايي ساده پيشرفت خوبي در جريان درمان از خود نشان دادند.
او مي گويد: مهم نيست که شما قصد داريد از ابتلا به بيماري هاي قلبي ، ضعف عضلاني ، يا سرطان پيشگيري کنيد، زيرا تمام بدن يک سيستم واحد است و سلامت قلب به اندازه سلامت چشم يا پوست اهميت دارد، پس با رعايت رژيم غذايي سالم و مفيد به سلامت کل بدن کمک مي کنيد و نياز نداريد براي سلامت هر عضوي يک رژيم غذايي خاص داشته باشيد.
و اما اين موادغذايي فوق العاده 14 مورد هستند و عبارتند از:
1- انواع لوبيا
2- زغال اخته
3- گل کلم
4- جو
5- پرتقال
6- کدوتنبل
7- ماهي آزاد
8- سويا
9- اسفناج
10- چاي (سبز يا سيا )
11- گوجه فرنگي
12- بوقلمون
13- گردو
14- ماست
به عقيده آقاي استيون پرت که يکي از محققان مواد غذايي است. وقتي شما اين مواد را به رژيم غذايي خود بيفزاييد، بسياري از تغييراتي که در بدن ايجاد شده و منجر به بيماري هايي نظير ديابت ، فشار خون بالا، آلزايمر و برخي سرطان ها مي شوند، متوقف شده و شما از بدني سالم برخوردار خواهيد بود.
نکته جالب ديگر اين است که در هر نقطه از جهان که زندگي کنيد، مي توانيد آنها را مصرف کنيد و غذاهايي نيستند که مصرف آنها براي افرادي در مناطق خاص دشوار باشد و اما حالا بپردازيم به دليل مصرف اين گونه مواد:

گردو: حاوي چربي خوب
گردو يکي از بهترين مواد غذايي است ، حتي چرب ترين انواع آن حاوي روغن امگا 3 است که بسيار مفيد مي باشد.
اين روغن در ماهي آزاد نيز يافت مي شود و ماهي آزاد براي سلامت قلب نيز مورد توجه است و مي تواند احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي را کاهش دهد.
اگر شما 5 بار در هفته هر بار يک مشت گردو بخوريد، علاوه بر مصرف کالري خوب از فوايد آن نيز بهره مند مي شويد.
به رژيم غذايي خود کمي هم رنگ بدهيد
يک ضرب المثل مي گويد: هميشه چيزهاي خوب در بسته هاي کوچک هستند. زغال اخته نيز از جمله موادي است که شامل مواد مغذي گوناگون است ؛ يعني نمي توان گفت سرشار از يک نوع ماده مفيد است ، اما شامل ويتامين C، اسيد فوليک ، فيبر، کاروتن و صدها ماده مفيد ديگر است که در يک ميوه خوش رنگ کوچک جمع شده است.
بورسي کلويدنس از محققان تغذيه است و عقيده دارد غذاهايي که رنگ دارند يعني قرمز، سبز، بنفش و نارنجي هستند، موادي دارند که مانع ابتلا به بيماري هاي قلبي و سرطان مي شوند و در ضمن به حالت تعادل روحي ، حافظه و قدرت تفکر نيز کمک مي کنند.
اما چگونه به غذاهاي خود رنگ بيفزاييم؟ به سوپ يا کباب ، گوجه فرنگي اضافه کنيد.
در ساندويچ نيز از فلفل دلمه اي ، گوجه فرنگي و اسفناج يا جعفري تازه استفاده کنيد. در ميان روز از بادام ، گردو، گل کلم و انگور به عنوان ميان وعده غافل نشويد.
انواع ميوه ها نيز علاوه بر داشتن مواد مغذي ، انرژي کافي نيز براي بدن تامين مي کنند.

سويا و تاثير خوب آن بر کلسترول
استفاده از سوي به اين معنا نيست که تا حد ممکن از سويا سس در غذاها استفاده کنيم. بلکه از انواع دانه هاي محتوي سويا بهره مند شويم.
سويا يکي از موادي است که براي قلب مفيد است ، زيرا کلسترول را پايين مي آورد و داراي فيبر و پروتئين فراوان نيز هست.

جو و لوبيا ، سرشار از فيبر
فيبري که در جو و لوبيا موجود است مانع بالا رفتن قند و کلسترول خون مي شود و به تنظيم کار روده نيز کمک مي کند.
مطالعات حاکي از آن است که غذاهايي شامل جو، لوبيا، برنج ، ميوه ها و سبزي بويژه سيب منابع سرشار فيبر هستند که علاوه بر فوايد خود بتدريج هضم مي شوند و مانع بالا رفتن ناگهاني قند خون مي شوند، در صورتي که نان و شيريني ها چنين نيستند، منابع سرشار فيبر به کنترل وزن نيز کمک مي کنند.
در ضمن مصرف 5 تا 9 وعده در روز از ميوه ها و سبزي ها براي سلامت بسيار مفيد است. از آنجا که انواع لوبيا سرشار از پروتئين است ، مي توان آن را به سوپ ، سالاد و تخم مرغ نيز اضافه کرد.

کلسيم و استخوان ها
ماست و ديگر محصولات لبني با تقويت استخوان ها مانع شکستگي آنها مي شود. همچنين در سلامت دندان ها و کمک به انقباض عضلات و تنظيم ضربان قلب نيز موثر است.
احتمال ابتلا به بيماري هاي روده را کاهش مي دهد و در کاهش وزن نيز تاثير دارد. مصرف روزانه حداقل 1000 ميلي گرم کلسيم نيز مانع افزايش وزن مريض مي شود.
مي توانيد روز را با يک استکان چاي آغاز کنيد و يک ليوان شير کم چرب و تازه به همراه تکه اي از نان گندم کامل براي صبحانه کافي است ، با غذا ماست را فراموش نکنيد و در ميان روز نيز از هويج و ميوه استفاده کنيد.
از پنير نيز براي رفع گرسنگي و تامين انرژي مي توانيد استفاده کنيد. مطمئن باشيد اگر اين 14 غذا را در برنامه خود بگنجانيد، علاوه بر سلامت کلي نيازي به رژيمهاي کاهش وزن نيز نخواهيد داشت و از ظاهري شاداب تر برخوردار خواهيد شد.

arianoush_p_1988
02-24-2010, 09:52 PM
[Only registered and activated users can see links]
انار با نام علمي(punica granatum) يك درختچه به طول 5-8 متر، با برگ هاي براق، كشيده و باريك، گل هاي قرمز با قطر 3 سانتي متر و ميوه هايي شش گوش و كروي به قطر 7-12 سانتي متر با پوست قرمز و يا زرد، چرمي و دانه هاي فراوان مي باشد. انار بومي ايران و هند مي باشد و از 4000 سال قبل از ميلاد نيز مورد استفاده قرار مي گرفته است. مصرف انار از ايران به هند و از آنجا به آفريقاي شمالي و چين و سپس به اروپا و امريكا گسترش يافت است. واژه انگليسي انار(pomergranate) از زبان يوناني به معني "سيب پرهسته" برگرفته شده است.
1- مرغوب ترين انار جهان در كاشان، ساوه و يزد ايران كشت مي گردد.
2- مصريان باستان همراه با انار دفن مي شدند. بابلي ها اعتقاد داشتند خوردن دانه هاي انار قبل از پيكار آنها را شكست ناپذير مي سازد.
3- در قرآن 3 مرتبه نام انار ذكر شده است. در اسطوره هاي يونان نيز از انار ياد گرديده است.
4- بزرگترين توليد كنندگان انار به ترتيب ايران، قزاقستان، اسپانيا و امريكا مي باشند.
ارزش تغذيه اي يك انار متوسط به وزن 107 گرم :
كالري 80
چربي 5/0 گرم
آب 85 گرم
كلسترول 0
كربوهيدرات 15 گرم
پروتئين 1 گرم
سديم 4 ميلي گرم
پتاسيم 260 ميلي گرم
فيبر 1 گرم
ويتامين C 4 ميلي گرم
آهن 5/0 ميلي گرم
ويتامين هاي B 3/0 ميلي گرم
كلسيم 7 ميلي گرم
انتخاب و خريد انار:
1- هنگام خريد انارها را بلند كنيد و وزنشان را احساس كنيد. هرقدر ميوه انار سنگين تر باشد بهتر است.
2- پوست انار بايد نازك، سفت، براق و فاقد ترك خوردگي باشد.
نگهداري انار:
انار تازه در دماي اتاق (در محل تاريك و خنك) تا يك هفته قابل نگهداري است.انار قاچ خورده درون يخچال تا 2 هفته قابل نگهداري است.دانه هاي انار را مي توان درون يك ظرف دردار تا 6 ماه درون فريزر نگهداري كرد.
نحوه دان كردن انار:
1- تاج انتهايي انار را جدا كنيد.
2- به آرامي پوست انار را چندين برش قطري بدهيد.
3- انار را درون يك كاسه آب به مدت 5 دقيقه بخيسانيد.
4- انار را زير آب نگه داشته و دانه ها را از پوست و پرده هاي سفيد رنگ جدا كنيد. دانه ها به ته ظرف رفته، و پوست و پرده ها روي آب شناور خواهند شد.
5- پوست و پرده ها را از روي سطح آب بر داريد.
6- دانه ها را درون صافي و يا آبكش ريخته و آب آنها را بگيريد. سپس با يك دستمال تميز آنها را خشك كنيد.
فوايد انار براي سلامتي :
1- انار غني از آنتي اكسيدان هاي قوي پلي فنوليك(POLYPHENOL)، تانن(TANNINS)،(PUNICALAGINS) و(ANTHOCYANINS) ميباشد.
2- الاژيك اسيد ELLAGIC ACID موجود در اناراز بروز سرطان جلوگيري كرده و رشد تومورهاي سرطاني را كند مي سازد.
3- انار براي سلامتي قلب و عروق، جلوگيري از تصلب شريانها و سكته ها، جلوگيري از پيري زودرس و آلزامير و پيشگيري از سرطان ها بويژه سرطان پروستات مفيد است.
4- آب انار خاصيت ميكروب كشي و ضذ عفوني كنندگي دارد .
5- يك انار معمولي 40 درصد نياز روزانه بدن به ويتامين C را تامين مي كند. همچنين انار منبع خوبي از اسيد فوليك، پتاسيم و آهن مي باشد.
6- كاهش فشار سيستوليك خون و كلسترول بد نيز از ديگر خواص انار مي باشد.
7- آنتي اكسيدان هاي موجود در انار 3 برابر ميزان آنتي اكسيدان هاي موجود در چاي سبز و شراب قرمز است.
8- انار تشكيل پلاك عروق را تا 30 درصد كاهش مي دهد. انار ميزان نيتريك اكسايد بدن را نيز افزايش مي دهد.
9- انار خون ساز و تصفيه كننده خون است.
10- انارعطش را برطرف كرده و خنك كننده است.
11- انار براي درمان اسهال، آرتريت، زردي و بواسير مفيد است.
12- انار اشتها آور است.
13- انار در درمان كم خوني و افزايش انرژي بدن موثر و مفيد است.
14- انار تقويت كننده كبد و كليه ها مي باشد.
خواص ديگر انار :
1- دم كرده پوست انار گلودرد را تسكين مي دهد.
2- انار براي التهاب معده مفيد است.
3- انار قابض است بويژه پوست ريشه درخت و پوست ميوه آن.
4- جوشانده پوست ريشه درخت انار كرم معده را نابود مي سازد.
5- انار ادرار آور است.
6- براي درمان اسهال 30 گرم پوست انار را با 3 گرم دارچين در يك ليوان آب بجوشانيد و بصورت خنك ميل كنيد.
7- براي رفع گرفتگي صدا 30 گرم پوست انار را به همراه 2 گرم زاج سفيد جوشانده و غرغره كنيد.
8- براي رفع دل درد روي دانه هاي انار نمك و فلفل زده وآن را ميل كنيد.
9- براي رفع تب يك ليوان آب انار را به همراه اندكي زعفران ميل كنيد.
10- پوست انار را در زير نور آفتاب خشك كرده و تبديل به پودر كنيد. سپس آن را با اندكي فلفل سياه و نمك مخلوط كرده و همراه با خمير دندان، دندان ها را مسواك بزنيد. اين مخلوط باعث سفيد و درخشان شدن دندان ها شده و براي سلامتي لثه ها نيز مفيد است.
11- جوشانده پوست انار براي گلودرد و التهاب گلو مفيد بوده و همچنين خاصيت ضد كرم نيز دارد.
12- دانه انار براي حل كردن سنگ كليه و مثانه مفيد است.

arianoush_p_1988
02-25-2010, 05:37 PM
كنجد تقريباً بيشتر مواد مورد نياز بدن را داراست و براي همه سنين خوب و قابل هضم است. كنجد باعث طول عمر، سلامتي و راحتي مي شود و سلول هاي كهنه بدن را بسيار سريع تعويض مي كند. كنجد خستگي فكري و جسمي را كاهش مي دهد و براي تقويت اعصاب و حافظه بسيار مفيد است.
غذايي كه بر هر دارويي ترجيح دارد كنجد است كه تقريبا بيشتر مواد مورد ساختمان بدن را داراست . لذا يك غذاي قيمتي و پر ارزش براي انسان متمدن است . داراي خواص گوشت است ولي ضرر آن را ندارد .
قوت ، جواني ، تعادل زندگاني و صحت را به انسان مي بخشد . طعم گواراي آن مورد توجه شكم پرستان مي باشد و به خوبي وآساني براي انسان در هر سني كه باشد قابل هضم است . كنجد براي زن ، مرد ، بزرگ و كوچك براي ادامه ي حيات و طول عمر مفيد است ، اثر آن در تعويض سلولهاي كهنه ي بدن بسيار سريع است و در تسهيل تفكر عمل آن قابل تحسين است و در رفع آلامي مانند : سرطان ، سل ، كم خوني بي نظير مي باشد . در زندگاني جديد كه فكر بشر بيش از ساير اعضاي بدن او به كار مي رود كنجد از نان واجبتر است . خلاصه كنجد غذاي كساني است كه مي خواهند عمر زياد توام با سلامتي داشته باشند . بهترين وسيله راحتي و بيمه كننده جواني شما كنجد است .
براي كساني كه نمي خواهند گوشت بخورند خوردن آن تقريبا واجب است و مي توان آن را گوشت گياهي ناميد . لسيتين اين گياه حتي از باقلاي هندي بيشتر است .
لسيتين چربي فسفر داري است كه وجود آن براي نسوج و اعصاب نهايت لزوم را دارد ؛ و مغز و غدد انسان احتياج زيادي به آن دارد . تقويت قوه حافظه بشر احتياج زيادي به اين ماده دارد و تقريبا 28 درصد مغز از لسيتين ساخته شده است و مغز انسان بيش از ساير حيوانات ازاين ماده دارد و سر موفقيت بشر و پيشرفت آن در عالم تمدن مرهون همين لسيتين است كه در گوشت و زرده ي تخم مرغ و گياههايي مانند : باقلاي چيني ، ماش ، قره ماش ، خرفه ، و كنجد وجود دارد .
در امتحانات تشريحي ثابت شده كه بيماران فكري در اعصابشان مقدار لسيتين پايين آمده است و در نتيجه خوردن اكسير لسيتين يه سرعت معالجه مي شوند ، كليمي ها كنجد زياد مي خورند و زياد زيرك مي باشند. كنجد معدن مواد معدني قابل جذب است و داراي ؛ منيزيم، كلسيم ، آهن ، سيليس ، آلومينيوم ، كورم ، مس ، نيكل ، سديم و چندين فلز و شبه فلـز ديگـر است . اثر كنجـد بيشتـر در اثر داشتن ويتامين هاي زياد آنسـت مخصوصاً ويتامين هاي ب و ويتامين هاي ف كه فراوان دارد .

arianoush_p_1988
03-05-2010, 02:10 AM
HEAD ACHE?

EATFISH! Eat plenty of fish -- fish oil helps preventheadaches . So does ginger, which reduces inflammation andpain.

سرتان درد مي کند؟

ماهي بخورید. ماهي زياد مصرف کنيد. روغن ماهي به پيش گيري از سردرد کمك مي کند. زنجبيل هم با کاهش التهاب و درد عملكرد مشابهي دارد.
HAVE FEVER? EATYOGURT! Eat lots of yogurt before pollen season. Also-eat honey from your area (local region)daily.

تب داريد؟ ماست ميل کنيد. قبل از شروع فصل گرده افشاني ماست زياد مصرف کنيد. همچنين بطور روزانه از عسل محليمنطقه خود ميل کنيد.

TO PREVENT STROKE? DRINK TEA! Prevent buildup of fatty deposits on artery walls with regular doses of tea.

(Actually, tea suppresses my appetite and keeps the pounds from invading.... Green tea is great for our immune system)!

براي جلوگيري از سكته: چاي بنوشيد. با مصرف مرتب چاي از رسوب چربي بر روي ديواره شريان ها جلوگيري کنيد.

(در مورد خودم چاي اثر خوبي براي کاهش اشتها داشته و مانع اضافه وزن شده است.... چاي سبز براي سيستم ايمني فوق العاده است)!

INSOMNIA (CAN'T SLEEP)? HONEY! Use honey as a tranquilizer and sedative.
بيخوابي داريد؟ عسل بخوريد. از عسل بعنوان داروي مسكن و آرام بخش استفاده کنيد.
ASTHMA? EATONIONS!!!! Eating onions helps ease constriction of bronchial tubes.
(When I was young, my mother would make onion packs to place on our chest, helped the respiratory ailments and actually made us breathe better).
دچار آسم هستيد؟ پياز بخوريد. مصرف پياز التهاب نايژك ها را از بين مي برد.
(وقتي بچه بودم مادرم بسته پياز درست مي کرد تا روي قفسه سينه ما بگذارد. براي درمان بيماري هاي تنفسي خوب بود و کمك مي کرد بهتر نفس بكشيم.)
ARTHRITIS? EATFISH, TOO!! Salmon, tuna, mackerel and sardines actually prevent arthritis. (fish has omega oils, good for our immune system)
از ورم مفاصل رنج مي بريد؟ باز هم ماهي ميل کنيد. ماهي قزل آلا، تون، خال مخالي و ساردين از ورم مفاصل جلوگيري مي کند.
(ماهي سرشار از روغن هاي امگاست که براي سيستم ايمني فوق العاده است.)
UPSET STOMACH? BANANAS - GINGER!!!!! Bananas will settle an upset stomach. Ginger will cure morning sickness and nausea.
دل بهم خوردگي داريد؟ موز و زنجبيل.موز به معده اي که اذيت شده کمك مي کند. زنجبيل حالت تهوع صبحگاهي و دل آشوب را درمان مي کند.
BLADDER INFECTION? DRINK CRANBERRY JUICE!!!! High-acid cranberry juice controls harmful bacteria.
اگر عفونت مثانه داريد؟ آب قره قاط ( زرشک ؟ ) بنوشيد. آب قره قاط سرشار از اسيد مي باشد که باکتري هاي مضر را کنترل مي کند.
BONE PROBLEMS? EAT PINEAPPLE!!! Bone fractures and osteoporosis can be prevented by the manganese in pineapple.
دچار مشكلات استخوان هستيد؟ آناناس ميل کنيد. شكستگي و پوکی استخوان با کمك منگنز موجود در آناناس قابل پيش گيري است.
PREMENSTRUAL SYNDROME? EAT CORNFLAKES!! !!
Women can ward off the effects of PMS with cornflakes, which help reduce depression, anxiety and fatigue.
از سندرم پيش از قاعدگي رنج مي بريد؟ ذرت بوداده ميل کنيد.
خانمها مي توانند با صرف ذرت بوداده که به کاهش افسردگي، نگراني و خستگي که از عوارض PMS مي باشد پيش گيري کنند.
MEMORY PROBLEMS? EAT OYSTERS! Oysters help improve your mental functioning by supplying much-needed zinc.
دچار مشكلات حافظه شده ايد؟ صدف خوراکي بخوريد. صدف با داشتن روي مورد نياز به بهبود عملكرد مغز کمك مي کند.
COLDS ? EATGARLIC! Clear up that stuffy head with garlic. )remember, garlic lowers cholesterol, too.)
سرما خورديد؟ سير بخوريد. سرو کله گرفته را با سير تميز کنيد. (يادتان باشد که سير سطح کلسترول را نيز کاهش مي دهد)
COUGHING? USE REDPEPPERS!! A substance similar to that found in the cough syrups is found in hot red pepper. Use red
(cayenne) pepper with caution-it can irritate your tummy.
سرفه مي کنيد؟ فلفل قرمز !!!
مشابه ماده اي که در شربت سرفه بكار مي رود در فلفل قرمز وجود دارد. البته فلفل قرمز را با احتياط مصرف کنيد شايد معده شما را تحريك کند.
BREAST CANCER? EAT Wheat, bran and cabbage Helps to maintain estrogen at healthy levels.
سرطان سينه؟ گندم، سبوس و کلم مصرف کنيد.. اين مواد استروژن را در سطوح سالم نگه مي دارند.
LUNG CANCER? EATDARK GREEN AND ORANGE AND VEGGIES!!!
A good antidote is beta carotene, a form of Vitamin A found in dark green and orange vegetables.
سرطان ريه؟ سبزي های سبز تيره و نارنجي رنگ مصرف کنيد.
بتا اکروتن نوعي ويتامين A پادزهر مفيدي است که در سبزي های تيره و نارنجي رنگ يافتميشود .
ULCERS? EATCABBAGE ALSO!!! Cabbage contains chemicals that help heal both gastric and duodenal ulcers.
زخم معده بروز کرده؟ کلم بخوريد. کلم شامل ترکيباتي است که به درمان زخم معده و دوازدهه کمك مي کند.
DIARRHEA? EATAPPLES! Grate an apple with its skin, let it turn brown and eat it to cure this condition. (Bananas are good for this ailment)
اسهال؟ سيب ميل کنيد. سيب را با پوست رنده کنيد. بگذاريد تا قهوه اي شويد و براي درمان اين وضعيت ميل کنيد. ( موز نيز براي اين بيماري خوب است)
CLOGGED ARTERIES? EAT AVOCADO! Mono unsaturated fat in avocados lowers cholesterol.
از شريان هاي رسوب گرفته رنج مي بريد؟ آووکادو بخوريد. چربي غير اشباع شده موجود در آوکادو کلسترول را پايين مي آورد.
HIGH BLOOD PRESSURE? EAT CELERY AND OLIVE OIL!!! Olive oil has been shown to lower blood pressure.
Celery contains a chemical that lowers pressure too.
فشار خونتان بالاست؟ کرفس و روغن زيتون ميل کنيد. روغن زيتون فشار خون را پايين مي آورد.
کرفس نيز شامل ماده اي است که فشار خون را پايين مي آورد.
BLOOD SUGAR IMBALANCE? EAT BROCCOLI AND PEANUTS!!! The chromium in broccoli and peanuts helps regulate insulin and blood sugar.
ناهماهنگي قند خون داريد؟ بروکلي و بادام زميني ميل کنيد. کروم موجود در بروکلي و بادام زميني انسولين و قند خون را تنظيم مي کند.
Kiwi : Tiny but mighty. This is a good source of potassium, magnesium, Vitamin E &fiber. It's Vitamin C content is twice that of an orange.
کیوي: ريز و مقوي. منبع بسيار خوب پتاسيم،منيزيوم، ويتامين E و فيبر. ويتامين C موجود در آن دو برابر پرتقال مي باشد.
Apple: An apple a day keeps the doctor away? Although an apple has a low Vitamin C content, it has antioxidants &flavonoids which enhances the activity of Vitamin C thereby helping to lower the risks of colon cancer, heart attack & stroke.
سيب: يك سيب در روز پزشك را دور نگه مي دارد؟ با اينكه سيب ويتامين Cکمی دارد ولی دارای آنتی اکسيدان ها وفلاونوید هایی مي باشد که با تشدیدفعاليت ويتامين C به کاهش خطر سرطان روده بزرگ، حمله قلبي و سكته مغزي کمك مي کند .
Strawberry: Power among Protective fruit. Strawberries have the highest total antioxidant vessels clogging free radicals protects the body from cancer causing, blood& major fruits. Anti-oxidants and they actually keep us actually; any berry is good for you. They're high in them get rid of all....... (best and very versatile in the health field blueberries are the......... young (free-radicals that invade our bodies them)
توت فرنگي: ميوه محافظ. توت فرنگي بالاترين قدرت آنتي اکسيدان را در ميان ميوه اي اصلي دارد که بدن را در برابر سرطان، راديكال هاي آزاد رسوب شده درون رگ هاي خوني محافظت مي کند. (در واقع هر ميوه اي از خانواده توت براي شما خوب و مفيد است. شامل ميزان بالاي انتي اکسيدان هستند و ما را
جوان نگه مي دارند ... آبي بهترين نوع است و کليه راديكال هاي آزاد را که به بدن هجوم مي آورند از بين مي برد.
Orange: Oranges a day may help keep colds away, lower Sweetest medicine. Taking 2 - 4 dissolve kidney stones as well as lessen the risk of colon cancer& prevent cholesterol,
پرتقال: شيرين ترين دارو. خوردن 2 الي 4 پرتقال در روز کمك به پيش گيري از سرماخوردگي و کلسترول پايين مي کند و سنگ هاي کليه را از بين مي برد و خطر سرطان روده بزرگ را کاهش مي دهد.
Watermelon: They are also a key source of dose of glutathione which helps boost our immune system packed with a giant Coolest Thirst Quencher. Composed of 92% water, it is also other nutrients Lycopene - the cancer fighting oxidant Potassium & found in watermelon are Vitamin C.
(watermelon also has natural substancessourcesthat keep our skin healthy, protecting our skin from those darn sun rays) [natural SPFsources].
هندوانه:
هندوانه شامل مواد طبيعي (منابع طبيعي) بهترين تسكين دهنده عطش. شامل 92 % آب و حجم بسيار زيادي از گلوتاتيون مي باشد که سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند. همچنين منبع اصلي ليكوپن - اکسيدان ضد سرطان است. ساير مواد غذايي يافت شده در هندوانه شامل پتاسيم و ويتامين C مي باشد که کمك به حفظ سلامت پوست مي کند و همچنين پوست ما را در برابر اشعه هاي خطرناك SPF محافظت مي نمايد ).
Guava &Papaya: Top awards for Vitamin C. They are the clear winners for their high Vitamin C content. Guava is also rich in fiber which helpsprevent constipation.
گواوا : گواوا و پاپايا: بالاترين سطح ويتامين C از نظر فيبر نيز غني است که به جلوگيري از يبوست کمك مي کند.
Tomatoes: a preventative measure for men, keeps those prostrate problems arevery good astheir bodies from invading.
گوجه فرنگي: ترفند پيش گيرانه بسيار خوبي براي آقايان است و بيماري هاي پروستات را از آنها دور نگه مي دارد

arianoush_p_1988
04-22-2010, 02:41 AM
موضوع : تمیز کردن کلیهسالها یکی پس از دیگری میگذرند و کلیه های ما خون ما را با دفع نمک ، سم و هر گونه شیء ناخواسته که وارد بدن ما میشود فیلترمیکنند. با گذشت زمان ، نمک تجمع می یابد و این نیاز به تمیز کردن توسط عملیات نظافتی دارد. چگونه می خواهیم بر این مشکل غلبه کنیم؟
بسیار آسان است ، اول یک دسته جعفری را برداشته و تمیز بشویید.سپس آن را در تکه های کوچک بریده و آن را در یک قابلمه بریزید و با آب تمیز به مدت ده دقیقه بجوشانید و بگذارید سرد شود و سپس فیلترش کنید و آن را در یک بطری تمیز ریخته و در داخل یخچال بگذارید تا خنک شود.با نوشیدن یک لیوان روزمره شما متوجه خواهید شد که تمام نمک و دیگر سموم انباشته شده در کلیه شما خارج میشود. هنگام ادرار کردن هم شما متوجه تفاوتی خواهید شد که شما هرگز قبلا احساس نکرده اید .

Sinad2
05-11-2010, 08:37 PM
[Only registered and activated users can see links]
ایسنا: نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه آب پرتقال طبيعي مي‌تواند منبع ويتامين D‌ هم باشد.

محققان بر همين اساس خاطرنشان كردند كه يك ليوان آب پرتقال طبيعي نه تنها يك قرص ويتامين است، بلكه حتي مي‌تواند به اندازه يك مكمل موثر و مفيد باشد.

پژوهش جديد كه در مجله آمريكايي تغذيه باليني به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد كه انواع غني شده اين آب ميوه هم چنين مي‌تواند ويتامين D مورد نياز بدن را تامين كند. با اين يافته، منبع تغذيه‌اي ديگري به فهرست منابع محدود غذايي حاوي ويتامين D افزوده خواهد شد كه مشكلات بهداشتي ناشي از كمبود اين ويتامين شامل تحليل‌ها و شكستگي‌هاي استخواني، ديابت و سرطان هستند.

دكتر مايكل هوليك پژوهشگر دانشكده پزشكي دانشگاه بوستون در اين باره خاطرنشان كرد: بسياري از مردم از شيرهاي غني شده از ويتامين D استفاده نمي‌كنند اما اغلب آنها به هنگام صبح يك ليوان آب پرتقال مصرف مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، افزودن اين ويتامين به غذا جذب آن را در بدن تضمين نمي‌كند، چون يك ويتامين محلول در چربي است و بنابراين بايد با مواد غذايي چرب مثل شير همراه شود. اما تحقيقات هرليك و دستياران وي نشان داد كه اب پرتقال هرچند حاوي چربي نيست اما مي‌تواند روشي موثر براي رساندن اين ويتامين به بدن باشد.

Sinad2
05-17-2010, 09:34 PM
[Only registered and activated users can see links]
انار اولين بار در شرق ايران يافت شد و بعد به هندوستان، آفريقا، چين، اروپا و آمريکا برده شد.
براي هزاران سال انار به عنوان گنجينه قدرت شناخته مي شد. انسان ها براي زيبا تر شدن از اين ميوه استفاده مي کردند. در مصر، مردگان را با انار دفن مي کردند.
در چين، هسته انار را شکر مي زنند و در جشن عروسي براي خوشبختي عروس و داماد آن را مي خورند.
انار جزوي از نشانه و سمبل نجابت در مردم اسپانيا است.
انار سمبل باروري و ازدواج است.
انار به عنوان رنگ براي پارچه استفاده مي شود.
حال 12 فايده مهم و اصلي انار را براي شما بيان مي کنيم.


1- انار و خاصيت آنتي اکسيداني
تحقيقات نشان داده است که انار 3 برابر چاي سبز ([Only registered and activated users can see links])، آنتي اکسيدان ([Only registered and activated users can see links]) دارد. لازم به ذکر است که نقش آنتي اکسيدان ها ([Only registered and activated users can see links])، حفاظت از بدن در برابر استرس ([Only registered and activated users can see links]) ها، آلودگي هاي شيميايي و ميکروبي، بيماري قلبي ([Only registered and activated users can see links]) و سرطان ([Only registered and activated users can see links]) هاست.
2- انار و قلب و عروق
آب انار جلوي تصلب شرايين ([Only registered and activated users can see links]) و بيماري قلبي را مي گيرد.
انار، از کلسترول بد( LDL) ([Only registered and activated users can see links])در برابر اکسيده شدن محافظت مي کند.
آب انار همانند آسپيرين ([Only registered and activated users can see links]) عمل مي کند.
[Only registered and activated users can see links]
آب انار از به هم پيوستن پلاکت هاي خوني جلوگيري مي کند، پس مانع از لخته شدن خون ([Only registered and activated users can see links])مي گردد.
انار موجب کاهش فشار خون بالا ([Only registered and activated users can see links]) مي گردد.
آب انار باعث کاهش چربي خون ([Only registered and activated users can see links]) مي شود.
تحقيقات نشان داده است که اگر روزي سه چهارم ليوان آب انار بنوشيد و اين کار را مدت 3 ماه انجام دهيد، مقدار اکسيژن بيشتري به قلب مي رود و باعث سلامتي قلب مي شود.
آب انار، جلوي تخريبات DNA و بيماري هاي حاصل از تخريب آن را مي گيرد.
3- انار و سرطان
آب انار به کاهش خطر سرطان پستان ([Only registered and activated users can see links]) کمک مي کند.
انار از سرطان پروستات ([Only registered and activated users can see links]) جلوگيري مي کند و يا رشد آن را آهسته مي کند.
از سرطان پوست ([Only registered and activated users can see links]) نيز جلوگيري مي کند.
4- انار و ديابت
قند موجود در آب انار همانند قند موجود در آب ديگر ميوه ها است. از اين نظر بيماران مبتلا به ديابت ([Only registered and activated users can see links]) بايد در مصرف آن احتياط کنند و در اين مورد با پزشک خود مشورت کنند.
5- انار و کليه
انار، از بي نظمي و اختلال در کار کليه ها ([Only registered and activated users can see links]) مي کاهد و به طور کلي ادرارآور است.
6- انار و بيماري آلزايمر
افرادي که در هفته 2 ليوان يا بيشتر آب انار مي نوشند، احتمال پيشرفت و بروز آلزايمر ([Only registered and activated users can see links]) در آن ها نسبت به افرادي که در هفته نصف ليوان آب انار مصرف مي کنند، 76 درصد کمتر است.
7- انار و بيماري هاي عفوني
[Only registered and activated users can see links]
انار از تعداد کرم هاي روده مي کاهد.
در هنگام تب ([Only registered and activated users can see links])، به بيمار، انار يا آب آن را بدهيد، چرا که در رفع تشنگي بسيار مفيد است.
انار براي گلودرد ([Only registered and activated users can see links]) بسيار مفيد است.
شمايي که سرما مي خوريد، آب انار براي شما دواست.
با نوشيدن آب انار، بيماري هاي عفوني ([Only registered and activated users can see links]) را از بدن دور کنيد.
8- انار و پوست
هسته انار از پيرشدن پوست ([Only registered and activated users can see links]) جلوگيري مي کند.
اگر مي خواهيد جوان بمانيد، انار مصرف کنيد، زيرا خوردن انار باعث مي شود که 6 سال جوان تر به نظر آييد.
9- انار و گوش و چشم و دندان و صدا
انار و عسل ([Only registered and activated users can see links]) براي گوش درد ([Only registered and activated users can see links]) مفيد است.
انار و آب انار براي بهبود بينايي ([Only registered and activated users can see links]) و جلوگيري از ضعيف شدن چشم خوب است.
انار از خرابي دندان ([Only registered and activated users can see links]) و لثه جلوگيري مي کند.
آب انار براي صداي گرفته ([Only registered and activated users can see links])و خشن مفيد است.
10- انار و بارداري
مادران باردار ([Only registered and activated users can see links]) روزانه نصف ليوان آب انار مصرف کنند تا از زود به دنيا آمدن ([Only registered and activated users can see links]) و از صدمات مغزي در نوزاد خود جلوگيري کنند.
انار منبع خوب ويتامين هاي A ([Only registered and activated users can see links]) ، E ([Only registered and activated users can see links])، C ([Only registered and activated users can see links])، B3 ([Only registered and activated users can see links]) و اسيد فوليک ([Only registered and activated users can see links])، پتاسيم ([Only registered and activated users can see links]) و فيبر ([Only registered and activated users can see links]) است.
يک ليوان آب انار، 40 درصد ويتامين C مورد نياز روزانه بدن را فراهم مي کند.
11- انار و يائسگي
انار موجب کاستن استرس و پريشاني ناشي از يائسگي ([Only registered and activated users can see links]) مي گردد.
12- انار و کاهش وزن
انار موجب هضم بهتر مواد غذايي مي گردد.
آب انار براي بهبود اشتها ([Only registered and activated users can see links])نيز مفيد است.
دقت کنيد که آب انار بدون شکر و فاقد فروکتوز( نوعي قند) براي کاهش وزن ([Only registered and activated users can see links]) مفيد است.
شمايي که قصد کاهش وزن داريد، به جدول زير دقت کنيد:
يک واحد انار که معادل يک عدد انار متوسط يا 154 گرم انار است، مواد مغذي زير را دارد:

مواد مغذي موجود در انار
مقدار
آب
124/69گرم
انرژي
105کالري
پروتئين
1/46 گرم
فيبر
0/9 گرم
قند
25/52 گرم
کلسترول ([Only registered and activated users can see links])
0 ميلي گرم


آب انار تازه بهتر است يا آب انار پاستوريزه يا بسته بندي شده در پلاستيک؟

آب انار تازه که خود فرد مي گيرد، بسيار بهتر از آب انار پاستوريزه است. آب انار واقعي داراي ويتامين ([Only registered and activated users can see links]) و املاح ([Only registered and activated users can see links]) است. آب انار حدود 16 درصد نياز فرد به ويتامين C را تامين مي کند و همچنين منبع خوب ويتامين B5 ([Only registered and activated users can see links])، پتاسيم و آنتي اکسيدان است.
حرارت زياد در حين پاستوريزه کردن، موجب از بين رفتن مقداري از مواد مغذي موجود در انار مي شود.
خوشبختانه امروزه، همه ي ما از مضرات نگه داري مواد در ظروف پلاستيکي ([Only registered and activated users can see links]) آگاه هستيم. قوطي پلاستيکي، مواد شيميايي را به محتويات داخل قوطي تزريق مي کند که اين مواد براي سلامتي خطرناک است.
به جاي داروهاي شيميايي براي سلامت قلب بهتر نيست که از اين ميوه گرانبها استفاده کنيم؟
به راستي مي توانيم سلامتي و خوشحالي خود را با انار تضمين کنيم.
پس بياييد از هم اکنون انار را جزو برنامه غذايي روزانه ي خود قرار دهيم.

Sinad2
05-31-2010, 09:06 PM
[Only registered and activated users can see links]واحد مرکزی خبر: محققان دانشگاه سینسیناتی دریافتند ، پسرهای هشت تا 11 ساله ای که یک یا دو بار در روز از مکمل روغن ماهی استفاده می کردند ، تمرکز و توجه آنها بسیار بهبود یافت.

در این بررسی محققان در مدت هشت هفته هر روز به 33 دانش آموز 400 میلی گرم مکمل اومگا سه دادند و مشاهده کردند در این افراد فعالیت قشر پیشانی مغز که حافظه ، توجه و توانایی برنامه ریزی را کنترل می کند، به میزان چشمگیری افزایش یافت.

arianoush_p_1988
05-31-2010, 09:31 PM
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
عناب هم میوه ای خوشمزه است و هم داروی گیاهی موثری به شمار می‌رود. این میوه دارای لعاب فراوان حدود ۵ درصد مواد پروتئینی، ‌۴ درصد مواد قندی و مقدار زیادی ویتامین C و املاح است.
عناب به افزایش وزن بدن کمک می‌کند. قدرت ماهیچه‌ها را زیاد کرده و بنیه بدنی را افزایش می‌دهد.
عناب به دلیل لعاب زیاد نرم‌کننده سینه است و به عنوان خلط ‌آور از آن استفاده می‌شود. جوشانده آن برای سرفه و درد سینه مفید است. برگ‌های آن بند آورنده خون و تب‌بر هستند. بعلاوه این برگ‌ها رشد موها را تسریع می‌کنند.

عناب آرامبخش و خواب آور است و خصوصا هسته آن بیخوابی و خستگی را برطرف می‌کند. این میوه همچنین دستگاه هاضمه را تقویت و کم‌اشتهایی را برطرف می‌کند.
هرگاه احساس غم به شما دست داد، بهتر است یک فنجان دم‌کرده عناب را میل کنید. این نوشیدنی لبخند را به لب‌های شما می‌آورد.

XIII
06-19-2010, 09:55 PM
کاهش خطر بیماری‏های قلبی تا 63 درصد با مصرف چای


در یکی از بزرگترین تحقیق‏های انجام شده در نوع خود مشخص شد مصرف مداوم چای و قهوه می تواند تا حد زیادی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی شود.

به گزارش خبرنگار تابناک اجتماعی به نقل از دیلی تلگراف، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف معتدل هر دو نوشیدنی می تواند شانس مرگ در اثر حملات قلبی را دست کم تا یک پنجم کاهش دهد. تحقیقات همچنین نشان داد که در کنار این خطر سایر عوارض مانند سکته نیز افزایش نمی یابد.
[Only registered and activated users can see links]

خانم وایون فن فوق تخصص بیماریهای قلب و عروق از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت هلند گفت: نتایج ما نشان داد مزایای نوشیدن قهوه و چای بدون افزایش احتمال سکته و مرگ در اثر بیماریهای مرتبط است.

تیم وی به مدت 13 سال مصرف چای و قهوه را در میان 37514 نفر بررسی کرد و به این نتیجه رسید که چای بیشترین تأثیر را بر بیماریهای قلبی دارد اما مصرف سنگین قهوه نیز می تواند موثر باشد.

افرادی که روزانه بین 3 تا 6 فنجان چای می نوشند 45 درصد کمتر از افرادی که کمتر از یک فنجان چای در روز را مصرف می کنند احتمال ابتلا به بیماریها عروقی را دارند. نوشیدن بیش از 6 فنجان چای نیز تا 36 درصد خطر بیماریهای قلبی را کاهش می دهد.

در این تحقیق خبرهای خوبی هم برای افراد علاقه مند به قهوه وجود دارد به طوریکه نوشیدن 2 تا 4 فنجان قهوه در روز می تواند تا 20 درصد میزان مشکلات قلبی را کاهش دهد.

محققان معتقدند که مزایای این نوشیدنی‏ها به دلیل وجود آنتی اکسیدانهایی است که در هر دو نوشیدنی یافت شده و باعث حذف فاکتورهای آسیب زننده بدن می شوند.

این آخرین تحقیق انجام شده در مورد دو نوع از محبوبترین نوشیدنی‌های جهان است که ادعا شده در کاهش خطر ابتلا به سرطان، دیابت استرس و حتی جوش صورت هم تاثیر گذارند.

پژوهشگران اعلام کرده اند اگرچه این مزایا برای این نوشیدنی‏ها اثبات شده است اما شیوه زندگی سالم می تواند بهترین تاثیر را در کاهش این بیماریها داشته باشد و هشدار داده اند که تنها کشیدن یک نخ سیگار با قهوه می تواند همه مزایای آن را از بین ببرد و همچنین نوشیدن مقدار زیادی چای در حالی که ساعتها در برابر تلویزون نشسته اید و هیچ ورزشی ندارید می تواند به راحتی همه تأثیرات مثبت را خنثی کند.

arianoush_p_1988
06-26-2010, 04:43 PM
[Only registered and activated users can see links]


ماءالشعیر دارای فواید بسیاری می باشد که کمتر کسی از آن آگاهی دارد،پس خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم. این واضح است که مصرف موادغذایی سالم در سلامت جسمی هر فردی تاثیر دارد؛ از جمله بعضی غذاها بر سلامت بافت مو تاثیر دارند،


مثلا غذاهای حاوی پروتئین زیاد، کربوهیدرات و چربی کم. یکی از غذاهای مهم برای داشتن موهای زیبا مواد حاوی اسیدهای چرب است که خصوصا در روغن کانولا، ماهی و سویا دیده می‌شود. وجود اسید چرب امگا3 در مواد غذایی به دلیل خاصیت ضدالتهابی می‌تواند نقش موثری در سلامت مو داشته باشد....
کمبود آهن خصوصا در خانم‌های سنین باروری به دلیل ایجاد کم‌خونی تعداد گلبول‌ قرمز خون را کم کرده و باعث ریزش مو می‌شود. این کمبود ممکن است بسیار جزیی باشد ولی خصوصا در خانم‌ها نقش مهمی در ریزش مو ایفا می‌کند.
بنابراین اضافه کردن موادغذایی غنی از آهن (مثلا کلم بروکلی یا مخمر آبجو) می‌تواند بعضی از انواع ریزش مو را به وضعیت طبیعی برگرداند. ویتامین‌های گروه B نقش ویژه‌ای در بهبود ریزش مو دارند. یکی از ترکیبات حاوی ویتامین B ماءالشعیر است.
ماءالشعیر به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مفید است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی موثر است. ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند و به راحتی وارد فاز آبی‌ ماءالشعیر در حین جوشش می‌شوند که در سنتز میانجی‌های عصبی نقش مهمی دارند و باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.
ماءالشعیر یکی از نوشیدنی‌های معمول است که از جوانه «جو» حاصل می‌شود و در رفع تشنگی موثر است. هر 100 سی‌سی ماءالشعیر لایت‌ حدود 17 کالری و هر 100 سی‌سی ماءالشعیر معمولی حدود 25 کالری انرژی دارد. ماءالشعیر در رفع خستگی اعصاب نیز موثر است و به دفع سنگ‌‌های کلیوی کمک می‌کند. ماءالشعیر در تامین آب و الکترولیت‌های بدن موثر است. ماءالشعیر از استحصال دانه‌های جو به دست می‌آید و علاوه بر جو، آب رازک و سایر افزودنی‌های مجاز خوراکی در آن به کار می‌رود. مزه تلخ ماءالشعیر، مربوط به رازک است. رازک خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد و به پایداری ماءالشعیر نیز کمک می‌کند.
عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول است که در رفع التهاب روده، یبوست و فتق‌ معده بسیار موثر است. فیبرها آثار زیادی در بدن دارند؛ از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان‌ می‌گردند. ماءالشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال‌ها مانند فلاونوییدها، کاروتنوییدها و آنتوسیانین‌ها است که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار موثر هستند. زیاده‌روی در مصرف هر نوع ماده غذایی (حتی اگر مفید باشد) برای سلامت بدن مضر است. بنابراین به مقدار مناسب و متعادل ماءالشعیر بنوشید، نه زیاد.

bahareh0045
06-30-2010, 09:14 PM
خواص میوه ها
آووکادو

آووکادو میوه ایی است که احتمالا شما نمیتوانید نام آن را هر روز از وانت بارهای گذری خیابان بشنوید.....
و بدتر از آن ، شاید این میوه را هرگز از نزدیک ندیده باشید!
آووکادو با نام علمی ( ( PERSEA AMERICANANA
درختی است با ارتفاع حدود 6 متر که در قسمت های گرم آمریکا ، برزیلو غرب هندوستان پرورش می یابد........
منشاء این درخت آمریکای جنوبی بوده است از آنجا به سایر نواحی برده شده است.
درختان آووکاد متعلق به نواحی استوایی و نیمه استوایی هستند و در مناطق فاقد سرما،سازگاری دارند. برگ های این درختان ضخیم و سبز رنگ و گل های آنها کوچک وسبز رنگ هستند. میوه آنها گلابی شکل مانند و دارای پوستی ضخیم و به رنگ سبز تیره یا سیاه است........ در حدود 400 نوع از انواع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از انها پوستی صاف و سبز رنگ دارند و برخی دارای پوست خشن و سیاه رنگند....
مکزیک بزرگترین کشور تولید کننده آووکادو در جهان محسوب میشود...... به عنوان دومین تولید کننده تجاری این میوه می توان از آمریکا نام برد که تقریبا تولید آن به کالیفرنیا و فلوریدا
محدود میشود و مقدار کمی از این تولید نیز به هاوایی و تگزاس
بر میگردد..... مدرکی در دست هست که نشان میدهد سرخپوستان مایا و اینکا از این میوه استفاده میکردنند
ترکیبات شیمیایی
آووکادو چرب است و دارای اسیدهای آمینه مختلف مانند سیستئین،تریپتوفان و تیروزین است.
دانه گیاه دارای مقدار کمی ( در حدود 2% ) روغن است، که که این روغن غلیظ و سفت است و به رنگ زرد مایل به سبز و طعم و بوی مطبوع است......... روغن دانه آووکادو دارای 7% روغن اشباع شده مانند اسید پالمتیک،اسید استئاریک،اسید آراشیدیک و اسید میریستیک و در حدود 8%روغن های اشباع نشده مانند : اسید اولئیک و اسید لینولئیک است......
آووکادو از منابع غنی پتاسیم است ، به طوری که 60% بیش از موز پتاسیم دارد......
در تحقیقات جدیدی که انجام شده وجود چند نوع آنتی بیوتیک در
آووکادویافت شده است،علاوه بر موارد ذکر شده ، آووکادو حاوی ویتامین های e، بیوتین ،kو d و فاقد کلسترول است ،بنابراین، این میوه دارای ارزش غذایی بالایی است.
روغن آووکادو
روغن آووکادو در بهبود عوارض رمانتیسم موثر است و توصیه میشود برای کاهش درد مفاصل آن را با روغن آووکادو ماساژ دهید............
روغن آووکادو شوره سر برای جلوگیری از ریزش مو، هر شب مقداری از این روغن را به سر بمالید و صبح بشویید
برای براق شدن موها بعد از شستشوی سر نیز چند قطره روغن آووکادو به موها بمالید
روغن آووکادو کرم خوبی برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ میکند و به پوست شادابی میدهد
خواص دارویی
آووکادو تقویت کننده معده است
همچنین نفخ و گاز معده را بر طرف میکند. برای درمان یرقان نیزمفید است ودر تقویت بدن نیز موثر است آووکادو روند رشد را در کودکان تسریع میکند، زیرا دارای مواد معدنی بسیاری است و چون این میوه قند و مواد نشاسته ایی کمی دارد برای
افرادی که به بیماری قند مبتلا هستند نیز مناسب است.
آووکادو خون ساز است و در نتیجه برای افراد مبتلا به کم خونی مفید است.......
آووکادو به بهبود ناراحتی های روده و معده نیز کمک میکند
آووکادو همچنین در بهبود بی خوابی و کاهش ضعف عمومی نیز موثر است
جوشانده برگ آووکادو به درمان اسهال خونی کمک میکند

Safir
07-02-2010, 11:16 AM
5نوع خوراکی که بهترین منبع برای دریافت

انرژی مورد نیاز بدن

سلامت نیوز: برخی از تنقلات به طور چشمگیری سطح انرژی بدن را بالا میبرد . افزایش انرژی به طور طبیعی روحیه شما را بهبود می بخشد

بادام

بادام غنی ایز مواد معدنی و ویتامین ها، از جمله منگنز ، مس ، ویتامین2 B و فسفر است.
منیزیم یه عنوان یک ماده معدنی که نقش اساسی در تولید انرژی و سیستم ایمنی بدن دارد میتواند الگوی خواب را بهبودبخشد ،عضلات را شل کند، تنش و اضطراب را برطرف کرده و مانع افزایش افسردگی شود .
پروتئین و فیبر موجود در بادام قند خون را تثبیت می کند و زمانی که قند خون افت میکند برای تنظیم انرژی سوزانده می شود. چربی های سالم مثل انواع موجود در بادام برای محدود کردن اشتها و جلوگیری از پرخوری بکار میرود که می تواند در کاهش وزن و کمک به احساس سیری نقش عمده ای ایفا کند . به این دلایل ، بادام و دیگر آجیل ها اغلب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توصیه می شود.


ماست

ماست سرشار از کلسیم ، فسفر ، پروتئین ، و روی ، همچنین منبع خوبی از ویتامین 2B ،5B و 12B است ، مواد مغذی موجود در ماست به سرعت جذب و به آسانی هضم میشود و این به معنای افزایش فوری انرژی دریافتی شماست . مواد موجود در ماست همچنین منجر به تقویت خلق و خو و مبارزه با خستگی هم میشود .


اناناس

آناناس تنها به این دلیل که بسیار خوشمزه است یکی از محبوب ترین میوه های تابستانی است، اما اگر شما می خواهید دلایل بیشتری برای خوردن آن داشته باشید باید بدانید : منبعی غنی از منگنز ، ویتامین c ، ویتامین1 B ، مس ، فیبر و ویتامین6 B است ، این میوه آبدار گزینه بسیار خوبی برای افزایش انرژی شماست.

آناناس دارای آنزیم هایی است که به هضم غذا کمک میکنند . علاوه بر این ، خوردن میوه های پرآبی مانند آناناس می تواند پیشگیری از کم آبی بدن کمک کند.
تنقلاتی که از گندم درست شده اند
غلات کامل -- به ویژه سبوس -- سرشار از مواد مغذی ضروری است که انرژی بدن و مغز را تامین میکند از جمله مواد موجود در آن فیبر ، منگنز ، منیزیم ، آهن ، پروتئین ، کربوهیدرات و ویتامین های B1 ، B2 ، B3 است انرژی حاصل از ویتامین ب موجود در گندم ، به مبارزه با خستگی و حفظ سطوح انرژی کمک می کند ، قند خون را تثبیت کرده ، الگوی خواب را بهبود میبخشد ، فعالیت ماهیچه ای و عصبی را هماهنگ می کند، و برای تقویت روحیه خوب است .


نان سفید و شیرینی

کربوهیدرات ساده مثل نان سفید و شیرینی ها باعث افزایش سریع انرژی می شوند اما این نتیجه موقتی است. کربوهیدرات موجود در گندم ، آهسته تر جذب شده و سطح قند خون را برای ساعت ها ثابت نگه می دارند و به شما احساس خواب آلودگی نمی دهند.

bahareh0045
07-07-2010, 11:42 PM
جنگ بر سر آووکادو
در سال 1994 موافقت نامه ایی بنام نفتا بین سه کشور کانادا،آمریکا و مکزیک منعقد شد که براساس آن،عمده تعرفه های گمرکی بین این سه کشور حذف شد.....
در نتیجه مکزیک اقدام به صدور مقادیر زیادی آووکادو ارزان
داخلی و با این بهانه که میوه های مکزیکی آفت زده اند از واردات سرباز زد.تلاش های دولت مکزیک در زمینه متقاعد کردن آمریکا با انجام بازرسی بهداشتی توسط یک کشور بی کشور مجبور شد در اقدامی متقابل ، وادرات ذرت های آمریکایی را متوقف و ایالات متحده را مجبور به عقب نشینی از خواسته اش کند.................

چگونه یک آووکادو خوب را انتخاب و نگهداری کنیم؟بیشتر اووکادوهایی که در بازار موجود است سفت و نارس و نپخته هستند...... چون در این حالت احتمال فساد و خرابی کمتر است.... آووکادوهای سفت برای کامل رسیده شدن،به چند روز زمان نیاز دارند. آووکادویی که با کمی فشار فرو رود، پخته است ولی اگر با فشردن این میوه گودال های بزرگی در سطح این میوه ایجاد گرددنشان دهنده ی پخته بودن بیش از حد این میوه است....
اووکادو سفت و نپخته معمولا بعد از 3 تا 6 روز نگهداری در دمای اتاق میرسد....
آووکادو را باید همراه سیب ، موز ،گوجه فرنگی یا گلابی درون پاکت کاغذی بگذارید زیرا این میوه ها گاز اتیلن تولید میکنند و فرآیند رسیدن آووکادو را سرعت می بخشند
هیچ گاه این میوه را جهت رسیدن در یخچال قرار ندهید
زیرا با این کار هرگز رسیده نمیشود.....
میوه رسیده را میتوان به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کرد. آووکادوی خوب درشت است و مقدار زیادی رطوبت دارد و اگر پوست آن شکسته شود خود میوه آسیب نخواهد دید

arianoush_p_1988
07-13-2010, 09:16 PM
[Only registered and activated users can see links]
پوست نارنج ، داخل نارنج دارای فواید بسیار زیادی می باشد ، آیا از این فواید اطلاعی دارید؟

امروزه قسمت‌های مختلف درخت نارنج مصارف فراوانی در پزشكی یا علم تغذیه دارد. به علاوه، استفاده از آن در زیبایی نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است.
دكتر مهرانگیز توتونچی عضو گروه درد جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: در پوست نارنج انواع ویتامین‌های A ،B ،C و كاروتنوئید و پكتین و مواد دیگر وجود دارد و از پوست تازه آن اسانس نارنج به دست می‌آورند. به علاوه نارنج تقویت كننده بدن و معده، اشتها آور، ضد سوء هاضمه، ضد سرفه و ضد خونریزی است و حتی خاصیت ضد سرطانی دارد كه برای مصرف می‌توان در وعده‌های صبح، ظهر و شب، هر بار یك قاشق چایخوری از پودر آن را با كمی شكر یا دم كرده پوست آن، مصرف كرد.
وی افزود: برگ نارنج عطر مطبوع و طعم تلخ دارد، آرام كننده و ضد تشنج بوده و در درمان سوء هاضمه موثر است. ضمن این كه برگهای جوان خشك را می‌توان با 2 برابر وزن معادل پوست بیرونی نارنج مخلوط و دم كرده كه اثر نیرودهنده قوای عضلانی داشته و حافظه را تقویت می‌كند.
این پزشك عمومی تصریح كرد:‌ عرق بهار نارنج یا دم كرده غنچه‌های ناشكفته و خشك شده آن را به عنوان داروی ضد تشنج در بیماری‌های عصبی و بی‌خوابی‌های عصبی و همچنین رفع سكسكه به كار می‌برند. ضمن این كه دارای اثر خواب آور، اشتهاآور و رفع تپش قلب است.
دكتر توتونچی ادامه داد: از نارنج نه تنها در طب بلكه در زیبایی نیز استفاده می‌شود و اگر ورقه‌های نازك نارنج را تقریبا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید، برای جمع شدن منافذ پوست و تامین لطافت و نرمی آن در افرادی كه پوست چرب دارند، مفید است. همچنین از مخلوط آب نارنج و گلاب (به نسبت 1 به 3) لوسیون مناسبی برای پوست دست و صورت می‌توان تهیه كرد. آب نارنج در تغذیه به عنوان چاشنی استفاده می‌شود و نیز دانه خشك و آسیاب شده آن اثر ملین دارد.

Negar
07-16-2010, 01:55 AM
خواص توت فرنگی

[Only registered and activated users can see links]

توت فرنگی سرشار از ویتامینهای ب، ث، قند، سلولز، مواد چربی و البومی ن.وید ودارای اهن ،اهک ، فسفر،منیزیم،پتاسیم،سدیم،س یلیس ،ید وبرم می باشد.
ظریف ترین میوه هاست.مقوی ، خنک ، ادرار آور و تصفیه کننده خون می باشد.پیش از غذا بخورید اشتها اور است.مواد قندی ان از نوع لولوز استکه برای اشخاصی که بیماری قند دارند بسار خوب است . یک قاشق سوپ خوری توت فرنگی جنگلی را اگر در مقداری خامه تازه مخلوط کنید، برای اشخاصی که مرض قند دارند د سری عالی خواهد بود.
توت فرنگی دارای موادی است که املاح معدنی را زیادکرده بدن را تقویت می کند.مصرف ان برای اشخاصی که ضعیفند یا مسلول مفید است.این بیماران اگر به مقدار کافی هر روز توت فرنگی مصرف کنند، علاوه بر جذب املاح معدنی مقدار لازم ویتامین ث را نیز مصرف خواهند کرد و این ویتامین در توت فرنگی به مقدار کافی وجود دارد.اگر سیلیس در بدن کم باشد، شخص مبتلا به سرطان وتصلب شرایین میگردد.به همین جهت برای جلوگیری از این دو مرض باید در فصل توت فرنگی به مقدار کافی ان را خورد تا رفع کمبود این ماده حیاتی را از بدن کردهشخص مبتلا به امراض مهلک نشود.
املاح معدنی توت فرنگی ، خاصیت مسهلی به ان بخشیده زیرا این املاح عضلات و روده ها را به انبساط و انقباض وادار می کند و به همین جهت هم ان را برای کسانی که به یبوست مبتلا هستند تجویز می کنند .توت فرنگی به مقدار زیادی اسید سالسیلیک در خود در خود نهفته دارد که بر روی کبد کیسه مثانه و کلیه ها ومفاصل عمل قابل توجهی دارد .به همین علت است که ان را برای بیمارانی که مبتلا به رماتیسم ، نقرس ، سنگ کلیه ، مسمومیت ، درد کبد و یا کسانی که صفراوی ودموی می باشند تجویز می نمایند.
برای رفع کرم روده صبح ناشتا باید نیم کیلو توت فرنگی خورد وتا ظهر هیچ چیز دیگر نخورد .
توت فرنگی این خاصیت را دارد که می تواند رسوب دندانها را پاک کند.
توت فرنگ سنگین و سقل استو کسانی که معده حساس دارند باید کمی انگور فرنگی به ان افزوده و بعد ان را میل نمایند.زیزا انگور فرنگی دارای اسید پکتیک است و این اسید ترشح عصیر معدی را زیاد کرده ، در نتیجه عمل هضم را اسان میسازد.
توت فرنگی را در اب نشوئید، زیرا این عمل سبب می شود که عطر لطیف این میوه ناپدید گردد.زراعت و کشت توت فرنگی احتیاج زیادی به کود انسانی دارد و این کود جنان چه می دانید پر از میکروبهای مختلف است که گاهی میکروب خطر ناک حصبه تیفوئید نیز به وسیله همین کود به میوه چسبیده ، با خوردن آن شخص مبتلا به این بیماری مهلک می گردد.در این مورد باید توت فرنگی را در اب استرلیزه کاملا شستشو داد و بعد ان را قطعه قطعه کرده مدت یک ربع ضد عفونی کرده و بعد کاملا شست و اب کشید.سپس توت فرنگی را که مصون از میکروب است با خیال راحت مصرف نمود.
شیره ی توت فرنگی ضد عفونی کننده میکروب ابرت که تولید تب حصبه را می نماید می باشد.وقتی که توت فرنگی را قطعه قطعه کردید، شیره ان بیرون امد میکروب حصیه را می کشد.اگرتوت فرنگی را بصورت محلول برای شستن صورت مصرف کنند ، چین و چروک پوست را صاف کرده ، برق و جلای خاصی به چهره می بخشد.
جوشانده برگهای توت فرنگی با شیرین بیان اسم را تخفیف و تسکین می دهد و ریشه ان به مقدار بیست گرم در یک لیتر اب برای اسهال کودکان مفید است .
خوردن این میوه ترشی خون را از بین میبرد و محیط بدن را قلیایی می کند .
توت فرنگی مقوی قلب بوده ، التهاب صفرا را خاموش می کند و بهترین صفرابر است.برای مرض قند ، خارش بدن وتنگی نفس و سرفه های خشک مفید بوده و بواسیر را درمان میکند و شباهت زیادی به تمشک دارد.

منبع ([Only registered and activated users can see links] %DB%8C%20+%20%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%87)

arianoush_p_1988
07-16-2010, 06:33 PM
[Only registered and activated users can see links]
تخم‌مرغ و پروتئین تخم‌مرغ به‌عنوان یكی از مواد ثابت و اساسی در تغذیه افراد بدن‌ساز به شمار می‌رود.
پروتئین تخم‌مرغ به‌عنوان پروتئین حقیقی تلقی می‌شود؛ یعنی پروتئین‌های تخم‌مرغ به‌عنوان مرجعی برای مقایسه پروتئین‌های سایر مواد خوراكی با آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معمولاً كیفیت پروتئین از دو طریق اندازه‌گیری می‌شود:
1- قابلیت هضم پروتئین تصحیح شده براساس اسید آمینه

2- ارزش بیولوژیكی
روش ارزش بیولوژیكی، مقدار پروتئین ابقا شده در بدن را نسبت به پروتئین جذب شده اندازه‌گیری می‌كند. امتیاز پروتئین تخم‌مرغ براساس روش ارزش بیولوژیكی 100 است؛ به این معنی كه تمام پروتئین خورده شده، در بدن ابقا شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر پروتئین تخم‌مرغ حاوی تمامی اسیدآمینه‌های ضروری و مورد نیاز بدن است.
پروتئین دیگری كه دارای امتیاز100 براساس روش ارزش بیولوژیكی است پروتئین آب‌پنیر است.روش PDCAA، تمامیت و جامعیت پروتئین را اندازه‌گیری می‌كند و بالاترین میزان آن عدد یك است. بر این اساس پروتئین سفیده، پروتئین جدا شده از سویا، پروتئین آب پنیر و پروتئین كازئین شیر همگی دارای امتیاز برابر با عدد یك هستند.
یك تخم‌مرغ به وزن تقریبی 50گرم حاوی 39گرم آب، 5/6گرم پروتئین، 6/5گرم چربی، 5/0 گرم كربوهیدرات و نیز ویتامین‌ها و مواد معدنی است. زرده و سفیده، تخم‌مرغ را تشكیل می‌دهند و به‌طور مشخصی دارای ارزش تغذیه‌ای متفاوتی هستند.
سفیده تخم‌مرغ حاوی مقدار بیشتری پروتئین اما تقریباً فاقد چربی و كلسترول است درحالی‌كه زرده تخم‌مرغ مقدار پروتئین كمتر اما چربی و كلسترول بیشتری دارد.
این موضوع مهم‌ترین علت برای بیشتر راغب بودن مردم به خوردن سفیده تخم‌مرغ و رغبت كمتر برای مصرف زرده تخم‌مرغ است. متأسفانه اینگونه افراد فقط مقدار چربی و كلسترول زرده را مد نظر قرار داده‌اند و به همین خاطر دچار اشتباه شده‌اند.
زیرا اگرچه زرده تخم‌مرغ حاوی مقادیر بیشتری چربی است اما فقط دارای 6/1گرم چربی اشباع (چربی از نوع بد) است و بقیه چربی از نوع غیراشباع (چربی از نوع خوب) است. بنابراین بخش عمده چربی زرده تخم‌مرغ از نوع چربی خوب است و خوردن یك تخم‌مرغ در روز هیچ‌گونه ضرری را متوجه ما نمی‌سازد.
مطالعات نشان داده‌اند كه خوردن چربی‌های اشباع موجب افزایش میزان كلسترول خون - حتی بیشتر از میزان كلسترول موجود در غذای مصرفی- می‌شود.
به‌منظور بررسی رابطه بین مصرف تخم‌مرغ و خطر ابتلا به بیماری عروق كرونر قلب، تعداد 117933 نفر در آمریكا تحت مطالعه قرار گرفتند كه از این تعداد 37851 نفر (32درصد) مرد 40 تا 75 ساله و 80082 نفر (68درصد) زن 34 تا 59 ساله بود.
محققان طی 8‌سال بررسی مردان و 14‌سال بررسی زنان تحت آزمایش، تعداد 2626 مورد بیماری قلبی و حمله قلبی را هم در مردان و هم در زنان گزارش كردند.
این محققان دریافتند كه به‌طور كلی هیچ مدركی دال بر وجود رابطه معنی‌دار بین مصرف تخم‌مرغ و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی چه در زنان و چه در مردان وجود ندارد و فقط در افرادی كه مقدار بیشتری تخم‌مرغ در روز مصرف می‌كنند خطر ابتلا به CHD آن هم در بین افراد دچار بیماری دیابت افزایش می‌یابد.
این یافته‌ها ثابت می‌كنند كه خوردن روزانه یك عدد تخم‌مرغ، تأثیری بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عروق كرونر و یا حملات قلبی ندارد.

arianoush_p_1988
07-19-2010, 02:49 PM
[Only registered and activated users can see links]

دکتر رضا آمری نيا: موز به خواب افرادى كه داراى فشار خون بالايى هستند كمك مى كند همچنين خطر حملات قلبى را كاهش مى دهد. بهبود دهنده زخم مزمن معده بوده و از افزايش كلسترول مى كاهد. ماده معجزه آساى موجود در موز كه سيستم گردش خون را تنظيم مى كند پتاسيم است. مطالعات جديد نشان مى دهد، مصرف غذاهاى حاوى پتاسيم نظير موز خطر حمله قلبى را تا ۴۰درصد كاهش مى دهد. براساس اين تحقيقات كه روى ۸۵۹ نفر در دانشگاه كمبريج انجام گرفت، افزودن پتاسيم به غذاى روزانه افراد باعث پايين آمدن فشار خون مى شود. بررسى هاى ديگرى كه در دانشگاه ناپل ايتاليا انجام شد همچنين نشان مى دهد كه ۸۱درصد افرادى كه فشارخون بالايى دارند اگر از ۳ الى ۶جيره غذايى كه پتاسيم بالا دارند نظير موز استفاده كنند ميزان دارودرمانى آنها به نصف و در بعضى ها كاملاً قطع مى شود.برخى مطالعات نيز حاكى از آن است كه اثر موز بر روى زخم معده بيشتر از داروهاى گرانقيمت است كه به وسيله پزشك تجويز مى شود. بررسى هاى آزمايشگاهى نشان مى دهد كه موز يك ماده حفاظت كننده است و به دليل دارا بودن تركيب شيميايى به نام Protease Inhibitor نقش موثرى در توقف عملكرد باكترى عامل اولسر دارد. محققين دانشگاه نيواينگلند نيز به اثبات رساندند كه موز كاملاً رسيده و قهوه اى در معده ماده اى توليد مى كند كه اسيد معده را كاهش داده و از شدت زخم معده مى كاهد. در تحقيقى كه بر روى حيوانات در دانشگاه كرالا در هند انجام شد معلوم شد كه موز نرسيده سطح LDL (كلسترول بد خون كه باعث انسداد رگ ها مى شود) را كاهش مى دهد و از تغييرات شيميايى بين عضلات قلب كه خود مى تواند عامل بيمارى هاى قلبى و عروقى شود جلوگيرى مى كند. تحقيق ديگرى كه در دهلى نو انجام شد نشان مى دهد كه موز علاوه بر اثر كاهندگى فشار خون، ضدالتهاب بوده و پودر خشك شده آن درد را كاهش مى دهد.

arianoush_p_1988
07-20-2010, 09:45 PM
[Only registered and activated users can see links]
سالمند و سلامتي
مطالعات علمي نشان مي‌دهد مصرف آب آلبالو به كاهش عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي- عروقي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 كمك مي‌كند.
پژوهش دكتر سعيد حسيني و همكارانش در دانشگاه علوم پزشكي تهران نشان مي‌دهد با توجه به اين‌كه خطر بيماري‌هاي قلبي‌- عروقي در ديابت بالاست، از اين رو دستيابي به سطوح مناسب چربي‌هاي خون در اين بيماران از اهميت خاصي برخوردار است و تغذيه نقش مهمي در كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و فشار خون دارد.
در اين مطالعه 16 زن ديابتي نوع 2 با قند خون ناشتاي110، مورد بررسي قرار گرفتند. اين افراد آب آلبالو را به مدت 6 هفته مصرف كردند.
در پايان مطالعه مقدار وزن، كلسترول تام، LDL - C و فشار خون به طور معناداري كاهش نشان داد.
نتايج اين بررسي نشان مي‌دهد مصرف آب آلبالو به بهبود عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي- عروقي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 كمك مي‌كند.
مبارزه آب آلبالو با عفونت ادرار
آب آلبالوي خانگي حاوي موادي است كه از فعاليت باكتري‌ مسبب عفونت ادراري جلوگيري مي‌كند. اگر آلبالو را بجوشانيد تا مايع يكنواختي به‌دست آيد و بعد از خنك شدن آن را 2 بار در روز ميل كنيد، از دردتان كاسته مي‌شود.
در ضمن بعضي‌ها براي رفع تشنگي، آب آلبالو را به شربت آن ترجيح مي‌دهند. از سوي ديگر اين ميوه طبيعتي سرد دارد، بنابراين خوردن آن به افراد گرم‌مزاج توصيه مي‌شود. به‌طور كلي آلبالو، سرشار از ويتامين‌ها و املاح معدني گوناگوني بخصوص ويتامين C و مقداري سديم، منيزيم، پتاسيم، مس و روي است.
خواص درماني در طب سنتي‌
ـ آلبالو باعث كاهش فشار خون مي‌شود، بنابراين مصرف آن براي افرادي كه داراي فشارخون بالايي هستند مفيد است؛ علاوه بر اين، غلظت خون را كم مي‌كند و براي رفع مشكل كم‌خوني توصيه مي‌شود.
ـ آلبالو خاصيت صفرابري دارد و به دفع سنگ كليه و كيسه صفرا كمك مي‌كند. البته مي‌گويند اگر آب يا مرباي آلبالو با كمي رازيانه مخلوط شود براي دفع سنگ مثانه و رفع‌سوزش مجاري ادرار مفيد است.
ـ اين ميوه نيروبخش است و اثر ضدعفوني‌كننده بر روده‌ها دارد و در ضمن ورم معده را نيز كم مي‌كند.
ـ آلبالو به طور كلي براي درمان رماتيسم، تصلب شرايين، ‌نقرس و پيوره دندان مفيد است.
ـ اين ميوه ادرارآور بوده و براي رفع ورم كليه مفيد است.
ـ چاق‌ها نيز مي‌توانند با خوردن آلبالو خودشان را لاغر كنند. علاوه بر اين، آلبالو چربي خون را نيز پايين مي‌آورد.

XIII
07-24-2010, 08:01 PM
[/URL]
[URL="[Only registered and activated users can see links]"][Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
عسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود “40″ ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اينكه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد “20″ ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول جمع آوري شهد يك گل است، روي ساير گل‌ها نمي‌نشيند.
خواص عسل
عسل از قديمي ترين و نخستين شيرين كننده هايي است كه انسان استفاده كرده است و شامل قندهايي چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اينكه ويتامين هايي همچون B1 ، B2 ، B6 ، B3 ، B5 و C نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت هاي متفاوت در آن ديده مي شود.
علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمي مس، يد و روي نيز در عسل وجود دارد. به همين جهت در حال حاضر زنبورهاي عسل يكي از بخش هاي اساسي و اصلي اقتصاد كشاورزي سالم به حساب مي آيند. از ويژگي هاي مهم عسل خاصيت ميكروب كشي آن است. عسل يك ضدعفوني كننده طبيعي است. تحقيقات انجام شده در سال هاي اخير نشان مي دهد كه گذاشتن آن بر روي زخم ها مانع عفونت مي شود. از آنجايي كه عسل حاوي مواد آنتي باكتريايي است مي تواند بخوبي باعث بهبود زخم ها شود.
زنبور عسل پيش از رسيدن به كندو در بين راه مقداري از آب شهد را جذب مي‌كند و چون شهد گل‌ها حاوي “50″ تا “80″ درصد آب است،‌ با اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا حداكثر25 درصد مي‌رساند، يعني حدودا از هر سه گرم شهدي كه زنبور عسل به كندو مي‌آورد، يك گرم عسل به دست مي‌آيد. البته عسل مناطق شمالي كشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بيشتري برخوردار است و لذا آبكي مي‌باشد، ولي عسل مناطق كوهستاني از آب كمتري برخوردار مي‌باشد.
زنبور عسل نوعي از آنزيم دياستاز به نام انورتاز را نيز به شهد اضافه مي‌كند كه اين آنزيم به همراه مواد قندي و نشاسته‌اي كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل مي‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا شكرك ‌زدن عسل به شمار مي‌روند. لذا اين باور كه عسل غيرطبيعي شكرك مي‌زند صحيح نيست، بلكه دليل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبيعي وجود دياستاز و همچنين كربوهيدرات ها مي‌باشد. دياستاز، ‌ذرات خيلي ريز عسل را به خود جذب كرده و باعث ته‌نشين شدن آن مي‌شود. مقدار گلوكز عسل هر چه بيشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشين مي‌شود. اين خاصيت فقط در عسل‌هاي طبيعي و غيرتقلبي ديده مي‌شود، زيرا تنها عسل‌هاي طبيعي حاوي دياستاز هستند. مدت زمان شكرك زدن يا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتي در مورد عسل اقاقيا به چهار سال هم مي‌رسد. در كشورهاي اروپايي عسل سفت شده و متبلور شده را بيشتر مي‌پسندند.
تشخيص عسل طبيعي و غيرطبيعي از طريق مزه كردن غيرممكن است. براي مصرف كننده يك راه بيشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهايي است كه بدن در اختيارش گذاشته است. با چشمانش شكل ظاهري عسل را ارزيابي مي‌كند، با بيني‌اش آن را بو مي‌كند و با زبانش آن را مزه مي‌كند.
اگر مجموعه خصوصيات باب طبعش بود و اگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعي است و ارزش آن را دارد كه بهايش را در حد معقول بپردازد. لازم به ذكر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوي عسل فقط مربوط به گل هر منطقه مي‌باشد و به نژاد زنبور عسل بستگي ندارد. نوع نژاد فقط در پركاري و كم‌كاري تاثير دارد.»
همان طور كه قبلا اشاره شد چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل مي‌دهند و بقيه آن عبارت است از: پروتئين، املاح معدني، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.
هر 100 گرم عسل 330 كيلوكالري انرژي توليد مي‌كند. لذا عسل، غذايي مقوي و انرژي‌زاست و به كمك دياستازهايش چربي‌هاي اطراف قلب را آب مي‌كند. به همين دليل مصرف آن به سالخوردگان و بيماران قلبي توصيه مي‌شود.
عسل براي درمان زخم ها
زماني كه عسل با رطوبت بدن تماس پيدا مي كند. آنزيم گلوكز اكسيداز كه توسط زنبورها در عسل ايجاد شده است به آرامي آزاد مي شود و پراكسيد ئيدروژن ضد عفوني كننده به ميزان زيادي آزاد مي شود و مي تواند در حدي كه به خود بافت آسيب نرساند، باكتريها را نابود كند. در ادامه با جذب مايعات و مواد مقوي به منطقه آسيب ديده باعث رشد سلولي و جلوگيري از خشك شدن زخم مي شود.
فعاليت استميك عسل باعث حضور يك لايه از مايع بين بافتها و بانداژ مي شود و باعث مي شود در هنگام نياز بدون درد جابه جا شود و سلولهاي جديد پاره نشود. به همين جهت در برخي بيمارستانهاي دنيا براي درمان زخم بستراز تركيبات آن استفاده مي شود.
ويژگي هاي منحصر بفرد عسل
1. به راحتي هضم مي شود: مولكول هاي قند موجود در آن مي توانند به راحتي به ساير قندها تبديل شوند، به همين جهت حتي حساس ترين معده ها نيز مي تواند آن را به سادگي هضم كند.
2. منبع بسيار خوبي از آنتي اكسيدان است: نقش بزرگي در جلوگيري از سرطان و همچنين بيماريهاي قلبي دارد.
3. سطح كالري آن پايين است: در مقايسه با ساير مواد قندي ۴۰% كمتر كالري دارد، هرچند انرژي آن بسيار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمي كند.
4. به سرعت در خون پخش مي شود: وقتي با ميزان مناسبي آب مخلوط شود. پس از ۷ دقيقه در جريان خون پخش مي شود و با آزادسازي ملكول قند به عملكرد بهتر مغزكه اصلي ترين مصرف كننده قند در بدن است، كمك مي كند و مانع بروز خستگي مي شود.
5. در سلامت و ساخت عوامل خوني مؤثر است: بخش مهمي از انرژي مورد نياز براي اين مورد تأمين مي كند، به علاوه باعث تميز شدن خون مي شود.
دارچين و عسل
مخلوط عسل و دارچين درمان كننده بسياري از بيماري ها در زمان قديم و حال مي باشد.
امروزه دانشمندان بر اين عقيده هستند كه عسل با وجودي كه شيرين است، اما اگر در مقدار معين مصرف شود حتي براي بيماران ديابتي هم مضر نمي باشد.
مجله معروفي در كانادا به نام Weekly World تعداد 95 نوع بيماري كه توسط عسل و دارچين درمان شده اند را نام برده است.
در اين مقاله با عسل و دارچين، درمان كننده بسياري از بيماري ها آشنا مي شويم.
ورم مفاصل (Arthritis)
يك قسمت عسل را در 2 قسمت آب گرم حل كرده و به آن 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين بيافزاييد. خمير حاصله را روي محل درد به آرامي بماليد. درد بعد از 15 دقيقه از بين خواهد رفت.
- همچنين بيماران دچار ورم مفاصل مي توانند، 1 فنجان آب داغ را با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و بنوشند. اين عمل را هر روز بايد انجام دهند تا بيماري شان معالجه شود.
- مطالعات انجام شده روي اين بيماران نشان داده است كه، اگر اين بيماران قبل از صبحانه مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل با 4/1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را ميل كنند، درد آنها بعد از 1 ماه از بين خواهد رفت. بيماران مورد مطالعه نمي توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از اين روش، توانستند به راحتي شروع به راه رفتن بدون درد كنند.
جلوگيري از ريزش مو (Hair Loss)
قبل از حمام كردن، 1 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و روي سر خود بماليد و 5-15 دقيقه صبر كنيد و سپس موهاي خود را بشوئيد.
عفونت مثانه (Bladder Infections)
2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در 1 ليوان آب گرم حل كرده و آن را بنوشيد. اين روش باعث مي شود كه ميكروب هاي مثانه را از بين برود.
درد دندان (Toothache)
5 قاشق چايخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و خمير حاصله را روي دندان خراب بماليد. اين عمل را 3 بار در روز انجام دهيد تا دندان خراب و دردناك درمان شود.
كلسترول (Cholestrol)
2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 3 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در مقداري برابر 2 ليوان چاي حل كرده و آن را بنوشيد. بدين وسيله بعد از 2 ساعت كلسترول خون به اندازه 10درصد پايين مي آيد.
سرماخوردگي (Colds)
به مدت 3 روز از مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل گرم با 4/1 قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كنيد. اين روش براي درمان سرفه مزمن، سرماخوردگي و سينوزيت به كار مي رود.
- عسل محتوي مواد مفيد طبيعي است و به اين ترتيب از آنفلوآنزا و سرماخوردگي جلوگيري مي كند.
ناباروري , باردار شدن (Infertility)
زنان مي توانند از پودر دارچين براي باردار شدن استفاده كنند. زنان نابارور مقداري پودر دارچين را با 2/1قاشق چاي خوري عسل مخلوط كرده و آن را به طور مرتب در روز روي لثه يا دهان خود قرار دهند. اين كار باعث مي شود كه مخلوط حاصل از طريق بزاق وارد بدن شود.
- در مريلند (شهري در آمريكا) براي مدت 14 سال هيچ نوزادي متولد نمي شد. تا اينكه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچين كردند و بعد از مدت كوتاهي زنان باردار شدند. مردان 2 قاشق غذاخوري عسل را قبل از خواب ميل كنند تا اين مشكل برطرف شود.
معده درد (Upset Stomach)
مخلوط عسل و پودر دارچين ، درمان كننده درد معده، زخم معده و نفخ مي باشد.
بيماري قلبي (Heart Diseases)
خمير عسل و پودر دارچين را تهيه كنيد و آن را بر روي نان به جاي مربا قرار دهيد. اين روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه ميل كنيد. اين روش باعث پايين آوردن كلسترول، كاهش ضربان قلب، به راحتي نفس كشيدن، بهتر شدن جريان خون و جلوگيري از بيماري قلبي مي شود.
بهبود سيستم ايمني (Immune System)
استفاده روزانه از عسل و دارچين باعث حفاظت بدن از باكتري و ويروس مي شود. عسل، محتوي مقدار زيادي ويتامين و آهن مي باشد و بدن را مقاوم مي كند. استفاده روزانه از عسل، باعث عملكرد بهتر گلبول هاي سفيد خون مي شود و درنتيجه بهتر با ويروس ها و باكتري هاي وارد شده به بدن مي جنگد.
سوء هاضمه (Indigestion)
قبل از هر وعده غذا، پودر دارچين را روي 2 قاشق غذاخوري عسل بريزيد. اين كار باعث مي شود كه اسيد معده ترشح شود و غذاي وارده به معده را هضم كند و از سوء هاضمه جلوگيري كند.
آنفلوآنزا (Influenza)
افزايش طول عمر
نوشيدن چاي با عسل و پودر دارچين از بين برنده پيري زودرس مي شود. 4 قاشق غذاخوري عسل و 1 قاشق پودر دارچين را در 3 فنجان آب حل كرده و بجوشانيد و مانند چاي ميل كنيد. 4-3 بار در روز به مقدار 4/1 فنجان بنوشيد تا پوستي لطيف و نرم داشته باشيد.
تاول (Pimples)
3 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط كرده و قبل از خواب، روي تاول بگذاريد و صبح مخلوط ماليده شده بر روي تاول را با آب گرم بشوييد. اگر اين كار را به مدت 2 هفته هر روز انجام دهيد، تاول را از ريشه از بين خواهيد برد.
عفونت پوستي (Skin Infections)
تمام عفونت هاي پوستي و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچين درمان مي شوند.
كاهش وزن (Weight Loss)
1 فنجان آب،عسل و پودر دارچين را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالي بنوشيد. اگر مخلوط گفته شده را هر روز بنوشيد، از تجمع چربي در بدن جلوگيري كرده و باعث كاهش وزن مي گردد.
سرطان (Cancer)
عسل و دارچين، درمان كننده سرطان هاي معده و استخوان شناخته شده است. براي 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را براي جلوگيري از سرطان مصرف كنيد.
گرسنگي (Hunger)
مطالعات اخير نشان دهنده اين است كه شكر عسل نه تنها مضر نيست، بلكه بسيار مفيد مي باشد. مقدار مساوي از عسل و دارچين جلوي گرسنگي را مي گيرد. 2/1 قاشق غذاخوري عسل در 1 ليوان آب و مقدار كمي پودر دارچين، باعث مي شود كه سرزنده تر و داراي انرژي بيشتر باشيد.
تنفس بد (Bad Breath)
صبح ها 1 قاشق چاي خوري عسل و دارچين را با آب گرم مخلوط كرده و بنوشيد.

arianoush_p_1988
08-10-2010, 02:49 PM
[Only registered and activated users can see links]
فلفل سیاه، سفید، قرمز و سبز، همه از یک گیاه تهیه می‌شوند. رنگ ‌فلفل به زمان برداشت و شیوه عمل آوردن آن بستگی دارد. فلفل فواید زیادی دارد. مصرف فلفل سیستم هاضمه را تقویت می‌کند و به گردش خون سرعت می‌بخشد...
قرن‌ها پیش فلفل برای اروپائیان ادویه‌ای کمیاب و باارزش بود که آن را تنها در کشورها‌ی دوردست می‌توانستند تهیه کنند. البته هنوز هم فلفل از همین کشورها به اروپا صادر می‌شود، اما دیگر نه تنها ادویه‌ای نادر نیست بلکه یکی از نام‌آشناترین و پرطرفدارترین ادویه‌ها است که می‌توان آن را تقریبا روی هر میزی کنار نمک پیدا کرد.
"گرهارد وبر" از انجمن تخصصی صنعت ادویه در شهر بن آلمان می‌گوید: «خاستگاه فلفل از مناطق گرمسیر و مرطوب آسیا است. گیاه فلفل قرن‌ها پیش در منطقه "مالابار" در جنوب هند کشت می‌شده است.»
کاشت فلفل به تدریج در کشورهای نزدیک به منطقه مالابار هم که آب و هوای مشابهی دارند رایج شده است، از جمله سریلانکا، مالزی، اندونزی و تایلند. در حال حاضر صادرکنندگان جدیدی مانند ویتنام و برزیل به جمع این کشورها پیوسته‌اند.
فلفل پیش از بسته‌بندی باید ابتدا از ساق و برگ و گرد و خاک جدا شود. فلفل پس از خشک شدن در رنگ‌های سیاه، قرمز و سفید یافت می‌شود. انواع فلفل متناسب با کیفیت و رنگ و بو، قیمت‌های متفاوتی دارند.
خواص فلفل
فلفل پرزهای چشایی را تحریک می‌کند و پیامی ‌به معده می‌فرستد که باعث ترشح اسید هیدروكلوریک و در نتیجه هضم بهترغذا می‌شود. اسید هیدروکلوریک برای هضم پروتئین‌ها و دیگر مواد غذایی در معده ضروری است.
هنگامی‌كه مقدار اسید هیدروكلوریك بدن كافی نباشد، غذا به مدت طولانی در معده باقی می‌ماند كه منجر به سوء هاضمه می‌شود. به‌علاوه، فلفل تعریق و ادرار را افزایش می‌دهد. فلفل همچنین اثرات مفید آنتی اكسیدان و آنتی باكتریال مؤثر را در خود نشان داده است.

سیاه، سفید، قرمز، سبز
رنگ فلفل به زمان برداشت و شیوه عمل آوردن آن بستگی دارد. رایج‌ترین نوع فلفل، فلفل سیاه است که برای آن باید میوه‌های فلفل را زمانی چید که نارس و رنگشان هنوز سبز است. دانه‌ها در جریان تخمیر و خشک شدن چروکیده و سیاه رنگ می‌شوند.
دیگر نوع متداول، فلفل سفید است. برای به دست آوردن فلفل سفید، دانه‌ها هنگام برداشت باید کاملا رسیده و به رنگ کبود متمایل به قرمز تیره باشند. دانه‌ها را در آب قرار می‌دهند تا خیس بخورند. سپس تنها مغز دانه‌ها باقی می‌مانند که در جریان خشک شدن رنگ سفید متمایل به زرد پیدا می‌کنند.
فلفل قرمز نیز از میوه‌های کاملا رسیده گیاه فلفل به دست می‌آید، با این تفاوت که فرایند خشک کردن دانه‌ها باید سریع انجام گیرد.
محصول نادرتر این گیاه فلفل سبز است. برای تهیه آن دانه‌های فلفل به صورت زرد و نارس برداشت می‌شوند و سپس باید در معرض نمک یا سرکه قرار گیرند تا از تخمیر شدن آنها جلوگیری شود.
گونه‌های مختلف فلفل علاوه بر رنگ در عطر و طعم و همینطور درجه تندی هم تفاوت‌هایی با هم دارند. فلفل‌های سیاه و سبز معطرتر از فلفل سفید هستند. اما فلفل سفید تندتر از انواع دیگر است و معمولا برای تهیه سس ماهی استفاده می‌شود.
فلفل سبز برای تهیه سس غذاهای کبابی کاربرد دارد. دانه‌های فلفل سبز را معمولا نمی‌سایند. فلفل قرمز دو گونه است هم تند و هم دارای طعم شیرین ملایم است و مانند فلفل سیاه هنگام پخت گوشت‌قرمز از آن‌ها استفاده می‌شود.
بسیاری از کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که فلفل به صورت پودر خریداری نشود. گرهارد وبر می‌گوید: « فلفل پودری عطر و طعم خوب خود را سریعتر از دست می‌دهد. اما اگر دانه‌ها تازه هنگام آشپزی آسیاب شوند، طعم فلفل در غدا قوی‌تر خواهد بود.»

arianoush_p_1988
08-11-2010, 07:08 PM
[Only registered and activated users can see links]
آیا می دانید عصاره موسیر دارای چه فوایدی می باشد؟
یافته‌های یك پژوهش نشان می‌دهد كه عصاره «موسیر» دارای اثرات ضد قارچی است.
به گزارش ایسنا این مطالعه تجربی با هدف تعیین اثرات ضد قارچی موسیر در برابر گونه‌های مختلف قارچی توسط روح‌الله فاتح ، كارشناس ارشد انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی دانشگاه علوم پزشكی ایران، انجام شده است.
در این پژوهش ،اثرات ضد قارچی عصاره‌های الكلی و آبی موسیر ایرانی پس از استخراج مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد می‌توان امیدوار بود كه در آینده با جایگزینی این عصاره به جای داروهای ضد قارچی شیمیایی كه همواره دارای اثرات جانبی زیادی بوده‌اند، بتوان عفونت‌های قارچی را درمان كرد.

Alireza
08-15-2010, 01:51 PM
1- شکر سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد. پس از هر بار مصرف محصولات شکردار، گلبولهای سفید بدن (نوتروفیلها) از کار می افتند و تا ۲ الی ۵ ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ویروس یا باکتری خواهد بود. طبق تحقیقات پس از هر بار خوردن چیزی شیرین سیستم ایمنی بدن تا ۷۵٪ کارایی خود را از دست می دهد و این دقیقا بهترین زمان برای فعال شدن میکروبها و ویروسها است.
۲-شکر تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می ریزد. چرا ؟ شکر ماده ای است فاقد ویتامین- فاقد مواد معدنی و فاقد فیبر. شکر ماده ای زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نیست از این رو برای اینکه ساختار ملکولی شکر شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدنی محلول در بدن مصرف کند تا بتواند شکر را هضم کند . در نتیجه تعادل عناصر معدنی مثل کلسیم- منیزیوم - پتاسیم - سدیم و... را بر هم می ریزد.
۳-شکر سبب ترشح بیش از اندازه هورمون آدرنالین در بدن می شود. احساس اضطراب بیش از اندازه - آشفتگی و بد خلقی از نتایج آن هستند.
۴-شکر سبب بی حوصلگی است و کسانی که شکر مصرف می کند به هیچ عنوان میلی به ورزش کردن و فعالیت های بدنی ندارند.
۵-شکر در کودکان سبب کاهش هوش و پایین آمدن نمره های درسی است.
۶-برخلاف آنچه پزشکان به شما می گویند خوردن چیزهای چرب تری گلیسیرید را بالا نمی برد بلکه این خوردن شکر است که تری گلیسیرید را بالا می برد !
۷-شکر باعث ضعف سیستم دفاعی بدن در برابر کلیه بیماریها میگردد.
۸-شکر به کلیه ها آسیب می زند. عامل اصلی ایجاد سنگ کلیه مصرف شکر است.
۹- عامل اصلی سنگ مثانه مصرف شکر است.
۱۰-بر خلاف تصور همگان این شکر است که کلسترول بد خون ldl را به شدت بالا می برد و کلسترول خوب را پایین می آورد و در کل سبب بالا رفتن کلسترول می شود. این روغن حیوانی نیست که کلسترول را بالا می برد.
۱۱-شکر مقدار عناصر کروم و مس بدن را کاهش می دهد.
۱۲-شکر در جذب شدن کلسیم و منیزیوم اختلال ایجاد می کند. یعنی اگر لیوان شیر خود را با کیک یا شکلات میل می کنید هیچ کلسیمی در استخوانهای شما ذخیره نخواهد شد!
۱۳-شکر عامل اصلی سرطان از جمله سرطانهای سینه و پروستات و کلون و رکتوم است.
۱۴-شکر مقدار گلوکز خون را بی جهت افزایش می دهد.
۱۵-شکر باعث ضعیف شدن بینایی است.
۱۶-شکر باعث باریک شدن رگهای خونی و در نهایت سکته می شود.
۱۷- شکر باعث ترش کردن معده است. برخلاف تصور عامه که وقتی ترش می کنند چیزی شیرین می خورند تا آن را رفع کند!
۱۸- شکر ریسک مبتلا شدن به بیماریهای قلبی را زیاد می کند.
۱۹- پیر شدن زود هنگام بدن - سفید شدن موها و چین و چروک پوست به دلیل مصرف خوراکیهای شیرین است نه مصرف گوشت و پروتئین!
۲۰-شکر سرعت اعتیاد به الکل و میل به اعتیاد به مواد مخدر را زیاد می کند.
۲۱-شکر تنها عامل پوسیده شدن دندانهاست یعنی اگر شکر مصرف نشود کسی به دندانپزشک نیاز نخواهد داشت.
۲۲-شکر عامل اصلی چاق شدن است.
۲۳- شکر عامل آرتروز مفاصل است. کسانی که آرتروز دارند و مواد شیرین زیاد می خورند روز به روز بدتر می شوند.
۲۴-یکی از عوامل اصلی بیماری آسم مصرف شکر است.
۲۵-شکر باعث آپاندیسیت می شود.
۲۶-شکر عامل اصلی پوکی استخوان است. چگونه؟ شکر ماده ای زائد است که فاقد هر گونه ویتامین یا مواد معدنی است و بدن قادر به هضم و جذب آن نیست. از این رو سلولها مجبور هستند برای شکستن ملکولهای شکر از املاح کلسیم و منیزیوم ذخیره در استخوانها استفاده کنند. هر چه بیشتر چیزهای شیرین مصرف شود کلسیم بیشتری از استخوانها خارج شده و در فرایند هضم شکر مصرف می شود. در نهایت استخوانها بعد از چند سال پوک می شوند. دلیل اصلی خرابی دندانها نیز همین است. کلسیم از دندانها استخراج شده و دندان به مرور پوسیده و خراب می شود. مصرف شیر در این هنگام سودی ندارد مخصوصا اگر همراه کیک و شیرینی باشد.
۲۷- شکر آب بذاق دهان را اسیدی می کند که برای دندانها ضرر دارد.
۲۸-شکر میزان ترشح هورمون رشد را کم می کند. جوانان کوتاه قد نتیجه مصرف شکر هستند.
۲۹- شکر عامل اصلی بالا رفتن فشار خون است.
۳۰-شکر ساختار پروتئین ها را به هم می ریزد در نتیجه بدن قادر به جذب آنها نخواهد بود.
۳۱- آلرژی به غذاهای گوناگون نتیجه مصرف شکر است.
۳۲- ایجاد اگزما در کودکان از عواقب مصرف شکر است.
۳۳- آب مروارید بر اثر مصرف شکر به وجود می آید.
۳۴- بزرگترین خطر شکر این است که ساختمان dna را می شکند و آن را تغییر می دهد که در نتیجه سلولها سرطانی می شوند.
۳۵-شکر سبب تولید رادیکالهای آزاد در خون و افزایش ریسک سرطان است.
۳۶- شکر فعالیت هورمونها را بر هم میزند.
۳۷-مصرف شکر انعطاف پذیری ماهیچه ها و اندام بدن را کم می کند به طوریکه با کوچکترین حرکت ورزشی عضلات منقبض می شوند و درد می گیرند.
۳۸- شکر سبب افزایش تقسیم سلولهای کبد و سرطان کبد می شود.
۳۹-شکر مقدار چربی کبد را زیاد می کند.
۴۰- شکر اندازه کلیه ها را بزرگ می کند.
۴۱-اختلال در کار پانکراس از اثرات شکر است.
۴۲- عامل یبوست و خشکی روده شکر است.
۴۳- سردردهای بی موقع و بی دلیل و میگرن بر اثر مصرف چیزهای شیرین است.
۴۴-شکر امواج مغزی دلتا- آلفا و تتا را زیاد می کند که در نتیجه این افزایش قدرت تمرکز و تصمیم گیری در انسان از بین می رود.
۴۵- عامل اصلی افسردگی شکر است. مردم عامی تصور می کنند با خوردن چیزی شیرین روحیه شان شاد خواهد شد در حالیکه کاملا بر عکس است. شادی حاصل از خوردن شیرینی به خاطر اعتیادی است که به آن دارید و با خوردن آن آرامش می یابید اما در روحیه و امواج مغزی شما اثر متضاد دارد.
۴۶- شکر ریسک بسته شدن رگهای خونی را زیاد می کند.
۴۷-وحشتناکترین بیماری قرن یعنی آلزایمر که با حواس پرتی های کوچک شروع می شود بر اثر مصرف شکر به وجود می آید. این به آن معناست که تا ۲۵ سال دیگر نیمی از جمعیت میانسال کره زمین آلزایمر خواهند داشت و مرگ زجرآوری در انتظارشان است.

arianoush_p_1988
08-15-2010, 03:08 PM
[Only registered and activated users can see links]
كاهش كلسترول و رفع دردهای شكمی برخی از خواص درمانی این میوه درشت، آبدار و شیرین هستند.
هلو میوه‌ای درختی است كه ارتفاع درخت آن به 5/3- 2 متر است و مانند بعضی از گیاهان، ‌قبل از بیرون آمدن برگ،‌ گل می‌دهد.
برگ‌های این گیاه باریك و بلند بوده و گل‌های آن درشت و صورتی رنگ است و میوه آن درشت، آبدار و شیرین می‌باشد و هسته آن درشت و سخت است.
دوران شكوفه‌دهی این گیاه در فصل بهار است.
خواص درمانی:
• در درمان بیماری‌های حاد عفونی و نیز بیماری‌های كلیوی و ناشی از كم خونی مفید است.
• در كاهش كلسترول خون نقش بسزایی دارد.
• برای درمان بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.
• در رفع دردهای شكمی موثر است.
• برای درمان دردهای روماتیسمی كاربرد دارد.
• با تحریك ماده مترشحه معده، عمل هضم را راحت‌تر می‌كند.
• در درمان سرفه‌های شدید موثر است.
• برای تخفیف خستگی‌های مفرط و نیز حالات افسردگی مفید است.
• این میوه با داشتن قند و كربوهیدرات، انرژی از دست رفته را احیا می‌كند و خاصیت انرژی زا دارد.
• به خاطر داشتن مقدار بالای فسفر، محافظ سیستم عصبی است و برای درمان افرادی كه دچار اختلالات عصبی هستند كاربرد دارد.
• محافظ طبیعی سیستم ایمنی بدن است.
• خوردن هلو به جای صبحانه، عملكرد روده و كبد را منظم می‌كند و خاصیت قلیایی بودن خون را حفظ می‌كند.
• اگر آب هلو را به صورت لوسیون روی پوست بمالید باعث شفافیت و بازسازی پوست می‌شود.

• در پوست هلو موادی وجود دارد كه لایه‌های چربی بدن را از بین می‌برد، از این رو برای رفع چاقی موثر است.

Alireza
08-24-2010, 03:59 PM
دانشمندان استرالیایی ادعا کردند زعفران که در بسیاری از غذاهای مدیترانه ای استفاده می شود از نابینا شدن در سنین بالا پیشگیری می کند.

در یکی از این مطالعات دانشمندان به افراد داوطلب کپسولهایی هایی حاوی این ادویه دادند و بعد از یک ماه بهبود چشمگیری در بینایی آنها پیدا شد.


دانشمندان استرالیایی و ایتالیایی ادعا کردند این گیاه خوشبو می تواند به عنوان روشی جدید برای پیشگیری از نابینایی در افراد سالمند به کار رود. مصرف این ماده هم چنین می تواند به عنوان یک عینک آفتابی طبیعی عمل کند که چشمها را از آسیبهای نور آفتاب حفظ می کند.


پروفسور سیلویا بیستی از دانشگاه سیدنی در این باره گفت:" بینایی بیماران بعد از مصرف کپسولهای زعفران پیشرفت چشمگیری کرد به طوری که بعد از مدتی تعدادی از آنها توانستند در تستهای بینایی یک یا دو شماره کوچکتر از آزمایشات قبلی خود را بخوانند و همچنین تعدادی از این بیماران دوباره توانستند بعد از مدتها خواندن کتاب و روزنامه را از سر بگیرند."


در این مطالعه دانشمندان به تعدادی از داوطلبان به مدت سه ماه کپسولهای زعفران دادند و بعد از این مدت بیماران بهبودی زیادی در بینایی خود احساس کردند.


هم چنین از زعفران به عنوان یک داروی سنتی برای درمان تومورهای سرطانی و افسردگی استفاده نیز استفاده می شده است.


پروفسور بیستی گفت:" ترکیبات شیمیایی زعفران بسیار پیچیده است و تاکنون هیچ کس اثرات مفید آن را روی بینایی کشف نکرده بود. دانشمندان معتقدند زعفران می تواند روی ژنهایی اثر بگذارد که سلولهای حاوی اسیدهای چرب را تحریک کرده و بینایی را بهتر می کند."

این گیاه دارای خصوصیاتی است که به جریان اکسیژن در بدن کمک کرده و از مرگ سلولها پیشگیری می کند. تحقیقات اولیه روی حیوانات نشان داده بود که رژیم غذایی حاوی زعفران چشمها را از آسیب ناشی از نور آفتاب حفظ می کند.


هم اکنون تحقیقات بیشتر برای کشف دیگر خواص مفید زعفران ادامه دارد

arianoush_p_1988
08-25-2010, 09:23 PM
[Only registered and activated users can see links]
کرفس سبزی پر خاصیتی است که نظیر آن گزارش نشده است. . در طب سنتی، بسیاری از ممالک دنیا از کرفس و آب و تخم آن برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها استفاده می کردند، زیرا املاح و ویتامین ها و فیتوکمیکال های موجود در آن از نظر کمیت و کیفیت به صورتی تنظیم گردیده که نظیر آن را نمی توان در غذای دیگر مشاهده نمود.

برگ کرفس حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین A (بتاکاروتن) است در حالی که ساقه کرفس منبع ویتامین های B6,B2, B1 ویتامین C و همچنین پتاسیم، اسید فولیک، کلسیم، منیزیوم، آهن، فسفر، سدیم و چند نوع از اسیدهای امینه ضروریست. هورمونهای گیاهی موجود در کرفس به همراه روغن های ضروری آن نه تنها طعم معطری به کرفس می دهند، بلکه در کنار بقیه املاح و ویتامین ها کرفس را به معجونی تبدیل می نمایند که در حقیقت می تواند داروی هر دردی باشد.

> ـ آب کرفس از بروز و پیشرفت سرطان پیشگیری می کند، زیرا این سبزی حاوی هشت گروه از مواد ضد سرطان است و از پیشرفت سلولهای سرطانی در بدن و به وجود آمدن غده های دیگر جلوگیری می کند. یکی از ترکیباتی که در این زمینه نقشی مهم دارد Acetylenics است که در سرطان شناسی به وضوح شناخته شده است. اسید Phonolic موجود در کرفس و آب کرفس عمل نوعی هورمون را که در رشد و نمو تومورهای سرطانی نقش دارد، خنثی می کند. در ضمن آنتی اکسیدانهای قوی موجود در کرفس به رادیکالهای آزاد موجود در بدن اجازه نمی دهند به سلولها صدمه زده و در حقیقت سلولهای سرطانی بروز نمایند.

> ـ کرفس و آب کرفس میزان کلسترول خون را کاهش میدهند و در نتیجه سبب سلامتی و بهزیستی قلب و عروق می شوند. Butyl Phthalide موجود در کرفس ماده شیمیایی مخصوص است که در کاهش کلسترول بد خون(LDL) نقش دارد. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو ثابت کرده اند که با خوردن فقط دو شاخه از کرفس تازه در روز میتوان میزان کلسترول بد خون را تا هفت واحد پایین آورد.
کرفس در ازدیاد ترشح صفرا موثر بوده و این خود در سوخت و ساز کلسترول خون عملکردی چشمگیر دارد.

ـ کرفس و محتویات آن به هضم و جذب مواد غذایی در بدن کمک می کند. آب کرفس به علت داشتن املاح و ویتامین ها و همچنین فیبر با کیفیت بالا از بروز یبوست جلوگیری میکند و حرکت روده ها را تنظیم می کند، در این صورت مصرف مقداری کرفس به همراه وعده های غذایی می تواند موجب بالا رفتن قدرت هضم و جذب غذا شده و مقدار زیادتری از مواد غذایی موجود در رژیم غذایی را از طریق جدار روده وارد سیستم خون و لنف کرده تا در سوخت و ساز پیچیده آنها در سلولها موثر باشد.

ـ کرفس به علت داشتن پتاسیم و سدیم خاصیت ازدیاد ادرار و دفع مواد زائد از سوخت و ساز غذا در بدن را دارد و بدینوسیله از طریق کلیه ها میزان مایعات موجود در بدن را تنظیم می کند.

ـ Polyacetylene موجود در کرفس و آب کرفس پر قدرت ترین ماده شیمیایی ضد التهاب بدن است و می تواند عوارض و دردهای مفاصل به خاطر روماتیسم یا آرتروز، آسم، نقرس و ناهنجاریهای ریوی را کاهش دهد. در یک بررسی جالبی بر روی آب کرفس معلوم شده که ماده شیمیایی Luteolin می تواند شروع و عملکرد عوارض التهاب را که در مغز سرانجام می گیرد کنترل و خنثی کند و در نهایت بدن را در برابر بروز التهاب محافظت کند.

ـ کرفس و آب کرفس فشار خون بالا را کاهش می دهد. این خاصیت کرفس را چینی ها از صدها سال قبل می دانستند و در درمان فشار خون از آن استفاده کرده و می کنند. نوشیدن روزی یک لیوان آب کرفس، پس از حدود یک هفته فشار خون بالا را کاهش داده، به صورتی که هیچ داروی شیمیایی چنین قدرتی را نشان نداده است. ماده شیمیایی Phtalides موجود در کرفس سبب آرامش بافت ها و ماهیچه های بدن و عروق می گردد و نرمی و انعطاف مخصوص به آنها می دهد. به همین جهت خون به آسانی در عروق گردش کرده و به تمام بافت ها می رسد. در ضمن این ماده شیمیایی سبب کاهش ترشح هورمون استرس در بدن می شود.

جالب اینکه در موقع مصرف مدام آب کرفس فشار خون در حد طبیعی باقی میماند و بیشتر از آن کاهش نمی یابد که خود یکی از شگفتی های طبیعت این سبزی است که در کنار عوامل شناخته و ناشناخته موجود در آن اعمال بسیاری از اعضا بدن انسان را تنظیم می کند.

ـ کرفس و آب کرفس از بی خوابی و بدخوابی جلوگیری می کند. این سبزی به خاطر داشتن روغن های طبیعی و ضروری و املاح و ویتامین ها و هورمونهای گیاهی سبب نوعی آرامش در بدن می شود و سیستم مغز و اعصاب را تسکین می دهد. به همین جهت خوردن کرفس به افرادی که دچار عوارض کم خوابی و بی خوابی هستند توصیه می شود.

ـ اشخاصی که کرفس می خورند کمتر به خوردن مواد قندی و شیرین گرایش پیدا می کنند. به عبارت دیگر طبیعت این سبزی به علت تمام نعمت های موجود در آن بر روی هورمون اشتها و گرایش به مواد قندی اثر گذاشته و در نهایت از زیاد شدن وزن بدن جلوگیری می کند.

ـ آنهایی که با خوردن مواد شیمیایی دست به تمیز کردن اعضا بدن می زنند باید بدانند که کرفس در تمیز کردن کبد و کلیه و کیسه صفرا بی نظیر است و از بروز سنگ کلیه و کیسه صفرا نیز جلوگیری می کند. به عقیده من هر از گاهی روزه پزشکی و نوشیدن آب کرفس می تواند یک نوع خانه تکانی چشمگیر در بدن انجام دهد و درون انسان را تمیز کند.

ـ کرفس یکی از پر قدرت ترین دارویی است که ناهنجاریهای جنسی را درمان می کند.
آب کرفس را می توان به همراه آب میوه ها و سبزیجات دیگر و به صورت خام مصرف

arianoush_p_1988
08-28-2010, 05:25 PM
[Only registered and activated users can see links]
اسفناج دو برابر دیگر سبزیجات دارای فیبر است. اگر میخواهید با خوردن سالاد خود را سیر کنید سراغ انواع مختلف سالاد بروید.
اسفناج از نظر علم تغذیه سرشار از آهن و ویتامین ها و مواد معدنی است که به ندرت در غذاهای دیگر پیدا می شود.
اسفناج مانند دیگر برگ‌های سبز تیره منبع خوبی از بتاکاروتن و آنتی اکسیدان قوی ضد بیماری است و خطر پیشرفت آب مروارید را کاهش می دهد.
با مصرف این سبزی می‌توان از ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان پیشگیری کرد.
این سبزی به خاطر برگ‌های تیره اش دارای چندین فایتوکمیکال مهم از جمله لیپوئیک است که به بازسازی آنتی اکسیدان ویتامین E و C می پردازد و به خاطر نقش مهمش در تولید انرژی می‌تواند عاملی موثر برای تنظیم قند خون باشد.
اگرچه اسفناج منبع غنی از کلسیم است ولی اکثر آن قابل استفاده نیست چرا که اسید اگزالیک موجود در اسفناج مانع از جذب کلسیم می شود در عوض پتاسیم فراوان در اسفناج برای سلامتی قلب مفید است.
اسفناج ها دو نوعند:
1- با برگ‌های فر
- با برگ‌های صاف
نوع صاف آن طرف‌دار بیشتری دارد چرا که شستن گل و کثیفی از روی برگ‌های فر سخت تر است و به وقت بیشتری نیاز دارد.
اسفناجی را انتخاب کنید که دارای برگ‌های ترد و تیره رنگ باشد و برگ‌های زرد و پژمرده را انتخاب نکنید.
برای انجماد اسفناج هم باید آنها را به صورت نشسته درون پلاستیک به صورت شل بسته‌بندی کنید چرا که اگر آنها را بشویید خیلی سریع خراب می شوند.

atefeh
09-01-2010, 02:05 PM
پيشگيري از بي‌خوابي با خوردن تخمه كدو
جام جم آنلاين: به گفته يك متخصص تغذيه، تخمه كدو و تخم كتان به دليل داشتن اسيدهاي چرب امگاـ3 در پيشگيري از بي‌خوابي بسيار موثر هستند.
[Only registered and activated users can see links]


مرتضي صفوي در گفتگو با فارس با بيان اين‌كه كمبود آهن در بدن مي‌تواند يكي از علل عمده كم خوابي باشد، افزود: مصرف مواد غذايي غني از آهن مانند گوشت قرمز، پسته، بادام و سبزي‌هاي برگ سبز تيره و جگر براي پيشگيري از كم‌خوابي موثر است.
وي با اشاره به اين‌كه گوشت و شير كم‌چرب نيز حاوي مقدار كافي ويتامين ب 6 هستند، افزود: انواع ماهي‌هاي چرب مانند ماهي سالمون و ساردين و همچنين تخمه كدو و تخم كتان نيز به دليل داشتن اسيدهاي چرب امگا 3 براي پيشگيري از بي‌خوابي بسيار موثر است.
به گفته اين متخصص تغذيه، تخمه آفتابگردان و كنجد نيز داراي اسيدهاي چرب امگا ـ6 است و اين نوع اسيد چرب نقش عمده‌اي در سنتز مواد شيميايي در مغز دارند.

arianoush_p_1988
09-01-2010, 09:42 PM
[Only registered and activated users can see links]

آناناس و كمك به هضم غذا
آناناس حاوی آنزیم مخصوصی است كه با شكستن ساختمان پروتئین غذاها به هضم آنها كمك می‌كند.

از آب آناناس می‌توان به عنوان هضم‌كننده و نرم‌كننده غذاهای مختلف نظیر گوشت استفاده كرد. همچنین از آنزیم مخصوص در آناناس می‌توان در تهیه غذاهای ژلاتینی نظیر انواع دسرها و ژله استفاده كرد.

متخصصان معتقدند آناناس برای بهبود دستگاه گوارش مفید و منبع خوبی برای منیزیم و حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C و ویتامینB1 است. آناناس به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C ممكن است باعث سوزش مختصر نوك زبان شود كه نگران‌كننده نیست.

خوردن روزانه نصف یك آناناس طبیعی مانع بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شود؛ مثل فشارخون بالا، گرفتگی سرخرگ‌ها، رماتیسم و سرطان.

كرم آناناس پوست را لطیف و شاداب می‌كند. آناناس هم برای درون بدن و هم برای ظاهر بدن در حكم راز جوانی و زیبایی است.


آناناس التیام‌دهنده ناراحتی‌های گوارشی است و كم اشتهایی و اسهال را درمان می‌كند. این میوه درمان مؤثری برای گرفتگی، ورم مفاصل، آماس و دیگر دردهای عضلانی و مفصلی است.


آناناس پایین آورنده تب است و سموم را از بدن دفع و ایجاد تعرق می‌كند. آناناس سبب كاهش چروك پوست و پاكسازی سلول‌های مرده آن می‌شود. اما به دلیل وجود اسیدهای آن نباید زیاد مصرف شود، خوردن بیش از حد آناناس سبب پوسیدگی دندان و تورم لثه می‌شود. بنابراین بهتر است پس از خوردن آناناس دهان را بشویید یا مسواك بزنید.


به طور كلی محافظ سلامت عمومی است.نوشیدن یك فنجان آب آناناس 3 بار در روز یا خوردن یك تكه آناناس با هر وعده غذا بسیار مفید است.

arianoush_p_1988
09-02-2010, 04:05 PM
[Only registered and activated users can see links]
مینا موحد محقق علوم پزشکی تهران، با اشاره به این مطلب که غوره مزاج سرد و خشک دارد، اظهار داشت: اینمیوه نارس، حرارت خون و صفرا در بدن را کم کرده و باعث از بین رفتن صفرا و بلغم موجود در معده می‌شود.

وی مصرف آب غوره را باعث تقویت کبد و برطرف کننده تشنگی و سستی اعضای بدن دانست و افزود:

مصرف کم آب غوره همراه با غذای روزانه در زنان باردار به حفظ جنین آنها کمک می‌کند اما این افرا باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد آن ممکن است موجب سقط جنین شود.

موحد با اشاره به افزایش خونریزی بینی در فصل تابستان گفت: اگر این افراد چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانند در مدت زمان کوتاهی موجب توقف خونریزی می‌شود.
این کارشناس ارشد طب سنتی اضافه کرد: مصرف رب غوره اشتها آور و تقویت کننده احشاء بوده همچنین در برطرف کردن اسهال و استفراغ صفراوی (ناشی از صفرا) و سوزش مقعد نیز کاربرد دارد.
موحد با تاکید بر این مطلب که کسانی که طبع سرد دارند، نباید از غوره و فرآورده‌های آن استفاده کنند، اظهار داشت:

مصرف زیاد آب غوره باعث کاهش میل جنسی، تولید باد و دل پیچه می‌شود و برای اینکه این حالت اتفاق نیفتد توصیه می‌شود به همراه آن گل قند، انیسون و یا انجیر مصرف کنند.

این کارشناس ارشد طب سنتی ادامه داد: مصرف شربت آبغوره تقویت کننده معده، برطرف کننده رطوبت زائد رحم و رفع کننده کندی هضم غذا است.
وی در خصوص طرز تهیه شربت آبغوره گفت: آبغوره شیرین شده و عسل کف گرفته را با هم مخلوط کرده و 3 تا 4 روز در آفتاب بگذارید و بعد روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و بعد صاف کرده و درون ظرف در بسته‌ای گذاشته و مجددا در آفتاب بگذارند تا قوام پیدا کند.
موحد در پایان خاطرنشان کرد: اگر افراد دسترسی به آب غوره ندارند، می‌توانند آب سیب ترش و صماغ را جایگزین آن کنند.

atefeh
09-04-2010, 04:03 PM
مبتلايان به ديابت مصرف کنند
استويا رقيب سرسخت شيرين کننده هاي مضر
جام جم آنلاين: پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي با دستيابي به فناوري تکثير انبوه گياه قندي استويا از طريق کشت بافت، تحولي چشمگير در کاربرد گسترده اين قند گياهي به ويژه براي کاهش ديابت در مبتلايان به اين بيماري فراهم خواهد کرد.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش مهر از رشت، ديابت يکي از شايع ترين بيماري جوامع بشري بوده که حدود دو درصد از مردم جهان و بيش از شش تا 10 درصد از مردم ايران به آن مبتلا هستند و با احتساب افراد در معرض خطر ديابت در کشور اين درصد قابل توجه خواهد بود.
بيماران ديابتي و افراد در معرض نقش عمده اي در کنترل بيماري خود دارند، به طوريکه تغذيه و رژيم مناسب يکي از شروط اساسي کنترل موفق بيماري است.
به دليل تمايل بالاي مصرف محصولات قندي در کشور، ضروريست توليد محصولاتي با عدم قابليت جذب و با قابليت جذب کمتر قند مضر مورد توجه قرار گيرد.
در اين خصوص امروزه استفاده از قند حاصل از گياه استويا که قندي با منشا طبيعي است، در بسياري از کشورها مورد استقبال جدي قرار گرفته است.
ماده شيرين کننده حاصل از گياه استويا که به «اسويوزايد» معروف است و کالري زا نبوده و بدين ترتيب نمي تواند موجب افزايش ميزان قند در افراد ديابتي و بالا رفتن فشار خون شود.
به دليل نداشتن اثرات سو مصرف قندهاي مصنوعي از ديگر قابليتهاي اين قند و جايگزيني شيرين کننده هاي مصنوعي مانند «آسپارتاموساخارين» و «سيکلامات» به کار رود که بدون اينکه اثر سو ناشي از مصرف اين شيرين کننده ها و محدوديت هاي آنها را داشته باشد، ازسوي تکثير گياه استويا با توجه به قوه ناميه بسيار ضعيف آن از طريق قلمه با مشکلاتي مواجه بود از اينرو با توجه به مزاياي کشت بافت و اين روش تکثير ترجيح داده مي شود.
بر اين اساس به منظور تامين گياهچه مورد نياز براي کشت انبوه گياه استويا محققان پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي موفق به دستيابي به پروتکل توليد انبوه و تکثير اين گياه قندي از طريق تکنيک هاي کشت بافت شدند.
استويا گياهي داراي برگ هاي شيريني است که منبع با شيريني 250 تا 300 برابر بيشتر از قند معمولي است.
استفاده 150 ميليون نفر در دنيا از قند استويا
اين گياه از صدها سال پيش در آمريکاي جنوبي بر اين گياه از صدها سال پيش در آمريکاي جنوبي براي شيرين کردن انواع نوشيدني ها به کار مي رفته و امروزه نيز به دليل مزاياي آن بيش از 150 ميليون نفر در جهان از قند اين گياه استفاده مي ‌کنند.
رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي شمال ايران گفت: کشت آزمايشي استويا به هدف توليد منابع شيرين‌ کننده‌هاي بيشتر و رفع مشکل تک‌ محصولي بودن کشاورزي از سال 83 در بسياري از مناطق ايران به ويژه در استانهاي گيلان و اصفهان آغاز شده است.
عليرضا ترنگ با اعلام اينکه از سال 87 نيز توليد تجاري اين گياه آغاز و هم اکنون برگ خشک آن به فروش مي رسد، افزود: در حال حاضر ارزش هرکيلو برگ خشک گياه استويا، در بازار ايران حدود 300 تا 350 هزار ريال است.
رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي شمال ايران در پاسخ به سئوالي مبني براينکه استفاده از استويا چه محاسني دارد، اظهارداشت: استويا بر خلاف شيرين کننده هاي شيميايي (مثل آسپارتام) اثرات مضر جانبي براي مصرف کننده ندارد، 200 تا 300 بار از شکر (سوکروز) شيرين تر است.
وي گفت: به دماي بالا مقاوم است (مقاوم در برابر حرارت تا 200 درجه سانتيگراد) و بر خلاف شکر، سوخته و قهوه اي نمي شود و به راحتي مي تواند در توليد نان هاي شيرين مورد استفاده قرار گيرد.
ترنگ اظهارداشت: بر خلاف شکر مصرف آن روي ميزان قند خون تاثير ندارد و بيماران ديابتي به راحتي مي توانند از آن استفاده کنند.
وي ياد آورشد: اين گياه حاوي ويتامين ها و مواد معدني از جمله منيزيم، ويتامين B3 (نياسين)، ريبوفلاوين، زينک، کرم، سلينيوم، پتاسيم و سديم است.
کشت استويا در 600 مترمربع از اراضي گيلان
مسئول کشت بافت مرکز بيوتکنولوژي کشاورزي شمال کشور نيز گفت:در حال حاضر 600 متر مربع از اراضي شهرستان هاي رودسر، تالش، املش، سياهکل، رودبار و آستانه اشرفيه به صورت آزمايشي به زير کشت گياه استويا رفته است.
سحر بهلولي با بيان اينکه نشا اين گياه از طريق کشت بافت انجام مي شود، ياد آور شد: کشت اين گياه از ارديبهشت ماه آغاز و تا پايان شهريورماه دوبار برداشت مي شود.گياه استويا گياهي است بدون کالري که 300 برابر شيرين تر از قند معمولي است و مي تواند در غذاهاي رژيمي مورد استفاده قرار گيرد که توسعه آن مي تواند تحول عظيم در صنعت غذايي کشور ايجاد کند.

atefeh
09-05-2010, 02:33 PM
صفوي عنوان كرد:
بهار نارنج مفيد براي رفع بدخوابي
جام جم آنلاين: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: مصرف عرق بهار نارنج مشكلات عصبي و بدخوابي را رفع مي‌كند.
[Only registered and activated users can see links]
مرتضي صفوي در گفت و گو با فارس افزود: اسانس گل‌هاي بهار نارنج به عنوان دارويي براي ضد افسردگي و آرام‌بخش استفاده مي‌شود.
وي گفت: از اسانس گل‌هاي بهارنارنج براي نرم كردن پوست‌هاي خشك و جلوگيري از شكنندگي پوست استفاده مي‌شود. آلودگي ميكروبي و قارچي را از بين مي‌برد و براي از بين بردن نفخ بسيار مناسب است.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان اضافه كرد:‌ خاصيت كلي بهار نارنج براي برطرف كردن مشكلات عصبي و رفع بدخوابي و ضد سرطان است.
صفوي گفت: عرق بهار نارنج ضد اسپاسم و نفخ است و موجب كاهش كلسترول، قند خون، چربي خون و پرفشاري خون است و اسيد اوريك خون را كاهش مي‌دهد.

atefeh
09-06-2010, 01:10 AM
براساس اعلام دانشمندان آمريكايي
پودر فلفل مي تواند سبب سرطان پوست شود
جام جم آنلاين: دانشمندان آمريکايي کشف کردند که مصرف پودر فلفل و غذاهاي بسيار تند در دراز مدت مي تواند منجر به بروز سرطان پوست شود.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش مهر ، نتايج تحقيقات دانشمندان موسسه «هورمل» دانشگاه «مينه سوتا» مي تواند ميليون ها شيفته طعم هاي بسيار تند را در تمام دنيا دچار نااميدي کند.
اين دانشمندان در تحقيقات خود خطرات پنهان در «کاپسايسين» ، ماده تند فلفل را که همچنين در توليد پمادهاي تسکين دهنده درد نيز مورد استفاده قرار مي گيرد مورد بررسي قرار دادند بنابراين به دليل استفاده از کاپسايسين در اين پمادها اين ماده نه تنها از راه غذاهاي تند بلکه از راه پوست نيز جذب بدن مي شود.
در حقيقت از يک طرف نتايج تحقيقات متعددي نشان مي دهد که «کاپسايسين» در القاي مرگ سلولي سلول هاي توموري فعال است و از طرف ديگر نتايج اين تحقيقات جديد حاکي از آن است که اين ماده مي تواند خود به عنوان يک عامل سرطانزا رفتار کند به طوريکه رفتار اين ماده شبيه به قهرمان دو شخصيتي رمان «دکتر جکيل و آقاي هايد» است.
به گفته اين محققان ، مصرف اين عنصر سازنده تندي فلفل از طريق «گيرنده فاکتور رشد اپيدرمي» (EGFR) و موجب التهاب بافت پوست و در نتيجه ايجاد تومورهاي پوستي مي شود.
اين دانشمندان براي کاهش درد کمر موش ها ، «کاپسياسين» را به صورت موضعي بر روي پوست پشت اين حيوانات قرار دادند.
نتايج اين تحقيقات نشان داد که در طول درمان با «کاپسياسين» ، سطح آنزيم التهابي «سيکلوکسيژناز» (COX-2) افزايش يافت و در روي پوست موش ها تومور ايجاد کرد.

atefeh
10-04-2010, 08:45 PM
بادمجان را سرخ نكنيد
جام جم آنلاين: فصل تابستان كه به آخر مي‌رسد، برخي خانم‌هاي باسليقه اقدام به خريد حجم انبوهي از بادمجان كرده و آن را براي مدت يك سال خانواده خود سرخ و در فريزر نگهداري مي‌كنند. آيا سرخ‌كردن بادمجان از ارزش تغذيه‌اي آن نمي‌كاهد؟
[Only registered and activated users can see links]
بادمجان گياهي يكساله و به رنگ سياه يا بنفش است كه در ايران طرفداران زيادي داشته و از آن در تهيه غذاهاي مختلفي چون حليم بادمجان، دلمه بادمجان، يتيمچه و خورش بادمجان استفاده مي‌شود. بادمجان در ميان عامه مردم، به عنوان يك سبزي بي‌خاصيت شهرت دارد. در حالي كه اين تصور صحيح نيست.
اگرچه بادمجان سرخ‌نشده انرژي زيادي در مصرف‌كننده ايجاد نمي‌كند، ولي شامل مواد معدني زيادي نظير پتاسيم و منيزيم، مس و ويتامين‌هاي B2 ، B1 و اسيد فوليك است كه براي بيماران مبتلا به ديابت و كساني كه دچار نقرس هستند، مفيد است و تنوري‌شده يا آب‌پز آن اغلب در رژيم‌هاي لاغري استفاده مي‌شود.
پتاسيم و اسيد فوليك بادمجان از بروز فشار خون و بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي جلوگيري مي‌كند و به شرطي كه سرخ نشود، به عنوان پايين آورنده كلسترول شناخته شده است.طبيعت اين سبزي گرم است و يكي از كم‌كالري‌ترين مواد غذايي به شمار مي‌آيد. نتايج مطالعات نشان داده است، تركيبات فنولي بادمجان خاصيت آنتي‌اكسيداني داشته و بدن را در برابر انواع عفونت‌هاي باكتريايي و ويروسي محافظت مي‌كند.
از سوي ديگر در پوست اين سبزي آنتي‌اكسيداني به نام آنتوسيانين وجود دارد كه براي جلوگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي مفيد است. از اين رو توصيه مي‌شود، آن را با پوست، پخته و ميل كنيد.
معمولا اين سبزي را به روش آب‌پز، كبابي و سرخ شده تهيه مي‌كنند كه روش آب‌پز مناسب‌ترين روش شناخته شده است.
در روش سرخ كردن، حرارت بالا اكثر ويتامين‌هاي اين سبزي را تخريب كرده و اين سبزي به دليل جذب روغن زياد، كالري مضاعفي را به مصرف‌كننده رسانده و مي‌تواند عامل چاقي و عوارض ناشي از آن شود.
در روش كبابي يا تنوري نيز به دليل آن كه بادمجان در حرارت مستقيم آتش قرار مي‌گيرد، قسمت عمده‌اي از ارزش غذايي اين سبزي كاسته و زمينه تشكيل تركيبات سرطان‌زا در آن فراهم مي‌شود.
بر اين اساس اگر مي‌خواهيد بادمجان را كبابي كنيد آن را ابتدا با پوست، تنوري كرده و سپس پوست آن را كاملا جدا و دور بيندازيد.
چند توصيه
طبق تحقيقات انجام شده، تخم بادمجان براي درمان سرماخوردگي و زكام مفيد است. اما به دليل موادي كه در ميان دانه‌ها يا تخم آن وجود دارد در مبتلايان به بيماري‌هاي كبدي يا يرقان مي‌تواند ايجاد ناراحتي كند.
از مصرف بادمجان كال يا نارس اجتناب كنيد. بادمجان نارس داراي ماده‌اي سمي است كه خوردن آن مي‌تواند موجب بروز مسموميت در مصرف‌كننده شود.
به دليل اگزالاتي كه در بادمجان وجود دارد، بهتر است خوردن آن را محدود كنيد.
مصرف بادمجان به همراه سير مي‌تواند خاصيت پايين آورندگي كلسترول بد خون را چند برابر كرده و از بروز بيماري‌هاي عروقي جلوگيري كند.
بهترين نوع بادمجان قلمي،‌ بدون تخم و رسيده آن است. بادمجان جنوب كشور كه در زمستان به بازار مي‌آيد به علت داشتن گوشت زياد و نداشتن تخم، بسيار مرغوب هستند. بنابراين با توجه به آن كه اين محصول تقريبا در تمام فصول موجود است بهتر است آن را به صورت تازه مصرف كنيد.

atefeh
10-04-2010, 08:50 PM
بادام زميني ،بمب انرژي
جام جم آنلاين: بادام زميني يكي از مغز‌هاي بسيار پرخاصيت است كه حاوي مقادير زيادي پروتئين بوده و يك خوردني مناسب براي افرادي است كه در رشته بدنسازي كار مي‌كنند يا كساني كه زير وزن طبيعي هستند.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش ايسنا، ممكن است بسياري از مردم از اين مطلب آگاه نباشند، اما متخصصان تغذيه تاكيد دارند كه اگر بادام زميني با پوست و به صورت كره بادام زميني خام حاوي پوست آن مصرف شود، مقدار بيشتري از ريز مغذي‌ها را دارا خواهد بود و بيش از نوع بدون پوست و پاك شده آن خاصيت دارد، البته اگر هر نوع آن را ترجيح مي‌دهيد مصرف كنيد بايد بدانيد كه براي سلامتي بسيار مفيد است.
بادام زميني حاوي مقادير زيادي از آنتي اكسيدان پلي فنول است كه نوع ابتدايي آن اسيد پي‌ـ‌كوماريك ناميده مي‌شود.در بادام زميني بو داده مقدار اين اسيد افزايش مي‌يابد و در نتيجه محتواي آنتي اكسيداني آن 22 درصد بيشتر مي‌شود، به طوري كه مقدار آنتي اكسيدان آن حتي از توت فرنگي و تمشك هم بيشتر مي‌شود.
به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، بادام زميني بي‌نمك براي عروق و سرخرگ‌هاي شما بسيار مفيد است.
يك چهارم فنجان بادام زميني به اندازه يك قاشق غذا خوري روغن زيتون حاوي چربي اشباع نشده است.
چربي‌هاي اشباع نشده براي پايين آوردن كلسترول خون مفيد هستند.بادام زميني همچنين حاوي مقادير قابل توجهي نياسين است كه به ترميم آسيب‌هاي سلولي و حفاظت در برابر بيماري آلزايمر و ساير مشكلات ذهني مربوط به بالا رفتن سن كمك مي‌كند.
بادام زميني يكي از منابع غني از ويتامين E است كه آنتي‌اكسيداني قدرتمند بوده و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، عروقي و سرطاني را به ميزان چشمگيري كاهش مي‌دهد. علاوه بر اينها، بادام زميني مقدار زيادي آهن دارد كه براي بهبود و اصلاح عملكرد گلبول‌هاي قرمز خون بسيار مفيد و ضروري است.
بادام زميني غني از كلسيم است كه سلامت استخوان‌ها را بهبود مي‌بخشد. همچنين اين مغز خشكبار سرشار از بيوفلاونوئيدهاست كه اين مواد به بهبود جريان خون در مغز تا 30 درصد كمك مي‌كند بنابراين خطر سكته مغزي را نيز كاهش مي‌دهد. افزودن مقدار كمي بادام زميني به رژيم روزانه، 14 درصد كلسترول بد خون را كاهش مي‌دهد.

Alireza
10-12-2010, 12:40 PM
انگور خشک شده که همه به نام کشمش مي شناسند، قرن ها پيش به وجود آمده است... کشمش در ايران و مصر در 2000 سال قبل از ميلاد، توليد شده بود.

1- کشمش، ميوه خشک مغذي است و مانند ديگر خشکبارها در تمام سال يافت مي شود. يک غذاي پر انرژي، کم چرب و کم سديم مي باشد. بنابراين براي افرادي که رژيم هاي کم سديم را بايد رعايت کنند، خوردن کشمش بسيار مفيد مي باشد.

2- کشمش داراي خاصيت آنتي اکسيداني مي باشد و از تخريب سلولي جلوگيري مي کند.
3- کشمش براي سلامت استخوان ها و جلوگيري از پوکي استخوان نقش مهمي را بر عهده دارد، به همين دليل مصرف آن براي زنان قبل از يائسگي بسيار مفيد است..


4- منبع خوب ويتامين d و هورمون استروژن مي باشد. 5- کشمش باوجودي که شيرين و چسبناک مي باشد، بر دندان اثر مخربي ندارد و باعث خرابي دندان نمي شود، حتي مي توان گفت اين ميوه خشک از فساد دندان جلوگيري مي کند... کشمش براي سلامت دندان و لثه بسيار مفيد مي باشد.
6- کشمش منبع خوب ويتامين ها و عناصر مغذي بدن مي باشد. عناصر و ويتامين هايي همچون آهن، پتاسيم، کلسيم و ويتامين b در کشمش موجود است.
7- کشمش محتوي مقدار زيادي آهن مي باشد... 600 گرم کشمش، 90 درصد آهن مورد نياز روزانه بدن را تأمين مي کند. 100 گرم کشمش در حدود 88/1ميلي گرم آهن دارد، در حاليکه 100 گرم گوشت گاو بين 4-2 ميلي گرم آهن دارد.
8- کشمش، منبع خوب فيبر، آنتي اکسيدان و همچنين منبع خوب انرژي مي باشد.
9- فيبر باعث جلوگيري از سرطان کولون، کمک در جلوگيري از رشد غير معمول سلول ها، بيماري ها و همچنين کنترل قند خون را مي شود.
10- کشمش را به گوشت اضافه کنيد تا مقدار چربي غذا را کم کند و مقدار فيبر و آهن را افزايش و مقدار سديم را کاهش دهد.
11- آنتي اکسيدان از پيري و بيماري هاي حاصله از آن مي کاهد.
12- کشمش از سرطان جلوگيري مي کند.
13- کشمش ميزان ldl يا کلسترول بد را در خون کم مي کند و باعث کاهش بيماري قلبي مي گردد.
14- اگر به مدت 4 هفته هر روز کشمش مصرف کنيد، آنتي اکسيدان در خون افزايش و کلسترول بد( ldl) کاهش مي يابد.
15- کشمش موجب کاهش استرس مي گردد.
16- اين ميوه خشک باعث عملکرد صحيح رگ هاي بدن مي شود.
17- کشمش براي درمان بي نظمي معده و يبوست مصرف مي شود. براي جلوگيري از اين ناخوشي ها مي توانيد، 6-5 عدد کشمش را خيس کنيد و بعد از چند ساعت، آب آن را بنوشيد...
18- تحقيقات نشان داده است که ورزشکاراني که قبل و در حين ورزش، حدود يک فنجان کشمش مصرف مي کنند، بهتر از بقيه سلول هاي بدن را از آسيب حفظ مي کنند.
19- کشمش به علت داشتن قند فروکتوز، داراي خاصيت مصرف سريع انرژي و کاهش وزن نيز مي باشد.
20- کشمش مانند هويج، براي سلامتي چشم نيز خوب است..
21- کشمش باعث تقويت اعصاب مي شود.
22- کشمش، سستي و رخوت را از بدن دور مي کند.
23- با خوردن کشمش، غضب را از خود دور کنيد..
24- کشمش موجب از بين رفتن آب اضافي بدن مي گردد.
25- کشمش، دهان را خوشبو مي کند.
26- کشمش، اسپاسم يا گرفتگي عضلاني را کم مي کند.
پس از همين حالا، کشمش را به ماست يا سالاد خود اضافه کنيد و از خوردن آن لذت بريد.

arianoush_p_1988
10-26-2010, 01:01 AM
[Only registered and activated users can see links]

نخود فرنگی، منبعی غنی از آهن و مواد معدنی ضروری برای عملکرد طبیعی سلول‌های خونی‌ است که کمبود آنها باعث کم‌خونی،‌خستگی و کاهش سیستم ایمنی بدن می‌گردد. نخود فرنگی همچنین منبعی از ویتامین C است که بسیاری از سلول‌های تولید کننده انرژی را از تخریب بوسیله رادیکال‌های آزاد محافظت می‌نماید.


با نگاهی بهجدول ترکیبات مواد مغذی نخود فرنگی، میزان بالای ویتامین k که ویتامین مهمی در پروسه لخته شدن خون و نیز ساخت استخوان است مشخص می‌کند که نخود فرنگی منبع خوبی از این ماده مغذی برای حفظ سلامت است.


به علاوه وجود ریزمغذی‌های منگنز و منیزیم که از ریزمغذی‌های جزیی به شمار می‌آیند آن را به ماده غذایی مناسبی تبدیل کرده است.

به دلیل پایین بودن محتوای سدیم نخود فرنگی، توصیه می‌شود کسانی که به بیماری پر‌فشاری خون مبتلا هستند از نخود‌فرنگی کنسرو نشده استفاده کنند تا مقدار سدیم دریافتی آنها از این طریق افزایش نیابد.


مواد موجود در 100 گرم نخود فرنگی
ویتامینK 41.40 میکروگرم، ، ویتامین C 22.72 میلی‌گرم، فیبر 8.80 گرم، ویتامین B1 0.41 میلی‌گرم، فولات 101.28 میکروگرم، ویتامینA 955.20 واحد، فسفر 187.20 میلی‌گرم
ویتامین B6 0.23 میلی گرم، ویتامینB2 0.24 میلی‌گرم، مس 0.28 میلی‌گرم، آهن 2.46 میلی‌گرم، پتاسیم 433.60 میلی‌گرم


خرید و نگهداری
برای خرید به کیفیت این سبزی‌ها توجه کنید: غلاف نخود فرنگی مرغوب، سبز تیره و دانه آن کاملاً گرد و رنگ آن سبز چمنی است. باقلای مرغوب، سبز رنگ و محل دانه در داخل غلاف فاقد فضای خالی است. پوست دانه باید سبز باشد نه سفید. اگر دانه باقلا سفت و رنگ آن زرد باشد، کیفیت باقلا پایین است.
برای فریز کردن باقالا و نخود‌فرنگی که معمولا برای دسترسی در بقیه ایام سال انجام می‌شود و برای حفظ رنگ و کیفیت از روش بلانچینگ استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از شوک حرارتی، آنزیم‌های موجود در این دانه‌ها را غیر فعال می‌کنند. در این روش ابتدا دانه‌ها را به مدت 2 تا 3 دقیقه در آب جوش فرو می‌برند و پس از آن آن را بلافاصله با معرض آب سرد قرار می‌دهند.

atefeh
11-08-2010, 06:03 PM
قهوه خطر ديابت را کاهش مي دهد
جام جم آنلاين: پژوهشگران ايتاليايي در بررسي هاي خود نشان دادند که نوشيدن يک فنجان قهوه پس از ناهار مي تواند خطر توسعه ديابت را کاهش دهد.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش مهر، محققان موسسه ملي تحقيقات غذايي با انجام تحقيقاتي بر روي مکانيزم ممکن عملکرد قهوه در پيشگيري از ديابت کشف کردند که «فنول هاي» موجود در قهوه مکانيزمي شبيه به برخي از داروهاي ضد ديابت دارند و مي توانند سطح گليسيمي خون را کاهش دهند.
تحقيقات متعدد گذشته تائيد مي کردند که مصرف مداوم قهوه معمولي يا بدون کافئين مي تواند منجر به کاهش خطر توسعه ديابت نوع 2 شود اما تاکنون مکانيزيمي که از طريق آن قهوه در پيشگيري از ديابت دخالت مي کند واضح نبود.
اکنون اين محققان نشان دادند افرادي که به طور مرتب پس از ناهار يک فنجان قهوه مي نوشند بيشترين احتمال را براي کاهش خطر توسعه ديابت دارند.
به گفته اين دانشمندان، ترکيبات فنوليکي حاضر در قهوه از جمله اسيد کلروژنتيک، اسيد فروليک و اسيد کافئيک مي توانند موجب توقف برخي آنزيم هاي مرتبط با هضم کربوهيدارت ها شود درحالي که کافئين هيچ فعاليت بازدارنده اي در مقابل اين آنزيم ها نشان نمي دهد.
ترکيبات فنوليکي قهوه مي توانند پسماندهاي محل فعاليت اين آنزيم ها را که مسئول هيدروليز اوليگوساکاريد (يک نوع پليمر ساکاريدي) هستند مسدود کنند.به اين ترتيب سطح گليسيمي خون در سطح پايين باقي بمانند.

atefeh
11-12-2010, 02:25 PM
خبر سلامتي
روزانه 30 گرم ماهي بخوريد
جام جم آنلاين: عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با تاكيد بر ضرورت مصرف روزانه 30 تا 60 گرم ماهي براي سلامت بدن تصريح كرد: روغن ماهي حاوي اسيدهاي چرب امگا3 است كه انتقال پيام‌هاي عصبي در سيستم مغزي و عصبي از يك سلول به ديگري را تسهيل مي‌كند.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش فارس ، احمد رضا درستي مطلق با بيان اين‌كه كودكاني كه امگا3 كافي دريافت نكرده باشند، ضريب هوشي كمتري دارند، توضيح داد: مصرف امگا 3 موجب بهبود سرعت، قدرت و كارايي مغز و حافظه و بهبود حالات روحي مي‌شود.
اين متخصص تغذيه توصيه كرد: افرادي كه ماهي مصرف نمي‌كنند، بهتر است روزانه يك كپسول امگا3 كه حداقل 650 ميلي‌گرم تا يك گرم از اين نوع چربي را در خود دارد، مصرف كنند

Alireza
11-13-2010, 04:12 PM
در صورتی که می خواهید خدای ناکرده دچار بیماری های سرطان سینه، پروستات، بیماری MS ، آرتروز، افسردگی و اعصاب نشوید و اسید اوریک، اوره و چربی خون شما بالا نرود گوشت بوقلمون را جایگزین تمامی گوشت های مصرفی خانواده بنمایید.
1. طبق آزمایشات انجام شده فسفر موجود در بوقلمون چهار برابر میگو می باشد که یک غذای دریایی است همچنین بهتر است که بدانید 80% عامل تشکیل کلسیم در استخوان های بدن فسفر می باشد و میزان فسفر در بوقلمون 238mg/100g می باشد.
2. پروتئین موجود در بوقلمون 81/28 بیشتر از هر گوشتی است؟
3. آیا می دانستید بوقلمون فاقد اوره و اسید اوریک نسبت به گوشت های دیگر است که طبق تحقیقات انجام شده اسید اوریک یکی از عوامل سکته مغزی می باشد؟
4. آیا می دانستید گوشت بوقلمون به علت عدم وجود چربی میان بافتی حجم گوشت در هنگام پخت بعکس گوشت مرغ گوساله/ گوسفند و ... کم نمی شودو در نهایت مرغ بعد از پختن 55%، گوشت 60% و بوقلمون 85% گوشت پخته به دست می آید؟
5. آیا می دانستید بوقلمون دارای انواع ویتامین B از جمله B1/B3/B6/B12 به میزان 7.7mg/100gr است و برای جلوگیری از افسردگی و بیماری MS و از بین بردن کم خونی مؤثر است.
6. آیا می دانستید در بوقلمون مقدار زیادی امگا 3 وجود دارد که باعث باز شدن مجاری عروق بدن و پائین آورنده کلسترول می شود و از مزمن شدن بیماری ها جلوگیری می کند.
7. آیا می دانستید اسیدهای آمینه ای به نام تریپتوفان 35mg/100g می باشد که در بدن تبدیل به پروتئین می شود که عامل شادابی است. اسیدهای آمینه در مرمت سلول های ماهیچه ای و اندام بدن، ناخن، پوست، مو و غدد ترشحی نقش بسیار بسزایی دارد و برای ورزشکاران بسیار مفید می باشد.
8. در بوقلمون کلسیم 98mg/100g و برای کلیه افراد بخصوص خانم ها بسیار مفید است و همچنین کلسیم باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود؟
9. آیا می دانستید که چربی و کلسترول موجود در بوقلمون کمترین چربی و کلسترول نسبت به گوشت گوساله/ گوسفند مرغ و سایر گوشت هاست یعنی تا دیگر گوشت هاست.
10. آیا می دانستید پتاسیم موجود در بوقلمون 935mg/100g بیشترین پتاسیم در تمام گوشتهاست؟
> پتاسیم ضد سرطان است و برای جلوگیری از سرطان سینه در خانم ها بسیار مؤثر بوده همچنین در ساختمان قلب و ماهیچه ها و خون نقش مهمی دارد، وجود آن عامل مهمی برای بسته نشدن سرخرگها و مشکلات وریدی است همچنین پتاسیم در کاهش کلسترول نقش مهمی دارد.
> پادرد عمدتاً نتیجه کمبود پتاسیم و منیزم بدن، اسپاسم ماهیچه انسداد و تنگ شدن سرخرگ، مشکلات وریدی تأثیر سوء دیابت روی عضلات، اعصاب پا، رگ گرفتگی و ... تورم مفاصل است.
استفاده از گوشت بوقلمون در خانواده به معنی بالا رفتن فرهنگ مصرف خانواده می باشد.

11. آیا می دانستید 45mg/100g سلنیوم در بوقلمون چه اهمیتی دارد؟
> سلنیوم همراه با کلسیم، پتاسیم و ویتامین B6-C-Dو روی که همگی در گوشت بوقلمون است ضد کلیه سرطان ها بخصوص سرطان پروستات و سینه می باشد. سلنیوم تنظیم متابولیسم را به عهده دارد و برای از بین بردن سلول های غیر نرمال مؤثر بوده و اگر گوشت بوقلمون با قارچ و گوجه فرنگی میل شود خاصیت ضد سرطانی آن افزایش پیدا می کند.
12. آیا می دانستید میزان سدیم 33mg/100g در گوشت بوقلمون می باشد از بیماری های قلبی جلوگیری می کند و باعث تنظیم فشار خون می شود و همچنین سدیم عامل جذب کلسیم و فسفر در بدن می باشد؟
13. آیا می دانستید روی در بوقلمون 63mg/100g بوده و روی باعث رشد خردسالان می شود ضد سرماخوردگی است و به ساختن DNAو هورمون مردانه در بدن کمک می کند و همچنین روی باعث تنظیم سن بلوغ در افراد می شود.
14. و بالاخره آیا می دانستید بوقلمون دارای ماده ای به نام COQ 10 (اکسیر جوانی) می باشد که برای جلوگیری از پیری زودرس مفید است.
پس بی جهت نیست طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا در روزنامه خبر مورخه 28/2/89 گوشت بوقلمون گوشت معجزه گر حتی بهتر از ماهی معرفی شده است.

Sinad2
11-17-2010, 09:45 AM
[Only registered and activated users can see links]آیا می دانید چرا توصیه می شود که چلوکباب را با سماق نوش جان کنید پس باید خاصیت آن را بدانید.

به گزارش سلامت نیوز از گذشته‌های دور در ایران همراه چلوکباب و برخی از غذاها، سماق استفاده می‌شده است. امروزه مقالات متعددی حاكی از آن است كه این ماده خاصیتی چندکاره دارد و مواد موجود در آن خواص ضدمیکروبی بسیار قوی دارند.

به عنوان نمونه، از آنجا كه گوشت مورد استفاده برای طبخ كباب چرب است، سماق موحب كاهش كلسترول و جذب چربی موجود در آن می‌شود.

همچنین سماق آلودگی موجود در گوشت را از بین می‌برد و از طرفی خاصیتی قابض دارد؛ یعنی اگر التهابات یا زخم‌هایی در مسیر لوله گوارش باشد تا حدودی موجب بهبود آنها شده و محافظ خوبی برای كبد است.

atefeh
11-19-2010, 11:46 PM
يك متخصص تغذيه:
كرفس آرام بخش است
جام جم آنلاين: مريم مراداف متخصص تغذيه گفت: كرفس داراي ويتامين‌هاي گروه B است كه بر سلامت و عملكرد مناسب سيستم عصبي موثر است.
[Only registered and activated users can see links]
اين متخصص تغذيه در گفت‌وگو با فارس گفت: كرفس حاوي 95 درصد آب است و يكي از سبزي‌‌هاي كم كالري محسوب مي‌شود.
وي گفت: به كرفس لقب سبزي كالري منفي داده‌اند چون در ازاي ميزان انرژي بدن براي هضم خود مي‌گيرد به مقدار بسيار كمي انرژي به بدن مي‌رساند و هر 100 گرم كرفس فقط 7 كيلو كالري انرژي دارد.
متخصص رژيم درماني كلينك نو انديشان تغذيه اضافه كرد: طعم تلخ و تندي كه زمان خوردن كرفس احساس مي‌شود مربوط به وجود ماده‌اي به نام آپين است كه اين گياه از نظر طب سنتي داراي طبع سرد است و ادرار آور مي‌تواند باشد. در طب چيني براي رفع سوزش رفع ادرار و التهاب چشمي استفاده مي‌شود. و تصفيه كننده خون است.
مرادف گفت: ماده‌ كرفس سرشار از پتاسيم است و ماده‌اي به نام ساتاليد در كرفس وجود دارد كه هرمون‌هاي مربوط به فشار خون را تنظيم مي‌كند.كرفس داراي ويتامين‌هاي گروه B است كه براي سلامت و عملكرد مناسب سيستم عصبي مفيد است و موجب آرامش اعصاب مي‌شود.

arianoush_p_1988
11-22-2010, 04:49 PM
به نظرشما مفيدترين نوشيدني جهان چيست؟

چاي، چاي سبز، آب معدني، قهوه نسكافه، كاپوچينو، كافه ميكس يا...

هيچكدام از نوشيدني ها جواب صحيح نيست، اگر كنجكاو شده ايد و مي خواهيد بدانيد جواب اين معماچيست، پس متن زير رابه دقت بخوانيد :
طي تحقيقات پروفسور برديشيف روسي راز طول عمر رهبران اتحاد جماهيرشوروي سابق، هند و كره شمالي نوشيدن اين آب مي باشد. اين پروفسور روسي كه 82 سال سن دارد در خصوص چگونگي تهيه اين آب دستور زير را ارائه داده است :
آب معمولي شير را منجمد و سپس آن را از يخچال خارج كرده و اجازه دهيد تا دوباره ذوب شود به اندازه اي كه درون ظرف فقط قطعه يخي به حجم يك تخم مرغ باقي بماند. اين قطعه يخ تمام ناخالصي هاي آب را ازجمله موادي كه سلول هاي بدن را از بين مي برد, به خود جذب مي كند. با خارج كردن اين قطعه يخ يك ليوان آب سبك به دست مي آيد كه مفيدترين نوشيدني دنيا است و همچنين در طولاني كردن عمر انسان نيز موثراست.

arianoush_p_1988
11-22-2010, 05:05 PM
[Only registered and activated users can see links]
فندق گرد 2/5-1/5 سانتی‌متر است. دارای پوششی سبز رنگ بوده که پس از خشک شدن تدریجا از آن جدا می‌شود.


ترکیبات شیمیایی:
مغز فندق، حدود 60 درصد روغن دارد که به رنگ زرد روشن بوده و دارای طعمی ملایم و بوی مطبوعی است . این روغن به مصرف تغذیه، ‌عطرسازی و نقاشی می‌رسد . مغز فندق دارای مقدار زیادی فسفر است.


در 100 گرم مغز فندق مواد زیر موجود است:
انرژی 625 کالری
درخت فندق
آب 5/8 گرم
پروتئین 12/5 گرم
مواد نشاسته‌ای 15 گرم
مواد چرب 60 گرم
کلسیم 200 میلی‌گرم
فسفر 320 میلی‌گرم
آهن 3/5میلی‌گرم
سدیم 2 میلی‌گرم
پتاسیم 700 میلی‌گرم
ویتامین ب 1 0/5 میلی‌گرم
ویتامین ب 3 1 میلی‌گرم


خواص داروئی:
فندق از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . برگ، شکوفه،‌ گل و پوست آن (مخصوصا پوست ریشه آن) قابض است.

1) فندق به دلیل اینکه دارای مقدار کمی مواد نشاسته‌ای است و نیز دارای مواد معدنی زیادی مانند کلسیم،‌ پتاسیم، فسفر،‌ منیزیوم، ‌سدیم و آهن است، غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به دیابت محسوب می‌شود.
2) فندق غذای مناسبی برای تقویت بدن و مخصوصا دوره نقاهت است.
3) فندق مقوی روده‌ها و معده است.
4) فندق سموم را از بدن خارج می‌سازد.
5) فندق فشار خون را بالا می‌برد.
6)خانم‌هائی ‌که در بین دو عادت ماهانه خونریزی دارند برای درمان آن باید جوشانده پوست فندق بخورند.
7) روغن فندق برای از بین بردن سرفه و درد سینه مفید است.
8) روغن فندق برای کبد نافع است.
9) آنهائی‌ که کارهای فکری می‌کنند باید فندق بخورند زیرا بدلیل داشتن فسفر زیاد مغز را تقویت می‌کند.


مضرات :
فندق اگر به مقدار کم خورده شود به هیچوجه مضر نیست ولی افراط در خوردن آن ایجاد نفخ و گاز شکم کرده و حالت تهوع تولید می‌کند. برای جلوگیری از این حالات، آنهائی‌ که سرد مزاج هستند باید فندق را با آب و عسل خورده و گرم مزاجان با سکنجبین بخورند.

atefeh
12-09-2010, 02:04 PM
گزنه گياهي مفيد براي ده ها بيماري
جام جم آنلاين: گزنه گياهي است كه در ويرانه ها ، باغ ها و نقاط مرطوب كه چهارپايان از آن عبور مي كنند به صورت خودرو مي رويد و از دوران كهن تاكنون براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده شده است.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش ايرنا ، گزنه از دوران ماقبل تاريخ نيز وجود داشته و مردم آن زمان از آن براي تغذيه استفاده مي‌كرده و از خواص درماني آن اطلاع داشته اند. جالينوس حكيم كه در قرن دوم ميلادي زندگي مي ‌كرد آن را براي رفع سرماخوردگي و بيماريهاي دستگاه تنفسي تجويز مي كرد.
ساقه اين گياه علفي و چند ساله چهار گوش است و به طور قائم تا ارتفاع يك متر بالا مي‌رود. اين گياه در ويرانه ها ، ‌باغ ها و نقاط مرطوب كه چهارپايان از آن عبور مي‌كنند به حالت خودرو مي‌رويد ، ريشه اين گياه خزنده است و در ناحيه‌اي كه سبز مي‌شود كم‌كم تمام منطقه را فرا مي‌گيرد.
ساقه اين گياه را پرزها و تارهاي مخروطي شكل پوشانده كه در صورت لمس كردن ساقه به دست مي‌چسبد و پوست را مي‌گزد كه توليد خارش و سوزش مي‌كند و شايد به همين دليل آنرا گزنه ناميده‌اند.
تخم آن نرم ، ريز و تيره رنگ و مانند تخم كتان است، قسمت مورد استفاده اين گياه برگ هاي تازه ، ريشه ، شيره و دانه آن است.
پراكنش جغرافيايي
در ايران در ييلاقات اطراف تهران ، شميرانات و دركرج در دامنه‌هاي البرز، كندوان ، پل زنگوله ، در مناطق شمالي در گيلان درهرزويل و جنگل نودي ، عمارلو ، راه كبوترچاك به زردچيان ، رودبار، آستارا، بندرگز و درآذربايجان در دامنه ‌هاي سهند ، زنقاب ، ديلمان و ارسباران به طورخودرو ديده مي‌شود.
تركيبات شيميايي
گزنه داراي تانن ، لسيتين ،‌ اسيد فرميك ، نيترات پتاسيم و كلسيم است، تركيبات آهن دارد و داراي ويتامين c و نوعي گلوكوزيد است كه پوست را قرمز مي‌كند، از سرشاخه‌هاي اين گياه ماده قرمز رنگي به نام اورتي‌سين استخراج مي‌شود.
خواص دارويي
گزنه ، مو را تقويت مي كند و از ريزش موي سر جلوگيري مي‌نمايد و حتي در بعضي از موارد موي سر دوباره مي‌رويد. براي استفاده از اين خاصيت 6 گرم سر شاخه‌ها و برگ ها و ريشه گزنه را به تنهايي و يا با 30 گرم چاي كوهي در يك ليتر آبجوش ريخته و آنقدر بجوشانيد تا حجم مايع به نصف برسد، شبها مقداري از اين مايع را به سر بماليد و صبح بشوييد.
براي براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوي سر موها را با چاي گزنه ماساژ دهيد، بدين منظور يك قاشق چايخوري برگ گزنه خشك را در يك ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد بماند،‌ ماساژ دادن با اين چاي ، شوره سر را برطرف مي‌كند.
دستگاه هاضمه را تقويت مي‌كند ، ادرار را زياد مي‌كند ، براي درمان بيماري قند مفيد است بدين منظور يك فنجان چاي گزنه را سه بار در روز ميل كنيد ، ترشح شير را در زنان شيرده زياد مي‌كند ، اخلاط خوني و بيماريهاي پوستي را برطرف مي‌كند و دانه گزنه براي باز كردن عادت ماهيانه كاربرد دارد.
در درمان كم‌خوني موثر است و تعداد گلبول هاي قرمز را زياد مي‌كند ، اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف مي‌كند ، عرق‌آور ، پاك كننده اخلاط سينه ، ريه و معده است ، نيروي جنسي را تقويت و گرفتگي هاي كبدي را رفع مي‌كند.
براي از بين بردن زگيل ، ضماد برگ هاي تازه آنرا روي زگيل بماليد ، براي پاك كردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ريشه شيرين بيان دم كنيد و بنوشيد.
براي التيام زخم ها و زخم هاي سرطاني از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده كنيد ، براي برطرف كردن كهير از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشيد ، درد نقرس را كاهش مي‌دهد.
همچنين براي برطرف كردن ناراحتيهاي زنانه قبل از عادت ماهيانه از چاي گزنه استفاده كنيد ، ناراحتي هاي كليه را برطرف مي‌كند ، ضماد آن درد عضلاني را تسكين مي دهد ، كرم معده و روده را مي‌كشد ، درمان كننده بواسير است و براي برطرف كردن درد رماتيسم ، برگهاي تازه آنرا روي پوست بماليد.
طرز استفاده
دم كرده گزنه: مقدار 40 گرم برگ گزنه را در يك ليتر آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم كنيد، مقدار مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذا است.
جوشانده گزنه: مقدار 30 گرم گزنه را در يك ليتر آب ريخته و به مدت 10 دقيقه آن را بجوشانيد، اين جوشانده براي تصفيه خون مفيد است ، مقدار مصرف آن يك فنجان بين غذاها در روز است.
مضرات
گزنه اگر بيش از حد استفاده شود ممكن است براي روده‌ها و كليه‌ها مضر باشد بنابراين بهتر است با صمغ عربي و كتيرا خورده شود.
مقدار مصرف بيش از 10 گرم در روز ممكن است باعث بند آمدن ادرار شود، زنان باردار و كودكان بايد از مصرف آن خوداري كنند.

z_qz54
12-09-2010, 11:14 PM
تشکر
نکته جالب در رابطه با گزنه و سوزش بدن در صورت تماس با پوست، درمان اونه!
شاید شما هم این درد یا سوزش رو حس کرده باشین و در صورتی که بچه هم بوده باشید در دوران کودکی خاطره خوشی از این گیاه نداشته باشین با خوندن اسمش یاد اون زمان می افتین
ولی نکته جالب گیاه دیگری به نام پلم(اسم محلیشه) یا آقطی هست که دقیقا کنار خود گزنه رویش میکنه!

[Only registered and activated users can see links]


فقط کافیه زمانی که گزنه با بدن شما تماس پیدا کرد، این گیاه رو پیدا کنین (همیشه اطراف خود گزنه رویش میکنه) و برگش رو بر روی پوست خودتون و محل سوزش بزنین
این کار درد و سوزش رو کمتر از 1 دقیقه ساکت میکنه!

اینو گفتم که شما هم در جریان باشین

arianoush_p_1988
12-16-2010, 10:35 PM
[Only registered and activated users can see links]

كاهو؛ خواب‌آور اما نفاخ
در مورد این سبزی و خواصش با دكتر محمد حسین صالحی سورمقی، متخصص فارماكوگنوزی و استاد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران گفت‌وگویی كرده‌ایم كه می‌خوانید.

آقای دكتر! از خواص کاهو بگویید؟
كاهو مثل تمام سبزیجات، مقادیری املاح و ویتامین دارد كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به پیش‌ساز ویتامینA یعنی بتاكاروتن و اسید فولیك اشاره كرد. همچنین كاهو حاوی مقداری ویتامینC، K، آهن، منیزیم و كلسیم است.

مهم‌ترین خاصیتی كه به كاهو نسبت داده می‌شود، خواب‌آور بودن آن است. در یونان قدیم، مردم از كاهو به عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌كردند. امروزه از نظر علمی این موضوع به اثبات رسیده است. این سبزی تركیباتی دارد كه باعث می‌شود راحت‌تر بخوابیم و به همین دلیل مصرف آن در آخرین وعده غذایی توصیه می‌شود.

حتی در برخی نقاط دنیا شیرابه كاهو را می‌گیرند و‌ غلیظ می‌كنند و این شیرابه تلخ و قهوه‌ای را با نام تریاك كاهو می‌فروشند. در مصر قدیم،‌ مردم معتقد بودند كه كاهو برای تقویت قوای جنسی هم مفید است. این سبزی آب زیادی دارد و یكی از سبزیجات كم‌كالری به حساب می‌آید.

کاهوهای مختلفی در بازار هست؛ كاهوی پیچ، چینی، رسمی و... اینها تفاوتی با هم دارند؟
كاهوها 6 نوع مختلف‌اند كه هر یك به گونه‌ای مجددا تقسیم‌بندی می‌شوند. خواص و مواد این كاهوها نزدیك به هم است و تفاوت چندانی با هم ندارند.

بیشتر ما علاقه زیادی به مغز كاهو داریم؛ در صورتی كه همیشه شنیده‌ایم برگ‌های سبزتر مقوی‌ترند. چرا؟
برگ‌هایی كه سبز تیره هستند، همیشه باارزش‌ترند؛ زیرا عمر بیشتری دارند و در نتیجه مواد مغذی بیشتری در خود ذخیره می‌کنند. در عوض، برگ‌های روشن‌تر، جوان‌ترند و مواد مغذی‌‌شان كمتر است.

ساقه كاهو هم ارزش غذایی دارد؟
بله، ساق كاهو منبع فیبر است. برگ‌‌های کاهو 96درصد آب و حدود یك درصد فیبر دارند در حالی كه ساقه كاهو، آب كمتر، فیبر و املاح بیشتری دارد. بنابراین، خوردن آن برای رفع یبوست و كاهش كلسترول خون توصیه می‌شود.

كاهو نفاخ هم هست؟
بله؛ تمام سبزیجات خام، نفخ ایجاد می‌كنند و البته پختن كاهو سبب كاهش این عارضه‌اش می‌شود. مصرف كاهو با مواد ضدنفخی نظیر زیره، رازیانه و گشنیز هم می‌تواند سبب كاهش نفخ این سبزی شود.

پختن كاهو، ارزش غذایی آن را كم نمی‌كند؟
پختن سبب می‌شود مقدار زیادی از اسید فولیك کاهو از بین برود. این ویتامین ارزشمند به حرارت حساس است و جوشاندن 4، 5 دقیقه‌ای كاهو سبب می‌شود نیمی از آن از بین برود.

خوردن كاهو با سكنجبین چطور؟ روی نفاخی كاهو تاثیر دارد؟
سكنجبین بر طبیعت سرد كاهو تاثیر می‌گذارد. سكنجبین به دلیل گرم بودن، طبیعت سرد كاهو را خنثی می‌كند. مصرف این 2 با هم عادت بسیار خوبی است. از سوی دیگر، چون كاهو كم‌كالری است و سكنجبین كالری بالایی دارد، مصرف این 2 با هم انرژی خوبی به مصرف‌كننده‌اش می‌رساند.

زیاد خوردن كاهو هم می‌تواند مضر باشد؟
به هر حال، خوردن هر چیزی حد و اندازه‌ای دارد. زیاده‌روی در خوردن هیچ خوراكی مفیدی توصیه نمی‌شود.

آیا كاهو خوردن منع مصرف هم دارد؟
در حد و اندازه‌های خوراكی، نه! اما اگر شخصی آخر شب خسته باشد و مقدار زیادی كاهو بخورد و بخواهد رانندگی هم بكند، احتمال خطر بالا می‌رود.

روی برخی كاهوها لك‌هایی دیده می‌شود كه اصطلاحا به آن زنگ‌زدگی می‌گویند. این لک‌ها را كه بیشتر روی آوند كاهو دیده می‌شوند، باید دور ریخت؟
گاهی انگل‌هایی به سبزیجات حمله می‌كنند و سبب بروز بیماری‌های گیاهی می‌شوند. برخی از این انگل‌ها برای ما انسان‌ها بی‌ضررند اما برخی می‌توانند مشكل‌ساز شوند. بهتر است لك‌ها یا هر تغییر وضعیتی كه در سبزیجات دیده می‌شود را جدا كرد و دور انداخت و مابقی قسمت‌ها را خورد.

كاهوی تلخ را هم می‌توان مصرف كرد؟
یكی از تفاوت‌های بین كاهوها تلخ بودن بعضی‌هاست. ماده‌ای در كاهو وجود دارد كه وقتی درصد آن بالا می‌رود، سبب تلخ شدن كاهو می‌شود و وقتی درصد آن پایین‌تر باشد، تلخی كاهو مشخص نمی‌شود. این ماده در تمامی كاهوها وجود دارد و مضر نیست. اتفاقا همین ماده تلخ تا حدی برای تقویت معده نیز خوب است و سبب ترشح آنزیم بیشتر و هضم بهتر غذا می‌شود. پس یادتان باشد كه كاهوهای تلخ خاصیت هضم‌كنندگی و تقویت كنندگی بیشتری برای عملكرد معده دارند.

بهترین روش شست‌وشوی كاهو چگونه است؟
كاهو اصولا برگ‌های صافی دارد؛ اما نه خیلی صاف. شست‌وشوی سبزیجات برگ‌صاف، از آنجا كه به راحتی گل‌و‌لای از روی آنها پاك می‌شود، مشكل نیست. اما شست‌وشوی سبزیجات پیچ‌دار و ناصاف، باید دقیق انجام شود. ابتدا باید قسمت‌های آسیب‌دیده كاهو را دور بریزیم و برگ‌ها را جدا كنیم. بعد باید برگ‌های جداشده‌ كاهو را در آب كمی بخیسانیم تا گل‌و‌لای آنها خارج شود. بعد از شستن گل و لای، در مرحله بعد، مواد ضدعفونی‌كننده را در آب می‌ریزیم و كاهو را در آن می‌شوییم.

atefeh
12-21-2010, 04:20 PM
خواص موز

موز انواع مختلف دارد يك نوع آن بسيار درشت و نوعي از آن هم خيلي ريز است كه مزه شيريني دارد
در كشورهاي استوايي معمولا موز را مي پزند و همراه با برنج و لوبيا مي خورند در كشورهاي آمريكاي لاتين موز را ورقه ورقه كرده و در آفتاب خشك مي كنند
هنگاميكه موز انتخاب مي كنيد بايد پوست آن زرد و سفت و روي آن لكه هاي سياه وجود داشته باشد و اين نشانه موز رسيده است . موز نارس بدليل داشتن نشاسته زياد هضمش سنگين است .
در موز چند ماده شيميايي بسيار مهم مانند سروتونين ، نوروپي تفرين ، دوپامين و كاته چولامين وجود دارد .

ترکیبات شیمیایی:
قندی که در موز وجود دارد بسرعت قابل جذب استدر صد گرم موز مواد زیر موجود است .
انرژی 100 کالری
آب 70 گرم
پروتئین 0/8 گرم
چربی 0/2 گرم
قند 6/5 گرم
کلسیم 8 میلی گرم
فسفر 25 میلی گرم
آهن 0/7 میلی گرم
سدیم 1 میلی گرم
پتاسیم 370 میلی گرم
ویتامین آ 190 واحد
ویتامین ب1 0/05 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/06 میلی گرم
ویتامین ب 3 0/07 میلی گرم
ویتامین ث 10 میلی گرم
در موز چند ماده شیمیایی بسیار مهم مانند سروتونین ، نوروپی تفرین ، دوپامین و کاته چولامین وجود دارد .

خواص داروئی:
موز از نظر طب قدیم ایران معتدل و تر است و خون را غلیظ می کند . موز انرژی زیادی درد و چون نرم هست غذای خوبی برای کودکان و اشخاص مسن می باشد.
بدلیل داشتن پتاسیم زیاد ضد سرطان بوده و غذای خوبی برای ماهیچه ها می باشد.
موز ملین بوده و همچنین درمان اسهال و اسهال خونی است.
موز خونساز است بنابراین اشخاص لاغر و کم خون حتما باید موز بخورند.
موز تقویت کننده معده و نیروی جنسی است.
موز درمان زخم معده و روده می باشد.
گرد موز همچنین داروی خوبی برای پائین آوردن کلسترول است.
شیره گلهای موز درمان کننده اسهال خونی است.
جوشانده موز اثر قطع خونریزی دارد.
ضماد برگ درخت موز برای درمان و سوختگی مفید است.
ریشه موز دفع کننده کرم معده است.
موز نفاخ است و زیادخوردن آن خصوصا در سرد مزاجان تولید گاز معده می کند برای رفع این عارضه باید پس از موز کمی نمک خورد.
موز تاثیر خوبی در تامین رشد و تعادل سیستم اعصاب دارد.
برای درمان ضعف بدن موز را با عسل بخورید.
موز مدر است.
موز بعلت درا بودن قند زیاد برای مبتلایان به مرض قند مضر است و نباید در خوردن آن افراط کنند.
موز به افرادي که داراي فشار خون بالايي هستند کمک مي کند همچنين خطر حملات قلبي را کاهش مي دهد. موز بهبود دهنده زخم مزمن معده و کاهش دهنده کلسترول مي باشد. ماده معجزه آسا موجود که در موز سيستم گردش خون را تنظيم مي کند پتاسيم است. به عنوان مثال در مطالعه 859 نفر مرد و زن که در دانشگاه کاليفرنيا و دانشگاه کمبريج انگلستان انجام شد تحقيقات نشان داد که افرادي که روزانه از غذايي که داراي پتاسيم بالايي هستند استفده مي کنند مثل موز 40% کمتر خطر ابتلا به حمله قلبي را دارند .
تحقيق ديگري نشان داد که کساني که به طور روزانه به جيره غذايي خود پتاسيم اضافه مي کنند ضمن اينکه از حملات قلبي جلوگيري مي شود. بلکه باعث کاهش خون نيز مي گردد.
اثر پتاسيم خيلي قوي است دانشمندان مي گويند افزودن پتاسيم به غذاي روزانه افراد باعث پايين آمدن فشار خون مي شود و وقتي که پتاسيم را از جيره غذايي حذف مي نمايند فشار خون بالا مي رود.
تحقيقاتي که در دانشگاه فيلا دلفيا انجام شد نشان مي دهد که حذف پتاسيم از غذاي 12 نفر که فشار خون بالاتر داشتند بعد از 10 روز فشار خونشان بالاتر رفته است. چه مقدار پتاسيم بايد به غذا افزود ؟ بررسي که در دانشگاه ايتاليا انجام شده نشان مي دهد که 81 % افرادي که فشار خون بالايي دارند اگر از 3 الي 6 جيره غذايي که پتاسيم بالا دارند مثل موز استفاده کنند ميزان دارو درماني آنها به نصف و در بعضي ها کاملا قطع گرديده است.
[Only registered and activated users can see links] 117_n.jpg

atefeh
12-22-2010, 03:59 PM
آب کرفس

آیا آب کرفس علاوه بر تاثیرات مفیدی که برای اندامهای داخلی بدن دارد به زیبایی و جوان و شاداب نگه داشتن پوست و مو نیز کمک خواهد کرد؟!...
آیا آب کرفس علاوه بر تاثیرات مفیدی که بر اندامهای داخلی بدن دارد به زیبایی و جوان و شاداب نگه داشتن پوست و مو نیز کمک خواهد کرد؟!...

همه ی ما خوب میدانیم که کرفس دارای خواص بسیار زیادی بوده و چون سرشار از انواع ویتامینها از جمله ویتامین آ، ب و ث میباشد و در آن املاح فسفر، پتاسیم، کلسیم نیز به مقدار زیاد نهفته است میتواند مکمل خوبی برای زیبایی پوست و مو نیز باشد چرا که اگر شما نتوانید هر روز یک لیوان آب پرتقال که آن هم سرشار از ویتامین ث هست را بنو شید می توانید با نوشیدن یک لیوان آب کرفس فقط دو یا سه روز در هفته نه تنها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را تامین کنید بلکه در پایین آوردن چربی خون و متعادل ساختن میزان کلسترول و البته سلامتی قلب، معده و روده ها نیز کمک کنید و اگر این کار برای شما مثل یک عادت شود جدای از اینکه به سلامتی اندامهای مهم درونی خود کمک کرده اید، در شادابی و جوان نگه داشتن پوست و موی خود نیز تاثیر گزار بوده و اثر مفید آن را در همان روزهای اول خواهید دید.
ویتامین ث و انواع ویتامینهای ب موجود در آب کرفس برای از بین بردن جوشها و لکه ها و کلسیم موجود در آن سبب رشد و ترمیم مو و ناخنها خواهد شد و علاوه بر آن آب کرفس میلتان را به خوراکیهای شیرین و انواع شیرینیها که عامل مهمی در جوش زدن و ایجاد لکه ها خواهند بود کم کرده و شما را در داشتن پوستی بدون جوش و سالم و زیبا و البته اندامی متناسب یاری خواهد کرد.

[Only registered and activated users can see links] 445_n.jpg

atefeh
12-22-2010, 10:10 PM
آب جو

اب جو باعث آرامش اعصاب می‌شود

آب جو باعث رفع خستگی اعصاب می‌شود و به دفع سنگ‌های کلیه کمک می‌کند.

آب جو یکی از نوشیدنی‌های رایج است که از جوانه ی جو به دست می آید و در رفع تشنگی مؤثر است.

این نوشیدنی دارای انواع ویتامین های گروه ب شامل ب1، ب2، ب3، ب6، اسید پانتوتنیک (ب5)، بیوتین، اسید فولیک، ب12 و ویتامین ث است.

عصاره مالت جو برای افرادی که دچار یبوست هستند، می‌تواند مفید باشد و هر فردی باید در برنامه غذایی روزانه خود به مقدار کافی فیبرهای غذایی محلول و غیرمحلول را مصرف کند.

فیبرها اثرات مفید بسیاری دارند، از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان می‌شوند.

عصاره مالت جو نیز منبع خوبی از فیبرهای غذایی محلول است که برای افرادی که دچار التهاب روده، یبوست یا فتق معده هستند بسیار مفید است.

تنها ماده‌ای که به عنوان افزودنی در آب جو استفاده می‌شود، عصاره رازک است که خواص طبی زیادی دارد؛ از آن جمله می‌توان به دفع سنگ کلیه، ادرار آور بودن، ضدعفونی کننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس اشاره کرد.

آب جو با دارا بودن ویتامین‌های گروه ب و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مناسب است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی مؤثر است.

آب جو در رفع خستگی اعصاب، موثر است، به دفع سنگ‌های کلیوی کمک می‌کند. آب جو در تأمین آب و الکترولیت‌های بدن مؤثر است.

آب جو دارای چند نوع ترکیب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین ث، ویتامین‌های گروه ب، اسیدهای آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است که در مراحل ساخت آن، بعضی از این اجزا از مواد خاصی حاصل می‌شوند و در طول انجام فرآیند، بدون تغییر باقی می‌مانند.

جو تحت تأثیر فرایندهای مختلف، از لحاظ کمی و کیفی بهبود می‌یابد. سپس غربال شده و ضایعاتش گرفته می شود. بعد از آن خیس خورده و جوانه می‌زند.

جوهای جوانه‌زده را مالت می‌گویند که در مرحله جوانه‌زنی بر اثر عملکرد آنزیم‌های مختلف موجود در جو، مواد مغذی بسیاری تشکیل و یا افزایش می‌یابند (مثل ویتامین‌های گروه ب و اسیدهای آمینه ضروری). سپس مالت را می‌جوشانند و با افزودن مواد خوراکی مجاز و رازک، مایع حاصل را صاف و بسته‌بندی می‌کنند.

مزه تلخ آب جو ، مربوط به رازک است. رازک خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد که به پایداری آب جو کمک می‌کند.


ویتامین‌های گروه ب و آمینواسیدهای موجود در آن برای پوست و مو بسیار مناسب هستند و برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن می‌توانند مفید باشند. این ویتامین‌ها محلول در آب هستند و در سنتز واسطه های عصبی نقش مهمی دارند که باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.

آب جو از منابع خوب برخی فیتوکمیکال‌ها از جمله فلاوونوئیدها، کاروتنوئیدها و آنتوسیانین‌ها است و مصرف آن می‌تواند در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و همین‌طور کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی مؤثر باشد.

atefeh
12-27-2010, 12:46 PM
خواص پیاز

از پیاز به عنوان یك داروی ضدعفونی كننده استفاده می شود. مالیدن آب پیاز به صورت از
ایجاد لكه ها جلوگیری می كند. و از مخلوط آب پیاز و عسل می توان به عنوان یك كرم ضد
چروك استفاده كرد. <span>

</span>پیاز سرشار از ویتامین C، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روی است که تاکنون تحقیقات زیادی برای اثبات خواص آن صورت گرفته است. <span>

</span>خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش موادمعدنی به ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. <span>

</span>پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس، تركیبی در پیاز شناسایی كرده اند كه از كاهش حجم استخوان و پوكی آن جلوگیری می كند. این ماده در پیش گیری در كاهش نیافتن مواد مصرفی ـ به ویژه كلیة
سلول های استخوانی ـ تأثیر زیادی دارد. <span>

</span>پیاز، قند خون و كلسترول را پایین می آورد. <span>
</span>پیاز یكی از گیاهان بسیار قدیمی است كه انسان آن را شناخته و در غذای خود استفاده می كردهاست در كتاب های پزشكان قدیم از پیاز به سبب داشتن الیاف و ویتامین ها و فلزات به عنوان
داروخانه ای كامل نامبرده شده است. <span>

</span>بوی آن میكروب های مضر را از بین می برد. <span>
</span>قند خون را كاهش می دهد. <span>
</span>از ابتلا به سكته جلوگیری می كند. <span>
</span>قلب را فعال می كند و كلسترول را كاهش می دهد. <span>
</span>گردش خون را تقویت می كند. <span>
</span>به سبب داشتن آنتی اكسیدان، تنش و نگرانی را از بین می برد. <span>
</span>الیاف غذایی آن دستگاه هاضمه را تقویت می كند. <span>
</span>پیاز از سرطان ریه جلوگیری می كند: <span>
</span>مواد شیمیایی موجود در پیاز خطر ابتلا به سرطان ریه را كاهش می دهد. مواد «فلاونوید»از دچار شدن به انواع بیماری ها جلوگیری می كند و به وفور در پیاز یافت می شود. <span>

</span>پیاز برای پوست بسیار مفید است. زیرا خون را تصفیه می كند و در نتیجه رنگ چهره زیباتر و جذاب تر می شود. <span>

</span>همچنین پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شود. پیاز به دلیل داشتن آهك، دندانها را محكم می كند و باعث استحكام استخوان بندی بدن می شود... بنابراین خوردن پیاز در
كودكان مبتلا به نرمی استخوان و سالمندان مفید است. <span>

</span>اگر سرما خورده اید، چند پیاز را برش داده و در نقاط مختلف خانه قرار دهید.... پیاز مانند یكدستگاه تصفیة هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری خواهد كرد. <span>

</span>همچنین اگر خارج خانه غذا می خورید، پیاز را همراه آن مصرف كنید، زیرا ماده ای در پیازوجود دارد كه از مسمومیت غذایی حاصل از خوردن گوشت مانده جلوگیری می كند. <span>

</span>اگر شخصی به دلیل مصیبت وارده دچار حملات عصبی شده، پیازی را به دوئ نیمكرده و جلوی بینی او بگیرید. <span>

</span>پیازچه فواید متعددی دارد. به تازگی متخصصان علوم تغذیه فرانسه در یافه اند كه پیازچه ادرار آور است زیرا ۸۵ در صد آن را آب تشكیل می دهد. <span>

</span>در پیازچه ۲۴۳ میلی گرم پتاسیم و ۴ میلی گرم سدیم و ۲۷گرم كالری است. <span>
</span>دانشمندان دریافته اند كه بخش سفید رنگ پیازچه دارای مواد قندی است كه در ادرار كردن تأثیر می گذارد و بخش سبز آن ویتامین«ث» دارد كه دستگاه دفاعی بدن را تقویت می كند. و
۲ میلی گرم ماده كاوتین پیازچه به بازسازی سلولها كمك می كند. <span>

</span>همچنین پیاز به دلیل داشتن ماده گلوکوزین که مشابه هورمون انسولیناست، قند خون را تنظیم می‌کند. <span>

</span>گفتنی است، خوردن نصف پیاز متوسط در روز ۳۰ درصد از مقدار کلسترول بد خون را کاهشمی‌دهد و به جای آن باعث افزایش کلسترول خوب خون می‌شود. پیاز منبع غنی نوعی اکسیدان
است که از بروز سرطان در افراد جلوگیری می‌کند. <span>

</span>این گیاه خوراکی از بیماری آب مروارید در چشم نیز جلوگیری می‌کند و بنابراین مصرف آن به افراد مسن توصیه می‌شود[Only registered and activated users can see links] 710_n.jpg

atefeh
01-08-2011, 08:33 PM
خواص پونه

ونه از خانواده نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است.
به علاوه در اعضاى این گیاه مقدارى تانن، مواد رزینى و قند نیز وجود دارد و حاوی مقدار زیادی ویتامین است.
گیاه پونه در فصل گرما می روید، اما سایه روشن را بهتر می‏ تواند تحمل کند.
این گیاه در خاک‏ های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می ‏کند.
کاربردهای پونه
با گیاه پونه می توان یک دم کرده ی گیاهی فوق‏ العاده تهیه نمود. برای تهیه ‏ی یک فنجان دم کرده ی این گیاه، یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونه ی تازه و یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده را در چای صاف کن درون یک لیوان ریخته و یک فنجان آب در حال جوش را روی آن بریزید. اجازه دهید مدت 10 دقیقه دم بکشد و رنگ چای در بیاید. اگر دوست داشتید می ‏توانید آن را کمی شیرین کنید.

برگ‏ ها و گل‏ های پونه و همچنین ساقه‏ های آن می توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک‏ ها باشند. این گیاه همچنین بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‏ باشد.
از دم کرده‏ی این گیاه برای درمان سرماخوردگی، زکام، سردردها، مشکلات گوارشی، کم کردن تب خفیف، تسکین گلودرد و برای بهبود نفخ شکم، حالت تهوع، دردهای قاعدگی و بی ‏خوابی استفاده می شود.
پونه را به عنوان تحریک کننده تولید صفرا نیز می‏ شناسند.
تزریق عصاره ‏ی پونه به موش‏ های آزمایشگاهی نشان داد که این گیاه دارای خواص آرام بخشی خوبی است.
عصاره‏ ی پونه دارای خاصیت تسکین دهنده‏ ی درد نیز می ‏باشد.
در محیط آزمایشگاه دیده شد که عصاره‏ ی پونه در مقابل ویروس تب‏ خال، ویروس آنفلوآنزا، بیماری نیوکاسل و ویروس‏های مختلف دیگر فعال است.
فواید پونه:
پونه برای مقابله با بیماری‏های زیر سودمند است:

- حالت تهوع و استفراغ
- مشکلات و ناراحتی ‏های گوارشی به طوری که از ترش کردن معده جلوگیری می ‌کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.
- سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم
- سرفه و سیاه سرفه
- گرفتگی بینی
- با توجه به خواص ضدمیكروبی كه در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، می ‌توان از این فرآورده‌ها به عنوان جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیك‌ ها استفاده كرد.
مقدار مصرف:
دم کرده ی پونه از ترکیب یک لیوان آب جوش با 2 گرم برگ خشک شده‏ ی پونه که به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کشیده و صاف شده حاصل می ‏شود.
این دم کرده به طور معمول 2 تا 3 فنجان در روز استفاده می ‏شود و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد

[Only registered and activated users can see links] 223_n.jpg

atefeh
01-09-2011, 09:51 PM
براساس تحقيقات جديد
خوردن هويج افراد را جذاب‌تر مي‌كند
جام جم آنلاين: بر اساس تحقيقات جديد ، خوردن سبزي‌هاي رنگين مانند هويج و ميوه‌هايي نظير آلو ، افراد را جذاب‌تر مي‌كند.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش فارس، محققان دانشگاه‌هاي سن اندروز و بريستول به مطالعه رابطه ميان رنگ پوست و جذابيت پرداختند و به اين نتيجه رسيدند كه افرادي كه پوست زرد دارند به طور خاصي سلامت و جذاب فرض مي‌شوند.
همچنين براي نخستين بار هم اعلام كردند كه رنگ دانه‌هاي زرد ميوه و سبزي‌هايي خاص مانند هويج و آلو نقشي اساسي را در توليد رنگ زرد در پوست دارند.
اين تحقيقات بر روي 40 داوطلب انجام شده و نتايج در مجله تكامل و رفتار انساني در ماه مارس منتشر خواهد شد.
يان استفن يكي از دانشمندان حاضر در اين پروژه گفت: ارتباط ميان رنگ زرد و رنگدانه‌هاي زرد استراتژي‌هاي جديدي را براي تشويق افراد جوان به مصرف ميوه و سبزيجات در اختيار ما قرار مي‌دهد به ويژه اينكه تنها دو ماه افزايش مصرف اين مواد تغييرات قابل احساسي را ايجاد مي‌كند.

arianoush_p_1988
01-16-2011, 11:50 AM
[Only registered and activated users can see links]

چرا دوغ خواب‌آور است؟
دوغ یکی از فرآورد‌های مشتق از شیر است که از قدیم در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای داشته و دامنه نفوذ آن حتی به داستان‌ها، متل‌ها و ضرب‌المثل‌های ما نیز کشیده شده است. مصرف فراوان دوغ به‌عنوان یک نوشیدنی همراه با غذا یا به‌صورت مجزا به‌خصوص در ماه‌های گرم سال سبب شده تا در سال‌های اخیر، اغلب شرکت‌های تولیدکننده فرآورده‌های لبنی توجه ویژه‌ای به تولید این محصول داشته باشند و بخشی از تولیدات خود را به آن اختصاص دهند. اما دوغ از نظر غذایی چه جایگاهی دارد و چه عواملی بر کیفیت آن موثر هستند؟ دکتر گیتی کریم، متخصص علوم و صنایع شیر و استاد دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران، به این سوال پاسخ می‌دهد.

ارزش غذایی دوغ تا چه میزانی است؟ آیا دوغ می‌تواند جایگزین شیر شود؟
دوغ فرآورده‌ای حاصل از شیر است که از اختلاط ماست و آب با نسبت‌های مختلف و افزودن نمک تهیه می‌شود. در صنعت برای طعم‌دار کردن آن از اسانس‌های مختلف مثل کاکوتی و نعناع یا گلبرگ‌های خشک و خردشده گل محمدی استفاده می‌کنند. شاید این طور بتوان گفت که دوغ نوشابه ماست است و حاوی کلسیم و سایر مواد معدنی، ویتامین‌های موجود در ماست‌، پروتئین و چربی است. به همین دلیل ارزش غذایی آن از ماست کمی کمتر است. بنابراین جایگزین کردن آن به جای شیر چندان درست نیست اما برای افرادی که دارای مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند، می‌تواند مناسب باشد.

چرا دوغ اینقدر خواب‌آور است؟
این فقط مربوط به دوغ نیست. ماست و دوغ به دلیل داشتن برخی پپتیدهای موجود در کازئین و پروتئین‌های سرم شیر (مثل تریپتوفان) دارای این ویژگی هستند.

دوغ‌هایی که روی بطری‌شان نوشته‌ شده: «گرمادیده»؛ چه فرقی با دوغ‌های معمولی دارند؟
دوغ گرمادیده، دوغی است که بعد از آماده‌شدن تحت فرآیند پاستوریزاسیون، دوباره پاستوریزه می‌شود تا میکروارگانیسم‌های مایه ماست موجود در آن کاهش یابد. کم شدن میزان میکروارگانیسم‌های موجود در دوغ باعث می‌شود که فرآیند ترش‌شدن در آن آهسته‌تر انجام شود؛ در حالی که دوغ معمولی این حرارت را نمی‌بیند.

چگونه می‌توانیم فساد دوغ را تشخیص دهیم؟
عمده‌ترین عوامل فساد دوغ عبارتند از کپک‌ها و مخمر‌ها. می‌توان گفت که مخمرها بهتر می‌توانند در دوغ رشد و در آن گاز ایجاد کنند و طعم آن را تغییر دهند. به هر حال، مخمرها تاثیر نامطلوبی بر مصرف‌کننده نمی‌گذارند اما برخلاف آنها، کپک‌ها به ندرت دوغ را آلوده می‌کنند و رشد آنها با تغییر طعم دوغ و سپس تغییر رنگ آن مشخص می‌شود.

برای جلوگیری از فساد دوغ باید شرایط خاصی فراهم کرد؟
البته این مساله نباید دلیلی بر نگهداری دوغ در دمای محیط باشد. این فرآورده نیز مانند تمام مشتقات شیر و فرآورده‌های لبنی بهتر است در دمای یخچال نگهداری شود.

چه نوع میکروارگانیسم‌هایی در دوغ وجود دارند؟
از نظر میکروبیولوژیک می‌توان گفت که دوغ حاوی همان میکروارگانیسم‌هایی است که در ماست وجود دارد ولی باید به این نکته توجه داشت که میزان این میکرو‌ارگانیسم‌ها در دوغ کمتر از ماست است. دوغ علاوه بر مزایای تغذیه‌ای، حاوی باكتری‌های مفیدی است كه اثرات زیادی بر سلامت دستگاه گوارش دارند. باكتری‌های مفید نظیر استرپتوكوكوس ترموفیلوس و لاكتوباسیلوس وولگاریس موجود در این فرآورده لبنی، در دستگاه گوارش جایگزین می‌شوند و می‌توانند آثار بسیار مفیدی بر سلامت دستگاه گوارش بگذارند. این میکروارگانیسم‌ها همچنین از رشد و تکثیر بسیاری از باکتری‌های مضر در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کنند.

چرا این محصول بعد از مدتی باقی ماندن در دمای محیط، گازدار می‌شود؟
چون برخی میکروارگانیسم‌ها در محیط وجود دارند که می‌توانند طی فر‌آیند رشد و تکثیر خود در محیط به صورت طبیعی گاز تولید کنند. در صورتی که مواد اولیه مورد استفاده درتهیه دوغ یا ظروف مورد استفاده حاوی این میکروارگانیسم‌ها و مخمرها باشند به مرور زمان باعث تولید گاز و در نتیجه گازدار شدن دوغ می‌شوند و این پدیده در شرایط عادی مشکلی برای انسان ایجاد نخواهد کرد.

دوغ‌هایی که به شیوه مصنوعی گازدار می‌شوند، چطور؟
این هم یکی دیگر از راه‌های گازدار کردن دوغ است. افزودن گاز دی‌اکسیدکربن در صورتی که این‌ کار تحت شرایط استاندارد بهداشتی و با رعایت اصول صحیح و مناسب تولید انجام شود، مانعی ندارد. گازدار کردن این محصول به‌صورت مصنوعی، عملی است که مورد تایید کدکس الیمانتاریوس (یک نهاد جهانی تدوین‌کننده استانداردهای غذا) هم قرار گرفته است. انجام این عمل بستگی به سلیقه و پذیرش مصرف‌کننده دارد و بهتر است گاز اضافه شده، طبیعی باشد.

آیا مصرف بیش از حد آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد؟
خب، هر ماده غذایی، حتی آب، اگر بیش از اندازه مصرف شود، می‌تواند بر سلامت انسان اثر منفی و نامطلوب بگذارد . دوغ هم از این قاعده مستثنا نیست. متخصصان تغذیه نیز در این زمینه توصیه می‌کنند که رژیم غذایی افراد باید به شکلی متنوع و در عین حال متعادل باشد تا تعادل بدن از وضعیت عادی خارج نشود.

رعایت بهداشت در تهیه دوغ چه نقشی در سلامت آن دارد؟
اگر این فرآورده لبنی تحت شرایط مطلوب بهداشتی و مطابق با اصول استاندارد تهیه مواد غذایی (مثل آب مناسب، اسانس‌های مجاز و سالم، نمک با ویژگی تاییدشده برای مصرف در غذا) تولید شود، می‌تواند به‌عنوان یک نوشابه سالم و مغذی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد. باید به این نکته توجه داشت که افزودن هر نوع ماده نگهدارنده به دوغ در فرایند تولید، غیرمجاز است و تخلف محسوب می‌شود. رعایت اصول استاندارد تهیه این فرآورده نیز از مواردی است که باید توسط نهادهای ذیربط مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.

arianoush_p_1988
01-18-2011, 01:59 PM
[Only registered and activated users can see links]

یکی از توصیه های همیشگی متخصصان پوست و مو به افراد مراجعه کننده، مصرف فراوان سبزیجات و میوه های تازه است. این خوراکی ها به میزان قابل توجهی دارای ویتامین های متنوع و مواد آنتی اکسیدان هستند و روند پیری پوست را به تأخیر می اندازند.
یکی از میوه هایی که از خواص آنتی اکسیدانی بسیار خوبی برخوردار است و طبیعتا خیلی به درد پوست می خورد، انار است.
انار منبع مهم آنتی اکسیدان ها، پتاسیم و ویتامین C است. در واقع آب انار یکی از غنی ترین منابع پلی فنول هاست که گروهی از آنتی اکسیدان های قوی هستند. نقش آنتی اکسیدان ها، کند کردن یا جلوگیری از صدمه سلولی است که توسط علل مختلف استرس زا حادث می شوند، مانند مصرف سیگار و دخانیات، آلودگی هوا ، استرس های روحی و سموم مختلفی که به صورت روزمره، خواسته و ناخواسته با آنها مواجه هستیم.
متخصصان پوست و مو علاقه خاصی به ویتامین C دارند، زیرا مصرف ویتامین C چه به صورت خوراکی و چه به شکل موضعی برای پوست فواید زیادی دارد؛ مثلا ویتامین C موضعی می تواند با اثرات مضر نور خورشید بر روی پوست مقابله کند. مصرف یک انار معمولی می تواند 40 درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تامین کند.
تحقیقات بیانگر آن هستند که عصاره میوه انار ممکن است حاوی عامل موثری در برابر سرطان پوست باشد.
در مقایسه انار شیرین و ترش باید گفت که به طور کلی انار ترش برای سلامت پوست بسیار نافع است.

ضد سرطان است
قدرت آنتی اکسیدانی آب انار را تا سه برابر میزان آنتی اکسیدان موجود در چای سبز ذکر کرده اند. میوه های دیگری که منابع خوب آنتی اکسیدان هستند و مصرف آنها را همواره توصیه می کنیم، عبارت اند از شاتوت، زغال اخته ، پرتقال، سیب و انگور.
انار به واسطه داشتن مواد آنتی اکسیدانی و الاژیک اسید از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان پوست و پروستات را کند می کند. پس خاصیت مهم دیگر انار، خواص ضد سرطانی آن است.
انار به میزان فراوانی حاوی پلی فنول است. مطالعات نشان داده اند که با مصرف رژیم های غنی از پلی فنول ها، خطر ابتلا به سرطان کاهش می یابد.

خون ساز است
انار میوه ای خون ساز و تصفیه کننده خون است، زیرا منبع خوبی از اسید فولیک ، پتاسیم و آهن است. لذا مصرف آن را برای بیماران مبتلا به کم خونی به خصوص خانم ها توصیه می کنیم. یکی از علل مهم مشکلات پوست، مو و ناخن در خانم ها، کم خونی فقر آهن است. می توان گفت که شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها، فقر آهن است.
انار و سلامت قلب
یک نکته را خانم ها نباید فراموش کنند و آن این است که اگر مبتلا به کم خونی فقر آهن هستند، باید از قرص های آهن برای درمان استفاده کنند و هیچ میوه ای حتی انار حاوی مقادیر کافی آهن نیست. لذا هر چند معروف است که انار خون ساز است، اما نمی تواند برطرف کننده کم خونی فقر آهن باشد.

فشار خون را کم می کند
انار برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا نیز مفید است. انار تشکیل پلاک های عروقی را تا 30 درصد کاهش می دهد. کاهش کلسترول بد نیز از دیگر خواص انار می باشد. پس مصرف انار برای بیماران قلبی عروقی می تواند بسیار مفید باشد.

عوارض یائسگی را کاهش می دهد
آب انار و پوست آن، خواص ضعیف استروژنی دارند، لذا می توانند در برطرف کردن عوارض یائسگی موثر باشد.
تحقیقات مشخص کرده اند که هر چقدر خانم ها در خوردن این میوه بهشتی بیشتر مداومت داشته باشند، باعث طول عمر آنها و حفظ سلامتی شان می شود. این میوه شادابی و طراوت را برای خانم ها به ارمغان می آورد. انار خانم ها را در سن یائسگی از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و سرطان پستان مصون می دارد.
مصرف منظم عصاره انار که حاوی روغن دانه انار باشد، می تواند از مشکلات یائسگی مانند پوکی استخوان، در خانم ها جلوگیری کند.

برای مردان هم مفید است
آب انار به داشتن خواص ضد التهابی و میزان بالای مواد آنتی اکسیدان آن مشهور است.
آب انار برای مردان نیز فواید زیادی دارد؛ از جمله این که می تواند پیشگیری کننده از سرطان پروستات و کاهش دهنده سیر این سرطان شایع مردانه باشد.

دندان ها را سالم نگه می دارد
عصاره انار آثار ضد باکتریایی دارد؛ مثلا با باکتری های ایجاد کننده پلاک های دندانی مقابله می کند و در حفظ سلامت دندان و دهان موثر است.

پزشکان جدید و قدیم، فواید آن را تایید می کنند
به هر حال فواید دارویی انار توسط پزشکان مورد تایید قرار گرفته و در طب سنتی از آن به عنوان داروی ضد انگل، ضد اسهال، تقویت کننده قلب و جمع کننده پوست (قابض) یاد شده است و برای درمان زخم های دهان ، خون ریزی لثه ، بواسیر و زخم معده مورد استفاده قرار می گرفته است.

arianoush_p_1988
01-25-2011, 02:44 AM
[Only registered and activated users can see links]


به گزارش ایرنا ، گزنه از دوران ماقبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می‌كرده و از خواص درمانی آن اطلاع داشته اند. جالینوس حكیم كه در قرن دوم میلادی زندگی می ‌كرد آن را برای رفع سرماخوردگی و بیماریهای دستگاه تنفسی تجویز می كرد.

ساقه این گیاه علفی و چند ساله چهار گوش است و به طور قائم تا ارتفاع یك متر بالا می‌رود. این گیاه در ویرانه ها ، ‌باغ ها و نقاط مرطوب كه چهارپایان از آن عبور می‌كنند به حالت خودرو می‌روید ، ریشه این گیاه خزنده است و در ناحیه‌ای كه سبز می‌شود كم‌كم تمام منطقه را فرا می‌گیرد.

ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی شكل پوشانده كه در صورت لمس كردن ساقه به دست می‌چسبد و پوست را می‌گزد كه تولید خارش و سوزش می‌كند و شاید به همین دلیل آنرا گزنه نامیده‌اند.

تخم آن نرم ، ریز و تیره رنگ و مانند تخم كتان است، قسمت مورد استفاده این گیاه برگ های تازه ، ریشه ، شیره و دانه آن است.

تركیبات شیمیایی
گزنه دارای تانن ، لسیتین ،‌ اسید فرمیك ، نیترات پتاسیم و كلسیم است، تركیبات آهن دارد و دارای ویتامین c و نوعی گلوكوزید است كه پوست را قرمز می‌كند، از سرشاخه‌های این گیاه ماده قرمز رنگی به نام اورتی‌سین استخراج می‌شود.

خواص دارویی
گزنه ، مو را تقویت می كند و از ریزش موی سر جلوگیری می‌نماید و حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید. برای استفاده از این خاصیت 6 گرم سر شاخه‌ها و برگ ها و ریشه گزنه را به تنهایی و یا با 30 گرم چای كوهی در یك لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد، شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشویید.

برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با چای گزنه ماساژ دهید، بدین منظور یك قاشق چایخوری برگ گزنه خشك را در یك لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند،‌ ماساژ دادن با این چای ، شوره سر را برطرف می‌كند.

دستگاه هاضمه را تقویت می‌كند ، ادرار را زیاد می‌كند ، برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یك فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل كنید ، ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می‌كند ، اخلاط خونی و بیماریهای پوستی را برطرف می‌كند و دانه گزنه برای باز كردن عادت ماهیانه كاربرد دارد.

در درمان كم‌خونی موثر است و تعداد گلبول های قرمز را زیاد می‌كند ، اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می‌كند ، عرق‌آور ، پاك كننده اخلاط سینه ، ریه و معده است ، نیروی جنسی را تقویت و گرفتگی های كبدی را رفع می‌كند.

برای از بین بردن زگیل ، ضماد برگ های تازه آنرا روی زگیل بمالید ، برای پاك كردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم كنید و بنوشید.

برای التیام زخم ها و زخم های سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده كنید ، برای برطرف كردن كهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید ، درد نقرس را كاهش می‌دهد.

همچنین برای برطرف كردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده كنید ، ناراحتی های كلیه را برطرف می‌كند ، ضماد آن درد عضلانی را تسكین می دهد ، كرم معده و روده را می‌كشد ، درمان كننده بواسیر است و برای برطرف كردن درد رماتیسم ، برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید.

طرز استفاده
دم كرده گزنه:
مقدار 40 گرم برگ گزنه را در یك لیتر آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم كنید، مقدار مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذا است.

جوشانده گزنه:
مقدار 30 گرم گزنه را در یك لیتر آب ریخته و به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید، این جوشانده برای تصفیه خون مفید است ، مقدار مصرف آن یك فنجان بین غذاها در روز است.

مضرات
گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده‌ها و كلیه‌ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و كتیرا خورده شود.

مقدار مصرف بیش از 10 گرم در روز ممكن است باعث بند آمدن ادرار شود، زنان باردار و كودكان باید از مصرف آن خوداری كنند.

arianoush_p_1988
02-02-2011, 07:19 PM
[Only registered and activated users can see links]

تخم شنبلیله كاهنده قند خون است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: تخم شنبلیله كاهنده قند خون است و موجب تسكین علائم دیابت مانند پرنوشی و پرادراری می‌شود.

فراز مجاب افزود: بذر شنبلیله برای درمان دیابت مفید است. مصرف این سبزی موجب كاهش قند خون می‌شود و به دیابتی‌ها كمك می‌كند. همچنین موجب تسكین علائم دیابت مانند پرنوشی و پرادراری می‌شود.

وی گفت: شنبلیله ملین، اشتهاآور، خلط آور، ضدتب و محرك افزایش شیر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد: دانه‌های شنبلیله كه مهمترین قسمت دارویی این گیاه است با باز كردن مجاری عروق خون، از بروز سكته قلبی جلوگیری می‌كند.

arianoush_p_1988
02-05-2011, 02:36 AM
[Only registered and activated users can see links]

رازیانه علائم یائسگی را كاهش می‌دهد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: رازیانه علائم یائسگی به خصوص گر گرفتی را كاهش می‌دهد.
فراز مجاب افزود: رازیانه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است و برای درمان سرفه و سرماخوردگی می‌تواند مفید باشد.
وی گفت: برای برطرف كردن آسم، سرفه و تنگی نفس از دم كرده تخم رازیانه می‌توان استفاده كرد و همچنین رازیانه ضد اسپاسم گوارشی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: رازیانه ضد نفخ و خلط‌ آور است و برای تسكین ناراحتی‌های تنفسی مفید است. علائم یائسگی به خصوص گر گرفتی را كاهش می‌دهد.

atefeh
02-13-2011, 11:04 PM
ريحان ضد آلزايمر است
جام جم آنلاين: استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: ريحان ، ضد آلزايمر ، ضد اسيد معده، ضد التهاب ، ضد لخته شدن خون و تسكين دهنده زخم معده است.
[Only registered and activated users can see links]
محمد صالحي سورمقي در گفت‌وگو با فارس افزود: ريحان يكي از پرمصرف‌ترين سبزي‌ها در ايران و جهان است و در ايران بيشتر رويش پيدا مي‌كند.
وي اضافه كرد: اثرات اصلي ريحان مربوط به اسانس آن است. ريحان سبز داراي اسانس زياد است، ضد ميكروب، ضد درد و ضد اسپاسم است.
استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهارداشت: گزارش‌هاي جديدي كه از خواص ريحان به دست آمده است نشان مي‌دهد كه ريحان آرام‌بخش و ضد آلزايمر است و بهترين زمان مصرف آن در فصل بهار است.
صالحي سورمقي گفت: بيشترين خواص ريحان مربوط به نوع تازه است و زماني كه ريحان را خشك مي‌كنند خواص آن از بين مي‌رود.
وي افزود: ريحان ضد درد، ضد اسيد معده، ضد آلزايمر، ضد آرتريت روماتوئيد، آرترز، ضد باكتري، ضد سرطان، ضد لخته شدن خون، ضد سموم، ضد تب و ضد التهاب است.
استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: از ريحان براي تسكين زخم معده، افزايش قواي جنسي، هضم كننده غذا، قاعده‌آور، خلط‌آور، شيرافزا، خواب‌آور، آرام‌بخش استفاده مي‌شود.
صالحي سورمقي گفت: براي درمان نفخ 15 گرم از گياه تازه ريحان را مي‌توان مصرف كرد. عوارض جانبي ندارد و مي‌توان هر روز آن را مصرف كرد.

atefeh
02-15-2011, 04:19 PM
خواص انگور و شيره آن


انگور دارای 79 درصد آب، 14درصد قندهای مختلف، املاح معدنی و مجموعه‌ای از عناصر و ترکیبات سودمند است. انگور دارای ویتامین‌های ا ، ب، ث ،دی و املاحی مانند آهن، منیزیم، منگنز، کلر، ید، آرسنیک، فسفر و سیلیس است.همچنین دارای مقدار زیادی تانن است.

دم کرده برگ جوان انگور جهت دفع ادرار، بیماری نقرس، زردی و استفراغ مفید است. قند انگور بطور مستقیم و آسان وارد خون می‌شود و در عضلات و کبد ذخیره می‌شود. در حالی که سایر قندها باید به قند خون تبدیل شده و بعد وارد خون شوند.
شیره ی انگور بسیار مقوی است و برای کسانی که بر اثر یک بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده‌اند، بسیار مفید است.

تمام خواص انگور در کشمش است. حتی ارزش غذایی کشمش از انگور بالاترست. خوردن انگور معده را کاملاً تخلیه کرده، ادرار را زیاد می‌کند و فضولات معده را از بین می‌برد. انگور از امراضی مانند ترش کردن، سوء‌هاضمه، امراض جلدی، خونریزی معده ،ایجاد سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می‌کند.

آب انگور دارای مقادیر قند، تانن، فسفات، مواد صمغی، مواد سفیده‌ای، کلسیم و منیزیم است. مالیدن آب انگور تازه روی پوست صورت باعث شادابی، جوانی و شفافیت چهره می‌شود.

شیره ی انگور ملین است و برای کسانی که بر اثر یک بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده‌اند، بسیار مفید است.

اگر انگور را به جای صبحانه بخورید و تا ظهر غذای دیگری نخورید، لاغر می‌شوید.

انگور برای درمان التهاب معده و روده، کم‌خونی ، زیادی اوره، زیادی چربی خون ، امراض قلبی ،بیماری‌ نقرس، احتقان کبد، سنگ‌های صفراوی، بیماری‌های پوستی ، خروج مواد سمی از بدن از راه ادرار و تجدید قوای بدن پس از زایمان مفید است

atefeh
03-03-2011, 08:50 PM
بيماران سرطاني مضطرب قارچ بخورند
جام جم آنلاين: متخصصان دانشگاه‎ پنسيلوانياي آمريكا در يك مطالعه جديد تاكيد كردند مصرف‎ قارچ‎ نقش‎ بسيار مهمي‎ در حفظ و ارتقاي سطح سلامت‎ انسان‎ دارد.
[Only registered and activated users can see links]
به گزارش ايسنا، اين محققان تاكيد كردند كه قارچ حاوي ماده‌اي موسوم به «پسيلوسيبين» است كه براي بدن بسيار مفيد بوده و خاصيت ضد پيري دارد. محققان همچنين در بررسي‌هاي خود نشان داده‌اند كه قارچ تاثير معجزه‌آسايي در كاهش اضطراب در بيماران مبتلا به سرطان دارد. محققان‎‎ دانشگاه‎ پنسيلوانيا مي‌گويند قارچ‌ها حاوي‎‎ مقدار زيادي آنتي‌‌اكسيدان‎ هستند و مصرف‎ اين‎ ماده‎ غذايي‎‎ مي‌تواند خطر ابتلا به‎ بيماري‌هاي حاد را كاهش‎ دهد.

قارچ‌ها حاوي‎ مقدار زيادي‎ از «اوگوتيونين»‎ نيز هستند كه‎ خواص‎ آنتي‌‌اكسيداني‎‎ بسيار قوي‎ از خود نشان‎ مي‌دهند. مهم‌ترين مزيت‎ قارچ‎ در مقايسه‎‎ با ميوه‌ها و سبزي‎هاي حاوي آنتي‌‌اكسيدان‎‎ اين است‎ كه‎‎ با پخته شدن‎‎‎‎ اين ماده‎ غذايي‎ اوگوتيونين آن برخلاف‎ آنتي‌اكسيدان‌هاي‎‎ ميوه‎‎ و سبزي تجزيه نمي‎‎‎شود و خاصيت‎ آنتي‌اكسيداني خود را از دست‎ نمي‎دهد.

atefeh
04-05-2011, 09:52 PM
سبزي‌ تازه حافظه را تقويت مي‌كند
جام جم آنلاين: سيد ضياءالدين مظهري گفت: سبزي‌هاي تازه نقش آنتي اكسيداني دارند و مصرف آنها موجب افزايش حافظه مي‌شود.
[Only registered and activated users can see links]
اين متخصص تغذيه در گفت و گو با فارس ، افزود: سبزي‌ها و ميوه‌هاي تازه سرشار از آنتي اكسيدان هستند.آتني اكسيدان‌ها نيز در افزايش هوش نقش مهمي بر عهده دارند و سبزي‌ها سرشار از آنتي اكسيدان هستند كه راديكال ‌هاي آزاد را خنثي مي‌كنند و خون رساني را به مغز افزايش مي‌دهند.
وي افزود: سبزي‌ها و ميوه‌هاي تازه با خنثي كردن راديكال‌‌هاي آزاد مي‌توانند حالت ارتجاعي رگ‌هاي خوني را حفظ كنند و موجب خون‌رساني بهتر به مغز و اعصاب مي‌شوند كه مي‌تواند از كاهش توانايي‌هاي فكري و حافظه پيشگيري كند.
مظهري گفت: استفاده از منابع غذايي امگا 3 براي تقويت هوش و حافظه مفيد است. ماهي‌‌هاي چرب، بادام، گردو ، بادا‌م ‌زميني ، كنجد و تخم ‌كتان سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند كه مي‌تواند موجب افزايش حافظه و هوش افراد شود.
اين متخصص تغذيه اضافه كرد: ماده ديگري كه موجب افزايش حافظه و هوش مي‌شود، ليستين است كه در عدس، ذرت، شير، زرده ‌تخم‌ مرغ، تخمه آفتابگردان، جوانه گندم، بادام‌ زميني يافت مي‌شود. ليستين نقش مهمي در ميانجي‌ گرهاي عصبي دارد كه استيل ‌كولين توليد مي‌كند و موجب افزايش قدرت حافظه و هوش مي‌شود.

Safir
04-13-2011, 08:08 PM
آناناس حاوی آنزیم مخصوصی است که با شکستن ساختمان پروتئین غذاها به هضم آنها کمک می‌کند.


[Only registered and activated users can see links]
به نقل از تای ایندین نیوز، از آب آناناس می‌توان به عنوان هضم‌کننده و نرم‌کننده غذاهای مختلف نظیر گوشت استفاده کرد.
همچنین از آنزیم مخصوص در آناناس می‌توان در تهیه غذاهای ژلاتینی نظیر انواع دسرها و ژله استفاده کرد.
متخصصان معتقدند که مصرف آناناس برای بهبود دستگاه گوارش مفید و منبع خوبی برای منیزیم و حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C و ویتامینB1 است.
آناناس به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C ممکن است باعث سوزش مختصر نوک زبان شود که نگران‌کننده نیست.
خوردن روزانه نصف یک آناناس طبیعی مانع بروز بسیاری از بیماری‌ها مثل فشارخون بالا، گرفتگی سرخرگ‌ها، رماتیسم و سرطان می شود.
کرم آناناس پوست را لطیف و شاداب می‌کند. آناناس هم برای درون بدن و هم برای ظاهر بدن در حکم راز جوانی و زیبایی است.
آناناس التیام‌دهنده ناراحتی‌های گوارشی است و کم اشتهایی و اسهال را درمان می‌کند.
این میوه درمان موثری برای گرفتگی، ورم مفاصل، آماس و دیگر دردهای عضلانی و مفصلی است.
آناناس پایین آورنده تب است و سموم را از بدن دفع و ایجاد تعرق می‌کندو همچنین این میوه خوراکی سبب کاهش چروک پوست و پاکسازی سلول‌های مرده آن می‌شود.
اما به دلیل وجود اسیدهای آن نباید زیاد مصرف شود، خوردن بیش از حد آناناس سبب پوسیدگی دندان و تورم لثه می‌شود.
بنابراین بهتر است پس از خوردن آناناس دهان را بشویید یا مسواک بزنید.
نوشیدن یک فنجان آب آناناس ۳ بار در روز یا خوردن یک تکه آناناس با هر وعده غذا بسیار مفید است.

atefeh
04-15-2011, 02:59 PM
خواص کنجد[Only registered and activated users can see links] 3758_n.jpg


کنجد گیاهی است یکساله با ارتفاع حدود یک متر که قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از کرک است. برگ های آن بیضی ، باریک و نوک تیز می باشد و گل های آن به رنگ سفید یا قرمز است.

میوه این گیاه بصورت کپسول و محتوی دانه های کوچک ، مسطح و بیضی است که کنجد نامیده می شود.

دانه های کنجد ممکن است به رنگ سفید، قهوه ای یا سیاه باشد که از بین این سه نوع، کنجد سفید از نظر ارزش غذایی و کیفیت روغن از انواع دیگر مرغوبتر است.

گفتنی است که چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنجد دنیا می باشد. و هندوستان و حبشه در مقام دوم تولید این گیاه قرار دارند. کنجد تولید شده در ایران بیشتر به مصرف تهیه روغن و حلوا ارده می رسد.

ترکیبات شیمیایی کنجد:

کنجد دارای پروتئین، ویتامین های ا، ب2، دی،ای ،اف و لسیتین می باشد.طبق نظر کارشناسان غذایی کنجد به علت داشتن فسفر و مس فراوان برای تقویت هوش وبینایی مفید است

همچنین مقدار روغن موجود در کنجد حدود 50% است. روغن کنجد مرکب از 70% اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید لینولئیک، اسید اولئیک و مقداری اسیدهای چرب اشباع‌شده مانند اسید پالمیتیک وآرشیدیک اسید می باشد. روغن کنجد یکی از روغن های اشباع نشده و مفید برای بدن است و نه تنها این روغن کلسترول بدن را بالا نمی برد بلکه آن را کاهش نیز می دهد. این روغن در آمریکای شمالی و کانادا مصرف زیادی دارد .

جالب است بدانید برای تهیه روغن کنجد معمولا" دانه های آن را می شویند تا رنگ روی آن از بین برود، سپس دانه ها راآسیاب کرده و در آب می ریزند تا پوست آن که سبک است روی آب بیاید . سپس پوست را جدا کرده دانه ها را خشک می نمایندو در آب جوش می ریزند و خمیر می کنند. این خمیر را تحت فشار قرار می دهند تا روغن آن جدا شود. این روغن را روغن سرد فشار اول می نامند. از تفاله باقی مانده تحت اثر فشار و گرما روغنی به دست می آید که به روغن گرم یا فشار دوم معروف است. که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد.
بنابراین اگر می خواهید از روغن کنجد استفاده کنید دقت کنید از روغن سرد فشار اول که به
First cold pressed
معروف است ، باشد زیرا دراثر حرارت دادن ، روغن کنجد خواص خود را ازدست می دهد.


تفاله باقیمانده از این مرحله را که دارای مواد پروتئینی است معمولا" برای علوفه دام ها بخصوص گاو های شیرده به کار می برند.

خواص طبی کنجد:

از نظر طب سنتی ایران کنجد گرم و تر است، بسیار مغذی است و در اکثر کشورهای فقیر دنیا به عنوان جانشین گوشت به کار می رود.

سایر خواص کنجد:

1- چاق کننده و تقویت نیروی جنسی( توصیه شده است برای تقویت قوای جنسی کنجد را با هم وزن خود شکر و خشخاش مخلوط کرده و به مقدار نصف وزن کنجد ، مغز بادام پوست کنده به آن اضافه کنید و این مخلوط را پودر کرده و هر روز به مقدار یک قاشق سوپ خوری میل گردد)

2- برای رفع قلنج مفید است ( برای این اثر کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط و میل گردد)

3- کنجد گرفتگی صدا را باز می کند.

4- نرم کننده معده و روده است.

5- کره کنجد که در کانادا به تاهینی معروف است شبیه ارده می باشد و غذای خوبی برای کودکان است.

6- ضماد کنجد پوست را نرم می کند ، کبودی ، تورم و سیاهی پوست را ازبین می برد

7- اگر به محض سوختگی ضماد کنجد به محل سوختگی زده شود پوست تاول نمی زند و درد نیز ازبین می رود.

8- اگرریشه کنجد را در آب بجوشانید و با آب آن موی سر خود را بشوئید موجب تقویت و سیاهی موی سر خواهد شد.

9- اگر برگ کنجد را به سر بمالید باعث رشد و سیاهی موی سر می شود.

10- ارده نرم کننده معده و روده ها است.

11- کنجد ادرار آور و قاعده آور است.

12- کنجد فشار خون را کاهش می دهد.

13- کنجد ضد رماتیسم است.

14- کنجد درمان کننده بواسیر است.

15- از روغن کنجد شامپو درست می کنند که برای تقویت موی سر مفید است.

16- کنجد برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است.

17- کوبیده کنجد با عسل علاج نفخ شکم و باد روده هاست.

18- دم کرده برگ های کنجد ، اسهال خونی را برطرف می کند.

19- روغن کنجد برای رفع تنگی نفس ، سرفه خشک و زخم ریه مفید است.

20- روغن کنجد سوزش ادرار را رفع می کند.

21- مالیدن روغن کنجد به پوست صورت موجب درخشانی، شفافیت و نرم شدن پوست می شود.

· توصیه می شود از روغن کنجد به جای روغن زیتون در سالاد استفاده شود.

· حکیم ذکریا رازی می فرماید کوبیده کنجد و مغز گردو و توت خشک به نسبت مساوی علاج فراموشکاری و لرزیدن اندامهای بدن مثل لرزش دست و سر است که برای اثر پذیری از مخلوط هر سه باید به مدت یک ماه هر روز دو قاشق غذاخوری ازکوبیده این سه گیاه میل نمود.

مضرات کنجد:
کنجد با همه خواصی که دارد ، برای معده های ضعیف مناسب نیست زیراسخت هضم است. اینگونه افراد بهتر است روغن کنجد را با عسل و سرکه بخورند